Odpor

Odpor https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481597/bmid_odpor-zLh-481597.jpg 4 1648 315

Na začiatku dochádza k zlyhaniu ľudského faktora, na konci zem posievajú mŕtvoly. Nedostatky v zabezpečení laboratória na vývoj biologických zbraní a príliš starostlivý otec mladej rodiny spôsobia únik smrtiaceho vírusu superchrípky. Nezastaviteľná choroba v priebehu niekoľkých týždňov vyhladí viac ako deväťdesiatdeväť percent svetovej populácie, zvyšky sa brodia v troskách civilizácie. Tí, čo prežili, sa vydajú na cestu – tajuplné sny ich ako magnet priťahujú do Las Vegas, kde sa usídlil muž s mnohými menami a podobami, alebo k domčeku uprostred kukuričných polí. Ten obýva staručká Matka Abagail, ktorej Boh dožičil dlhý život, aby mu pomohla naplniť Plán. Svet sa ešte len spamätáva z katastrofy a na šachovnici dobra a zla sa už rozohráva partia, v ktorej sa komunita na strane svetla musí postaviť na odpor temnote. Zvíťazí temný muž, ktorý ovláda mágiu, alebo starena, ktorá si aj v úctyhodnom veku stoosem rokov sama pečie koláče? V románe Odpor Stephen King na veľkej ploche majstrovsky vykresľuje uveriteľný postapokalyptický svet, ale aj oveľa desivejšie zákutia ľudskej duše.... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: , Ikar (SK)

The Stand: The Complete & Uncut Edition , 1990

spdb
01.12.2013 2 z 5

Nuda. Bohužel to grafoman zase nezvládl. Parádní nájezd se utopí v tuně sraček. Ploché postavy, předvídatelné dějové zvraty. Pokroucené křesťanství z toho cáka na metry daleko. .
Asi jedna z nejhorších knih co jsem od Kinga četl. A nedočetl.

misami99
26.11.2013 3 z 5

!!!SPOILER!!!
Obvyklá chyba S.Kinga - useknutý konec. "A pak je všechny pohltilo boží světlo", a čau... rozhodně jsem čekala něco víc. Jako zarytou odpůrkyni křesťanství mě King zklamal a taky rozlítostnil, když nechal zemřít Nicka, do kterého jsem se málem skrz stránky zamilovala a úplně jsem ho viděla před sebou.
Na druhou stranu, King je mistrem mnoha emocí - nejenom strachu, ale i lítosti. Bylo mi líto Nicka, Glena, Matky Abagail, bylo mi líto Dayny a Soudce a vůbec všech, co zemřeli.
King vás nutí přemýšlet o tom, že tohle se může stát. Tohle se přece sakra vlastně může stát, vždyť na světě existuje několik laboratoří, kde dosud přechovávají vzorky dýmějového moru, černého kašle, pravých neštovic...
A opět, znovu a pořád dokola - starý motiv, nový rozměr.
Za mně 3 z pěti, kvůli vraždění postav, se kterými jakoby nevěděl, co dál, a za ten s prominutím zprzněný konec.

namoki
19.10.2013 4 z 5

Vyborna knizka, pribeh byl psany jako vzdycky zajimave a byl propracovany. Jen toho nabozenskeho motivu se mohl King vyvarovat a nechat na kazdem, co si vybere :-) Jinak nemam co vytknout

monniques
14.10.2013 5 z 5

Svědectví....velkolepá kniha! Krásně napsané postavy, do detailu rozebrané. Delší děj, zato nenudil u jediné stránky. Doporučuji seriál, který je též výborný.

