Doktor Spánek

Doktor Spánek https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/192597/bmid_osviceni-doktor-spanek-YIf-192597.jpg 4 1481 296

Osvícení série

< 2. díl

Stephen King v knize Doktor Spánek navazuje na svůj předchozí román Osvícení, takže se opět setkáme se známými hrdiny. Malý Danny dospěl a přes svá dobrá předsevzetí se vydal v otcových stopách alkoholismu a záchvatů zuřivosti. Nakonec se však pití dokáže vzdát, usadí se v malém poklidném městečku a začne pracovat v domově důchodců. Zvláštní duševní schopnosti, které mu do určité míry zůstaly, mu pomáhají poskytovat útěchu umírajícím. Pomocníkem je mu kočka, která umí předvídat budoucnost, a Dan se stane „doktorem Spánkem“. Nečekaně však naváže telepatické spojení s dvanáctiletou Abrou, která se na něj obrací se zoufalou prosbou o pomoc...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Doctor Sleep , 2013

jana277
20.08.2021 5 z 5

Čítala skôr ako Žiarenie. Kniha ma vtiahla do deja. Jasné, bez zvláštnych schopností hlavných aktérov kniha nemôže byť, ale veľmi sa mi páčilo prepojenie Dannyho daru a sprevádzania ľudí pri umieraní.

Okoslav
14.07.2021 3 z 5

To nejdůležitější, co byste měli před čtením vědět: není to horor. A to navzdory anotaci, slibované duchařině a taky navzdory tomu, že jde o pokračování Osvícení (u kterého jsem se konkrétně já několikrát málem počůrala strachy).

Po skvělých úvodních stránkách, které přímo navazují na Osvícení („čau, malej Danny!“), vás King zavede nejen o několik desetiletí dál, ale hlavně do úplně jiného žánru – protože Doktor Spánek víc než cokoliv jinýho připomíná parapsychologický thriller. To by samozřejmě samo o sobě nevadilo, protože komu jinému odpustit klamavou reklamu než právě Kingovi, blbý ale je, že to jako celek nefunguje. Jasně, postavy jsou klasicky kingovsky rozepsaný, atmosféra fajná, padouši zábavní – ale napínavý to není ani trochu. Nejen že se při čtení nebojíte vy sami. Vy se dokonce nebojíte ani o žádnou z postav. A to je u thrilleru problém. (Budu hodná a pominu některé vysloveně úsměvné momenty včetně jednoho z hlavních „odhalení“ celého románu, u kterého jsem si ten facepalm fakt nemohla odpustit.)

Kdyby šlo o jakéhokoliv jiného autora, dala bych čtyři hvězdy, protože řemeslně napsaný je to (jako vždy) dobře. U Kinga jsem ale zvyklá na víc.

wiix
21.06.2021 5 z 5

Knihu Žiarenie som prečítala už veľmi dávno a zbožňujem ju rovnako ako rovnomenný Kubrickov film. Doktor spánok je ďalšia skvelá, mysteriózna vecičky od #stephenking a jeho fanúšikom ju nemusím predstavovať. Tým, ktorí ho nepoznajú a majú radi akési temné tajomno a zimomriavky pri čítaní, ho vrelo odporúčam.

kajka.bhlv
03.06.2021 4 z 5

Moje první Kingovka a určitě jsem neminula. Moc se mi to líbilo a Kinga budu číst stoprocentně dál. Jeho styl psaní je geniální, to tajemno a atmosféra se špetkou nadpřirozena, miluju to.

WonderNika
27.04.2021

(SPOILER) Skvelé! Príbeh postupoval sprvu pomalšie a mne tiež dlhšie trvalo dostať sa naspäť k čítaniu, no od určitého okamihu v deji som sa ku knihe vracala stále častejšie a s väčšou chuťou. Úžasný a napínavý príbeh Dannyho, Abry aj Pravého uzla ma silno zaujal, prepojenie s Peknou vyhliadkou ma dostalo a skutočnosť, že Abrina matka je Dannyho nevlastná sestra ma úplne odrovnala.
Keď sa už začali odhaľovať rodinné prepojenia a minulosť Jacka, čakala som, že sa dozvieme, koho to vlastne s Alom zrazili autom (a či vôbec) .

ste_mi
12.04.2021 5 z 5

Opět geniální Kingovina!

