Mlýny osudu

Mlýny osudu https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/201429/mid_oland-mlyny-osudu-ZIT-201429.jpg 4 363 85

Öland série

Uprostřed noci zabuší na dveře bývalého námořníka Gerlofa Davidssona dvanáctiletý Jonas Kloss a s hrůzou mu vypráví o tom, že na moři viděl loď, na jejíž palubě byli umírající námořníci a šílenec se sekyrou. Na Ölandu se zatím rozbíhá hlavní turistická sezóna, přijíždějí sem tisíce lidí, ne všichni tu ale chtějí strávit dovolenou nebo obdivovat krásy ostrova. Starý muž jménem Aron Fredh se vrací po mnoha letech z ciziny na Öland s jediným cílem: pomstít se. Vysvětlení je třeba hledat jak v minulosti, tak v přítomnosti, a především v bohaté rodině Klossových, která na ostrově vlastní přepychové rekreační středisko. Jediný Gerlof začíná tušit, kdo by mohl Fredh mohl být; zdá se, že se s ním dokonce kdysi dávno setkal. Oba spolu tehdy stáli na hřbitově u čerstvě vykopaného hrobu, když vtom zaslechli, jak se z rakve ozývá bouchání...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Rörgast , 2012

evickakyticka
03.01.2016 4 z 5

Ke knize jsem se dostala více méně náhodou, když jsem ji viděla v knihovně své tety. Vrtalo mi to tak dlouho hlavou, až jsem si od autora musela něco přečíst. Mlýny osudu mi přišly jsko příjemná detektivka v skvělém prostředí. Četla jsem už něco od Maye a tak jsem se těšila na podobný styl. Nebudu srovnávat, pouze hodnotit. Theorinův styl vyprávění rozdělený do kratších kapitol mi sedl, nutil mě číst dál a dál. Žádná kapitola nebyla ta poslední, až jsem knihu s osezeným zadkem přečetla. Mám ráda, když mi kniha po přečtení ještě dlouho doznívá v hlavě. Určitě se k autorovi ještě vrátím.

radus
15.11.2015 4 z 5

Pěkná knížka, i když méně napínavá a není tam tolik duchařiny než v knize Mlhy Olandu. Nejvíce se mi líbily pasáže z Ruska, autor dokáže skvěle skloubit minulost s přítomností a dokonale popsat atmosféru.

konicekbily
02.10.2015 5 z 5

Není to čistý thriller, ani detektivka, ale poutavý krimi román s prvky dobrodružné literatury se zajímavým historickým pozadím dvacátého století. Na postavě Arona nutí k zamyšlení, zda je někdy možnost vyhnout se osudu. Těším se na další knihu autora!

Эva
26.05.2015 5 z 5

Theorina jsem vždy stavěla až za Nesba a Adlera-Olsena, ale po třech přečtených knihách musím jeho pozici přehodnotit. Miluju atmosféru ostrova Öland a postavu Gerlofa! Theorin není tak dějový, vtipný ani krvavý, ale je mistr duchařských historek a navození neskutečně hutné atmosféry. Mlýny osudu se mi líbily z jeho zatím přečtených knih nejvíce. Linie odehrávající se v Sovětském svazu byla úžasná!

wally
01.05.2015 3 z 5

Gerlof je zpět! Po přečtení prvních tří dílů jsem se s nějakým časovým odstupem pustil i do tohoto zatím posledního a ačkoliv mi to nedělá dobře, tak musím konstatovat, že jde o díl asi nejslabší a trošku jsem byl zklamaný...ačkoliv třeba dějová linka týkající se SSSR bla skvělá....chyběla mi poetika, která byla v minulých dílech prostřednictvím popisu nádherného prostředí Olandu překrásná a taky trošku napětí... navíc konec byl více předvídatelný než v předchozích dílech. Zatrnulo mi jen jednou, ale to bylo až na posledních 6 stránkách...ale dobře to dopadlo...

Evik30
21.04.2015 3 z 5

Trošku jiná detektivka. Kniha vykazuje detektivní prvky, ale spíše bych ji zařadila do dobrodružné literatury. Popis krajiny, rodin a lidí kolem je zpracován velmi precizně. Dějově je poněkud slabšího rázu. I když má člověk mlýny spojené spíše s Holandskem dokáže se ale i přesto plně vžít do děje. Příběh vlastně má 2 linie. První je na Olandu a druhá o několik desítek let zpátky v bývalém Sovětském svazu. Člověk stěží uvěří jaké hrůzy se tam kdysi odehrávaly. :o( Ponurá atmosféra a perfektní popis pochmurné krajiny dodává knize ten správný ráz!

Adria Orici
05.04.2015 5 z 5

Kdybych nemusel chodit do zaměstnání, spát.....přečetl bych snad na jeden zátah. Gerlofa jsem si zamiloval, už v předchozích knihách velmi dobře popsaná postava. Takové stáří, i když s jistými omezenými..... však si to můžete představit sami po přečtení. Ano příběh má pomalejší rozjezd, ale dobře se čte. Miluji podobný styl psaní. Někteří čtenáři mohou namítnout, že je to jen natahování děje.....ale není to nudné, má to hlavu a patu.

Patapuf
04.04.2015 4 z 5

Co člověk to názor.... já sem zklamaný nebyl.... občas prostě nemá cenu srovnávat jednotlivé knihy autora... každopádně to co se odehrálo v Rusku je zajímavě vpleteno do příběhu a dodává mu zase něco jiného než na co jsem zvyklý a ať si o knížce myslíte cokoliv, přece jen je to takový svěží vítr proudící z Olandu.....

