Hlava světa

Hlava světa https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407779/bmid_hlava-sveta-XUt-407779.jpg 5 198 76

Otto Veliký série

Branibor v roce 929 Při krvavém útoku německého vojska pod velením krále Jindřicha I. je zajat slovanský knížecí syn Tugumír. Spolu se sestrou Drahomírou jsou odvlečeni do Magdeburgu, kde se Tugumír brzy proslaví jako léčitel. Zachrání život Jindřichovu synovi Otovi a stane se jeho osobním lékařem a učitelem jeho synů. Přesto zůstává i nadále rukojmím a zajatcem mezi dvěma světy. Když se po Otově korunovaci vyrojí odpůrci, kteří ho chtějí svrhnout, obrací se král s nezvyklou prosbou na Tugumíra, muže, který je zároveň jeho přítelem i nepřítelem… Z pera Rebeccy Gablé, která je nazývána Kenem Folletem v sukních.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Das Haupt der Welt , 2013

kokrokr
11.08.2021 3 z 5

Průměrné dobrodružné čtení, které je evidentně určené zejména ženám. Historický příběh je tu až v pozadí, hlavní jsou vztahy, pocity a vzájemná interakce postav. Řeší se tu různá protivenství a úklady a čtenářky jsou z historické romance úplně hysterické. Rozhodně to není žádná velká literatura ve stylu W. Scotta či B. Cornwella.

Alizon
28.07.2021 5 z 5

Naprostá spokojenost. Hned od prvních stránek poutavé čtení, které nemá žádná hluchá místa. Autorka umně spojuje historii s fabulací a čtenáři předkládá plejádu zajímavých postav. Jako milovnici anglosaskych kronik od Bernarda Cornvella mě potěšilo setkání s vnučkami Alfréda velikého a Egvina (i když zrovna její osud a možná i samotná existence jsou dílem autorciny fantazie) se stala jednou z mych oblíbených vedlejších postav. Další díl si určitě brzy přečtu. Opět můžu poděkovat databázi knih a několika mým oblíbeným uživatelům, kteří mě svými komentáři k přečtení knihy nalákali, jinak bych o ní vůbec nevěděla.

barborazveze
27.07.2021 5 z 5

Skvěle napsaný historický román s uvěřitelnými a živými postavami. Samozřejmě je přidaná nějaká autorská licence, kdoví, jak to skutečně proběhlo, ale je to napsáno věrně, uvěřitelně, velmi čtivě. I když uznávám, že bylo potřeba se trochu začíst a k postavám se "dostat", pak jsem ale nebyla schopná se odtrhnout.

Arwen777
22.06.2021 4 z 5

Nejsem milovníkem historických románů, tuto knihu jsem si vybrala na základě hodnocení tady na databázi s vědomím, že bych si občas měla rozšířit obzory a poučit se. A byl to opravdu dobrý výběr a velice příjemné překvapení.
Ke zdejším komentářům nemám moc co dodat, jsou velice trefné a mluví mi z duše.
Tak jen snad povzbuzení pro ty, kteří mají před historickými romány respekt jako já. V tomto případě nemáte proč, kniha je ohromně čtivá, dobrodružná, protkaná boji, intrikami, láskou, nenávistí, ctí i podlostí, štěstím i nespravedlností, střetem křesťanů a pohanů aj. Navíc stojí na velice solidních historických základech a dobře přibližuje dění mezi Slovany a Franckou říší na konci desátého století. Takže opravdu spojení zábavy a poučení v tom nejlepším slova smyslu. Oceňuji podrobný doslov knihy, kde autorka zmiňuje, které události a postavy jsou reálné a které ne.
Ač je vylíčení života v ranném středověku drsné, tak si myslím, že v reálu bylo ještě drsnější a že se autorka záměrně vyhýbala podrobnému popisu krvavých řeží nebo krutého a nemilosrdného všedního života, hlavně v zimních měsících.
Jsem velice ráda, že jsem sebrala odvahu na tento rozsáhlý historický román, který je pro mě ideálním poutavým spojením fikce a historických faktů, a určitě vyhledám i další knihy autorky. Doporučuji.

kasavubu
18.06.2021 5 z 5

Opravdu velkolepý historický román. Nelze než souhlasit s předchozími komentáři. Skvěle vystavěný příběh, s perfektně vykreslenými postavami, které si buď zamilujete nebo je nesnášíte. Jedinou výhradu bych asi měla, že některé pasáže v první polovině knihy byly trochu zdlouhavější, od poloviny už jsem ale četla doslova jedním dechem. Škoda, že 2. díl už nepojednává o Tugumirovi, i tak si ho ale určitě ráda přečtu.

