Pamatuji si vás všechny

Pamatuji si vás všechny https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269909/bmid_pamatuji-si-vas-vsechny-f17-269909.jpg 4 714 251

U ledového islandského fjordu leží vesnice duchů... královna islandské krimi přichází s mrazivým thrillerem, poprvé bez právničky Tóry, ale i tak naberete dech až na konci. Když se tři mladí lidé z Reykjavíku rozhodnou, že koupí dům v opuštěné obci v pustých západních fjordech, netuší, co všechno je tam čeká. Co bude odhaleno a co probuzeno. Gardar, jeho žena Katrín a společná kamarádka Líf se chtějí pustit do renovace domu, ale brzy se začnou dít divné věci. Na podlaze se objevují mokré šlápoty, někdo trousí po pokojích mořské mušle, ozývají se podivné zvuky. Mobily se jim záhadně vybijí a loď pro ně má přijet až za několik dní. Jiná cesta z oněch mrazivých pustin nevede. Jsou tu úplně sami. Nebo ne...? V malém městečku na druhé straně fjordu vyšetřuje policistka Dagný spolu se svým kamarádem, psychiatrem Freyrem, sérii nepřirozených úmrtí. Stopa vede do zaprášených archivů s policejními složkami z minulého století. Jak by ale tehdejší zločiny mohly souviset s nedávným záhadným zmizením Freyrova malého syna? Záhady se vrší jedna na druhou a pomalu se začínají propojovat do řetězce děsivých událostí. Příšerná pravda musí být odhalena. Mrtví si někdy pamatují víc, než bychom si přáli...... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Metafora

Ég man þig , 2010

kneslova
01.02.2016 4 z 5

V této knize mi chybí právnička TÓra, ale musím napsat v knize je mistrně vylíčená strašidelná atmosféra - lidé na odlehlém ostrově - člun přijede až v určenou dobu, pomoci se nelze dovolat a plyne noc za nocí a stále se něco děje při čem běhá mráz po zádech.... nadpřirozených jevů je tam na detektivku z mého pohledu příliš, ale výborná kniha

Crowley
29.01.2016 4 z 5

Island. Drsná země plná překrásné krajiny a tajemné atmosféry. Jakoby na vás z každého koutu dýchalo něco, co není ještě objeveno a možná ani být objeveno nemá. Krása protkaná s přírodou v pravém slova smyslu. Je spravedlivá a tajemná. Přesto neodolatelně půvabná. V takové krajině máte prostor sami pro sebe. Nebo snad nebudete úplně sami?
Atmosférický horor, který je základu mysteriozní detektivkou v tom nejčistším a nejlepším podání. Dýchá na vás všude a celkový pocit z Islandského přírody a osamocené vesnice je téměř hmatatelný. Naprostá izolace a odkázání pouze sami na sebe sledujete tři (s pejskem čtyři) hlavní hrdiny části knihy, která vaši pozornost udrží od začátku do konce. Strhující kapitoly vás překvapí svým zakončením díky rozkošnému zvratu a novému zjištění na každém konci. Další díl skládačky, kterým autorka krmí čtenáře, se stane brzy vaši závislostí, pokud máte rádi dané téma.
V jádru je to samozřejmě klasická duchařina, kterých jste viděli a četli spousty, ale zatraceně dobře napsaná duchařina. Gradující atmosféra a nové objevy hrdinů vám dávají do hlavy otázky na které hledáte odpovědi s postavami. Úzkost a obavy se zvyšují. Tempo nepřestává, ale drží napjatou strunu. Občas sice poleví z podivného rozhodnutí autorky vykašlat se na podrobnější popis postav či situací, takže si danou chvíli nedokážete tak úplně představit, ale velmi rychle se pak dostanete opět do kola strhujícího mysteriozního hororu.
Další část příběhu se sympatickým doktorem je více detektivní. Skrz tyto kapitoly se více dozvídáte o dění. Jednoduše proč, co a jak. Vyšetřování je podáno ve formě jednotlivých zjištění přesně tak, jak by jste od knihy čekali a tak nerušeně dostáváte povětšinou ještě více otázek, což samozřejmě přiživuje vaši touhu po odpovědích.
Kniha je psána kvalitně zvoleným fontem a kapitoly jsou rozděleny ve skvělé délce. Udrží si zmíněnou atmosférou a dokáže navodit velkou zvědavost. Ke konci kapitoly se prostě pustíte do další, aby jste získali odpovědi na tu předešlou a tak to dál, dokud kniha prostě neskončí.
Odbytý popis autorky bych překousl celkem v pohodě. Díky tomu se zdržela spousty věcí, které nejsou tak důležité a více pracovala na tísnivé atmosféře. Je to vlastně celkem pochopitelný. Přesto trochu zamrzí a evokuje pocit, že autorka neměla zas tak velkou fantazii, co se týče podrobností. Jakoby neviděla před sebou celistvý obraz, ale jen jeho část.
Zamrzel však konec, který vám nedá všechny odpovědi, kterých se dožadujete. Nevím, jestli to mělo navodit touhu po pokračování, ale mě prostě vadí nedořešené záležitosti, tudíž jsem byl mírně z konce zklamán. Ač je popsán skutečně svižně (možná až moc svižně), tak udrží napětí bez problémů. Všechno však skončí moc rychle. Chtěl bych víc odpovědí nebo alespoň náznak.
Ve výsledku se jedná o velmi kvalitní kousek s úžasnou atmosférou a gradujícím dějem. Máte rádi duchařiny a tajemno s prvkem kriminálky? Nemůžete minout. Za mě velké překvapení. S hrdostí zařazuji knihu do sbírky a brzy se chystám na další výpravu do severské literatury.

