Osvícení

Osvícení https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264/bmid_osviceni-lld-264.jpg 5 4166 647

Osvícení série

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi....

Literatura světová Horory
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Shining , 1977

schillerter
08.02.2023 5 z 5

Kniha je skvělá, napínavá. Bavil mě i film, který je podle ní natočený. Jack Nickolson se zhostil hlavní role velmi dobře - a které ne, že? :) Prostě tohle je ten nejlepší horor všech hororů.

Lisa_Fox
08.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Je to napínavý příběh, ve kterém jsou postavy velmi kvalitně propracovány. Dalo se vžít do psychického prožívání každého z nich. Přestože duchařina není zcela můj žánr, dočetla jsem tuto knihu až do konce, a záverečný proslov Dicka a dojemný konec opravdu stal za to. Vřele doporučuji.

kniznivila
01.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Alkohol, násilí, napětí, pokoj, oživlá hadice, psí chlap, zvuky, jezdící výtah, oživlé křoví. To bylo dost děsivé. Odkaz na pohádku Modrovous, která mě jako malou děsila...Jedna z topu od Kinga.

Astonius
13.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Téhle knihy jsem se dlouho bála, myslela jsem, že nebudu schopná to číst, že to bude na mě moc nervydrásající, vždyť je to horor, ale jako bych zapomněla, že autor nepíše takhle "jednosměrně" a jednoduše. Neřekne si "napíšu něco, abych tím lidi vystrašil" a nevytvoří klasickou předvídatelnou duchařinu, kterých je podle jedné šablony spousta, on přece píše tím svým košatým stylem, který vypráví prostě podrobný příběh jedné rodiny, která má svoje problémy a také jednoho "osvíceného" chlapce, který dokáže vidět a cítit věci, které nikdo nevidí. A že to postupně nabere dramatických rozměrů, to je už prostě gradace příběhu :-) Vypráví se z jednotlivých pohledů členů této rodiny, takže čtenář každého vnitřně pochopí a pozná a vžije se tak např. do duše alkoholika, jeho touhy po napití a jeho výčitek svědomí, do vzpomínek jeho ženy, která se mu znovu a znovu snaží uvěřit, že všechno bude už dobré, nebo do vjemů jejich neobyčejného chlapce, který ví o věcech, o kterých by nic vědět neměl... Líbila se mi ta větší část knihy spějící pomalu k vybudovanému finále, to bylo skvělé čtení, které mě ani v nejmenším nenudilo. Jedinou menší výhradu bych měla k části, kde se Danny setká "tváří v tvář" tomu největšímu zlu, vyústění, jakým toto setkání dopadne, se mi zdá slabé a tak nějak moc jednoduché. Ale možná to tak bylo napsáno schválně, nejde o efekt monstrózního finále v podobě nějaké epické za vlasy přitažené "bitvy", ale prostě o celkovou atmosféru budovaného příběhu, který přináší plno zamyšlení okolo. Moc se mi to líbilo a brzy se pustím i do druhého dílu.

Eldar80
02.01.2023 3 z 5

Nechápu tak vysoké hodnocení. Vždyť je to skoro laciná duchařina. Akorát fakt dobře napsaná. Jenže když čtu beletrii, tak mě zajímá dobře promyšlený příběh, než abych se rozplýval nad uměleckým stylem.
U historické prózy snad, ale tady to nedokážu ocenit. Je to spojení krásné literatury a fantasy, protože tam horor patří, a nakonec to není ani jedno. Ale asi právě proto je King tak oblíbený.
Vlastně nerozumím, proč se svým úžasným talentem píše zrovna horory… Je to skvěle napsané, ale od poloviny jsem se těšil až to dočtu. Mě to nevyhovuje. Od hororu očekávám děsivý příběh nebo aspoň pořádné napětí.
A pak jsem nepochopil ten zlom v ději. K čemu tam je budování atmosféry na 200 stranách, když se to v jednom okamžiku zlomí tak moc, že to ztratí smysl? Buď je na začátku 200 stran navíc a nebo v závěru 200 stran chybí.
Schválně jsem to četl teď v zimě, když napadl sníh, aby to mělo lepší atmosféru, ale vůbec to nepomohlo. Zakončení působí zbrkle. Jako by si King řekl: „Už je to moc dlouhý, tady to useknu.“ Děj je ukrutně nevyvážený.
Je to spíš sociální horor. Čekáte bubáky a přijde alkoholismus a další sociální problémy. Asi jsem moc primitivní čtenář a tak to na mě působí křečovitě. Ostatní to asi naopak oceňují. Možná je to v něčem poučné. Nevím.
Takže je to jasný. Kingovým fanouškům vřele doporučuju. U ostatních záleží na očekávání. Mě sociální problematika ve fantasy moc nesedí. Divná kombinace. Má chyba. Tohle fakt nebylo pro mě. :( 70%

