Pamatuji si vás všechny

Pamatuji si vás všechny https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269909/bmid_pamatuji-si-vas-vsechny-f17-269909.jpg 4 714 251

U ledového islandského fjordu leží vesnice duchů... královna islandské krimi přichází s mrazivým thrillerem, poprvé bez právničky Tóry, ale i tak naberete dech až na konci. Když se tři mladí lidé z Reykjavíku rozhodnou, že koupí dům v opuštěné obci v pustých západních fjordech, netuší, co všechno je tam čeká. Co bude odhaleno a co probuzeno. Gardar, jeho žena Katrín a společná kamarádka Líf se chtějí pustit do renovace domu, ale brzy se začnou dít divné věci. Na podlaze se objevují mokré šlápoty, někdo trousí po pokojích mořské mušle, ozývají se podivné zvuky. Mobily se jim záhadně vybijí a loď pro ně má přijet až za několik dní. Jiná cesta z oněch mrazivých pustin nevede. Jsou tu úplně sami. Nebo ne...? V malém městečku na druhé straně fjordu vyšetřuje policistka Dagný spolu se svým kamarádem, psychiatrem Freyrem, sérii nepřirozených úmrtí. Stopa vede do zaprášených archivů s policejními složkami z minulého století. Jak by ale tehdejší zločiny mohly souviset s nedávným záhadným zmizením Freyrova malého syna? Záhady se vrší jedna na druhou a pomalu se začínají propojovat do řetězce děsivých událostí. Příšerná pravda musí být odhalena. Mrtví si někdy pamatují víc, než bychom si přáli...... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Metafora

Ég man þig , 2010

marketav94
13.08.2016 4 z 5

Kniha, která nás zavede to poměrně netradičního prostředí, do opuštěných končin vzdáleného a izolovaného Islandu. Jsou tu sice nějaká ta hluchá místa, ale zato také spousta překvapivých a mrazivých scén, občas jsem se bála tak, že jsem si říkala, jestli vůbec chci vědět, co z toho bude. Závěr jsem si pro jistotu nechala až na ráno. :)

Podrobnější recenze na blogu: http://cteme-s-meggie.blog.cz/1709/yrsa-pamatuji-si-vas-vsechny

MMacicekk
22.07.2016 5 z 5

Moje první kniha od této autorky a hned jsem nadšená. Pěkně vykreslená atmosféra, tajuplná až mrazivá. Číst tuhle knihu v noci a sama doma, jsem vůbec nemohla :D Je pravda, že dějová linka odehrávající se v opuštěné vesnici měla větší náboj, ale líbila se mi i ta druhá. Pokud má rád někdo styl Johana Theorina, tak by si tuhle knihu neměl nechat ujít.

Edona
21.07.2016 5 z 5

Asi nejlepší kombinace detektivky a mrazivého trileru, nebo spíše duchařiny, jakou jsem za posledí dobu četla. Příběh mě pohltil. Druhá polovina knížky se četla sama, prostě napínák až do konce. Při čtení mě mrazilo, po dočtení mám pořád strach (knihu jsem dočetla v noci, nedoporučuji!). Avšak samotný konec mi přišel nedotažený, ráda bych se dozvěděla, co přesně se stalo. Nepochopila jsem to. Očekávala jsem více odpovědí, které jsem bohužel nedostala.

katy238
21.07.2016 5 z 5

Příběh chladný jako čepel nože. Už dlouho jsem se při čtení tak nebála. Vzácná kniha, je málo takových příběhů, které připomenou dětskou hrůzu, která se dosud v každém skrývá...

Bella09
08.07.2016 5 z 5

Moje první kniha od této autorky. Moc se mi líbila. Poslední stránku jsem si musela přečíst podruhé abych se ujistila, že jsem správně pochopila.

Aaron Lewis
28.06.2016 5 z 5

Přečetla jsem to na jeden zátah. Musela jsem vědět, jak to všechno spolu souvisí nebo bych neusla. A ty dva chlapci... to mě mrazilo, jak dopadli.

TheSarcasm
26.06.2016 4 z 5

Příjemné počteníčko. Líbily se mi dvě dějové linky, které zprvu vypadaly, že spolu zas až tolik nesouvisí a v závěru se pěkně propojily. Podobně jako u některých knih Stephena Kinga by tam pro mne nemuselo být tolik té nadpřirozené duchařiny, stačila by ta thrillerová zápletka. Moc to ale neruší. Zajímavé byly reálie z Islandu. Pár drobných nelogičností se příběhu dá odpustit.

