Muž z ostrova Lewis

Muž z ostrova Lewis https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190281/bmid_muz-z-ostrova-lewis-gng-190281.jpg 5 1952 414

Ostrov Lewis série

Muž beze jména. Muž bez paměti. Muž, který nemá na výběr. V rašeliništi na ostrově Lewis je nalezeno dokonale zachované tělo mladého muže, které nese stopy po několika strašných bodných a řezných ranách. Policie se zprvu domnívá, že se mladík stal obětí rituální vraždy před stovkami let, avšak vytetovaný obrázek Elvise na mladíkově pravé paži odhalí, že se vražda musela stát mnohem později, ve druhé polovině dvacátého století. Bývalý detektivní inspektor Fin Macleod se mezitím vrací na svůj rodný ostrov. Rozešel se se svou manželkou, s životem v Edinburghu i s kariérou u policie a nyní se snaží obnovit staré vztahy a opravit zchátralý dům svých rodičů. Avšak poté, co testy DNA prokážou příbuzenský vztah těla z močálu a otce Finovy dětské lásky Marsaili Macdonaldové, je Finovi jasné, že jeho návrat domů bude trochu rušnější, než čekal. Tormod Macdonald, dnes již starý muž trpící demencí, celý život tvrdil, že je jedináček a že nemá žádné blízké příbuzné. A Fin zjistí, že Tormod měl dobrý důvod, proč v tomto ohledu lhát.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

The Lewis Man , 2012

šipek
02.03.2016 5 z 5

Tak za mě plný počet hvězdiček. Opět nádherné čtení, poutavé vyprávění o osudu lidí a nelehkém životě na ostrově Lewis. Člověk při čtení této knihy touží tento kousek půdy navštívit a poznat tuto krajinu.

vineka
26.02.2016 5 z 5

Nádherně poutavý příběh. Miluji jeho styl psaní. Ocitnete se přímo v příběhu a ještě se mnoho dozvíte z historie ostrova.

debe
22.02.2016 5 z 5

Podle mě je tento díl ještě o něco málo lepší než ten první... vrhám se na třetí s nadšením! Jsem ráda, že jsem na tohoto autora narazila, tak bezprizorně dokáže vykreslit lidské charaktery, kterým člověk rozumí a chápe a dokáže si přiznat svoje slabosti. A hlavně všechny dětské postavy jsou neuvěřitelně opravdové...

maxihrosik
21.02.2016 5 z 5

Druhý díl ze série Ostrov Lewis. Komu se líbila Skála (mě moc), nebude zklamaný. Opět je to takové nedetektivní. Na začátku je zavražděný muž, moc se nevyšetřuje (spíš jen vzpomíná a povídá) a na konci dojde k trochu dramatickému, ale ne moc překvapivému rozuzlení. Zvláštní je vyprávění v první osobě z pohledu muže, trpícího stařeckou demencí. Nevím, jestli je to jen spisovatelova představa nebo to má reálné lékařské základy, ale takové stáří bych prožila hodně nerada.

Eremites
14.02.2016 4 z 5

Po prvním díle (Skála) jsem po téhle knize sáhla natěšená a s velkým očekáváním. Částečně se mi splnilo - opět příběh zasazený do jedinečného prostředí Hebridských ostrovů, místa drsného a krásného zároveň, opět spíše psychologický román než krimi, opět otevřené hodně těžké téma (život s člověkem trpícím Alzhaimerem), opět spletité osudy plné překvapení a napětí vyšponované tak, že šlo jen velmi těžce knihu odložit a jít dělat také něco jiného než s Finem pátrat po tajemství nalezeného mrtvého muže.
Nicméně hodnotím o hvězdičku méně než Skálu, přece jen mě první díl "chytil" za srdce trošku více. Napsat tento román někdo jiný než Peter May, dostal by "za pět", protože to je skutečně mimořádný příběh, ale ve srovnání se Skálou to je prostě "za čtyři".
A nelíbil se mi závěr - přece jen z velmi hlubokého emočně silného příběhu udělat na konci gangsterskou přestřelku jako z béčkového hollywoodského filmu nebyl úplně šťastný nápad...

Jarisko2
04.02.2016 5 z 5

Jestliže jsem prvnímu dílu trilogie dal nejvyšší hodnocení, tak zde bych snad jen rád dodal: Opět za pět a snad ještě o kus lepší. Překrásné..
A opět audiokniha ve voze, tentokrát v podání herce Jiřího Dvořáka.
A už se velmi těším na třetí díl..

