Smršť

Smršť https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59600/oland-smrst-C1n-59600.jpg 4 624 171

Öland série

Chladný, ponurý říjen na ostrově Öland. Joachim nedal na pověry o ostrově a se svou rodinou se nastěhoval na statek Aluden. Tato usedlost však byla vystavěna ze dřeva lodního vraku a všem obyvatelům přineslo toto místo jen neštěstí.

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Nattfak , 2008

ttoper
07.08.2013 3 z 5

Není to špatná kniha, ale... Vlastně jsem celou dobu nevěděl, jestli jde o detektivku, duchařinu, nebo drama. I když v závěru knížka dostane spád, tak vlastně ani po přečtení nevím, jaká to byla knížka. Čte se to celkem dobře, ale počítám, že za půl roku nebudu vůbec vědět o čem byla.

Eliškam
26.07.2013 3 z 5

Z celé trilogie mi Smršť připadala nejslabší, ale i přesto tuto knížkumůžu zařadit mezi své oblíbenější.
Knížku jsem si kouoila, protože jsem už měla za sebou Mlhy Ölandu, který byly velmi dobré, takže laťka byla dost vysoko.
Severské reálie byly opět výborně vykreslené, několik dějových linií taky vypadalo nadějně. Bohužel z thrilleru se stala spíš jen detektiva, což některé motivy trochu zabilo.

hrosik3
08.07.2013 3 z 5

čekala jsem více, přišlo mi to takové nedotažené, rozhodně jsem se nebála, ani mi to jako krimi nepřipadalo, je to čtivé, to ano, ale jako kdyby autor chtěl nahnat celou knihu v posledních cca 80 stránkách

aalexiis
05.07.2013 3 z 5

Kniha nebyla špatná, líbila se mi její atmosféra, taková mlhavá, tajuplná, záhadná, pro mě i strašidelná (nejsem zrovna typ na horrory, takže mi stačí i trocha strachu). Čekala jsem něco jiného a s tím jsem ke knize také přistupovala, nelíbilo se mi, že celou dobu byla kniha plná jakýchsi tajuplných přízraků mrtvých a poté najednou na pár stránkách byl vyřešen zločin, o který celou dobu šlo. Plusové body u mě autor získává za přítomnost majáků a využití více pohledů a hodně různých střípků příběhů, bylo to trochu zašmodrchané, ale zajímavé a udržovalo to mou pozornost až do konce.

bbara155
28.06.2013 5 z 5

Nejdřív jsem četla klidně a bez vzrušení, děj pomalu plynul jako když sedá mlha. Poslední třetina mě však vytrhla z letargie. Byla pravý opak a fakt dobrá! VNakonec jsem musela dočíst a vůbec jsem se od ní nemohla odtrhnout. Dobře to popsala v recenzi Věra BookFan Kyselová - přišla smršť a všechno obrátila vzhůru nohama. Kvůli závěru dávám i pátou hvězdu.

LG73
06.06.2013 5 z 5

Už po přečtění prvního románu Johana Theorina jsem byla tímto autorem nadšena a po Smršti jsem zcela ohromena. Celý děj knihy je velká mozaika složená z jednotlivých střípků, které do sebe postupně (někdy i velmi nečekaně) zapadají. Autor zasadil příběh opět na ostrov Öland, tentokrát na starou usedlost stojící osamoceně v drsné severské krajině, kterou doprovází jen dvojice majáků na blízkém pobřeží. O statku se mezi lidmi povídá celá řada "duchařských" historek odkazující na mrtvé, jež zahynuli v nehostinné okolní krajině u Äludddenu. Theorin dokázal do příběhu vtěsnat hlasy těchto mrtvých. Při čtení máte skutečně pocit, že jste sami v jedné z místností velké usedlosti a slyšíte nářky těch, kteří zde kdysi žili a ani po smrti nedokázali toto místo opustit a je stěžejní částí atmosféry celé knihy. Vražda, která se stane hned na začátku příběhu sice tvoří zápletku příběhu, ale není podle mě tak důležitá. Dokonce si myslím, že odhalení skutečného vraha nebylo po zjištění některých indícií tak náročné. Ovšem autor si zde skvěle pohrává s myšlenkami jednotlivých postav i se všemi záhadami, které čtenáři postupně servíruje a stále hlouběji ho vtahuje do děje a vytváří mistrovský čtenářský kousek.