Daenerys
24.06.2016 5 z 5

Dávám zasloužených 5* za poutavost. Velmi dobře a napínavě zakončované poměrně krátké kapitoly, které se na střídačku zabývají jednou nebo druhou dějovou linkou - což čtenáře prostě přisaje a pustí ho až lehce vyždímaného na samém konci. Ze zápletky se dá možná něco málo vytušit, ale není to vůbec na škodu, a ať už vycítíte cokoli, celkové rozuzlení příběhu se podařilo autorce povýšit určitě ještě o další level - tleskám za propracovanost. Ze začátku jsem se občas zarazila nad některými formulacemi, některé věty či souvětí mi přišly podivně krkolomné, nebo tak zvláštně postavené - domnívám se ale, že to je spíš překladem, navíc jsem si buď postupem textu zvykla, nebo jsem už na nic takového nenarazila, pravděpodobně ale nabral děj takový spád, že mě nemohlo vyrušit zhola nic!

PeM
18.06.2016 4 z 5

Moje první čtení od této autorky...a ne poslední, kniha byla opravdu čtivá, každá kapitola skončila tak, že jsem musela najet hned na další....povedené

hana.hanigerova
17.06.2016 3 z 5

Mám opět rozporuplné pocity... Knížka se mi líbila, především to, jak se dvě dějové linie navzájem prolínaly, až se spojily úplně. Přečetla jsem ji velice rychle a konec mě hodně překvapil. I přesto mě však nezaujala natolik, abych jí dala víc jak ***. Rozhodně ji ale doporučuji, především vám, co máte rádi téma duchů, případně detektivky, protože i nějaká ta detektivní zápletka se tam objeví (vlastně je o ní celá jedna dějová linie). Nemyslím si ale, že by zasloužila takovou pozornost, která kolem ní je. WOW efekt se nedostavil, snad jen v posledním odstavci, to už ale celou knihu nezachrání. I tak mám chuť si přečíst další knihy od této autorky a jsem zvědavá, jestli mě nějaká zaujme víc.

kniznistranky
15.06.2016 5 z 5

Úžasné čtení plné napětí, tajemství a momentů, kdy zadržujete dech a obracíte strany tak rychle, že na konci nechápete jak je možné, že jste to tak rychle přečetli. Moc doporučuju!

Burák
09.06.2016 3 z 5

Knížku jsem četla na doporučení, s tím že se jedná o kvalitní duchařinu a že rozuzlení knížky je prostě bomba. Navíc se děj odehrává na Islandu, který já miluju.
No, nějak mě to asi minulo. Ne že by to byl úplně špatný, to ne. Atmosféru knížka rozhodně měla, ale nijak nepřišlo to příjemné mrazení, na které jsem se těšila. Navíc jsem odhadla konec trochu dopředu, tak se nekonal takový ten wau efekt. Na druhou stranu, kapitoly vždycky končí tak, že prostě chcete číst dál, což považuju rozhodně za ukazatel dobře napsané knížky.

zuzana2599
09.06.2016 4 z 5

To byla moje třetí kniha od této inslandské autorky, která patří mezi mé oblíbené spisovatele. Vcelku se mi tento místy strašidelný příběh líbil, no chvílemi jsem měla dojem, že děj stojí na místě, pořád se opakovaly tytéž zvuky a děsy, trošku mi chyběla gradace děje a napětí. Ale po dočtení knihy jsem byla se závěrem spokojená, líbilo se mi jak vše do sebe zapadlo a jak autorka volně ukončila děj. Dobrá četba !