Shashlick
26.05.2021 5 z 5

Historický román, kde je věrohodnost vysvětlena v doslovu autorky.
[SPOILER] I když je zde hlavním tématem střet dvou (a více) kultur, při bližším pohledu jde opět o střet jednotlivců. Na obou stranách se najdou lidé spravedliví (v rámci možností) i zákeřní.
Zároveň se jedná i o střet různých náboženství, kde bohužel čtenář ví, které uspěje. Bohužel nepatří k tomu, že to čtenář ví, ale k tomu, které vyhraje.

hanzmb
25.04.2021 5 z 5

Dlouho jsem přemýšlel o nějaké alespoň drobné vadě této knihy. Marně. Má úplně všechno, co od historického románu očekávám. Perfektní literární zpracování. Zajímavý příběh nejen v hlavní ale i ve vedlejších liniích. Láska, intriky, souboje, zrada apod. Ani chvíli se nenudíte. K tomu dobové reálie a politická propojení a hrátky v rámci střední Evropy. A to včetně přemyslovských Čech. Bohužel u nás přibližně z této doby vyšla jen Bauerova dvoudílná patlanina.

Elapheg
19.04.2021 5 z 5

Rebecca Gablé opravdu umí. Kniha hlava světa jsou historicky podložené reálie, ze kterých autorka vycházela, ale naštěstí také zdařilá fikce, která čtenáře udržuje rovněž v napětí. Zvláště druhá polovina knihy je hlavně o páchaných intrikách na krále Otu prvního, zvaného velikého. Kniha nás zavádí do středověku 929 - 941 na území Sasů, kteří jsou křesťané a bojují krom jiného proti slovanům, kteří jsou pohané. Slovasnký knížecí princ Tugumír, který je zároveň knězem boha Jarovíta a zároveň jeho sestra Drahomíra, jsou po prohrané bitvě se Sasy odvedeni na saské území ke dvoru krále Jinřicha. Tugumír je zároveň zdatný ranhojič a zachrání život Jinřichovu synovi, mladému Otovi, čímž se stane saským ranhojičem. Je to krásná kniha, kde své mají intriky, léčitelství té doby, mocenské boje o korunu, snahy o svrhávání korunovaného krále, církevní zájmy, bitevní pole rovněž plná mrtvých, ale je to i kniha o zakázané lásce, přátelství a moudrosti. Opět jsem se dozvěděl něco z historie, ale zároveň si užil i umně stvořenou fikci. Kniha je to nádherná a určitě si přečtu Cizí královnu, ale ač je to velmi zdařilá kniha, chci napsat, že Druhé království od této autorky se této knize v lecčems vyrovná. Dávám pět hvězd a doporučuji a autorce děkuji a budu se těšit na Cizí královnu. Byl jsem velmi spokojen. :-)

lištička123
18.04.2021 5 z 5

Pro mě velké překvapení. Netušila jsem, jak moc si mi bude líbit tento historický román ze středověku. Moc hezké, přečtu si i Cizí královnu.

martineknatasa
20.03.2021 5 z 5

Kniha se moc pěkně čte, čtenáře zaujme dějem - vřele doporučuji. Pustila jsem se do dalšího dílu.

Simi
06.03.2021 5 z 5

Poutavá a velmi čtivá kniha, kterou je těžké odložiit. Snad ani nejde napsat víc, než se objevilo v dřívějších komentářích. Budu pokračovat dalším dílem. A vyzvednu si v pondělí u výdejního okénka v knihovně pár zajímavých publikací o Slovanech, Otovi a královnách korunovaných v Cáchách. To nebude tak čtivé, ale zajímavé určitě.

