Oznamuje se vražda

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Další z detektivních příběhů Agathy Christie, jehož rozuzlení svěřila autorka do rukou slečně Marplové, nás zavádí do malého anglické městečka Chipping Cleghorn. Poklidný a jednotvárný život jeho obyvatel rozvíří inzerát otištěný v místních novinách – je v něm oznámen zločin, a to dokonce hrdelní. V určenou dobu a na určeném místě se poté události seběhnou tak, že je může objasnit jen tato všímavá a energická dáma, ztělesněná dobrá víla z viktoriánských časů, vyzbrojená staromódní kabelkou, pletacími jehlicemi a zvídavýma očima......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/219/slecna-marplova-ozna-219.jpg 4.6298
Série:

Slečna Marplová (5.)

Orig. název:

A Murder Is Announced (1950)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (39)

Kniha Oznamuje se vražda

Přidat komentář
BlueTer
29. ledna

Slečna Marplová je takový předchůdce Harry Hole. Je to výborná znalkyně lidského charakteru a i když se tváří jako křehká a jemná babička je až zarážející, kde všude se tato stará paní dokáže přimíchat.
Slečna Marplová je klasika, sice je někdy těžší držet nit, protože knihy jsou napsány a přeloženy s různými archaismy ale stojí určitě za přečtení.

babystar
25.12.2018

Odjakživa mám ráda detektivky se slečnou Marplovou, snad i proto, že také často používám při řešení problémů její postup: "... ten X.. mi připomíná toho Y.., který jednal tak a tak...". Jen nevím, zda to dělám odjakživa, nebo jsem se inspirovala detektivkami paní Christie. A protože si zásadně nepamatuji, kdo byl vrah, tak její knihy mohu číst stále dokola (a taky to dělám).

slunecnice45
11.09.2018

Přečteno na jeden zátah, příjemná detektivka. Perfektně vykreslené prostředí a zajímavá zápletka. Doporučuji.

kap66
26.08.2018

"U všech rohatých!" zvolal překvapeně sir Henry. "Je to možné? Vždyť to je ta moje jediná čtyřhvězdičková! Jak si to jen zařídila, aby se octla v lázních Nedeshamu místo v St. Mary Mead?"
Jediná čtyřhvězdičková = slečna Marplová - ovšem jedině v případě, že čtyři jsou maximum! Slečna Marplová je vždy tam, kde má být, vždy milá a zároveň nebezpečná svým bystrým úsudkem. Tedy nebezpečná vrahovi, což je v pořádku. Tohoto vraha si pamatuji desítky let, protože je to skvěle vymyšleno. Vůbec mi to ale neubralo na zážitku, naopak; přesvědčila jsem se, že autorka opravdu poskytuje nápovědy, geniálně, jak to umí jenom ona.
(Jen malinká poznámka k překladu - a platí to u mnoha knih a filmů, kde jsou postavy cizinců neovládajících zcela jazyk nové země: překladatelé je nechají mluvit v infinitivech, ale ostatní tvary slov zachovají. Je to pak trochu legrační, že Němka v této knížce nezvládla časování sloves, ale tak hroznou věc, jako je skloňování osobních zájmen - což neumějí pořádně ani Češi - zvládá v pohodě: "Já vás nenechat řádit a ničit mi kuchyň!" Tuto poznámku ale berte s nadhledem, není to nic, co by vadilo zásadně; nikde, natož u Agathy Christie).

Pistácie
13.07.2018

Nechápu, že jsem se k téhle autorce dostala až teď. Její tvorba je hodně specifická. Skvěle dokáže vykreslit jednotlivé postavy a jejich charaktery, vztahy mezi lidmi, ale i jejich role ve společnosti. Úžasně zvládá komunikace a dialogy. Do toho krásně zakomponuje danou dobu, a to jak se v ní lidé chovají a vystupují. A ještě to spojí s detektivním žánrem. Hodně se mi líbilo, jak vedla čtenáře, ukazovala mu různé indicie k možnému pachateli. Ale dokáže ještě líp vystihnout konec a moment překvapení z rozuzlení. Jen jsem se měla problém pořádně začíst a udržet pozornost. Možná kvůli většímu množství jmen a postav. I tak hodnotím kladně a těším se, co si od ní dalšího vyberu.

kattyV
10.06.2018

Jasně, že jsem na to mohla přijít. Vždyť mi autorka zanechala spoustu nápovědí. Jenomže, jako obvykle, liška jedna podšitá, pěkně schovaných.

85098211
14.05.2018

Tentokrát autorka přichází s hodně zapeklitou zápletkou, která je ale jako obvykle originální a jedním slovem skvělá! A nebýt slečny Marplové nevím, nevím, jak by to všechno nakonec dopadlo ;-). Za mne opět jednoznačné doporučení! :-)

moničina
29.03.2018

Ďalšia skvelá klasika. Nemám tomu čo vytknúť.

Pet007
24.03.2018

Skvělá klasika. Poklidný anglický venkov naruší inzerát, který oznámí vraždu. Vše je potřeba probrat na odpoledním čaji.