muchomurka
07.06.2016 3 z 5

Nemám ráda severské detektivky, jsou na mě příliš ponuré. Ale tahle mě svou anotací nalákala. Nelituji, že jsem ji přečetla. Naštěstí to nebylo tak ponuré, jak jsem se obávala. Ale to, co jsem od knihy očekávala, jsem dostala zhruba z poloviny. Námět super, zpracování horší. Čekala jsem, že atmosféra bude gradovat, budou se objevovat nové skutečnosti a vše se bude kumulovat. Ale příběh byl pořád dokola o tom samém. Katrín, Líf a manžel měli pořád dokola ty samé zážitky, dělali pořád to samé. Žádné stupňování příběhu, nic. Část o dokotru Freyrovi byla lepší, ale také tomu něco chybělo. Nějaká jiskra.
Ale líbilo se mi propojení dvou dějových linií, jak všechno do sebe zapadalo. Na druhou stranu se mi nelíbil závěr.
(Obsahuje spoilery) Achjo, to fakt muselo s Katrín dopadnout takto divně? Nesouhlasím. Duchové mi nevadili, ale nic se nemá přehánět. Chtěla jsem nějaké vysvětlení, co se stalo. Takto je to pořád divně otevřené.
A také jsem si říkala, že vztahy Katrín, jejího manžela a Líf jsou nějaké divně napsané. Šroubované. Katrín bych jednu vrazila, jak byla neustále slepá ke svému okolí. Celou dobu jsem si říkala, zda tam bude nevěra (chování Gardara bylo příšerné), ale netvářilo se to. A šup. Je tam. A vůbec, něco mi nesedí? Divné pocity? Mizím dřív, než bys řekl švec.

Michaela01
07.06.2016 5 z 5

Tohle byla tedy vážně úžasná duchařina. Hned u čtení první stránky mě dostala ta mrazivá atmosféra. Knihu jsem nemohla pustit z ruky, neustále jsem musela číst dál.
Je umění narazit na opravdu dobrou knihu s tématikou duchů, ale tahle je zkrátka boží :D
Doslova jsem při ní měla husí kůži. Konec byl velmi překvapivý, vůbec jsem ho nečekala.
Na druhou stranu mi občas vadily chyby v překladu, ale to se dalo vydržet.
Moc doporučuji!

Janoska
26.05.2016 5 z 5

Příště nebudu tak blbá, abych takovou knížku četla v noci a ještě, když jsem sama doma. Ale vřele doporučuji. Moc se mi líbila:-)

Arsi007
24.05.2016 4 z 5

Překlad byl naprostá bída. Některé slovní obraty vás vytrhly od čtení a někdy mě i pořádně naštvaly. Obzvlášť proto, že se objevovaly především v přímé řeči a narušily tak veškeré napětí. Samotná kniha byla příjemným zpestřením. Ne, nebála jsem se. A ano, mohla jsem si dojít v noci při čtení na záchod aniž bych se ohlížela, jestli za mnou někdo nestojí. Co mě ale naprosto dostalo a kvůli čemu jsem posledních sto stran hltala byl brilantní příběh, propracovaný do takových detailů, že kdybych knihu četla podruhé určitě bych našla mnoho nových souvislostí a to je přesně to, co na podobných knihách miluju. Jak na konci do sebe všechno pěkně zapadne a vám je líto, že je konec :-)

Rodaw
22.05.2016 5 z 5

Co k tomu dodat.. Snad jen to, že tu naprosto souhlasím se všemi pochvalnými komentáři! Jedná se opravdu o špičkovou duchařinu- tato kniha patří k naprosté špičce! Spolu s Domem ozvěn od Barbary Erskinové nejlepší dvě duchařiny... Všem vřele doporučuji, pokud máte rádi napětí, tak toto by Vám vážně nemělo ujít!! :-))

LenkaWal
07.05.2016 5 z 5

Skvělá kniha.
Nebo spíš bych měla říct strašná. Už dlouho mě kniha takhle nevyděsila. Opravdu doporučuji všem co se rádi bojí. Začátek mi přišel trochu pomalejší, ale zhruba ve třetině, se to rozjelo a nezastavilo. Škoda, že takovéhle knížky podruhé nemají takový efekt, hned bych se do ní pustila znovu.

Makii
02.05.2016 3 z 5

Není to úplně špatné. Na duchařiny sice moc nejsem, ale tohle bylo příjemně napínavé, až strašidelné. Přiznám se, že knihu jsem četla jen ve dne, nejen proto, že bydlím sama :) Kniha mohla být kratší, nebo nevím - ale ke konci už mě dost rozčilovalo, jak se nic neděje (nebo se spíše děje pořád to samé). Něco objasněno bylo, něco ne... Ale tak co, když na Islandu věří na duchy, já jim to neberu :)
+ musím souhlasit s Flyte ohledně překladu. Ale Yrsu jsem zažila přeloženou už mnohem hůř, takže tohle ještě šlo.