Hlava světa

Hlava světa https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407779/bmid_hlava-sveta-XUt-407779.jpg 5 198 76

Otto Veliký série

Branibor v roce 929 Při krvavém útoku německého vojska pod velením krále Jindřicha I. je zajat slovanský knížecí syn Tugumír. Spolu se sestrou Drahomírou jsou odvlečeni do Magdeburgu, kde se Tugumír brzy proslaví jako léčitel. Zachrání život Jindřichovu synovi Otovi a stane se jeho osobním lékařem a učitelem jeho synů. Přesto zůstává i nadále rukojmím a zajatcem mezi dvěma světy. Když se po Otově korunovaci vyrojí odpůrci, kteří ho chtějí svrhnout, obrací se král s nezvyklou prosbou na Tugumíra, muže, který je zároveň jeho přítelem i nepřítelem… Z pera Rebeccy Gablé, která je nazývána Kenem Folletem v sukních.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Das Haupt der Welt , 2013

Listicka3253
18.12.2019 5 z 5

Olala, tak to byla jizda tahle knizka! Naprosto super, napeti temer permanentni, dejove zvraty a v neposledni rade paradni seznameni s mene znamym obdobim dejin 10. stoleti na uzemi nam blizkem. Opravdu po dlouhe dobe nadherny pribeh.

Kalina
21.11.2019 5 z 5

Kniha se mi četla opravdu dobře. Opět musím konstatovat, že nebýt děj zasazen do desátého století, tak může být klidně ze současnosti. Honba za mocí a bohatstvím. U některých výrazů si nejsem jistá, že byly používány v tehdejší době, jako : porod koncem pánevním, kontrola dodržování požární ochrany atd. Rozhodně doporučuji k přečtení.

marinada
31.10.2019 5 z 5

Vůbec bych nečekala, že mě bude takhle bavit knížka o Ottu Velikém. Skvělý příběh, některé postavy jsem si zamilovala, každy večer jsem se těšila, až se opět ocitnu v 10. století. Už aby vyšel další díl, doporučuji kudy můžu.

astra3
28.09.2019 5 z 5

Na tuto knihu jen tak nezapomenu. Poutavé vyprávění. Autorka prostě umí. Doporučuji všech 648 stran i doslov. Nádherné.

orinka3
14.09.2019 5 z 5

Úchvatná kniha. Jsem moc ráda, že se v současnosti najde kvalitní romanopisec. Blíží se svátek Sv. Václava a ani jsem netušila, že otevírám příběh z jeho doby. Raný středověk. Sasové jsou už křesťané, Slované až na výjimky, uctívají své staré bohy. Nejen kvůli nim bojují se sousedy. V Sasku umírá král Jindřich zvaný Ptáčník - (autorka byla natolik pozorná, že do jeho komnat umístila klec s jeho oblíbenými opeřenci a nenápadně tak upozornila na jeho přezdívku). Za svého nástupce určuje syna Otu, ač by tam bylo kandidátů víc, a syna Hemmlinga tím hodně pohněvá. Slovanský havolanský zajatec princ Tugumir prožívá po prohrané bitvě zajetí u Sasů bolestně. Doslova i přeneseně, sadistický vojevůdce Gero mu jde celou knihu po krku a dokud ho má pohodlně poblíž, vyžívá se v jeho trýznění. Přesto si princ Tugumir získá u Sasů velkou oblibu, protože se prokáží jeho léčitelské schopnosti. I když by mohl nenávidět a škodit, pomáhá i svým nepřátelům. V knize vystupuje i jeho stejně zajatá sestra Drahomíra. Hlavní postavy Ota a Tugumir představují ušlechtilé charaktery, i když s lidskými chybičkami a pochybnostmi. Král Ota je vládce jaksepatří, moudrý, přemýšlivý i spravedlivý. Uvědomuje si ale, že v jeho postavení musí umět i přísně trestat. Což sice nerad, ale přesto činí. Tugumir poznává křesťanství, dlouho odolává a argumentuje proti němu, ale přijdou situace, kdy ho náhoda přesvědčí o síle Boha křesťanů. Ženské postavy v knize rozhodně drží krok s těmi mužskými, kniha je barvitá, vrstevnatá a hlavně srozumitelná. Dějiny v obrazech, skoro. Budu se snažit pořídit si ji natrvalo do své knihovny doma.

hajrys
28.08.2019 5 z 5

Krásný historický román. Téma málo známých dějin počátku křesťanství. Víra, léčitelství, láska, přátelství i zrada. To vše v něm najdete. Těším se na druhý díl.

