Mlýny osudu

Mlýny osudu https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/201429/mid_oland-mlyny-osudu-ZIT-201429.jpg 4 363 85

Öland série

Uprostřed noci zabuší na dveře bývalého námořníka Gerlofa Davidssona dvanáctiletý Jonas Kloss a s hrůzou mu vypráví o tom, že na moři viděl loď, na jejíž palubě byli umírající námořníci a šílenec se sekyrou. Na Ölandu se zatím rozbíhá hlavní turistická sezóna, přijíždějí sem tisíce lidí, ne všichni tu ale chtějí strávit dovolenou nebo obdivovat krásy ostrova. Starý muž jménem Aron Fredh se vrací po mnoha letech z ciziny na Öland s jediným cílem: pomstít se. Vysvětlení je třeba hledat jak v minulosti, tak v přítomnosti, a především v bohaté rodině Klossových, která na ostrově vlastní přepychové rekreační středisko. Jediný Gerlof začíná tušit, kdo by mohl Fredh mohl být; zdá se, že se s ním dokonce kdysi dávno setkal. Oba spolu tehdy stáli na hřbitově u čerstvě vykopaného hrobu, když vtom zaslechli, jak se z rakve ozývá bouchání...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Rörgast , 2012

Micha-Él
21.03.2020 5 z 5

Knížka se mi neskutečně líbila, byla takovým vrcholem ölandské série. Nejvíc jsem sympatizovala s Gerlofem, který nemůže v žádném dílu chybět. Je to takový charismatický, vynalézavý důchodce, není mu jedno, co se děje na Ölandu. Pak jsou tu Klossovi a Aron Fredh. Linky ze SSSR byly fascinující, bavily mě. Zprvu jsem více "fandila" Klossovým, ale nakonec jsem názor změnila a Aronovu chování jsem vlastně rozuměla.
Styl Theorinových knih mi na 100 % vyhovuje. Autor se věnuje hodně vyprávěním o životě na ostrově, lidech, krajině atd., což se mi moc líbí. Místo brutality a akce se tu setkáváme hlavně se silnými lidskými příběhy. :)

Simstr
19.02.2020 5 z 5

Příběh mě pohltil od první stránky. Chtěla jsem aby bylo léto a já byla na ostrově Öland, slavila slunovrat :-) Autor knihy je výborný vypravěč. Líbili se mi krátké kapitoly s různými postavami a skoky do minulosti, proč k tomu vlastně všemu došlo... Na začátku trošku duchařina, to je moje :-) Opravdu výborné čtení, doporučuji každému všemi deseti :-)

Sudin
27.11.2019 4 z 5

První kniha od autora a spokojenost. Dobře se to četlo, prolínání minulosti a současnosti mě vždycky baví, příběh hezky plynul, hezká sonda do otřesné minulosti.

kejty91
15.10.2019 3 z 5

Na této Theorinově knize se mi líbilo opětovné propojování minulosti s přítomností. Ty mlýny minulosti dokážou hodně semlít rodinu. Špatná rozhodnutí se s člověkem vezou celý život, ne-li následně celá pokolení rodiny. Začátek knihy nebyl tak akční ale od poloviny knihy se od ní neodtrhnete. Potřebujete vědět čím dál více informací o životě Arona alias Vlada. O tom, že být levobočkem se trestá podle nepsaného zákona lidské společnosti. Postava Lisy byla z mého pohledu pouze vsuvkou, kterou si Theorin pomohl hlavně v poslední chvíli, kdy šlo o dokonání pomsty. O ní nebylo nic psáno, a já jsem měla dojem jakoby byla tato postava o něco ochuzena. Některé z postav Theorin využívá i v jiných svých knihách, takže čtěte nebo vnímejte příběh pozorně. Strhující ale Theorin to umí i lépe, doporučuji tuto knihu i jeho ostatní.

kn23
04.10.2019

Zatiaľ najlepší Theorin podľa mňa.Gerlof je skvelý a aj som trošku fandil tej zápornej postave

Dajine
24.09.2019 5 z 5

Objevila jsou nového spisovatele. Jeho pro mě první kniha a těším se na další.

Arev122
01.09.2019 5 z 5

Zajímavě napsaná detektivka, kde napínavý děj v současnosti je vyústěním hrůzného života jenoho jedince v minulých desetiletích.

martineden
09.06.2019 5 z 5

Hned bych se jela na místa, kde se to odehrává, podívat!

