Šachové figurky

Šachové figurky https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/206918/bmid_sachove-figurky-NGy-206918.jpg 4 1586 328

Ostrov Lewis série

< 3. díl

Fin Macleod se znovu usadil na ostrově Lewis v souostroví Hebridy, kde kdysi žil jako dítě. Jakožto bývalý policejní detektiv je najat místním majitelem rozsáhlých pozemků jako šéf ostrahy. Pro muže Finových zkušeností by to měl být snadný úkol. Při vyšetřování nezákonné činnosti, k níž na hospodářství dochází, se setkává s nepolapitelným místním pytlákem Piskořem Macaskillem, se kterým kdysi chodil do školy. Ale když Fin Piskoře dopadne při pytlačení, stanou se oba svědky bizarního přírodního jevu, při němž se samovolně vyprázdní nedaleké jezero a na jeho dně se objeví malé zabahněné letadlo s důvěrně známým nápisem na boku. Oba muži vědí, co najdou uvnitř — tělo jejich kamaráda, muzikanta Roddyho Mackenzieho, jehož letadlo zmizelo před více než sedmnácti lety. Když Fin v Piskořově tváři zahlédne i něco jiného než šok z pohledu na Roddyho ostatky, zmocní se ho mrazivá předtucha. Fin postupně odhaluje Piskořovo tajemství, není však ani zdaleka připraven na to, že pravda o minulosti může ovlivnit i budoucnost.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Host

The Chessmen , 2012

trudoš
23.09.2017 3 z 5

Vesnický román s parádní atmosférou tajemství, ale jako detektivka moc nic. Kdyby Peter May rozepsal své hrdiny jako bezděčné pátrače, neměl bych s tím zdaleka takový problém, jako když dělá kardinální přešlapy v rámci policejního vyšetřování. Jinak se ale rozehrává ta samá hra jako v předchozích románech, pouze se jinak rozestaví ústřední figury. Zločin tu pak je vlastně jen proto, aby bylo proč vytahovat kostlivce ze skříní, ovšem rozřešení zdaleka nehraje takovou roli, jako všechno to praní špinavého prádla a uvádění protagonistů do depresí. Jenže přiznám se, že tohle hraní na city potřetí ve stejné režii mě už skutečně nudilo. Kulisy perfektní, reálie by snad autentičtější být ani nemohly, jenže dějová gradace se táhne rychlostí hendikepovaného šneka, přičemž směr příběhu je čtenáři znám s velkým předstihem, protože už prostě zná autorovy finty. A ten místo toho, aby se pokusil překvapit něčím novým, sází na jistotu, že když to fungovalo dříve, není důvod, aby to nefungovalo opět.

cmelda26
17.09.2017 3 z 5

Nemohla jsem se zacist az poslednich 100 stranek pribeh dostal spad

mispulin
04.09.2017 5 z 5

Moc pěkná a čtivá trilogie. Jen jsem měl veliké problémy s výslovností jmen a míst na ostrově. Tak jsem si všechny postavy a místa postupně přejmenoval...

Gabba99
02.09.2017 3 z 5

Po excelentních dvou dílech, mírně slabší závěrečný díl, ale osudy lidí na ostrově a popis nádherné krajiny drží oči přilepené na řádcích knihy. Moc pěkná trilogie, bude mi chybět. Určitě se k ní vrátím, na tajemný ostrov Lewis...

simona5r
01.09.2017 5 z 5

Skvěle zakončená trilogie. Posloucháno jako audiokniha. V podání Jiřího Dvořáka mě kniha vtáhla do dsebe a pustila až na konci.

bookemma
22.08.2017 5 z 5

A jestli věříš ve správného Boha, sám ti pomohl zmáčknout spoušť...

Působivé.

raďax9
17.08.2017 5 z 5

Knihy Petera Maye budu vždy číst s neuvěřitelným nadšením.

Konečný příběh toho, jak to vůbec všechno dopadne. Musím říct, že autor měl pěkně promyšlený příběh popisující život Fina na Hebridách a že ho sepsal do trilogie, které obsahují různé propletené historky, události atd. Román, stejně jako oba předchozí díly, je úžasný, opět tomu nechybí napětí, obraz střídající se veselé nálady s ponurou okořeněný rozkošnými popisy drsné ostrovní krajiny. Všem vřele doporučuji přečíst od úplného začátku.

Dáma s hrnstjm
17.08.2017 3 z 5

Mnohé už bylo v komentářích napsáno. Přidávám se do tábora těch, kterým nesedí objevení nejlepšího kamaráda (zajímavá postavička, ale příšerná přezdívka) až v posledním díle. Vzpomínky z minulosti na kapelu mě moc nebavily, přišly mi příliš vykonstruované a vlastně mi bylo úplně jedno, kdo seděl v tom letadle... Těšila jsem se na zápletku kolem proslulých šachových figurek, ale té jsem se úplně nedočkala. Zajímavá byla drobná dějová linka s Donaldem. Nejlepším dílem trilogie pro mě zůstává Muž z ostrova Lewis.

PS: Ty šachové figurky si vygooglete, jsou nádherné!

Rosana
04.08.2017 5 z 5

Skvělá kniha, stejně jako byla skvělá Skála a Muž z Ostrova Lewis. To je neuvěřitelné, jak skvěle tento pán píše. Od jeho knih se nejde odtrhnout. Dát šest hvězd je málo, ale víc jich tu není:)

asam
19.07.2017 4 z 5

Série Ostrov Lewis - přečteny všechny tři díly. Tady u Šachových figurek mám trochu výhrady. Zdálo se mi, že děj je roztříštěn do více epizod a to ubíralo na spádu. a dramatičnosti.

