Osvícení

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi....

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/264/osviceni.jpg 4.62380

Osvícení (1.)

The Shining (1977)

Literatura světová, Horory
Vydáno:, Laser-books (Laser)

werewolf88
07. prosince

Když slyšim Osvícení, okamžitě se mi vybaví Jack Nicholson. Ten jeho ksicht prostě nejde vymazat. Viděl jsem totiž jako dítě a nikdy nezapomenu. Geniální kniha...prostě Old School King .-)

Sarka25
05. prosince

Osvícení byl moje první kniha kterou jsem od Kinga četla a opravdu se mi velice libila. Knihu jsem precetla jednim dechcem a rozhodne jsem se u ni nenudila.

kahuda01
29. listopadu

Po Hadrovém panákovi jsem si musel něčím spravit chuť...

Gustik5
10. listopadu

Jako mnoho dalších jsem i já nejprve viděl Kubrickův film a až poté četl knihu. Proto se nevyhnu jejich porovnávání. I přes to, jak byl snímek "osekán" si myslím že se po právu jedná o jeden z nejlepších hororů všech dob. Ač je to vskutku nepříliš přesná adaptace, jež je v porovnání s knihou, která velice jasně ukáže pravou tvář Overlooku, dosti mlhavá ve vysvětleních. Člověk tak při filmu dosti přemýšlí, domnívá se, co to či ono znamení mělo vlastně znamenat, zatímco při čtení v knihy se každý zaměří na to, jak by za daných okolností uvažoval on. O uzavřenějším a přívětivějším konci který si po děsivém čtení zasloužíme, ani nemluvě (a i tady byl pro mne velmi děsivý moment: Halorann v garáži a "lákající" palice). S politováním mohu říci, že bych byl podobně snadnou kořistí, jako Jack... Kniha za mne 100%- emotivnější, lepší empatie vůči postavám, pomalejší Jackova proměna v loutku hotelu, Film- 80%, i přes skvělého Nicolsona jsem měl pocit, že jeho Jack je tak trochu šílenec už od začátku. A herečka, hrající Wendy byla jednou z nejděsivějších stránek filmu. :)

dadako
09. listopadu

Na tuto knihu jsem se dlouho odhodlával a těšil. Ale takovou jízdu jsem nečekal. Od prvních řádků mě atmosféra pohltila, sežvýkala a vyplivla po dočtení posledního slova. Další z kingovek, před kterou nezbývá než smeknout.

Dominik106
02. listopadu

Kniha podle mého názoru patří mezi nejlepší knihy od Stephena Kinga.

Blafoun
01. listopadu

Tak nějak moc nevím jak to zhodnotit. Děj je zajímavě vymyšlený, bohužel po několikáté knize zjišťuji, že Kingův styl psaní mi úplně nesedí. V podstatě 80% je příprava a posledních 20% se něco děje. Člověk má pocit, že po tom co překousal přípravu rozvedenou do nejmenších podrobností je konec najednou strašně rychle pryč a tak nějak odfláknutý. Nechci vyloženě kritizovat rozvleklost těch prvních 80%, i tak je to celou dobu zajímavé a občas i trocha napětí, jen ten poměr by mohl být alespoň 50/50.

... nesnášel jsem postavu Jacka, nechuť postupně narůstala a od cca 60% knihy už se mi o něm ani nechtělo číst.... takže asi tak, musel jsem to napsat, hned je mi lépe :-D

Gabi.K

Osvícení kritici označují , jako nejlepší knihu od Stephena s tím sice úplně nesouhlasím nicméně nebudu popírat, že je to výborná kniha a patří mezi nejlepší, jsem opět nadšená.

Příběh manželů, kteří se se synem , který má mimosmyslové nadání, jak nápaditě nazvala Dickova babička "osvícení" stěhují na zimu do honosného hotelu, kde má otec Jack dělat zimního správce a stráví celou zimu jen oni tři....

Hotel samozřejmě skrývá mnohá tajemství od sebevražd, vražd po mnoha majitelů mezi kterými nechyběli ani muži z podsvětí. Tím si autor připravil skvělou půdu pro příběh, s takovým nápadem by knihu napsal snad každý... teď samozřejmě nadsazuji.

Příběh je děsivý, tajuplný a plný drobností, který knihu dělají celistvou.

V dobrém smyslu mě pobavil titulek na knize "Nečtěte o samotě a ve tmě" to sice úplně pravda nebyla, ale bylo to vtipné a originální .

Viděla jsem i film Osvícení s Jackem Nicholsonem a film byl skvělý, líbil se mi , bohužel s knihou zas tak společného neměl, změnili hodně podstatných věcí , odebrali plno skvělých drobností a přidali pár zajímavých momentů.