Edana
29.09.2013 4 z 5

Napsat komentář k této knize bez SPOILERŮ prostě nezvládnu. A asi to nebude ani zrovna krátký komentář. Protože na knihu jsem se těšila. Vždyť představa světa vyhubeného superchřipkou podle samotného Kinga, to je přece záruka kvalitního zboží, ne? Ale možná to bylo pro mistra v té době ještě příliš velké sousto. Nevím. Ale knihám jako To, Pod kupolí, Nezbytné věci a Dallas 63 (snažím se vybrat ty nejdelší a pokud možno také ty s velkolepým námětem) nesahá Svědectví ani po kolena.
Dokud vybíjíme miliardy obyvatel planety Země, ujde to. Dokud se rozkoukáváme v postapokalyptickém světě, ujde to. Celé se to nějak začne zvrhávat s příchodem Matky Abagail na scénu. Já měla vždycky spíš pocit, že King náboženské fanatiky zrovna moc nemusí. Tady mu evidentně přišli vhod společně s "duchem Ameriky". Ou jé. Škoda jen, že nepřátelský tým se zničí vlastně sám stylem "Popeláč ex machina". A nějaký ten "Deus" v tom má asi taky prsty. Jenom chvilku předtím, než se Zápaďáci mohli rozhodnout, jestli se teda Randymu třeba vzepřou při pohledu na utrhané končetiny. Žádná složitá morální dilemata, jednou jste ve špatném týmu, tak vás smáznem - včetně čtyřletého Dinkyho. Asi problém predestinace nebo co. Žádná epická bitva Dobra a Zla se nekoná, smůla přátelé.
Zabíjení oblíbených hlavních postav mi přišlo samoúčelné (jo, Nickyho jsem měla fakt ráda, ale je fakt, že hluchoněmý v čele rozvráceného světa je fakt strašně velký idealismus... o Larrym, Ralphovi a Glenovi radši ani nemluvit.... prostě oběti Bohu, totálně zbytečné). Zabíjení nepříliš sympatických postav je totálně nesmyslné (chudák Nadine, která v zásadě ale za nic nemohla, poněvadž její muž jí byl "předurčen" a ona se většinu času jenom trápila... a co by tak asi mohl Harold dělat ve Vegas?). Naopak takový Stuart je pravděpodobně terminátor, protože v reálném světě by ho ani geniální pes a retardovaný Tom nespasili (spát pod širákem v mínus dvaceti jenom tak ve spacáku? Chvilku po zápalu plic? To jako fakt??). Párali jsme se s nima přes 800 stránek a nakonec nám ze všech zůstanou jen Shrek a Fiona... eee, teda Stu a Frannie. Ani krátký pohled na přešťastného Toma v jeho domku nám není dopřán (přičemž ten kluk odvedl sakra kus práce, ale holt je to retard, tak co se s ním otravovat, když už splnil svůj účel).
Zpočátku mi při čtení běhal mráz po zádech, ke konci sice slza ukápla, ale převládají rozpaky. Zvažovala jsem, že dám jenom 3 hvězdy, ale jsem holt moc měkká :-)
Na závěr ještě poznámka k českému překladu. Tady bych dala 3 hvězdy s klidným svědomím, protože je strašně fajn se obtěžovat s poznámkami pod čarou, kde českému čtenáři z roku 1995 musíme osvětlit např. význam svátku Halloween... ale občas se nám v textu plete Popeláč a Trash... občas se prostě překlepneme (nejčastěji mršky "i" a "o"), někdy věty prostě nedávají tak úplně smysl ani po třetím přečtení a když občas sedí mrtvoly v autě "za kolem" místo "za volantem" tak se přece nic neděje... Buď někoho Svědectví bavilo ještě míň než mě, nebo to byla prostě hooodně horká jehla, se kterou se šilo...

Fiza
24.09.2013 5 z 5

Jedna z dalších typických Kingovek, zahalených do jemného hávu mystiky a sci-fi. Tentokrát se vrhl na oblíbené téma globální katastrofy a to rovnou se zmutovaným virem superchřipky. Jedna pasáž v knížce, kde bylo popisováno jak jednoduše se Kapitán Trips šíří mě hrozně bavila. Vím, zní to kapku morbidně, ale bylo to tak výborně napsané, že to bylo určitě kvůli tomu.

Neutuchající boj dobra se zlem byl ve Svědectví dotažen k dokonalosti, respektive k totálnímu finálnímu konfliktu. Opět fantasticky vykreslené postavy, které člověk musel i oplakat, když se jim nevedlo, tak, jak bychom (nebo jak by ony postavy) chtěli.

