Šachové figurky

Šachové figurky https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/206918/bmid_sachove-figurky-NGy-206918.jpg 4 1591 1591

Ostrov Lewis série

< 3. díl

Fin Macleod se znovu usadil na ostrově Lewis v souostroví Hebridy, kde kdysi žil jako dítě. Jakožto bývalý policejní detektiv je najat místním majitelem rozsáhlých pozemků jako šéf ostrahy. Pro muže Finových zkušeností by to měl být snadný úkol. Při vyšetřování nezákonné činnosti, k níž na hospodářství dochází, se setkává s nepolapitelným místním pytlákem Piskořem Macaskillem, se kterým kdysi chodil do školy. Ale když Fin Piskoře dopadne při pytlačení, stanou se oba svědky bizarního přírodního jevu, při němž se samovolně vyprázdní nedaleké jezero a na jeho dně se objeví malé zabahněné letadlo s důvěrně známým nápisem na boku. Oba muži vědí, co najdou uvnitř — tělo jejich kamaráda, muzikanta Roddyho Mackenzieho, jehož letadlo zmizelo před více než sedmnácti lety. Když Fin v Piskořově tváři zahlédne i něco jiného než šok z pohledu na Roddyho ostatky, zmocní se ho mrazivá předtucha. Fin postupně odhaluje Piskořovo tajemství, není však ani zdaleka připraven na to, že pravda o minulosti může ovlivnit i budoucnost.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Host

The Chessmen , 2012

Standa24
03.03.2018 4 z 5

Trilogie přečtená, příběh se uzavřel a Fina snad čeká klidnější budoucnost bez trpkých tajemství z minulosti. Doufám, že se někdy na Hebridy podívám :)

Susan94
20.02.2018 5 z 5

Vyvrcholení trilogie bylo promyšlené, opět usazené do pohádkově popsaného prostředí, plné zvratů a návratů do minulosti. Dějový kruh se pro mě velmi dobře uzavřel. Byla jsem velmi spokojená s kvalitou této třetí knihy. Fin a jeho kraj mi bude chybět.

furunkl
09.02.2018 5 z 5

I v posledním díle trilogie se autorovi podařilo nepodlézt vysoce nastavenou laťku.Monolog hlavního hrdiny přednesený před církevním soudem dělá z díla něco víc, než jen kvalitní detektivku, ba i víc než poutavý román o nezdolných lidech.

Blahorodi
08.02.2018 3 z 5

V něčem skvělé, v něčem méně, příběh Roddyho myslím není uzavřen a přijde mi to nefér vůči čtenáři, smrtí zbytečně moc... jak se psalo v jiném díle série, v minulém století byly na ostrově jen dvě nebo tři vraždy, s touhle sérií jich najednou přibylo až až.

A celou sérii jsem si lámal hlavu, kolik tak je hlavním postavám let. Vystupováním, myšlením, příběhy mi často přišli jako padesátníci (Donald Murray, Piskoř, Artair), přitom výpočtem mi vycházejí někde mezi pětatřiceti a čtyřiceti. A to mi často nehrálo.

jejeja
06.02.2018 5 z 5

Tak dočten i poslední díl trilogie a zklamaná nejsem. Nebo trošku ano, ale jen tím, že už je konec :-) Budu se opakovat, ale opět výborné pohledy zpět, stará přátelství na život a na smrt, tajemství střežené po desetiletí.... napětí, rozuzlení a začátek nového života. Jedna z nejlepších trilogií, které jsem četla.

Olous1
04.02.2018 5 z 5

Opět perfektní čtení. Tato série krimirománu od P.Maye se mi moc líbila...určitě sáhnou i po dalších knihách od tohoto autora.Určitě doporučuji přečíst.

dlabikk
26.01.2018 4 z 5

Určitě se vyplatí přečíst tuto sérii od začátku. Děj sice přímo nenavazuje, ale je zmíněno pár osob i příběhů a bylo příjemné oživit si děj prvního a druhého dílu. Mě osobně tato série moc bavila a těším se na Akta Enzo, i když dle hodnocení, bude slabší.

Jiří.H
22.01.2018 3 z 5

Po dočtení poslední knihy mi přijde tato série celkem průměrná a poslední díl bohužel až podprůměrný. Skála: slabší **** , Muž z ostrova Lewis: lepší ****, Šachové figurky: slabší ***. Kdyby se díly přeházely v pořadí 3,1,2, měly by celkově vzestupnou tendenci. Takto opouštím ostrov Lewis trochu zklamán s lehkou pachutí spálené rašeliny.