Knihu tedy moc doporučuji.

sali13

Byla to moje myslím čtvrtá knížka od Kinga. Tenkrát jsem ho ještě moc neznal, proto mě docela překvapil velmi rozvleklý začátek. Spousta popisů atd. Ale přišlo mi, že to k tomu tak nějak patří. Nemluvě o tom, že u Kinga jsou rozvleklé začátky docela zvykem. Ale příběh super, postavy taky (docel překvapení, že hlavním hrdinou je malý chlapec) a oceňuju taky propracovanou psychologii jednotlivých postav. Film jsem ještě neviděl, ale určitě se na něj chystám.

Hary

Tak mam za sebou jiz nekolikatou knihu od mistra kinga. A musim konstatovat ze osviceni pro me neni zadny zazrak. Jedna se o klasickou ducharinu (coz pro lidi, kteri veri na duchy je paradni cteni) ale pro me slaby jak hermankovy cajicek. V knizce je pro me zajimave - otec vs. alkohol,matka vs. manzel a syn ktery spojuje lasku cele rodiny. A k tomu ti duchove kteri pro me nehraly zadnou poucnou roli.

Nikola149

Kniha plně naplňuje slova Stephena Kinga : "Když postavíte na jedné straně realitu a na druhé fantazii, pak je mým úkolem tyto hranice smazat. Chci vám to maximálně ztížit, smazat rozdíly, když už nevíte, jestli jste zde, nebo jinde." !

stryko007

Čteno na služební cestě. Ani nemusím psát jaké se mi na hotelu přitom honily myšlenky

anisek989

Za mě je to mnohem lepší než film. I ten je samozřejmě skvělá klasika, ale jsou to podle mě už 2 rozdílný díla. V knize je na rozdíl od filmu mnohem líp vidět jak Jack spadá do šílenství, důvody zakořeněné v minulosti.. A ne jen bum prásk, jsme v hotelu a zblázní se nám taťka.

krejzina

Chvílemi zdlouhavé čtení, ale i tak to stálo za to :)

Kirrie

Taak dočetla jsem a jsem z toho mírně rozpačitá. Posledních 100 stránek jsem si náramně užila, překousala, přežvýkala za jeden den. Prvních 300 jsem louskala týden. Ach jo. Stephenovy rozjezdy jsou pomalejší než já na kole. Ale i tak si kniha zaslouží 4 hvězdičky! Ta atmosféra byla dokonalá. Nemohu říct, že bych se při čtení bála, ale v jednu chvíli jsem měla pocit, že slyším hlasy a představovala si postavu, jak mi vtrhává do pokoje a chce mě umlátit. Takže za mě fajn kniha, která u vás vzbudí jisté pocity, když překonáte dlouhé pasáže minulosti a nic-se-neděje pasáží.

JanaHadačová

Na drtivé, pochvalné recenze jsem se s chutí vrhla do četby. Nevím, asi jsem zhýčkaná dnešními horory, ale nepochopím, jak se někdo u tohohle mohl bát. Měla jsem nepříjemný pocit u keřových zvířat. Ale co jsem dočetla, cca před půl hodinou. Zavřela jsem knihu, řekla ehmm a uložila na poličku, toť vše. Žádné velké emoce (natož strach) se bohužel nedostavil. Teď se vrhnu na jeho nové dílo TO, tak snad to bude lepší

ujunka

Na tuhle knížku jsem se dlouho těšila. První půlka prostě nějak plynula. Ale potom, když se děj rozběhl, tak to byla jízda. Jen je mi líto, že Jack skončil tak, jak skončil. Že se s tím nedokázal poprat. Jinak super.

EDUmach

Moje první "kingovka"

krausmary

Kdysi jsem viděla film (měli jsme to školou povinné) a kvůli tomu jsem se prostě nemohla na plno ponořit do jinak skvělého příběhu. Pořád jsem měla před sebou ten šílený xicht Jacka Nicholsona jak se snaží rozmlátit dveře sekerou... Nic proti, Nicholsona mám ráda a pro film to byla rozhodně výborná volba, nicméně kvůli tomu jsem si knížku nevychutnala tak jak bych chtěla. I přesto doporučuji jak knihu tak i film - v tomto pořadí!

Heisenberg

Další skvělá kniha od Mistra Hororu, Stephena Kinga. Zde je vidět, že King není jen spisovatel, ale i docela slušný psycholog. On sám je ale i tak trochu psycho. Nic ve zlém, jen v tom dobrém. Po přečtení určitě doporučuji zhlédnout stejnojmenný film.

alfinha2321

Zrovna nedávno jsem se vrhla na Kinga, protože jsem od něj zatím četla jen málo děl. Bylo mi doporučeno Osvícení jako stěžejní Kingovo dílo, a tak jsem neváhala. Ale upřímně řečeno mě zase tak neoslnilo (zatím od Kinga pořád vede Nespavost). Mě hlavně u těchto děl štve fakt, že hrdinové mají možnost katastrofu odvrátit a neudělají to - to je jako když hrdina v hororu leze do temných děr a podobně. A ten konec mě docela zklamal, takový hepáč (čili happy end) jsem nečekala.

PeM
07. srpnaodpad!