alabra
17.08.2019 5 z 5

Skvělý historický román, zajímavé téma, které se ne tak často objevuje v beletrii. I já pěji slova chvály jako předchozí pisatelé, trošku více sentimentu na můj vkus, trošku dlouhé, ale budiž, dávám všech pět hvězd

zuzana2599
14.08.2019 5 z 5

Hlava světa je velkolepý a skvělý historický román !! Moc se mi líbil, obohatil moje znalosti z dob dávno minulých, přinesl mi překrásný příběh nad kterým jsem strávila pár pěkných večerů. Kniha je totiž pořádná tlustice. Tlusté knihy mám ráda, ale přiznávám, že tato mi dala zabrat a docela jsem se potěšila, když příběh spěl ke svému konci. Snad se mi někdy bude zdát o víle knížete Tugumíra :-) Už teď se těším na Cizí královnu !!

bookcase
12.08.2019 5 z 5

Wau! Historické romány primárně nevyhledávám, vybírám si podle času a destinace. Tady mě lákalo obojí, a musím říct, že to byla trefa do černého. Excelentní výlet do historie.

Dela111
31.07.2019 5 z 5

Hlava světa je 1. díl rozsáhlého historického románu z raného středověku. Tento díl začíná v roce 929 a končí rokem 941.
Děj se točí kolem panování Oty I. (dnes zvaného Ota I. Veliký), krále německé, tehdy "východofranské" říše. Hlavní postavou románu je ale Tugumír, princ Havolanů, polabských Slovanů žijících v Braniborsku. Román však není o Slovanech žijících na našem území, kníže Václav se tu jen mihne a o Boleslavovi je tu pouze pár zmínek.

"Sasové a Slované byli dávní nepřátelé, kteří se opakovaně vzájemně přepadali a vždy tvrdili, že vinu nese druhá strana."
Tento citát dobře vyjadřuje část děje knihy. Velkou roli tu hraje také náboženství. V té době mnoho slovanských kmenů stále ještě uctívalo pohanské bohy.

Hlava světa je skvostně napsaný historický román, jehož děj se pochopitelně zakládá na skutečných událostech, v zájmu čtivosti proložených příhodami, jež jsou smyšlené. Na začátku je přehled postav, kde ty historické jsou označené a v závěru autorka upřesní, co je historie a co fikce.
Velké doporučení všem, kteří mají v oblibě historické romány. Já jsem si tento "výlet" do více než tisíc let vzdálené minulosti užila ;-).

petaSk
29.07.2019 5 z 5

Historický román z raného středověku a ještě týkající se Slovanů. Tugumír mi sympatický nebyl a některá spojení mi přišla romanticky naivní a kontrastující s popisovanou krutostí. Autorka taky přiznává, že si leccos přimyslela, kvůli přitažlivosti vyprávění, ale to popisuje v závěru knihy, což je plus. Kniha mi dala hodně z historie, to jak žily slovanské národy a rozhodně si nenechám ujít druhý díl.

astroweb
26.07.2019 5 z 5

Už dlouho se mi historický román tolik nelíbil, jako tento. Skvělé čtení, opravdu v tom nejlepším připomíná Pilíře země apod.

Janda777
25.07.2019 5 z 5

Výborně napsaný historický román

Mája777
25.07.2019 5 z 5

Moje první kniha od této autorky a jsem nadšená. Historie, dobrodružno, láska, není lepší koktejl. Vše poutvě naservírované a třebaže má kniha dost stran (655) čte se jedním dechem. Také se mi líbí závérečný doslov, ve kterém je vysvětleno, co je v knize psáno podle histirických análů a co si autorka vymyslela, právě pro to, aby vznikl takto poutavý román. Těším se na pokračování a určitě vyhledám i její další knihy. Kdyby to šlo, tak dám hvězdiček deset.

Ladiva
17.06.2019 4 z 5

Veľmi vydarený historický román, ktorý vychádza zo skutočných udalostí z obdobia stredoveku v čase, keď na vtedajšiu politickú mapu sveta rázne nastupovala Franská ríša. Tieto udalosti autorka pútavo opisuje cez osudy hlavných postáv.

Babouš
12.06.2019 5 z 5

V podstatě to je Hra o trůny - se všemi intrikami, krví, sexem - akorát podle skutečných dějin. A nejlepší na tom je, že i na základě našich dějin! Těšte se tak na sv. Václava, střet mezi Slovany a Němci a sympatického hlavního hrdinu, který se z vězně postupně stává přítelem samotného německého císaře. To vše díky tomu, že má znalosti léčivých bylinek a mastí. Skvěle napsané a neodložitelně čtivé!