Sklíčko
04.03.2021 2 z 5

Skvělý námět, ale příběh povrchní, nepoutavý. Mám z toho pocit "hlavně honem rychle něco napsat"

Atuin
17.02.2021 5 z 5

Já mám jiné výstižnější přirovnání než k Follettovi. Je to taková německá Elizabet Cherezińska, což je polská autorka, jejíž knihy až na jednu u nás bohužel překládané nejsou. Má to podobnou formulaci, dynamiku a vůbec. Velká spokojenost
Autorka dokáže dostat čtenáře dovnitř což se velice cení. Hrdinové uveritelní a reálie neskutečně pěkně podané. Jediné co trošku kodrcá je ta moderní terminologie, která místy působí hloupě, ale to je soudobý nešvar. Příjemné oddychové čtení, které má mnoho výhod než nevýhody.

Jap
15.02.2021 5 z 5

Někde jsem četl: "Follett v sukních". Myslím, více než výstižné přirovnání.

ydnac
07.02.2021 5 z 5

BRILANTNÍ A STRHUJÍCÍ román :-)

Skvěle napsáno, užila jsem si každou stranu. Napětí, intriky, láska, loajalita, přátelství vzniklé z nepřátelství, bitvy, léčitelství, svět křesťanství a pohanství, krutý úděl otroků a žen v té době, úspěchy a prohry hrdinů to všechno si mě získalo a musím knihu jen doporučit :-)
Nejlepší historický román jaký jsem četla :-) No je pravda,že jsem jich zatím měla v ruce jen pár, ale teď vidím, že to byla chyba a moc se těším na druhý díl :-)

broskev28
30.01.2021 5 z 5

Při čtení většiny komentářů spokojeně pokyvuju hlavou: ostatní čtenáři byli povětšinou stejně nadšení a začtení jako já!
Pro mě je to třetí kniha německé autorky a vůbec nezaostává ze předešlými dvěma (už se těším, až letos znovu vyjde Druhé království a my ho koupíme pro naši knihovnu). První komentář (Babouš) to vystihl skvěle - Hra o trůny vystavěná na základě historických pramenů o konci 10.století ve střední Evropě. I komentáře Kalina, Sidonka3, hokaca a orinka3 obsahují vše, co bych snad mohla dodat.
Skvělé, plné zajímavých informací (můžeme porovnat, kam až sahala kdysi slovanská enkláva, a kde nakonec, zásluhou neutuchající expanze i větší natality germánského živlu, skončila) a neméně zajímavých postav, historických i vymyšlených, a jejich překvapivých osudů. K překladu bych asi také měla pár výhrad, ale to byly jen drobnosti, protože styl i pojetí Rebeccy Gablé jsou opět strhující. (Zásadní rozdíl při srovnání s Kejklířem, kterého jsem dostala pod stromeček a doposud jsem ho nepřelouskala; není vůbec špatný, ale v podstatě je nudný, nestrhne čtenáře, takže s hlavním hrdinou jeho osud nijak neprožívám.)
Velká poklona autorce, která se nenechá strhnout svou národností (a národní velikostí) a snaží se o nestrannost a historickou věrnost; pokud vůbec někomu straní, pak spíše nám Slovanům. A nesmím zapomenout ani na historickou mapku na předsádce; sice bych uvítala podrobnější (minimálně Havola mi tam chybí), ale i tak je to výborná pomůcka pro naši orientaci.

"Naopak. My Slované chováme velký obdiv k umění těšit se ze života. To vy jste zpravidla ti těžkopádní volové, kteří vždycky všechno komplikujete a chcete to mít složité."

Richie1
24.11.2020 4 z 5

S každou další knihou od Rebeccy Gablé jsem spokojenější a mám lepší čtenářský zážitek - Gablé zraje jako víno. Hlava světa je můj třetí román od této autorky a jsem příjemně překvapen, jak hodně se mi čtení líbilo. Délka románu vůbec nebyla na závadu, naopak jsem si celý příběh mohl déle vychutnávat.
Historie raných Slovanů a teprve formujícího se německého národa je v literatuře málo vídaná a autorka zde navíc měla možnost vystavět zajímavý příběh, aniž by příliš porušila historické údaje a fakta. Tato historie není natolik známá, aby se autor musel držet v přísných limitech, takže fantazie může plně pracovat. Gablé to výborně využila a děj jejího románu je nejen napínavý, ale i přiměřeně romantický a zároveň realistický s ohledem na "temnou dobu" raného středověku. Velmi oceňuji, že byť je autorka německého původu, vykreslila Slovany poměrně příznivě - ve srovnání s německým etnikem téměř pozitivněji.
Co se týče samotné historie, držela se autorka známých faktů a neměl jsem pocit, že by si nějak příliš vymýšlela nebo fabulovala. Léčitelské umění prince Tugumíra bylo uvěřitelné a navíc bylo i velmi zajímavé sledovat, jak se tehdejší choroby léčily - s ohledem na generacemi prověřené znalosti přírodní medicíny.
Docela se těším na druhý díl této historie a jsem rád, že v osobě autorky vyzrává další kvalitní spisovatelka historických románů. 80%

