Muž z ostrova Lewis

Muž z ostrova Lewis https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190281/bmid_muz-z-ostrova-lewis-gng-190281.jpg 5 1950 412

Ostrov Lewis série

Muž beze jména. Muž bez paměti. Muž, který nemá na výběr. V rašeliništi na ostrově Lewis je nalezeno dokonale zachované tělo mladého muže, které nese stopy po několika strašných bodných a řezných ranách. Policie se zprvu domnívá, že se mladík stal obětí rituální vraždy před stovkami let, avšak vytetovaný obrázek Elvise na mladíkově pravé paži odhalí, že se vražda musela stát mnohem později, ve druhé polovině dvacátého století. Bývalý detektivní inspektor Fin Macleod se mezitím vrací na svůj rodný ostrov. Rozešel se se svou manželkou, s životem v Edinburghu i s kariérou u policie a nyní se snaží obnovit staré vztahy a opravit zchátralý dům svých rodičů. Avšak poté, co testy DNA prokážou příbuzenský vztah těla z močálu a otce Finovy dětské lásky Marsaili Macdonaldové, je Finovi jasné, že jeho návrat domů bude trochu rušnější, než čekal. Tormod Macdonald, dnes již starý muž trpící demencí, celý život tvrdil, že je jedináček a že nemá žádné blízké příbuzné. A Fin zjistí, že Tormod měl dobrý důvod, proč v tomto ohledu lhát.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

The Lewis Man , 2012

deanmo
25.07.2016 5 z 5

Ešte lepšie spracovanie ako Skala. Tak toto bolo niečo.
Mrazivé spomienky na neľahké detstvo, úplne som to videl pred sebou.
Musím podotknúť, že sa mi páči prelínanie Er-formy s Ich-formou. Takéto rozdelenie časových línií som privítal. Veľmi dobre sa to číta a človek sa nestráca v čase (nieže by to bol problém v tejto knihe).

Selinute
20.07.2016 5 z 5

Skálu jsem zatím nečetla, tak nemůžu hodnotit, ale tento kousek byl pro mě luxusní záležitost. Knížka ležela na stolku v knihovně a nikdo ji nechtěl. Chvilku jsem váhala, mám-li číst nejprve tento druhý díl z trilogie.. Líbilo se mi to. Ano, líbilo se mi nejen prolínání minulosti se současným vyšetřováním, ale i prostředí skotských vřesovišť. Divoká krása krajiny větrného ostrova Lewis s kamennými domy a mořem, které se tříští o skály a vytváří úžasnou a neopakovatelnou kulisu k tomuto detektivnímu románu. Je pravdou, že rozuzlení zápletky je poněkud slabší a velmi zkrácené, ale ani to moje hodnocení neovlivní.
Celkově shrnuto - "Rozhodně doporučuji k přečtení"!

Makii
04.07.2016 5 z 5

!!! Tak tohle bylo ono! Skála mě dostala a říkala jsem si, že něco tak povedeného jsem dlouho nečetla. A s čistým svědomím můžu říct, že Muž z ostrova Lewis je ještě lepší. Tohle se mi nějaký čas už nestalo - husí kůže, mrazení v zátylku, pláč, vytřeštěné oči hrůzou, pusa otevřená dokořán, šok... No ještě že mě při tom čtení nikdo neviděl! :) A navíc jsem do poslední chvíle vůbec netušila, kdo by mohl být pachatelem. Kratičká poznámka v doslovu potom ještě korunovala tuhle skvělou jízdu. Jsem nadšená, přečtěte si to.
Akorát - škoda, že na začátku knihy nebyla výslovnost gaelských slov jako v prvním dílu. Každopádně tohle příběhu nic neubralo ;)

Jordyz
29.06.2016 4 z 5

Perfektní, opět mě kniha naprosto vtáhla a já se nemohla odtrhnout až do konce. Dávám si autora do oblíbených :-)

kadgam
21.06.2016

Trošku ťažšie som sa zo začiatku orientovala v osobách, ktoré som mala poznať z minulého dielu. Na dielach spisovateľa sa mi najviac páči ich lokácia na Hebridách. Navštívila som ten kraj iba ako turistka, ale je čarovný, dýcha históriou. Koniec nebol najšťastnejší, ale ako detektívka super!

antuka
30.05.2016 5 z 5

Fenomenální! May opět využívá nespolehlivost lidské paměti, ale zatímco v prvním díle byly důvody poněkud přitažené za vlasy, tady zůstává nohama na zemi. A funguje to ještě mnohem líp! Za prvé, empatické líčení rozbíhajících se myšlenek člověka z Alzheimerem je samo o sobě vynikající a dojímavé, za druhé čtenář (tzn. detektiv) má všechny indicie, které lze získat a nemůže si na konci připadat podvedený (což se čtenářům Skály stát mohlo). Nevím, nevím, jestli se May dokáže v Šachových figurkách překonat, protože mám pocit, že v Muži z ostrova Lewis už dokonalosti dosáhl.

fan-dee
26.05.2016 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha, kterou řadím i s prvním dílem mezi to nejlepší, co jsem kdy četl. To, jak autor dokáže vystihnout atmosféru a charaktery postav je až neuvěřitelné a ať chcete nebo ne, tak radosti i bolesti prožíváte naplno s nimi, jako by jste byli všeho sami součástí a ještě dlouho po dočtení jste plní emocí z úžasného příběhu... Musím uznat, že Peter May je pan spisovatel a mistr svého řemesla. Děkuji za úžasný zážitek....

petunkav
24.05.2016 5 z 5

Úžasné čtení. Opět nečekané, krásně se prolínající, konec nepředvídatelný. Nemám ráda, když od půlky knihy vím nebo alespoň tuším, kdo a co udělal. Určitě si přečtu další díl ze série.

konicekbily
22.05.2016 5 z 5

Život je někdy nevyzpytatelný a Peter May nám to umí dokonale popsat. A já mám problémy, zda je lepší Skála nebo Muž z ostrova Lewis.