Ne, ze mě Kingista prostě nebude....neberte to, Kingisté teď osobně, ale.....za mě to byl blábol...nevím jestli je větší psychopat Jack nebo King sám....

123Lussy

Jak to říci. Tady čtu samé pochvaly, ale mně se ta kniha zase tolik nelíbila, i když mě bavila nejvíc ze všech Kingových knih, co jsem četla. Zpátky ale k Osvícení. Příběh byl samosebou perfektní, ale kniha mě začala bavit až na tom konci, kdy se z Jacka začal stávat ten blázen. Takové mrazení jsem ale nezažila, tudíž já prostě 5 hvězdiček dát nedokážu.

Kristyna95

Tuto knihu jsem mela v planu uz delsi dobu. Nastesti jsem si shlednuti filmoveho zpracovani nechala az po precteni knihy, takze jsem tim nebyla nijak ovlivnena a mohla jsem se ji klidne nechat vtahnout do napinaveho a strasidelneho pribehu. Nektere pasaze se na prvni pohled mozna zdaji navic a zbytecne protahovane, ale ve skutecnosti krasne doplnuji postavy a my mame sanci do nich o neco lepe pohlednout a pochopit jejich pocinani. Obyvatele hotelu Overlook se u me mnohokrat postarali o poradnou husi kuzi, ale take o zvedavost a postupne jsem jim zacala propadat stejne, jako Jack. Kdyz mi zbyvalo asi poslednich ctyricet stranek a pribeh nabral neskutecne obratky, rikala jsem si- Tehle knize proste dam plny pocet, je uzasna! Ale nemuzu. Co ten konec, pane King? Co ten konec...?

JustWomen

Právě dočteno, mrazivě děsivé, je noc, něco praská, bojím se jít do koupelny. Jestli mě slyší nějaký osvícený, potřebuji doprovod ...

Ajinka126

Osvícení jsem poprvní četla jako školačka na přelomu základní / střední školy. Kingův projem mi v té době přišel zbytečně zdlouhavý. Nechápala jsem, proč má potřebu popisat cestu autem na několika stranách. Pokud se tímto nenecháte odradit a překonáte to, tak se vám kniha v závěru odmění.

hs777

Tak to byla pecka. Několik knih od Stephena Kinga jsem už četla, ale záměrně jsem se vyhýbala hororům. Tušila jsem,že se budu strašně bát - což byla pravda, ale netušila jsem, jak si ten děs a běs budu užívat. Sice jsem měla skoro pořád husí kůži, ale byla to paráda. A odteď si všímám pozorně všech zvířátek z keřů!

Carol96

Toto je kniha, která mě přivedla ke čtení. Poprvé jsem si jí přečetla asi v 9. třídě, jako referát, a byla jsem unesená.
Od té doby jsem přečetla hodně knížek od mistra Kinga a také mám velkou sbírku jeho knížek doma.

Úplně nevím, co bych o ní řekla ... je to prostě od Kinga!!

Doporučuji na 250%!!

FemmeFragile

Když se mi kniha dostala do ruky, měla jsem tou dobou už bohužel odkoukaný film s Jackem Nicholsonem v hlavní roli - kdysi nám to pouštěli ve škole pro "popularizaci angličtiny", ale já z toho tehdy měla dost špatný zážitek, zejména kvůli tomu Nicholsonovi, který mě začal štvát už v Přeletu nad kukaččím hnízdem a tady ve své hitparádě pokračoval... Knihu jsem tedy brala do ruky dost s odporem, zápletka mi podle filmu přišla dost - s prominutím - "debilní" a jediný důvod, proč jsem se k rozečtení odhodlala, byl ten, že jsem tou dobou neměla na čtení co jiného. Když jsem si však odmyslela Jacka jako Jacka Nicholsona, a představila si pod ním někoho, kdo nevypadá už v základu jako úplný šílenec a kdo se tím šílencem teprve stává, otevřel se mi další neuvěřitelný Kingův svět plný neodůvodněné hrůzy, strachu z něčeho, co není vidět, není slyšet a o čem ani nevíme, zda to vůbec existuje... Vzhledem k tomu, že jsem knihu četla na dovolené v hotelu, dovedete si asi představit, jak jsem po čtení "ráda" chodila po tmě do koupelny, kde naštěstí ovšem byla sprcha a ne vana. Stephen King je zkrátka jeden z těch autorů, který vás dvěma slovy přesvědčí úplně o čemkoli, že je to skutečné a může se to stát, a zde tomu bylo nejinak... 4 hvězdičky dávám jen proto, že jsem od Kinga četla několik ještě lepších knih, ale pokud bych měla hodnotit ne v kontextu autora, nýbrž v kontextu všech autorů, byla by tahle kniha někde na vrcholu a klidně bych jí těch 5 hvězd dala.

Všem milovníkům filmů však radím, aby si nejprve přečetli knihu, než začnou soudit podle filmu...

Charlie119

Dalo se to přečíst, ale nevědět, co příjde na konci, odložím ji. Ze 300 stránek bylo zajímavých cca 80 a to není nic moc.