Přečtení mi sice trvalo déle, než jiné tisícistránkové Kingovky, ale bylo to zapříčiněno spíš mým nečasem, než neschopností prodrat se takovou hromadou textu v krátkém čase. Když už jsem se totiž ke knížce dostal, těžko se přestávalo. Hlavně finální pasáž mi ukrádala spánku. Říká se, že King je mistr hororu, ale musím říct, že jako mistr fikce je pro mě mistrem ještě větším...

hromis666
22.09.2013 4 z 5

rozjed knihy vyborny, stejne jako gradace pribehu. jen me trochu stvalo cca v polovine pribehu vznik nove spolecnosti a hodne nabozensky podtext, stejne jako rozdeleni dobra a zla...

Honzeecheck
18.09.2013 3 z 5

Další Kingova tlustokniha, s níž jsem se tentokrát potýkal mimořádně dlouho. Prostřední část mezi fantastickym začátkem a napínavym koncem hodně ztrácí a toho mysticismu je trochu moc. Kingova síla je v potavách, především těch vedlejších a zápornejch a to paltí bezezbytku i tady. Harold je jedna z nejlíp napsanejch osobnsotí, jaký jsem kdy četl. Bohužel kladasové jsou z většiny jen nudně správnácký a člověk je pak vděčnej, že je King nijak nešetří. Dobrý, ale moc dlouhý, na Pod Kupolí nebo To to nemá. Mmch obálka ukazuje asi víc než by měla.

see_sawandrew
22.08.2013 4 z 5

Randall Flagg se stal jednou z nejpůsobivějších záporných postav americké literatury a King už před slavným To dokázal, jak strhující bichle dokáže napsat. Nebýt lehce otravné náboženské agitky, považoval bych Svědectví za nepřekonatelné post-apo. Autor naštěstí zcela ztratil soudnost až při psaní scénáře pro Garrisovu televizní adaptaci, a tak se Svědectví stále drží mezi naprostými špičkami Kingovy tvorby. 85%

tomvall
29.07.2013 5 z 5

Spolu s To, jedna z nejlepších knih, jenž jsem od pana Krále četl.

mh.mail
24.06.2013 5 z 5

Čím dál více mám nutkání zařadit tuto knihu ještě o něco málo výše než kultovní „To“. Kdysi jsem si koupil kratší verzi, kterou jsem opět přečetl jedním dechem, ale knihu jsem někde ztratil. Když nedávno vyšla nová, rozšířená verze, neváhal jsem ani chvilku a koupil jsem si ji znovu.
Román zpočátku vypadá jako klasické dílo o boji lidí se smrtící epidemií, jakých se v určité době vyrojily spousty. Kingovi však tato událost slouží pouze k rozehrání mnohem závažnějšího a poutavějšího příběhu. Přežilo pouze jedno procento lidí a ti se postupně přidávají na jednu ze dvou stran prastarého sporu - na stranu dobra, ztělesněného starou černoškou matkou Abigail, nebo na stranu zla, představovaného Randallem Flaggem, ďáblem v lidské podobě. Po období klidu, kdy se obě strany konsolidují a budují si svoje zázemí, situace začne nezadržitelně směřovat k otevřenému střetu, Poslednímu boji.
Doslova bez dechu jsem prožíval s jednotlivými hrdiny jejich cestu k nevyhnutelnosti, byl svědkem všech úspěchů, neúspěchů i podrazů. Příběh pak končí ne úplně předvídatelně, což je jedině dobře.
Podle mého názoru jeden ze dvou nejlepších, ne-li nejlepší Kingův román.

Thanyss
18.06.2013 5 z 5

Rozsáhlý postapokalyptický román, který vyniká skvělým zpracováním a prokreslením postav. Nástup smrtící chřipky a následné světové pandemie s úmrtností 99,4% je sepsána tak, že máte pocit, jako by se pan King přímo účastnil neštěstí a podává nám svědectví o tom, co viděl. Poté, co Kapitán Tripps odezní, děj se mění v boj mezi dobrem a zlem - na jedné straně Bůh reprezentovaný starou ženou a na druhé ďábelský Randall Flagg (s ním se věrní čtenáři mohli setkat např. v Temné věži nebo Dračích očích). Svědectví má vše, co má dobrá kniha mít a pan King nám vše servíruje tak, jak je od něj očekáváno.