Neopol
26.02.2021 4 z 5

Přečíst si pokračovaní Osvícení bylo super

Romanka89
25.02.2021 5 z 5

Skvělé pokračování osudů Dana Torrance, přečteno jedním dechem. Jsem moc zvědavá na filmové zpracování. Jinak za mě jedno velké plus za odkaz na film Růžový plameňáci, obecně mám ráda v knize zmínky o jiných knihách nebo filmech a mám radost když vím o čem je řeč, ale tohle potěšilo dvojnásob, protože "flamingos" jsou moje oblíbená kultovka.

Čtenářská výzva 2021: Kniha, ve které se objevují nadpřirozené postavy.

zandu
01.02.2021 4 z 5

Dobré to bylo. Osvícení je lepší, ale Doktor Spánek je důstojné pokračování. Je to jiné, ne tak děsivé.

Dombzila
29.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Prostě úžasná knížka. Opět jsem prve viděl film, který se mi dost líbil, ale knížka je pro mne lepší.

Opět je pár věcí, které se mi víc líbily v knize a to třeba, že Dan přežil a to střetnutí na Střeše světa. King zařídil to, aby mi na hlavních postavách záleželo a furt jsem si přál, aby Dan přežil.
Jinak je Dan pro mne skvěle napsaná postava. I Abra.

Nebál jsem se tu tolik, jako když jsem četl Osvícení, ale tady jsem hrozně moc chtěl vědět, jak to dopadne.

Celkově tu knížku doporučuji všem (i těm, co nečetli Osvícení). Ta knížka je prostě skvělá a určitě si ji ještě někdy přečtu. :)

Nina291
27.01.2021 5 z 5

Tak tohle byla jízda. Skvělý od začátku do konce.

Kontryhelka
26.01.2021 5 z 5

Moc pěkná kniha, ostatně jako všechny od Kinga. Lahůdkové čtení pro všechny milovníky tohoto spisovatele.

Dominka09
01.12.2020 4 z 5

Jelikož Osvícení je jedna z mých TOP 5 knih tak jsem byla strašně zvědavá, jak to s malým Dannym dopadne. Sice jsem se nebála tolik jako u prvního dílu, ale bála jsem se. Knihu jsem tedy četla déle než je u mě zvykem, ale určitě to nebylo z důvodu, že bych se nudila. Příběh byl tedy úplně o něčem jiném než v co jsem doufala (s přihlédnutím k prvnímu dílu), ale i tak mě opět fantazie mistra Kinga naprosto nadchla a nezklamala. S každou jeho další knihou se jen utvrzuji v tom, že se hrdě mohu řadit mezi jeho fandy a těšit se na další knihy. A jakožto i ty předchozí knihy, které se mi dostali do rukou i knihu Doktor Spánek určitě doporučuji (a to i těm, kteří ještě nečetli Osvícení).

faba
01.11.2020 5 z 5

Musím předeslat, že jsem Osvícení nečetl! Jak tedy můžu hodnotit tuto knihu? Těžko. Viděl jsem film. Film není kniha! Pokusím se to nějak zvládnout. Zkusím nic neprozradit a proto nezaškrtávám (+SPOILER).
Začal jsem tuto knihu poslouchat, ale po několika kapitolkách jsem se rozhodl (asi po hodině), že si knihu koupím a dočtu. Dobře jsem udělal. Tak rychle jsem v poslední době knihu nedočetl. Pán spisovatel se podle mě víc a víc posouvá z hororů na psychologické, společenské a vlastně na normální romány. Třeba Ostrov Duma Key, Holčička, která měla ráda Toma Gordona, Pan Mercedes, a pod. (ale to se opakuji, už jsem to někde ventiloval). Ano, byly tam hororové prvky, nebo aspoň strašidelné, ale pro mě jsou to normální knihy, které ukazují dnešní Ameriku. Zkrátka, kdo si tuto knihu přečte, i když Osvícení nečetl, neprohloupí. A pro mě po Duma Key (která byla ještě lepší) je to opět KINGOVA KNIHA. Brzy se pustím do další...
A souhlas s Faila: Taky rád čtu doslov a děkování! Jsou skvělá!