000nugatovej
10.04.2019 4 z 5

Pro mne nejlepší z celé série. Napínavé, v historických odbočkách děsivé.

moudivlacek
17.02.2019 4 z 5

Vynikající a děsivé vyprávění z Ölandu, i když se velká část vyprávění děje i v Rusku po dobu několika let. A věčné téma - peníze a chamtivost a povýšenost některých nad ostatní. Je mi z toho do breku. Bylo mi líto Arona a co díky svému otčímovi musel prožít, nelitovala jsem ho, jakou si cestu zvolil pak, bylo mi líto jeho přímých příbuzných.
Na druhé straně jsem od začátku stála na straně malého chlapce, které jedno léto dospěje v "muže" svými činy.
A opětovně jsem ctila Gerlofa, moudrého domorodce a chápajícího starce. Doufala jsem, že jeho konečná urputná snaha nebude naplněna, a stalo se.
Děj napínavý a děsivý zároveň, doporučuji ale jen silným žaludkům.

anibeni
08.01.2019 5 z 5

Opět vynikající kniha z pera pana Theorina. Ölandská série je opravdu hodně povedená a nezbývá než ji doporučit všem, stojí totiž za přečtení.

Efesus
30.10.2018 5 z 5

První knížka od Theorina, která se mi dostala do ruky a zklamaný jsme určitě nebyl. Knížku jsem dostal darem a neměl jsem velká očekávání. To se ale změnilo. Hned jak jsem začal číst byl jsem dokonale vtažený do děje. Retrospektiva knížce dávala šmrnc (tato dějová linie se mi dokonce líbila více) a opravdu jsem byl zvědavý na rozuzlení. Je to zajímavě pojata detektivka a příjemné odreagování od těch temných severských krimi. Knížka je víc dobrodružná, hlavní postavy jsou sympatické a dá se s nimi lépe ztotožnit. Opravdu knihu doporučuji všem, mě nadchla a donutila mě k tomu přečíst všechny díla od tohoto autora.

Schamila
06.09.2018 5 z 5

Nádherný díl - drsné, jak se mlely osudy hlavních hrdinů. Neznámá drastická minulost a zapeklitá současnost - boj o majetek je vždy odsouzen k prohře. Četlo se to krásně a hlavně dlouho, škoda, že je už konec. Všem moc doporučuji....

SilvieSisinka
21.05.2018 5 z 5

Přečteno za jeden,druhý dech...dřív to nešlo,zase tlustá kniha ;-) Napínavá,skvěle napsaná.Mě hold pan Johan Theorin velice baví.

Eiram01
26.02.2018 5 z 5

Další povedená Theorinova kniha. Tentokrát se zde odvíjí dvě příběhové linie, mnohem zajímavější z minulosti a aktuální z Ölandu. Autor nešetří detaily a hlavním postavám nedá chvíli oddechu. Nejpřekvapivější je ale zakončení knihy. A kdo chce vědět víc? Tomu nezbývá než se do příběhů pořádně zakousnout a užívat si léta na Ölandu.

Wargo
29.01.2018 2 z 5

Sám som zo seba prekvapený, pretože kniha môjho veľmi obľúbeného autora ma nenadchla už riadne dlhú dobu. Jebo prvotina resp. jej pokračovanie považujem doteraz za 2 úžasné napínavé a krásne napísané knihy, ale hranice ostrova Öland akoby obmedzovali aj tvorivú činnosť a myšlienky samotného autora. Atmosféra nikde, nezaujímavý, ba až umelo a hlúpo vykonštruovaný dôvod na pomstu a ja len s malou dušou dúfam, že sa autor vykašle na takýto štýl písania, ale pohltí nás opäť duchovno a prízraky... PS: Polícia na Ölande a najmä dcéra Gerlofa by si zaslúžila za ucho, s jej prístupom k práci by väzenia zívali prázdnotou !

stumpy
14.12.2017 5 z 5

Prolínání staré nové je tady perfektní. Ty historické části mě na tom asi bavily nejvíc. Super se to čte. Děj pořád plyne a je těžké knihu odložit. I když už předem tak nějak tušíte kdo je kdo :-D

Fondis
04.12.2017 4 z 5

Opět parádní čtení. Příběh se odehrává v letních měsících, tak není atmosféra taková jako u Mlh Ölandu či Smrště. To ovšem vůbec nemění fakt, že je tato kniha opět skvěla. Vůbec nechápu na co mají v Marnasu policii, když na Ölandu brouzdá starej Gerlof.....starej sympaťák. Zase trochu jina detektivka. Asi jako předeslé dily. Baví mě pohledy do minulosti. A tady to SSSR....Pěkně popsáno.
Moc dobre. Jak rikam...Gerlof je borec. A Theorin taky.

ZuK1
08.10.2017 5 z 5

Přečetla jsem celou sérii Öland a musím říct, že se mi moc líbila. Nejsou to klasické severské detektivky, jak jsme zvyklí, ale Johan Theorin je skvělý vypraveč a výborně umí navodit tajemnou, ponurou a mýty opředenou atmosféru ostrova Öland, kde se jeho příběhy odehrávají. Často úplně cítíte ten vítr, moře, vlny či mlhu ve vřesovištích ... mohu jen doporučit!

ddkk
03.10.2017 4 z 5

Výborný konec série. Je zbytečné psát o ději. Doporučuji přečíst.

Johan Theorin
švédská, 1963