Ostře sledované vlaky

Ostře sledované vlaky https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36673/bmid_ostre-sledovane-vlaky-Hmd-36673.jpg 3 3884 411

Novela o milostných nesnázích mladého železničáře a jeho boji proti okupantům se odehrává na malé železniční stanici na konci druhé světové války.

koki.veru
27.05.2016 3 z 5

Knížka přeštena během chvilky, čímž se mohla zařadit do čtenářský výzvy (kniha přečtená za jeden den). Nebyla jsem ale z této knížky úplně nadšená. Děj sice zajímavý, ale nečetlo se to příliš dobře, případá mi, že autor strašně odskakuje od toho hlavního děje.

Weiler
19.04.2016 3 z 5

Snesitelný Hrabal – tím jsou pro mě Ostře sledované vlaky. Zde totiž spisovatel ještě nevycizeloval svou formu, tudíž čtení jeho vět není v tomto díle za trest. Druhým příznivým faktorem je menší přítomnost pábitelského ducha. Spojení válečné tématiky a patetického problému erektilní disfunkce funguje fantasticky. Můj oblíbený moment s mým jmenovcem, dědečkem, je tím očividnějším zástupcem komické poetiky, kterou je dílo prostoupeno. Miloš je svým způsobem velmi nehrdinskou hlavní postavou, i přes jeho konec, sympatie se k němu (na rozdíl od filmu) budují těžko, ale to ke škodě není. Úplně dobře hodnotit přesto nemůžu, protože jednak nejde o typ knihy, který bych si znovu vyhledal, především však je Hrabal buran a jeho buranství se projevuje i zde, když v zásadě všechny ženské postavy redukuje na sexuální, případně asexuální objekty. Jinými slovy: škoda, že už není válka, podle knihy bych si myslel, že stačí před sličnou německou diverzantskou zmínit sexuální nezkušenost a rázem by mi dala.

Džena
07.04.2016 4 z 5

Veľmi dobrá kniha, dobre sa čítala, prekvapivý koniec.

vikimi
25.03.2016 3 z 5

Knížka se mi líbila a i nelíbila...

Romanka89
21.03.2016 4 z 5

Pro mě docela příjemné čtení na jedno odpoledne. Mnoho úsměvných momentů - razítkování pozdadí, natírání plotu, atd. Trefné příjmení hlavního hrdiny - Hrma ;-) Tragický konec mne docela překvapil.

"...nastavil jsem ústa a skrz ten natřený drát jsme se políbili, a když jsme otevřeli oči, ona měla na ústech takovou červenou kundičku a já taky, rozesmáli jsme se a od té doby jsme byli šťastni."

Xena011
27.02.2016 3 z 5

Zajímavá kniha, styl spisovatele se nezapře. Do seznamu maturitních knížek se určitě hodí.

Radan2020
18.02.2016 3 z 5

Krátká oddychovka s velmi zajímavým koncem. Do maturitní četby ideální.

NiNo
11.02.2016 4 z 5

Z knihy jsem měla velmi smíšené pocity. Připadala mi jako nevyvážená kombinace něčeho a ničeho, bezvýznamnosti i velkých dosahů. Zajímavé pojetí druhé světové války, která je podstatná jako historický milník, ale pro dospívajícího kluka tak nějak ztrácí na důležitosti ve srovnání s osobními problémy, i když zase vlastně není až tak druhotná, když člověka může stát život...

Damato
08.02.2016 5 z 5

Ke knize jsem se poprvé dostala před mnoha a mnoha lety a to před maturitou, postupně jsem si zvykla na úžasný film, nyní jsem se vrátila ke knize a musím přiznat, že i když příběh znám tam a zpátky, že mě kniha opětovně nadchla..... úžasný Hrabal, úžasný Menzel.... protože při čtení mi tam okamžitě naskakovaly ukázky z Menzelova filmu.

julika
18.01.2016 3 z 5

Při čtení mě pobavila pasáž v nemocnici, jak letěl vzduchem bažant. :D Pan Hrabal má opravdu dobrý smysl pro humor. Cítím, že to asi žádný suchar nebyl. Knížku jsem přečetla rychle, líbila se mi, měla jsem ji jako povinnou četbu. Neřekla bych, že je nudná, někomu to sedne a někomu ne.

patrik0816
05.01.2016 5 z 5

Nevím, komu připisovat vinu, za tohle nízké hodnocení. Jestli studentům, kteří nejsou zvyklí číst (co hůře - neumějí pochopit kvalitní umění) a nedokážou tuhle knihu ocenit nebo raději učitelům a především rodičům, kteří nejsou schopni vzbudit ve studentech zájem o knihy a hlavně naučit je knihy chápat.

Ostře sledované vlaky je pro mě osobně ucelený pohled na druhou světovou válku českýma očima. Teda spíše nejen českýma očima. Je to také pohled na probíhající válku z pohledu úplně obyčejných lidí, řešících úplně obyčejné problémy. Je to pohled očima obyčejných lidí, kteří jak by se mohlo zdánlivě zdát, nepřijdou do styku s válkou a žádným způsobem je neovlivní, ale ačkoliv se o válku nezajímají, válka byla a nedala se jen tak přehlížet. Je to napsané moc pěkným, hladkým a obrazným stylem, jak to Hrabal uměl. V postavách je zobrazena křehkost člověka, jak to Hrabal dokázal zobrazit i např. ve Slavnostech sněženek.