GreenMagritte
04.04.2016 3 z 5

Muž z ostrova Lewis je dobrá kniha, ale samotné rozuzlení vraždy je dost nepravděpodobné, resp. dost o jeho možnosti pochybuji, i když připouštím, že je efektní. A také samotný - jaksi narychlo - vyhrocený konec, na který bych raději zapomněla, je opravdu nepochopitelný a komorní drama se snaží přetvořit v bombastický závěr. Určitě bych ale vyzdvihla, že se z této knihy dozvíte nové a zajímavé informace o Skotsku, mne například zaujala pasáž o nuceném vysídlování Skotské Vysočiny.

galinek
02.04.2016

Někdy si koupím knihu a vrhám se hned do čtení,...někdy se mi ale stane, že ji odložím a odkládám a odkládám...To byl případ i této knihy. :-))také jsem dočetla HH (Jo Nesbo), a tak nějak nevěděla co dál... Sáhla jsem po Muži z ostrova, byť musím přiznat, že i to , že jsem nečetla a nemám 1.díl serie byl důvod odládání.... Ale vrhla jsem se do ní, a teď nechápu, jak mohla TAK DLOUHO ležet u mě nepovšimnutá... SKVĚLÉ ČTENÍ..... A opět, některé životní cesty lidí jsou tak těžké, jsou k neunesení i pro ty, kteří o nich jen čtou.... Teď je přemýšlím, jestli se vrátit k 1.dílu,...nebo vzít nové knihy tohoto autora, který si mě ZÍSKAL pro svou lidskost, ...a vlastně i smutek, který je na každé stránce této knihy.... a Vám d o p o r u č u j i !!!

Liba2
01.04.2016

Přečetla jsem celou sérii Jo Nesba s detektivem Holem, byla jsem unešená tak jsem čekala, že Peter May mě asi moc neosloví. Ale byla jsem velice mile překvapená, přečetla jsem Skálu a okamžitě jsem se pustila do Muže z ostrova Lewis. Naprostá bomba - čtivé, překvapující, naprosto dokonalé čtení. Vřele doporučuji :-)

zuzana2599
30.03.2016 5 z 5

Bravurdní! Peter May je skutečný mistr pera. Taková nádherná atmosféra, poklidná detektivka, ale i emocemi nabitý děj, pro mě stejně výborné jako Skála...

VePe
22.03.2016

Autora jsem četla poprvé a vím, že si určitě budu chtít přečíst nějakou jeho další knihu. Co mě oslovilo? Hlavně, že to není klasická severská detektivka plná krve a drsných scén (nějak to poslední dobou nemusím); popisy tamní krajiny (člověk by se tam i zajel podívat); způsob vyprávění; ale hlavně to, co se může odehrávat v hlavě člověka s demencí (jak popletenost, zapomnětlivost, zmatek může vypadat z druhé strany). Za sebe dávám plné hodnocení, protože mě kniha opravdu oslovila.

Burák
14.03.2016 3 z 5

Muž z ostrova Lewis určitě nepatří k těm, které nemůžete samým napětím odložit. Ale atmosféra knihy je moc příjemná, čtivé to je, takže i třetí díl si do budoucna přečtu ráda.

YogiB.
11.03.2016 5 z 5

Pět hvězd je málo.

drbohlav
10.03.2016 5 z 5

další skvělý díl. Za mě naprostá spokojenost. V mém případě i předčil má očekávání, protože tento příběh byl silnější a popisoval dobu, kdy primitivní církev ještě hodně ovládala ostrovy, což není zase tak dávno.

kokosek
06.03.2016 4 z 5

Po prvním dílu jsem už věděl co mám čekat a dostal jsem co jsem chtěl.
Je to detektivka a není to detektivka. Ale je to čtivé a člověk naprosto přesně ví kde se děj odehrává a chtěl by se tam podívat - projít se po pláži, vidět domečky místních, nechat se trošku ošlehat místním větrem.
A po velmi klidných kapitolách nakonec přijde hodně akční závěr od kterého se prostě nedá odejít.

šipek
02.03.2016 5 z 5

Tak za mě plný počet hvězdiček. Opět nádherné čtení, poutavé vyprávění o osudu lidí a nelehkém životě na ostrově Lewis. Člověk při čtení této knihy touží tento kousek půdy navštívit a poznat tuto krajinu.

vineka
26.02.2016 5 z 5

Nádherně poutavý příběh. Miluji jeho styl psaní. Ocitnete se přímo v příběhu a ještě se mnoho dozvíte z historie ostrova.

Skotsko 50. léta 20. století tajemství pátrání v minulosti sirotci sirotčince

Peter May