bukiet
13.08.2020 5 z 5

(SPOILER) Danny Torrance z románu Osvícení vyrostl, klesl v otcových šlépějích až na dno, odrazil se ode dna a teď seká latinu v jednom hospicu. Své nadání používá u obyvatel hospicu k usnadnění jejich přechodu do další existence. A mohl by ve své roli Doktora spánku pokračovat nerušen, kdyby nebyl kontaktován malou dívkou, jejíž schopnosti osvícení jsou velmi velké a starosti s možnými dalšími „osvícenými“ ještě větší.
Je logické, že pokračování slavné hororové knihy nemůže být neseno ve stejném duchu jako kniha první. Autor se za dvacet let, které knihy od sebe dělí, v mnohém změnil a jeho styl a záběr psaní se vyvinul. Žánr čistého hororu už dávno opustil a pouze jeho prvky používá ve svých thrillerech, detektivkách a vědeckofantastických románech. Stále je to ale náš oblíbený King. V románu Osvícení se samotnému fenoménu osvícení zas tak moc nevěnoval a je proto dobře, že o dvacet let mladší román nám o tom prozradí mnohem více. Z historie kočovných Pravých lidí lze vyčíst, že pocházeli mimo jiné i z městečka Salem's Lot a jejich způsob nakládání s touto osvícenou mocí je vlastně pasuje do role mentálních upírů, které známe i z Kingova Cyklu Temná věž. Je vidět, že autor stále buduje, i když třeba jen v náznacích, širší literární univerzum.

lapagerie
30.07.2020 4 z 5

Oproti Osvícení není Doktor Spánek jen horor. U Osvícení jsem se víc bála, u Doktora zase hltala stránky, abych se dozvěděla, jak to dopadne. A za mě dobrý :)

soupik2012
29.07.2020 5 z 5

Mám strašně moc ráda knihy od pana Kinga a ani tentokrát mě nezklamal. Trochu jsem se bála, že se bude jednat pouze o nastavenou kaši původního tématu z Osvícení, ale neštěstí vůbec ne. Doktor spánek je úplně jiný příběh. Upírské téma z jiného konce, to prostě nemělo chybu. King je zkrátka král hororů a mystiky. A mě ty jeho vymyšlené světy neskutečně baví. Tak jako u knih pana Kinga píši často i tentokrát je 5 hvězd málo. Audioknihu, stejně jako první část Osvícení čte pan Petr Jeništa. A čte jí velice dobře.

Domisek1
27.07.2020 5 z 5

Kniha se mi líbila, pěkně se četla. Když jsme přečetla Osvícení byla jsme zvědavá jak to dopadlo s Dannym. Samozřejmě v knize dopadl lip než ve stejnojmenném filmu což mě potěšilo. Film Doktor Spánek nemá s knihou nic společného. Nic méně jsem ráda že mám další dobrou knihu ve své knihovně

Faila
25.07.2020 4 z 5

Nevím, jak to dělá, ale v každé z Kingových knih se mi hlavní postavy zaryjí pod kůži a zůstanou tam ještě chvíli po dočtení. Spolu s pocitem, který je částečně úlevný (že je čtení plné napětí a obav konečně za mnou) a částečně smutný (ze stejného důvodu).
Krom toho je S. King jediný sposovatel, u kterého tak ráda čtu doslov a poděkování. Možná jsem zaujatá, ale z jeho slov tu lásku ke čtenáři a vděk opravdu cítím.

Shaxx
14.07.2020 5 z 5

Před Dr. Spánkem jsem si dala re-reading Osvícení (po letech) a byla jsem zvědavá, co se stalo s tím klučinou, který si zažil peklo v hotelu Overlook.

Po první stovce stran jsem si říkala - Ach Danny, ty jsi teda dopadl. Trochu jsem měla na začátku problém s tím, že jsem čekala, že to bude navazovat atmosférou, která byla v Osvícení, ale postupem času mi došlo , že to je hloupost očekávat, že tahle etapa je uzavřena. Zatímco Osvícení byl mrazivý horor, Dr. Spánek je spíš mysteriózní akčňák (trochu jako Outsider). Po uvyknutí na tohle už se mi četlo dobře. Jen věcná - pozapomněl se překladatel, když postavu Jacka Torrance označil na konci knihy jako Johna Torrance? Že by dozvuk filmového "Here's Johnny!", kde postavu alkoholického taťky přejmenovali na Johna?
Jinak super, s vývojem příběhu jsem spokojená, jako druhý díl to u mě obstálo :) Stálo mi to za to to dočíst i přes pokročilou večerní hodinu, nešlo odložit. King je pro mě prostě srdcovka.