Nieroccoon
26.12.2022 5 z 5

Můj první horor a asi mi více otevřel dveře do tohoto žánru. Kniha byla napínavá a velmi kladně hodnotím psychologii postav, ocenila jsem, že kniha byla psána pohledem všech hlavních postav. Naštěstí osvícení pro mě nebylo tak hororové, jak jsem se bála, že by to na mě mohlo být ( možná, že to je tím, že je to kniha a ne film, tak to je třeba pro mě stravitelnější, těžko říct). Každopádně doporučuju a možná si zase někdy troufnu na další knihu tohoto typu.

Becca_
25.12.2022 5 z 5

Naprosto geniální. Užila jsem si každou stránku. Kinga obdivuji za tu mistrovskou gradaci příběhu.

sabina5156
18.12.2022 3 z 5

Kniha se mi nečetla příliš dobře. Necítila jsem se v ní pohodlně - nepředstavovala jsem si dění. Velkou část jsem přečetla spíše mechanicky, jistě ale mohu říct, že ty momenty, které jsem vnímala - stály za to. Strach se vrství v rytmickém tempu a čtenáři nedopřeje odpočinek. Atmosféra je hustá a některé situace jsou zcela nekomfortní. Film je vystavěn na pomalé ztrátě příčetnosti hlavní postavy. Kniha do detailu popisuje děsy, které obklopují dům - snaží se nám naznačit, že ač by v domě byla jakákoli jiná rodina, výsledek by byl vždy stejný. Oproti tomu snímek od Kubricka je založen na charakterech hlavních postav a jejich vzájemném vztahu.

Frizer
18.12.2022 4 z 5

Po více než dvaceti letech, co jsem poprvé viděl film, jsem dočetl i knihu.

Myslím, že obojí je stejně dobré...film je spíše o Jackově šílenství, kniha je možná spíše na straně "strašidelného domu". Kniha je opravdu dobře napsaná, i po tolika letech z ní běhá mráz po zádech. Obzvlášť dobré jsou kapitoly s místností 237 a zvířátky z křoví. Pohledy všech 3 hlavních protagonistů jsou skvělé a opravdu se liší od filmu, kde je většina světel zaměřena jen na Jacka.

Konec ve filmu se mi líbil o něco víc, ale je to na osobních preferencích. Celkově se to četlo skvěle.

Bianka.
04.12.2022 5 z 5

Horor jak břitva. Četla jsem před lety, ale dodnes si pamatuji, jak jsem se bála. Jako u jiných Kingových knih, začíná zlehoučka, pomalu a v klídku. Tak nějak nenápadně se utahuje smyčka až už není cesty zpět a vy to prostě musíte dočíst.

ozzak
23.11.2022 5 z 5

Hororová klasika odehravajici se ve starém hotelu po sezoně velmi mrazivý Roman podle něj byl natočený skvělý film od kubrica. Se skvělym Jackem Nicholsonem

m_martina
31.10.2022 5 z 5

K Halloweenu jsem si chtěla přečíst něco od mistra hororu a vybrala jsem si tuto knihu. A mohu napsat, že jsem určitě nebyla zklamaná. Jinak se sice tomuto žánru vyhýbám a určitě si zase dlouho nic podobného nepřečtu, ale Osvícení bylo dobré a já jsem ho četla se zatajeným dechem, zachumlaná pod dekou a s horkým šálkem čaje v ruce. Těch šálků jsem samozřejmě vypila několik, než jsem knihu dočetla.