Jujkyna
26.04.2013

Upřímně řečeno naprosto nechápu, co na ní vidíte odpočinkového :D. Knížka bravůrně vtáhne do děje, a to takovám způsobem, že po přečtení pár stránek zděšeně knihu zavírám a odcházím. Mám takový pocit, že ji nikdy nedočtu, protože bych se asi pod*lala strachy.. Moje představivost je prostě asi teď na obtíž. Děj mi připadá tak reálný, že se mi již několikrát stalo, abych se probudila a přemýšlela o tom..
Pro mě je to tedy na vzdory všemu Horor, s velkým důrazným H. Protože pokud se Kingovi někdy povedlo mě opravdu k smrti vyděsit, tak to bylo přesně v této knížce.

(knihu čtu už snad 4 roky, jsem na straně zhruba 700 a připadá mi zbabělost to teď vzdát :D)

Jančislava
15.04.2013 5 z 5

Pro mě jedna z oblíbených od Kinga četla jsem už dvakrát :-)

-Astarte-
25.03.2013 2 z 5

Knihu jsem nedočetla, asi ve třetině jsem to vzdala. Strašně mi vadila, ačkoli jsem předtím od Kinga několik knih četla. Možná to bylo spojeno s mými zdravotními potížemi, tak možná jen nevhodná tematika :)

sokolik10
10.03.2013 5 z 5

Kniha mi připomněla z části Den Trifidů, zčásti Nezbytné věci.. Jako všechny Kingovi knihy mne i tato vtáhla do děje hned od začátku. Určitě stojí za to jí dočíst. Počet mrtvých byl vyšší, než jsem od Kinga čekala, což mě v mnoha částech knihy "rozčarovalo", ale bez toho by kniha asi neměla takové kouzlo.

vincent
08.03.2013 5 z 5

Pro mě jednoznačně zatím nejlepší od Kinga, nenudila jsem se ani u jedné jediné stránky.

Yarwen
23.01.2013 3 z 5

Rutinně napsaný postkatastrofický román s hororovými prvky, odehrávající se na území USA. 99% americké populace vymře na superchřipkový virus a ti, kteří přežijí, stanou na straně dobra nebo zla proti sobě. Čtenář si při otáčení stránek vzpomene na Wyndhamův Den trifidů nebo film 28 dní poté, nicméně zápletka je zde originální a značná obsáhlost dovolí autorovi poměrně široký záběr, pomocí kterého splétá množství dějových linek do velkého klubíčka. Knihu řadím mezi lepší polovinu Kingových děl, byť zde ani tu druhou půlku nelze považovat za slabou.
A musím říct, že mě těší množství hodnocení k této knize, že se lidé ještě nebojí tlustých bichlí. Já si ovšem musel Svědectví půjčit v knihovně nadvakrát...

doktorking
07.01.2013 3 z 5

Přesně jak nechápal King že si jeho fanoušci udělali s tohoto románu kult to nechápu ani já.Rozhodně nesouhlasím že je Svědectví top dílo.Podle mě je hrozně přecenované.Nejdřív vyzdvihnu jeho klady a to jsou postavy at už na straně zla nebo dobra.Samotný děj je taky dokonalý ale s počtem stránek začíná kvalita upadat a konec?Po skoro 64 přečtených knihách od Kinga mají vyloženě špatně napsané konce pro mě jen dvě knihy-je to Svědectví a Pod kupolí.A u Svědectví je to obrovská škoda.takže v případě nejdelšího napsaného románu pořád kraluje u Kinga TO.

zoomfire
04.01.2013 4 z 5

odpočinková kniha, která se vleče, ale pro ty, kteří mají rádi detailní popisy prostředí a situací, si jí užijí