raffi
25.09.2020 3 z 5

Obávam sa, že na historické romány z tohoto obdobia už budem navždy pozerať inak vďaka knihe Dietera Breuersa - Zemřít za Jeruzálem. Vďaka nej mi spadli z očí ružové okuliare a uvidela som stredovek, aký pravdepodobne bol v skutočnosti - krutý, špinavý, nevypočítateľný (ako sme to vlastne mohli ako ľudstvo prežiť?)...
Táto romantická predstava dávnej histórie, aj keď založená na mnohých skutočných postavách a udalostiach, je naozaj veľmi vtieravá. Už tým, že autorka všetky dôležité vojenské strety vzala skratkou, asi aby si náhodou nezamazala stránky takou špinou a neodradila čitateľov od ďalších pokračovaní príbehu. Nevidím v tom rozdiel proti knihám od V.Vondrušky, preto som prekvapená, koľko ľudí je schopných jeho haniť a tu pani autorku chváliť. Obaja stavajú na rovnakých základoch, pútavo spájajú historické postavy s vlastnou fantáziou, pri čom je potrebné myslieť na to, že fantázia prevažuje..
Čo si ale neodpustím vypichnúť, keď už sa teda hráme na akúsi historickú presnosť: skutočne v desiatom storočí mohol niekto dávať inštrukcie typu "za 6 hodín musí dostať hrnček liečivého odvaru", mníška konštatuje že prebieha "pôrod koncom panvovým", Tugumír vyčíta, že si ho "kráľ vodí na dlhom vodítku ako domáceho psa"... ? No, aspoň som mohla občas zasmiať...

špulo
24.09.2020 4 z 5

Z môjho pohľadu je to niekde medzi 4 - 5*. Niečo tomu chýbalo. Pritom ide o poctivý historický román s presne nadávkovanou porciou fikcie. Je tam všetko - politika, láska, intrigy, krutosť, mystika, napätie, atmosféra doby, sympatické postavy, nesympatické postavy, dobrodružstvo. Dokonca som sa pár krát aj zasmial. Politika dosť prevažuje. Záver je pomerne zrýchlený. Bitky či akčné scény sú poňaté príliš skratkovito. To mi tam asi vadilo najviac. Dalo sa to popísať aj veľkolepejšie. Viac by som sa o hrdinov bál. V každom prípade ma kniha donútila viac si zistiť o danej dobe. A to je to, čo sa počíta...

Rihatama
01.09.2020 5 z 5

Román o počátcích německého středověku na konci 10. století. Kde by mě napadlo, že by mě mohl tak zaujmout. Kdyby zaujmout, přímo nadchnout. Bezpochyby je to spíše zásluha Gablé, než samotné doby nelítostných bojů Germánů a Slovanů. I když pravdou je, že dnes jsou některé tehdejší slovanské marky německým územím, jako Braniborsko. Čtenáři se zcela určitě dostává vysoké historické přesnosti, jakkoli o polabských pohanských Slovanech 10. století či samotnému Tugumirovi toho moc není. Ovšem padouši Gero a Henning mají rovněž své věrné historické předlohy. A když přihlédnu k tomu, že autorka je Němka, nevychází Slované z oné doby tak špatně, jak bych možná čekala. Gablé musím pochválit za mimořádnou rovnováhu děsu, hrůzy a porážek na straně jedné a vítězství, laskavosti a zdravého rozumu na straně druhé. Vpravdě nádherný román. Člověk vůbec nevnímá počet stran... spíš se tak trochu obává, kdy přijde konec. Ovšem být ženou ve středověku, v jakémkoliv století, muselo být pouze pro silné povahy. I když možná ne pouze ve středověku.