Mali88
14.07.2017 5 z 5

Knihy Pettera Maye mě velice překvapili. Skvělý popis skotské krajiny, výborné vylíčení děje. Fina jsem si zamilovala hned v prvním díle, ve Skále.
Z celé triologie se mi nejvíce líbil první díl, Skála. Šachové figurky řadím na druhé místo.
Vrah mě napadl až ke konci. Vlastně těsně před odhlaneím :) Občas bylo v knížce moc jmen, ve kterých čtenář může ztrácet. Ale ději to neubralo na kvalitě :)

Janadvorackova
05.07.2017 5 z 5

Celou trilogií (Muž z ostrova Lewis, Skála a Šachové figurky) prostupuje taková trochu depresivní atmosféra. Prostředí ostrova, kde se v podstatě všichni znají, hromada hlavních hrdinů od dětství, a teď některé z nich život zavede mnohdy tam, kam by nečekali, některé dokonce do hrobu - to všechno maluje ponurý obrázek ostrovního života. Příběhy jsou propojené způsobem života tamní komunity a popsané fakt dobře, poutavě a mnohdy napínavě.

Šachové figurky začínají nálezem kdysi dávno zříceného letadla. No a jak je u autora zvykem, od té doby se začnou splétat a rozplétat události příběhu, na jehož konci budete možná překvapeni.

Všechny knihy jsem slyšela, nečetla. Audio podobu doprovází melancholická hudba, která u mě fungovala jako taková další součást příběhu.
Knihy od vydavatelství OneHotBook načetl Jiří Dvořák.

Jaruš7
03.07.2017 5 z 5

P.M. - mistr umí, thriller s dávkou citu, nostalgie a vnímavosti pro svéráz života na ostrově v kombinacích s osudovými prohřešky a zločiny, je prostě skvělý.
Opět dilema ve víře - může být církevním soudem knězi odpuštěn smrtelný hřích, šestý z desatera, při hrozbě smrti ?

Pavlapila
02.07.2017 5 z 5

Hlavní zápletka mi nepřišla až tak důležitá. Silnější zážitek mám z minulosti hlavního hrdiny, co zažil, s kým, kdy a kde se seznámil. Pěkně vylíčené vztahy s "dávnými přáteli", o kterých sice v minulých dílech ani ťuk, ale nějak mi to nevadilo. Škoda, že až příliš jemu blízkých lidí umírá... Celkově kniha ale supr.

Iv8
30.06.2017 5 z 5

Prostě opět výborná kniha, která stojí za přečtení. Tentokrát se dozvíme spoustu zajímavého a doposud skrytého o hlavním hrdinovi - bývalém policistovi Finu Macleodovi. Skvělé završení celé trilogie.

zdenek118
24.06.2017 4 z 5

Souhlasím s těmi čtenáři, kteří hodnotí tuto poslední část trilogie autora Maye jako průměrnou. První část mě svým obsahem moc nenadchla. V ní již bývalý policejní vyšetřovatel Fin po svém návratu na rodný ostrov se v nové funkci pokouší neúspěšně bojovat proti pytlákům ryb. Při této činnosti se potkává se stěžejní postavou tohoto dílu se svým přítelem z dětství Piskořem, který žije poněkud bohémský život a z kterého se vyklube jeden ze zmíněných pytláků. Zajímavá je i ta část knihy, kde Piskoř svůj vztah k mladé Anně, kterou se snaží vychovávat jako svoji dceru.
Zajímavější pro mě byla až druhá část knihy, kde jsou objasňovány souvislosti s objevením mrtvoly v havarovaném letadle na dně jednoho z jezer ostrova. V této části jsme seznámeni s členy úspěšné hudební skupiny Amran, s jejich ne vždy ideálními vztahy.Závěr knihy je nebývale dramatický, kde se vyjasní okolnosti smrti člena hudební skupiny ale i dramatická smrt reverenda Muraye po vynesení osvobozujícího rozsudku církevního koncilu k jeho osobě.I přes to je nutno vyzvednout umění autora při vykreslování drsného prostředí Skotských severních ostrovů a těžkého života a osudů místních obyvatel jak v minulosti tak i současně žijících generací.
Knihu hodnotím 4*.

Leninkka
24.06.2017 4 z 5

Opět velmi napínavá kniha. Zajímavý děj a skvělý popis postav. Peter May opět nezklamal :)

Johncze
20.06.2017 5 z 5

Povedené zakončení trilogie, díky které vím, po jakém autorovi sáhnout příště. Opět tu máme Fina, kterého opět dostihne minulost a hlavně minulost jeho přátel a dalších postav motajících se kolem něho. Není tedy opět nouze o překvapivé zvraty (i když jako v minulém díle je to místy už trochu moc překombinované, ale budiž), napětí a hlavně dokonalý popis ostrova (a pro jednou dokonce i pevniny) a myšlenek hrdinů. Protože to, jak autor používá jazyk, vypráví děj a barvitě líčí prostředí, které opravdu dokáže čtenáře vtáhnout na dané místo a na danou situaci, je to, co ho odlišuje od plejády ostatních.

Schamila
16.06.2017 3 z 5

Tak a trilogie skončila, škoda, že nebylo trochu více napětí a Fin jako by byl hodně v pozadí, zasloužil si trochu víc. Ale asi to byl spisovatelův záměr - stejně série Ostrov Lewis byla fajn.

Tirion
12.06.2017 3 z 5

Asi nejhorší díl trilogie s Finnem. Z Finna se najednou stane velice nezajímavá postava bez tajemství. Stejně tak jako většina příběhu. Konec mi nepřijde strhující, ale zbytečně umělý a nepřirozený. Na rozdíl od většiny hodnotících jsem si tak liboval pouze v popisném autorově stylu krajiny a ostrova.

vraždy Skotsko tajemství puberťáci

Peter May