veronika0382
27.01.2016 5 z 5

Moje první kniha této spisovatelky a určitě né poslední. Napínavý příběh, plný duchů, husí kůže, propletenců a životních zvratů .... a ten konec .... Doporučuji

MartinaF
26.01.2016 4 z 5

A bála jsem se. Byla jsem v napětí celou po celou dobu čtení, rozhodně žádná oddechovka. Ale jinak se mi kniha velice dobře četla.

mmmisulka.r
19.01.2016 4 z 5

Velmi slušná duchařina, ale trošku mi to přišlo nedotažené. Některá místa by si zasloužila trošku více pozornosti. Ale i tak to byla nejlepší duchařina, kterou jsem kdy četla. Na mrazení v zádech jen tak nezapomenu.

aalexiis
03.01.2016 5 z 5

Yrsa je jedna z mých oblíbených autorek a její knihy čtu už dlouho, takže se vždycky těším na tu další. Tahle se mi vážně líbila a řekla bych, že patří k jejím lepším. Byla správně napínavá a navíc i strašidelná, udržovala mě v pozoru a nebyla jsem si jistá, jak to celé dopadne. Celé to mělo takový ten těžko uchopitelný tajuplný nádech, který mám na jejích knihách moc ráda.

Hemingway
02.01.2016

Čte se jedním dechem. Paralelní příběhy se sbližující trajektorií jsou celkem originální nápad.
Děj neztrácí tempo. osobní rovina není banální. 5 *

Neri
27.12.2015 5 z 5

I když nečtu moc ráda knihy, kde se to hemží nadpřirozenem a temnými silami, ráda jsem udělala výjimku, když jde o knížku od mé oblíbené autorky. Perfektní směsice nadpřirozena, temných stránek lidských povah i skutečných kriminálních případů sahajících do minulosti, vše výborně propojeno do napínavého, houstnoucí atmosférou strachu a neklidu propojeného celku.
Moc mě to bavilo.

milunka21
16.12.2015 5 z 5

Úžasná,bojácká,konečně jsem našla pořádnou duchařinu.Tak dobře se čte a tak se člověk bojí.skvělá :-)

Marselle
06.12.2015 5 z 5

Duchařiny bych snesla i víc, ale jinak jsem měla velice pěkný zážitek z knihy :-)

Tydvik
30.11.2015

Nemyslím, že se jedná o thriller, spíš je to klasická hororová duchařina.
A výborná, mimochodem.
(SPOILER)Ano, i ten konec je podle mě skvělý, takový, jaký být musí.
Je to horor, ne pohádka.
České překlady p. Světlíka ovšem považuji za těžkotonážní a špatně stravitelné.