Odpor

Na začiatku dochádza k zlyhaniu ľudského faktora, na konci zem posievajú mŕtvoly. Nedostatky v zabezpečení laboratória na vývoj biologických zbraní a príliš starostlivý otec mladej rodiny spôsobia únik smrtiaceho vírusu superchrípky. Nezastaviteľná choroba v priebehu niekoľkých týždňov vyhladí viac ako deväťdesiatdeväť percent svetovej populácie, zvyšky sa brodia v troskách civilizácie. Tí, čo prežili, sa vydajú na cestu – tajuplné sny ich ako magnet priťahujú do Las Vegas, kde sa usídlil muž s mnohými menami a podobami, alebo k domčeku uprostred kukuričných polí. Ten obýva staručká Matka Abagail, ktorej Boh dožičil dlhý život, aby mu pomohla naplniť Plán. Svet sa ešte len spamätáva z katastrofy a na šachovnici dobra a zla sa už rozohráva partia, v ktorej sa komunita na strane svetla musí postaviť na odpor temnote. Zvíťazí temný muž, ktorý ovláda mágiu, alebo starena, ktorá si aj v úctyhodnom veku stoosem rokov sama pečie koláče? V románe Odpor Stephen King na veľkej ploche majstrovsky vykresľuje uveriteľný postapokalyptický svet, ale aj oveľa desivejšie zákutia ľudskej duše....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481597/big_odpor-zLh-481597.jpg 4.51378
Literatura světová, Horory, Sci-fi

Vydáno: , Ikar (SK)

The Stand: The Complete & Uncut Edition, 1990

Kniha Odpor

mirec88

Hodnotenie prvej polovice knihy jednoznačne 5 hviezdičiek. Toľko motívov, postáv, psychologického zobrazenia, postapokalyptická budúcnosť, epidémia super chrípky, ktorá v dnešnej covidovej dobe je mi veľmi blízka. Je to ťažšia kniha (ako váhou, tak aj myšlienkami) a číta sa nie najľahšie, no je fakt výborná. Musím ju zatiaľ, žiaľ vrátiť do knižnice. Svedectví je vynikajúca a hlboká kniha. Už sa teším na stretnutie s temným mužom a čo bude ďalej...

WonderNika

Stephen King ma týmto dielom "zarezal". Neskutočná jazda a do poslednej strany mega zaujímavý príbeh. Milujem jeho opisovanie postáv, prostredia a pocitov (3P). Kniha ma párkrát priviedla do "čítavého tranzu", kedy som sa od nej nemohla odlepiť a hltala stranu za stranou (a na okolie som musela pôsobiť veľmi podivne).
SPOILER ALERT HERE!
Randall je záporák "se vším všudy" a atómovka prekvapila - čudovala som sa, prečo sa Smetiarovi v knihe venuje toľko času, keď spočiatku sa nejavil ako veľmi dôležitá postava pre dej, no záver priniesol odpoveď na moje pochyby.
100/100