Hlavně je to ale tragikomická, možná až trochu melancholická výpověď o nás o Češích. Jak dokážeme ignorovat velké problémy, sahající nad rámec našeho života. Jak si jich dokážeme nevšímat a raději se staráme o vlastní záležitosti. Je to o naší české malosti a zároveň velikosti, o naší slabosti i síle.

thejanula
02.01.2016 4 z 5

Zajímavá kniha. Jsem ráda, že jsem před přečtením viděla divadelní představení, mohla jsem si tím pádem při čtení knihy vybavit různé detaily.

Y.F.N.
06.12.2015 3 z 5

Ostře sledované vlaky sledují problematiku dospívání, pro mne velmi statečného, leč sobeckého, Miloše Hrny, na pozadí něčeho tak bezvýznamného jako je druhá světová válka. Děj postupuje rychle, dobře se čte, nejsou tu přebytečně dlouhé pasáže, navíc vykreslení odlišných postav na jedné železniční stanici je velmi dobré. Jenže potom co jsem tuto knihu dočetl ve mně nezůstalo prakticky nic. Klidně bych mohl zapomenout celý děj a vůbec by mi to nevadilo. Takže pro mne tři hvězdy.

Edona
23.11.2015 3 z 5

Moje první kniha od Bohumila Hrabala, která není zrovna typická pro jeho tvorbu. Byla jsem malinko zklamaná, ale příběh jako takový je velice zajímavý, překvapivý. Doporučím i filmové zpracování.

woodward
22.11.2015 5 z 5

Tohle vyprávění o dospívání, válce a smrti, se trochu vymyká pozdějšímu hrabalovskému "pábitelství". Je tu méně nadhledu, méně filozofování, příběh je sevřený, osudový, konečný. Už dlouho si myslím, že existuje jakási spřízněnost mezi Hrabalem a Faulknerem, ačkoliv Hrabal samozřejmě není mystik ani fatalista, ale oba dokážou vyprávět tragické příběhy, prokládané třeskutě zemitými historkami, a oba mají ve zvyku zahltit čtenáře proudem slov, složených v obrazy plné barev a vůní. Hrabalův svět je ovšem přece jen jasnější a barevnější - což je koneckonců s podivem, vzhledem k nekonečné šedi starých zlých časů, kdy jeho dílo vznikalo.

Koňadra
01.11.2015 5 z 5

Včera som si to dal opäť. Mne sa toto z vonku pokojné a vnútorne dramatické rozprávanie Miloša Hrmu nesmierne páči. Miloš, Hubička i prednosta sú pre mňa postavičky tak plastické a lákavé. A voňavé. Ja tam cítim všetky pachy a vône staničky, prednostovho bytu, perónu i hotela. Ale to napokon u Hrabala skoro vždy.
Tu sa asi opäť sfilmovanie podpísalo na osude knižky. Menzel usporiadal dej do jednej línie, hoci v knihe Miloš rozpráva svoj príbeh napreskáčku. Niekedy mám pocit, že ľudia čakajú niečo iné a najmä táto disproporcia ich mätie.
Ak som to dobre pochopil Ostře sledované vlaky sú v Čechách povinným čítaním, nebodaj i maturitnou otázkou. Pekná blbosť. Mne Hrabal vstúpil do života až po tridsiatke. Pokusy sa s nim zblížiť v rannej mladosti neboli síce fiaskom, jeho knižky som dokonca hltal, ale tú radosť, ktorú Hrabal môže človeku dať, tú som začal vnímať až neskôr.

iluliacross
28.10.2015 4 z 5

Čpí z toho Čechy. Až jsem z toho byla opilá. Každopádně velice silný příběh, který se na první pohled tváří nevinně. A to je ono.

Langosh
29.09.2015 3 z 5

Jsem trochu zklamán. Je to napsáno složitěji, ale to by ani tak nevadilo. Celé se to točí kolem toho, že Miloš by rád osouložil tu svojí Mášu a kolem Hubičky a toho, jak orazítkoval jedný holce zadek. O tom je 3/4 knihy. Pak aby se neřeklo, přišla akce. Bez žádných příprav, bez nějaké úvahy, co bude, až napadnou ten vlak, nic, jen prostě Miloši jdeme do toho? No jasně, jdeme.

Jasně, Miloš si to potřeboval zkusit se zkušenější ženskou, aby byl připraven na Mášu, budiž, přimhouřím oko, ale pak ta ženská, co jela za svým přítelem a osouloží kluka na vlakový stanici, protože je chudák nešťastný, protože mu to napoprvé nevyšlo? Nic proti sexu, ale když se kolem sexuálních věcí točí většina knihy, která není nikterak rozsáhlá, pak je tu něco špatně. Závěr byl pěkný, to ano, ale taková měla být celá kniha.

Je to první věc od Hrabala, co jsem četl, a spíše mě zklamala.

Salwator
28.09.2015 2 z 5

Nebýt hubičky, dám jen 1*. Kniha je zdlouhavá, Miloš, neustále se litujíc, byl nesympatický až jéje a ostatní postavy? Vím jen, že tam nějaké byly. Knihu jsem přečetl, dobře, ale jednou stačilo.

Michaelkaa
13.09.2015

Doufám, že tuto knihu nedostanu u maturity. Vůbec nevím co bych o ní řekla. Knihu jsem musela přečíst 2x, původně jsem jí přečetla rychle a nepobrala celý děj. A ani pak mě nezaujala.