Malarkey
29.01.2016 5 z 5

Jakmile jsem dočetl první díl Skála, tak druhý díl s názvem Muž z ostrova Lewis mi už svítil na poličce. Nechal jsem ale ostrovu Lewis chvíli oddech, aby mě pak nemrzelo, že jsem si ty postavy užil tak intenzivně, ale tak krátce. První díl mě totiž uvedl do světa, která je hodně těžký na život, ale zároveň je vysloveně magický, až kouzelný. Spisovatel opět předvádí dvě příběhové linky. Jedna z minulosti, druhá z přítomnosti. V tomto případě se ale opět dozvídám plno nových věcí o lidech, kteří již jsou mými starými známými a tak mám pocit, že jsem si druhý díl užil ještě více. A to i proto, že se jedná o originální námět, který zachází až za hranice ostrova Lewis na ostrov Harris. Opravdu nádherné čtení.

morava
26.01.2016 5 z 5

Nez zacnu komentovat tuto knihu, udelam jednu vec a to, ze si pridavam autora do oblibenych.
Po precteni prvniho dilu Skala netrvalo dlouho a pustila jsem se do Muze z ostrova Lewis.Styl autora je tak mimoradny, ze pri cteni jeho knih prozivate cely dej s hrdiny , jako by jste se pohybovali na ostrove primo mezi nimi. Uz ted se nemohu dockat na treti dil a zaroven se mi do nej nechce, protoze vim , ze po docteni tretiho dilu z teto serie opustim ostrov Lewis.

lencin
24.01.2016 4 z 5

Opravdu dobře napsaný příběh.

rubit
21.01.2016 4 z 5

U této trilogie se ve všech dílech jedná spíše o psychologické romány, než krimi či thrilery. Za každou vraždou se skrývá příběh, který k této vraždě vedl a to je to, co je na těchto knížkách tak zajímavé. A P. May vyprávět umí!
V tomto příběhu je Finn trošku upozaděn, do popředí vstupují vzpomínky "Muže z ostrova Lewis" a ty se pak pěkně propojí s vyšetřováním.
Skála mě uchvátila více, přišla mě více neobvyklá, neodhadnutelná, temnější. Tento příběh je ale zase více uvěřitelnější, emocionálnější. Moc pěkné, doporučuji celou sérii!

lazarus
20.01.2016 5 z 5

Volné pokračování Skály se mě zdá ještě o malinko atmosféričtější a zajímavější, než jeho předchůdce. Snad jen ten závěr byl malinko uspěchaný.

Exit-50
18.01.2016 5 z 5

Skvělé pokračování,skvěle napsané.

mi-380
12.01.2016 4 z 5

Fin Macleod, hlavní hrdina prvního dílu, je tentokrát tak trochu odsunut na vedlejší kolej a navíc něco v jeho povaze mi nesedí. Sebelítost? Nedostatek pokory? Občasná ich forma, kterou známe ze Skály, už sice není tak překvapivá, ale stále jde o zajímavé ponory do minulosti, zvlášť když hlavním vypravěčem je... (nebudu prozrazovat kdo). Vypointování celého pátrání je ovšem naprosto dokonalé.
85 %, těším se na třetí díl (426 hodnotících, 91 %).

ArnyK0
11.01.2016 3 z 5

Stejně jako první díl, čtivý, napínavý příběh, poctivé popisy chladné krajiny a zajímavý námět. Co mi ale bohužel zkazilo celý dojem, bylo stejně jako ve Skále, naprosto odbyté zakončení celého děje. Konec trilogie si nechám nejspíš na později.

Horalka5
11.01.2016 5 z 5

Pro mě stejně dobrý díl jako Skála. Líbí se mi to prolínání vzpomínek s přítomností a důvtip Fina :)))

Šánka
10.01.2016 5 z 5

Jestli byl druhý díl lepší než Skála ? Nevím, ale byl to opět úžasný čtenářský zážitek. A nebylo to jen samotným, emocemi prodchnutým příběhem, ale hlavně autorovým stylem psaní, jeho krásným pestrým jazykem. A já jsem znovu byla na tom temném a syrovém skotském ostrově a s jeho obyvateli naplno prožívala jejich životní příběhy. A jsem moc ráda, že se tam ještě jednou vrátím.
Peter May je vynikající vypravěč !

Hadrák
01.01.2016 5 z 5

Už Skála pro mě vypadala dost dobře. Tato kniha je ještě lepší. Prostě jsem ji "sežral". A když jsem ji posléze slyšel načtenou p. Dvořákem ... Pro mě SUPER!

lucimark
29.12.2015 5 z 5

Pro mně lepší než první díl - Skála. Už se těším na třetí část.

kachnch
17.12.2015 4 z 5

Líbilo se mi více, než první díl. Prostředí ostrova i příběhy hlavních charakterů zůstávají stejně čtivé a samotný příběh mě oslovil více, než v jedničce. Hurá do třetího dílu. :)

wildavk
16.12.2015 5 z 5

Kniha se mi moc libila. Libila se mi atmosfera tohoto ostrova. Líbil se mi návrat do minulosti a popis jak se nakládalo v minulém století ze sirotky. Určitě přečtu i další díl trilogie.

Skotsko 50. léta 20. století tajemství pátrání v minulosti sirotci sirotčince

Peter May