Špínobubla
18.01.2018 4 z 5

Peter May je vynikající autor, celá série je vynikající, každý díl je jiný a svým způsobem skvělý, jenže je to tak depresivní...... Proč všechno musí dopadnout tak špatně?????

Ildi
14.01.2018 5 z 5

Úžasné ukončenie detektívnej série s mojim obľúbeným Finom z drsného ostrova Lewis. Na túto trilógiu tak skoro nezabudnem. Užila som si ju do poslednej strany.

petra1394
12.01.2018 5 z 5

Tato trilogie byla jedna z nejlepších věcí, co jsem vůbec četla. Vím, že se mi do ní moc nechtělo, když jsem zjistila, že to není úplně detektivka, ale spíš román týkající se mezilidských vztahů a minulosti. Já blbec jsem to čtení odkládala snad rok, ale třeba byla správná chvíle začít se čtením až teď :) Prostředí a příroda mě nadchlo natolik, že bych se tam ráda jednou podívala. Tento díl se mi asi líbil o trochu méně než druhý, který je podle mě z celé trilogie nej, ale stále to není důvod ubírat byť jen jednu hvězdičku, protože tyto knihy jsou všechny jednoduše skvělé.

RyxiraAmyGinger
10.01.2018 4 z 5

Tak jo, trilogie z ostrova Lewis je zdárně za mnou a musím říct, že ve mně zanechala trochu rozporuplné pocity. Nemůžu se ubránit dojmu, že i z třetího dílu (stejně jako z druhého) by se dalo vytěžit víc napětí, než kolik ho nakonec v knize bylo, a to si nemyslím, že bych byla nějak otrlá. Začátek fajn, gradace super, ale konec příběhu se nějak podivně rozmělnil a ztratil v zamotané minulosti a ještě zamotanější přítomnosti a musím říct, že některá úmrtí mi připadala vyloženě zbytečná, doslova pro efekt, který se ovšem jaksi nedostavil. Všeobecně si myslím, že je tato série lehce přeceňovaná, na druhou stranu se jí nedá upřít pečlivě budovaná atmosféra, atraktivní prostředí a cit pro mezilidské vztahy. Skoro bych řekla, že tyto faktory (samozřejmě na úkor samotného vyšetřování) hrají prim. Nečekejte potoky krve ani brutální vraždy (snad s částečnou výjimkou prvního dílu). Ale možná je to nakonec - přes všechny výhrady, které k trilogii mám - ku prospěchu věci. Severské krimi je všude až dost. P. S. Knihy rozhodně číst popořadě.

LadyAnn
31.12.2017 5 z 5

Ostrov Lewis opouštím jen velmi nerada, celá trilogie je totiž naprosto famózní. Z každé stránky je vidět, kolik péče autor svému dílu věnoval. Výjimečné, jedinečné, nebojím se zařadit k tomu nejlepšímu, co jsem ze současné literatury dosud četla.

P.S. rozhodně stojí za to si ke čtení vyhledat reálie – např. mapu Hebrid, lov guga, lewiské šachové figurky… opravdu fascinující!

DoDidDone
30.12.2017 5 z 5

Napsat trilogii, která bude stále tak nostalgická, zachová si stejnou notu, postavy a příběhy, věřím, že je velmi složité, a proto ke všem knihám na pokračování přistupuji s opatrností, protože se vždycky obávám, že každý další díl bude horší a horší a zkazí mi to dojem. Ne v tomhle případě, kdy mi všechny tři knihy připadají skvěle napsané, se super příběhy a hlavními postavami.

V Šachových figurkách se vyskytuje rozvětvenější detektivní zápletka a příběh z pohledu Fina z minulosti se objevuje až druhotně, ale jako obvykle,hraje klíčovou roli k vyřešení zápletky a vyřeší otazník. Trochu mě to mrzelo, protože ty "vzpomínkové kapitoly" mě vždycky bavily nejvíc.

Postavy, jestli jsem to nepsal k předchozím dílům, jsou uvěřitelné, autorem popsané tak, že si hned nemůžete říct, že jsou dobří nebo špatní, protože každá postava má svá tajemství a ke svým činům i osobní důvod.