Anyonme
21.02.2018

Tahle kniha mě opravdu překvapila. Skutečně žasnu nad tím, co je Agatha schopna vymyslet!

AnetaKor
28.12.2017

Na knížkách od Agathy je krasne to, ze maji vždy dobry konec a ty jsou někdy opravdu potřeba.

Lolila
09.12.2017

Opäť výborná detektívka. Milá slečna Marplová, krásny a tichý anglický vidiek, veľa podozrivých (ako to zvykne byť v knihách A. Ch.) :-) a koniec, ktorý vždy prekvapí. Čo viac si môže čitateľ priať?:-) Je to klasika.

Verpax
02.11.2017

Klasicka detektivka

konicekbily
22.10.2017

V některých knihách žasnu nad tím, jak dokáže paní Christie vymyslet zápletku a potom nás vede za nos a my jí to dokonale zbaštíme! Tuto knížku čtu potřetí a zkoumám, jaká vodítka nám Agatha připravila. Samozřejmě jasná!! Když na to přijde slečna Marplová - potřetí si tu složitost a jednoduchost vychutnávám i já. Jedna z nejoblíbenějších knížek z anglického venkova.

pavčape
18.10.2017

Mám ráda slečnu Marplovou! :-)

pavla.ctenarka
29.08.2017

Pro mě jedna ze slabších od Agathy. Hodně zamotaná, ale přitom je velice snadné uhodnout, kdo je pachatel... celkově se mi celý příběh zdál velmi nepravděpodobný.

hana4834
13.03.2017

není nad slečnu Marplovou :)

Aurorita
02.03.2017

Má první christieovka se slečnou Marplovou a hned na první dobrou. Kniha se mi veli líbila, slečna Marplová je opravdu skvělá. Jen na můj vkus byl děj až moc zamotaný, ale Agathě to mohu odpustit.

Alizon
17.01.2017

Jedna z mych oblibenych detektivek od A. Christie. Ja mam proste slabost pro starosvetskou slecnu Marplovou, malomestskou atmosferu a dobu sluzebnych a zahradniku. Tady se vse co je typicke pro pribehy se slecnou Marplovou poji s opravdu vybornou a originalni zapletkou a zajimavou plejadou postav.

haki34
19.11.2016

Jak pise Titi - jen Agatha pise mile detektivky .. Takove poklidne, uzasna atmosfera, pri cteni mate dobry pocit, relax, pohodicka a pritom mluvime o vrazdach !!! P.S. Slecna Marplova je asi moje top hrdinka ;)

Jane007
11.08.2016

Opět báječná kniha. Dříve jsem slečnu Marplovou moc ráda neměla, ale tady ta stará okouzlující dáma si mě prostě získala. Byla báječná, když se zašila do skříně:-D

Sebasti
25.07.2016

Někdo by řekl, že když už od poloviny detektivky správně tipujete vraha a pod palcem máte i nějaké ty maličkosti, které tomu nenápadně nasvědčují, že budete na konci zklamaní. Ale tento příběh je jedním z nejpromyšlenějších od Agathy! Dokonalé postavy, skvělé vedlejší zápletky a nakonec promyšlené a skvěle zapadající rozuzlení. A děj střídá děj, prostě živá detektivka, i docela dojemná.

baru_h
15.06.2016

Skvělá kniha z autorčiny tvorby, kde opět 'zasahuje' slečna Marplová.

Modrina
22.04.2016

Moc pěkný příběh, četla jsem ho už mockrát - a ještě mockrát si ho velmi přečtu. :)

Tess.96
31.03.2016

Rozhodně jedna z nejlepších detektivek jakou jsem od Agathy četla. Od začátku to bylo napínavé, vražda oznámená v novinách?! Už jen to je super nápad. Celou knihu jsem měla pocit, že vím, kdo je vrahem (a upřímně... neustále se mi to měnilo), ale pak když jsem došla k vyřešení případu, tak jsem byla naprosto překvapená. Zrovna tohle by mě ani ve snu nenapadlo, takže rozhodně jedna z nejnapínavějších a nejlepších detektivek od Agathy Christie!

eiramka
20.03.2016

Slečna Marplová je moje celoživotní jistota - nikdy nezklame:):
"Nemohu se totiž zbavit dojmu, že dnešní doktoři chtějí dělat z člověka pokusného králíka. Nejprve vám vytrhají všechny zuby, pak vás propíchají všelijakými hormony a vitamíny, a když vám ještě vykuchají polovinu vnitřností , nakonec klidně přiznají, že už pro vás nic víc udělat nemohou. Já osobně dávám přednost léčení postaru. Není nad velkou láhev černé medicíny, kterou člověk konečně vždycky může vylít do klozetu" .

KristinaK
30.01.2016

Skvělé, jako všechno od Agathy!

Mi-šu-le
28.11.2014

Další skvělá kniha. :-) Těším se na další. :-)

me.odstiny.knih
15.08.2014

Jsem úplně unesena tento díl se královně detektivek opět povedl. Slečna Márplová prostě vždy přijde na všechno.

markétka2002
14.03.2014

pecka jako všechny knihy