Selinute
24.02.2015 3 z 5

Moje druhá knížka od tohoto autora. Přišla mně slabší a několikrát jsem měla nutkání ji odložit. Asi nejsem na tento typ detektivek.

dalia1769
13.02.2015 5 z 5

Celá ölandská trilogie je výborná a Mlýny osudu nejsou výjimkou. Napínavý příběh se zajímavými historickými reminiscencemi, čte se krásně a postavu Gerlofa jsem si opravdu oblíbila...

Lamanai
28.01.2015 2 z 5

Kvalita Theorinových knih má z mého pohledu klesající tendenci. Zatímco první příběh mne uchvátil, ve druhém byla silná hlavně atmosféra a třetí byl ještě slabší. Mlýny osudu mě hodně zklamaly. Z poměrně zajímavých reálií autor vykřesal dle mého soudu dost povrchní příběh. A hlavně - tohle přece není detektivka! Možná thriller nebo jakési drama. Vždyť od začátku známe identitu postav (přestože se někdy mění jméno na jejich "občance"), Theorin jen objasňuje motivace. Z vyprávění se úplně vytratila Oelandská poetika, atmosféra, která vás dokázala sevřít a nepustit. Je to škoda. Od jedné hvězdy z pěti zachránil dílko doslov, protože jsem si uvědomil, že autor k tématu hodně načetl a potěšilo mě, že se o "své místo činu" takhle zajímá. O to větší škoda je výsledné zpracování, kde se síla těch opravdových příběhů hnaných neúprosnou historií rozmělnila.

JezinkaJ
23.01.2015 5 z 5

Pro mě jsou Mlýny osudu nejlepší z celé série, která se mi ale také líbila. Na Mlýnech oceňuju nápad s další, související, dějovou linkou, přesunutou do Sovětského svazu. S nadsázkou lze říci, že je to: "na literaturu povýšená detektivka".

vyvodka
22.01.2015 5 z 5

Perfektní! Trošku jsem se na začátku bála, že se autor bude opakovat (Gerlof, Öland, kamenolom atp.) a už nic překvapivého nevymyslí. A on jo! Opět skvělá zápletka, napětí, zajímavé osudy postav a do toho jedna dějová linka vedená v Sovětském svazu. Ta mě tedy šokovala. Název knížky výstižný, ale k tomu se čtenář dopracuje vlastně až v závěru. Více nebudu prozrazovat, ať nekazím těm, kteří se teprve chystají číst, zážitek z knížky. A teď mi nezůstává než věřit, že pan Theorin napíše další skvělou detektivku. Protože jsem už všech pět dosud vydaných přečetla.

Miila
14.01.2015 5 z 5

Úžasné! Napínavé! Byla to první knížka, kterou jsem od Theorina četla a jsem nadšená :-) Letím si půjčit Mlhy Ölandu, i když v Mlýnech osudu už vlastně bylo řečeno, jak to dopadne. Ale nevadí. :-)

Corell
29.12.2014 5 z 5

Mlýny osudu byla první kniha, kterou jsem od Theorina četla a musím říct, že to byla příjemná změna po všech severských detektivkách.
Mnozí tady hodnotí, zda byla kniha dostatečně „akční“, ale upřímně...v této knize nejde o akčnost ani nic podobného, Mlýny osudu je jednoduše detektivní román a jeho přednosti jsou úplně někde jinde.
Ostrov Öland je další místo, které chci jednou navštívit, už teď mi chybí...stejně jako Gerlof!

Hella
02.12.2014 3 z 5

Jak bych to řekla....? Taková zpomalená, nepříliš dějově nabitá kniha - pro mě rozhodně nejméně "akční" ze všech autorových titulů. Dalo se číst, jen jsem se první čtvrtinu knihy ztrácela v postavách.

Lorelei13
24.10.2014 3 z 5

Pro mě osobně zklamání. Strašně jsem se těšila na další Theorinovu knihu, ale tak nějak to nebylo ono. Popis krajiny, domovů a života Ölanďanů je ovšem opět dokonalý.

myshmother
18.09.2014 5 z 5

Miluji Theorinovy knihy, miluji Öland i starého Gerlofa. Detektivní příběhy, které se nehemží urostlými a neohroženými policisty, nejsou plné brutality a zbytečné krve, ale jsou především časem zavátými lidskými osudy a tragediemi, které jsou v současnosti znovu rozdmýchány, aby mohly být vyřešeny a nadobro pochovány v dějinách ostrova. Theorine, piš, já čekám! :-)
Jinak Mlýny osudu jsou zatím to nejlepší, co jsem od autora četla.

triana
30.08.2014 5 z 5

Malinko pomalý rozjezd, nicméně pak to stojí za to... Skvěle vykreslená atmosféra ostrova Öland, sympatičtí hlavní hrdinové, nesympatičtí záporáci, čtivý příběh, a to vše doplněné popisem otřesných zážitků jednoho z hrdinů v Rusku v období stalinismu... Pane Theorine, skvělá práce!

Dousabel
28.08.2014 5 z 5

Tak na závěr asi ten nejlepší kousek! Jediné, co můžu dodat, jestli je to tedy poslední díl - Sbohem, Gerlofe, bude se mi po Vás, sakra, stýskat!! :o) A díky J.T. se na ten Öland jednou vypravím!

Johan Theorin
švédská, 1963