ondra295
26.10.2022 5 z 5

Kingova klasika a obecně řečeno i klasika hororového žánru. Já obecně na horory moc nejsem, ale Kinga mám rád (hlavně díky jeho nehororové tvorbě) - k Osvícení jsem se ale dostal a musím říct, že se četlo velice dobře. Hlavně proto, že na rozdíl od většiny hororů je tam velice propracovaná psychologie postav, moc se tam nevyskytují nějaké klasické "příšery", ale spíše jde o nějakou vyšší moc, která pracuje v pozadí. Celé je to inteligentně vybudované a člověk se rozhodně nenudí.

luksky
18.10.2022 3 z 5

Osvícení jsem četl někdy před více jak 20ti lety. Téhdy mě to nijak neoslnilo, teď mě určitě zaujalo více, ale mám od Kinga pořád raději jiné knihy.

floribar
09.10.2022 4 z 5

Kdysi jsem viděla film s Jackem Nicholsonem, takže jsem byla zvědavá na knižní předlohu. Podobně jako v jiných hororech od Kinga ani Osvícení není založeno na lekačkách. Tempo je oproti filmu výrazně pomalejší, ale čtenář si tak alespoň může užít proces pozvolného psychologického dušení, bez kterého se žádná z Kingovek neobejde.

Veronika_mad
04.10.2022 5 z 5

Jako u 99% případů se mi potvrdilo, že kniha je lepší než film. Kniha je napínavá a snadno se čte. Akorát to usínání po čtení je horší :)

Agatha84
26.09.2022 5 z 5

Dokonalé! Znáte ten pocit, kdy od druhé stránky víte, že na tuhle knihu nezapomenete? Já sice nemám ani nejmenší potuchy o tom, jak to pan King dělá, ale zatím mě nezklamal ani jednou. Naopak, začínám mít dojem, že mi brzy dojdou hvězdy :-)
Být v hlavě všech tří Torranceových byl někdy pěkně hnusný zážitek, přesto mám teď urputnou chuť knihu zase otevřít a znovu se k nim přidat.

Vetes-nice
06.09.2022 3 z 5

Kdyby se ubralo asi 150 stran z prostřední, nejvíc utahané části, kde se příběh vůbec neposouval a zbytečně, neustále se opakovalo už řečené (ruka, vosy, alkoholik, ruka, vosy, alkoholik...), byla by to daleko lepší kniha.

Tereza_T
04.09.2022 3 z 5

(SPOILER) Je 15 minut před půlnocí, mám otevřené okno a venku prší, já právě dočítám posledních pár stran Osvícení, do stěny v pokoji narazí moucha a já nadskakuji půl metru vysoko. Kdo by se ale řídil radou na přebalu? Pche. Z Osvícení na mě zatím nejvíc ze všech Kingovek dolehla temná, skličující atmosféra a já se bála, fakt že jo. Věřím, že takoví Osvícení lidé žijou mezi námi a asi raději na dovolené do hotelů nejezdí. Možná proto jsem se zatím bála nejvíc, na oživlá auta, čaroděje a upíry nevěřím, takovej šestej smysl, jakási hlubší vnímavost, to je jiná, pro mě mnohem víc představitelnější věc. Atmosféra tady byla tím největším plusem. Příběh mě bavil, ale něco na postavách mi nesedělo, otec Jack mi byl nesympatickej už od začátku a jeho dlouhé sedánky ve sklepení byly až ubíjející. Navíc jeho nevyrovnaná egoistická postava mohla víceméně za všechno utrpení, co rodinu dostihlo (tím nemyslím ani tak samotné posednutí hotelem jako spíš předchozí události spojené s vyhazovem atd). Mamka Wendy na tom byla líp, ale prostě jsem se nemohla přenést přes ten fakt, že její manžel zlomí v záchvatu vzteku jejich synovi ruku a ona s ním žije vesele dál. Chápu, že je to základní stavební kámen všech jejich rodinných vztahů od kterých se pak všechno odvíjí, jen mi to přijde jako hrozně křehkej stavební kámen. Ke konci knihy mi už přišlo, že se neustále opakuje to samé schéma. Naopak dějová linka Dannyho a pana Hallorana byla skvělá a celkově vztah osvíceného syna a jeho rodičů byl popsanej výborně. Mám smíšený pocity, ale asi se k Osvícení už nevrátím.

Delphín
27.08.2022 4 z 5

Osvícení je opravdu jedinečný titul, napsaný opravdu čtivým jazykem, který dokáže parádně nabudit atmosféru a postupně prodat postavu Jacka do spárů šílenství.