Od autora si ROZHODNĚ chci přečíst nějaké další knihy, protože jeho styl psaní se příjemně čte. Myslím si ale, že trilogie skončila v tom nejlepším a vše hezky zavřela. Sice by další díly autor napsal jistě perfektně, ale bylo by to už příliš náhod vzhledem k Finovi a jeho blízkým.

faba
26.12.2017 3 z 5

Třetí díl, a nejslabší o ostrově Lewis. Ještě jeden díl a už tam nezůstane kromě Fina nikdo. Jako Vraždy v Midsomeru. I když, abych jen nehanil, toto aspoň byla detektivka, kde se „pátralo a vyšetřovalo". Sice trochu naivní téma a i rozuzlení bylo takové dětské. A opět hrr konec. Ať už to máme za sebou. Pokud to srovnám všechna „díly" od nejlepšího. Muž z ostrova Lewis, Skála, Šachové figurky.

makke
12.12.2017 5 z 5

Přečteno za 2 hodiny a 9 minut. Víc nemusím dodávat.

Vesmich
28.11.2017 5 z 5

Poslední nahlédnutí do ostrovní minulosti a přítomnosti, uzavřeného společenství a svérázných poměrů, bylo zřejmě nejchmurnější. Přestože jsem si myslela, že už to nejde. Tentokrát znovu vzpomínky hlavního Ostrovana. Dávné přátelství a lásky a všechno, co už nejde vrátit zpátky, i kdyby se člověk uprosil a nausiloval, co mu jen síly stačí…. A znovu nahlédnutí do místních zvyků a zvláštností. Tentokrát keltská hudba a šachové figurky. Nádherné, melancholické vyprávění s koncem, který je srdcervoucí a nevyhnutelný. Peter May se dokázal ukáznit a skončit, přestože by určitě uměl ještě jeden díl vyčarovat.

TomTomis
20.11.2017 4 z 5

Poslední díl trilogie se mi už tolik nelíbil. Ale uchoval si onu atmosféru prostředí. Jazyk. Styl. Musím říci, že na rozdíl od jeho dalších knih tohle byl zatím vrchol. Ještě zkusím dorazit dvě jeho knihy z čínského prostředí, ale pak si dám od tohoto autora dlouho pokoj. Na všech těchto detektivních příbězích je fascinující prolínání minulosti a přítomnosti. Z minulosti se dozvídáme střípky (někdy psané ich-formou) a děj se pomalu posunuje kupředu, aby pak vyvrcholil. Doporučil by někdo jeho sérii Akta Enzo?

P1tr
06.11.2017 5 z 5

Výtečné zakončení Lewisovské trilogie, které se v plné zbrojí vrací k ověřeným postupům kterými vynikala Skála. Narozdíl od prostředního dílu se příběh opět věnuje hlavně Finovi a detailně zkoumá jeho současné rozpoložení a aktuální případ propojuje s minulostí hlavního hrdiny. Právě flashbacky jsou klíčovým prvkem Mayových knih a po (na poměry této série knih) trošku slabším Muži z ostrova Lewis jsme se znovu dočkali záblesků z minulosti plných zajímavých událostí, které rozšiřují osobnost nejen Fina, ale také ostatních postav a kromě důležitých okamžiků nabízí přehršel napětí a emocí. Rozuzlení příběhu je uspokojivé a hezky pozvolné, tudíž neuspěchané, jako minule a kromě uzavření samotného případu se zakončí také mnoho dějových linek načrtnutých v předchozích knihách. Jedná se tedy o opravdu povedené dílo, které zaslouženě kvalitním způsobem zakončuje skvělou trilogii. Skála je nedostižná, ovšem Šachové figurky na ní velmi zdatně dorážejí.

TipsyChipsy
06.10.2017 5 z 5

Tento autor je pro mě úžasný objev. Dokáže příběh odvyprávět geniálním způsobem, jako citlivé zkoumání zašmodrchaného klubka vzpomínek, tak aby vždycky vysvitlo něco, co dokresluje povahy hrdinů nebo posunuje a vytváří děj. Protože všechny aktéry spojují stará přátelství, lásky a vztahy, přináší kniha mnoho výborně popsaných lidských charakterů. Jsou to buď dojemné nebo záludné a záhadné okamžiky, které můžou čtenáře zmást nebo nasměrovat k rozluštění záhady.

vraždy Skotsko tajemství puberťáci

Peter May