Lorelei13
01.06.2013 5 z 5

Podle mě naprosto brilantní kniha a zatím autorova nejlepší, která se čte jedním dechem, protože se od ní nedá odtrhnout. A líbí se mi to zcela přirozené vnímání nadpřirozena, které je ve skutečnosti mnohem přirozenější než chování člověka.

kneslova
27.05.2013 3 z 5

Souhlasím s některými komentáři níže a to, že je tam opravdu perfektní popis krajiny, je to tajemný příběh, na mě ovšem příliš bez akce. Také mi přijde dost divné, že se jen tak utopí žena a policie to nevyšetřuje, no, jsou lepší knihy.

vilemina
22.05.2013 5 z 5

Kniha me nadchla, nemohla jsem se od ni od zacatku odtrhnout. Nicmene jsem se bala za tmy chodit po byte. Trochu strasidelna. Doporucuji cist v obdobi dlouhych a ponurych veceru :o))

evelinaevelina
28.04.2013 3 z 5

Souhlasím s názory, že kniha je spíš román s detektivní zápletkou než klasická krimi, ale jinak se mi líbila. Četla jsem i Mlhy Ölandu, i nyní v příběhu dominuje spjatost obyvatel s krajinou a drsným prostředm ve kterém žijí, se svými předky, tradicemi provázanými se stíny minulosti. Policejní komisařka je spíše průvodce příběhem než hlavní hrdina.
Možná jen těch duchů tam je příliš a je jim přikládána na mě větší váha v důležitosti příběhu, než by pro mě zachovala důvěryhodnost příběhu. Ale každému jak se líbí...

makn
25.04.2013 5 z 5

Výborná "nord" krimi! Johan Theorin je famózní vypravěč a jeho příběhy jsou originální a velmi napínavé. Už se nemohu dočkat, až začnu číst Skrýš...

bogi
29.03.2013 3 z 5

Rodinné drama a krimi příběh s prvky jakéhosi hororu, kniha však hororem doopravdy není. Ale to nic nemění na tom, že se jedná o dobrou knihu, která se dobře čte a chcete stále číst další stránky. Podle mého názoru se jedná o dobře sladěné drama s kriminálkou.

jitkahav
17.03.2013 4 z 5

Kniha se mi líbila,mohu doporučit.

Lusik88
25.02.2013 4 z 5

Velice napínavá a čtivá kniha. Nechybí napětí, překvapení a ani očekávané mrazení v zádech

Ohniva
09.02.2013 5 z 5

Kniha skvela.. ackoli jsem cekala trosku vic deje a trosku vic hadanek. Malinko mi vadilo ze rozuzleni prislo v 5 strankach a odpoved proc zabil Katrin v jedne vete. Kazdopadne do te tajne mistnosti bych se podivala hned :-)

DriftBooks
01.02.2013 3 z 5

Příběhy jednotlivých aktérů se pomalu vynořují z mlh Olandu. Zhoršující se počasí zatemňuje stránky příslibem něčeho strašného.Všechny dějové nitky se nanápadně, ale jistě proplétají, aby se potkaly ve finálové sněhové smršti u břehů rozbouřeného Baltského moře. Znalost ostrova a obdiv k jeho studené kráse a k jeho historii posouvá příběh o level výše. Všechno se jakoby táhne, ale zároveň nenudí. Není to prostě kniha pro milovníky akce. Je to kniha zadumaná, ale zároveň jakýsi temný spodní proud vás nutí číst dále. Je to prostě typický severský příběh a jako takový doporučuji číst za dlouhohých zimních večerů. V létě vás to asi nebude bavit...

Melanka
26.01.2013 4 z 5

Kniha mě zaujala mnohem víc než Mlhy Olandu. Trochu mě rozladila duchařská intermezza.

vladka2104
19.01.2013 4 z 5

Příjemné oddychové čtení se skvělou atmosférou. Jako thriller mi nepřišla, spíš jako román s detektivní zápletkou.

RomanaH
10.01.2013 5 z 5

přečetla jsem ji na jeden zátah

zuse
08.01.2013 3 z 5

Smršť mě trochu zklamala, abych řekla pravdu. Ve výsledku mi přišla ta ,,duchařská" rovina trochu zbytečná, i dkyž pochopitelně ona dávala knížce tu atmosféru, a rozřešení zápletky se mi zdálo jen tak jako mimochodem...Ale špatná Smršť rozhodně nebyla, jen mi ostatní Theorinovy knížky přišly promyšlenější, lepší.