Ospalá slovanská díra

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Zlín ve 13. století. Místo, kde se sváří staré síly s novými. Veterán Henslin se po deseti letech v cizině ve službách svého pána vrací do rodného Zlína. Jenže za tu dobu se město značně proměnilo: proudí sem noví obyvatelé, na vrcholu kopce roste kamenná tvrz a v kraji řádí záhadný mordýř, který svým obětem stíná hlavy. Ty si pak odnáší neznámo kam. Henslin dostane za úkol jeho běsnění zarazit. To se záhy ukáže být těžší, než si zprvu myslel. Podle místních páchá vraždy přízračný černý jezdec z pekel, o čemž Henslin značně pochybuje. Jenže pak jezdec udeří znovu a Henslin musí rázem přehodnotit vše, čemu doposud věřil – o vraždách, ale i o svém vlastním původu…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406488/big_ospala-slovanska-dira-qkn-406488.jpg 3.760
Nahrávám...

Komentáře (21)

Kniha Ospalá slovanská díra

Padla Hvezda
12. září

První polovina knihy super středověká, pak super slovanská... Pak se to zvrtlo v něco přehnaně ambiciózního a až moc neurcityho. Škoda.
3*

nikol0783
17. února

3,5/5* Pěkná atmosféra a jazyk, zajímavá zápletka. Vadily mi skoky v ději a hlavní hrdina mi tolik nepřirostl k srdci. Určitě bych uvítala delší rozsah. Svůj díl "viny" na mém hodnocení nese vysoká laťka v žánru/tématice nastavená Jurajem Červenákem.


Mooneylan
15. ledna

(+ SPOILER) Spíš ospalá, než slovanská. Spíš díra, než trhák...

Na knihu jsem se opravdu moc těšila. Sleepy Hollow je téma, které mě opravdu hodně baví a jako film od Tima Burtona neměl chybu. A se slovíčkem "slovanská" byla pro mě kniha neodolatelným cílem. Po jejím přečtení jsem byla ale zklamaná. I když si autor dal evidentně práci s dohledáním některých historicky přesných termínů, zapomínal na příběh.
Ten jako kdyby neměl vůbec prostor se vybudovat a nastolit tu správnou atmosféru. Vše se děje rychle a nesmyslně. Čtenáři je tajemný jezdec "dost šumák". Celou dobu se těšíte na to "slovanské". Co z tohoto slovíčka ale dostanete je pouze umírající bůh uprostřed lesů, příslib pohanských rituálů hluboko v lese, u jejichž ohňů se ani nestačíte ohřát a korunuje to pár stránek na dvorci boha Roda. A aby toho nebylo málo, zdánlivě zajímavá romantická linka započne, vygraduje a vyhasne během několika nepodstatných stran.
Věřím, že kdyby se autor rozhodl své dílo rozšířit a obohatit o více detailů, s chutí si ho přečtu znovu a dám pět hvězdiček. Teď to ale bohužel udělat nemůžu...

happy-smile
20.12.2020

První část knihy se mi líbila. Pohybujeme se v prostředí velmi známém, ale vlastně úplně jiném. Ospalá díra převedená do českého prostředí. Proč ne. Četlo se to dobře a člověk si užíval ty české reálie v kombinaci s tím, jak dříve společnost fungovala. Popravě mi ale přišla docela mimo poslední část Původ nepřítele. Tak nějak do knihy vůbec nepatřila, na nic nenavazovala, a já jsem měla opravdu problém ji dočíst...

jmn7053
09.09.2020

Velmi překvapivé!
Krásná čeština, zajímavý příběh a hutná atmosféra zaručují, že od knihy oči jen tak neodtrhnete. Příběh se trochu zvláštně/nečekaně, přesto zajímavě vyvíjí. Sama kniha je chvíli historický román, chvíli ukázkové fantasy, chvíli kdovíco.. ;)
Možná to byl detailní popis okolí, archaická slovíčka či způsob vyprávění, ale na to, že je tu něco málo přes dvě stě stran, tak mi čtení zabralo déle než by při této tloušťce knihy bylo obvyklé...

Valdora
15.08.2020

Na prvotinu povedené . Mám ráda příběhy, byť fantastické, které se odehrávají na místech, které aspoň trochu znám.

kolacky
04.07.2020

Skoky v časových liniích trochu (dost) matou. "První díl" se mi líbil víc.

Eillen
21.06.2020

Knihu jsem přečetla během dvou dnů. Popisné části jsou opravdu povedené a dokázala jsem si ta místa představit. Dějově mi to ale přišlo trochu uspěchané. Hlavně v závěrečné části. Závěr o svobodném vypravěči se mi líbil. A v tu dobu jsem měla odložit knihu. Ten příjemný pocit z knihy skončil čtením legendy, která vypadala jako román hodně zkrácený do povídky.

To nic nemění na faktu, že autorův styl psaní se mi líbí a druhý díl si také ráda přečtu.

1