Tereza_T

(+ SPOILER) Svědectví jsem si užila, vláčení toho skoro dvoukilového pokladu všude kolem poslední dny už míň. Nebýt té váhy, ani bych si pořádně neuvědomovala, že držím v rukách 900 stran, jak snadně se četlo O tom, že je King master v detailním popisování jsem se přesvědčila už po těch pár knihách, se kterými jsem měla tu čest a hrozně se mi ten puntičkařskej styl líbí. Postavy jsou vylíčený do posledního vlásku, stejně tak prostředí a tížívá atmosféra postapo světa. První půlka je krutej popis reality po tom, co asi tak 99% populace podlehne nákaze, od prvního nakaženého, snahy vlády zatloukat vinu do poslední chvíle velice vybranými způsoby až po masové umírání, kdy na jedno průměrný městečko připadne tak jeden přeživší. Kdybych měla říct, že mě první půlka bavila, bylo by to slabý slovo. Je tam teda hrozně moc omáčky, i celá jedna kapitola je věnovaná více méně pro děj naprosto nedůležitý omáčce, ale pro vykreslení atmosféry je to pecka. Pro děj je ti jedno vědět, že se nějakej klučík předávkoval po tom, co všichni umřeli a on mohl v klidu vykrást dům svýho dealera, je ti jedno, že nějaká mařka umřela na hlad ve sklepě, protože si zabouchla dveře, a dokonce je ti i víceméně jedno, že nějaký děťátko sice přežilo epidemii, ale zemřelo, protože se o něj neměl kdo postarat. Všechno z toho je nedůležitý pro děj, ale skvěle to dokresluje obrázek a já si těch pár desítek stránek navíc ráda přečtu. Druhá půlka se od reality přesunuje lehce do vln mystična, magie a víry, kdy sledujeme souboj dobra se zlem a je jiná než půlka první, ale ne horší. Nejzajímavějším prvkem z toho jsou sdílené sny postav. Navrch je to celý jak jinak než proklatý otázkama k zamyšlení nad námi, lidmi, s lehkým nádechem toho, že to tady všichni jednou dosereme, až se to stane budeme mít asi tak 10 minut nahnáno, než se zas projeví naše chamtivý a všelijaký jiný špatný stránky a začneme nanovo a nikdy se nepoučíme. Jediným slabým místem pro mě byla část lehce za půlkou, kdy se konaly schůze výboru Svobodné zóny, je mi líto, ale schůze výboru jsou prostě nudný i z pera Stephena Kinga. Hodnotit knihy je mnohem těžší než hodnotit filmy, a i kdybych se snažila sebevíc nejsem Kingem abych si tu nějak hodnotně vylila svoje srdíčko a všechny pocity náležitě předala. Každopádně jsem si to užila velice, doporučuji a uděluji Svědectví 9 z 10 Kapitánů Tripsů.

Poznatky: Larry je fajn kluk. Jak velkej hlad musíš mít, že si kousneš lejtka svýho kaput spoluvězně? Vánoční ráno Stua a Toma mě přivedlo k slzám. Kojak je správnej přítel člověka. Nadine byla svině a Harolda je mi pořád víc a víc líto. Holka, zkus chápat svýho kluka už v životě nedostanu z hlavy. Jsem neskutečně ráda, že se Frann a ramínko nikdy neuskutečnilo. Glen je sociolog každičkým coulem.

FlexiMZ

Těch 1056 stran už asi jen tak něco nepřekoná. 3,5 měsíce čtení, které rozhodně stály za to!
Začátek byl pomalý a zdlouhavý. Spousta postav - v podstatě co kapitola, to nějaká nová přibyla. Sotva poznáme jednu, už je na scéně další a tak to jde dál cca následujících 350 - 400 stran. Chce to zezačátku hodně trpělivosti a nevzdávat se. Nenechat se odradit tím jak se všechno vleče a v podstatě se nic neděje. Každá postava má v tomto obrovském díle své místo. Je tu několik hlavních postav, každá má svůj příběh a s každou prožíváme jak začátky epidemie superchřipky, která v tomto postapu kosí lidstvo po statisících, tak i všechny ty následující týdny a měsíce. Budu se opakovat asi ještě několikrát, ale je to úžasný kus práce!
Kdo má rád propracované charaktery postav, bude spokojený. Fascinovalo mě, jak King zvládl každé z nich vdechnout život. Žádná postava nebyla ani dobrá, ani špatná, každá měla své silné a slabé stránky, každá měla svůj věrohodný a opodstatněný charakter. V tomhle je King úžasný a jeho postavy si kolikrát užívám i víc než samotný děj a to se málo kterému spisovateli podaří. Díky tomu dlouhému seznamování s postavami k nim čtenář v průběhu ubíhajících stran více přilne, skoro jako by je opravdu znal a četl o někom známém ze svého života. Záleží mu na tom, co se s každým z nich stane, jaký bude jejich další krok, jaké dobrodružství zažijí, jaká dobrá a špatná rozhodnutí udělají a jak se jim následně případně vymstí... Ten zdlouhavý začátek za mě má svůj význam.
Abych jen nechválila... Najdou se tu i místa, která jsou lehce přitažená za vlasy, nejsou věrohodná, občas jsou to i trochu "matlanice toho, co autora zrovna napadlo a šupnul to tam". Ale je to King. Tyhle řekneme "chvilky" v jeho knihách prostě jsou. Za mě to k němu patří, a i když na začátku knihy člověku reálností příběhu skoro běhá mráz po zádech a na konci zase nevěřícně kroutí hlavou, co je to za fantasmagorii, prostě je to vždycky nakonec skvělý! Stephen King mi sedí po všech stránkách a ač to chce občas trochu přivírat oči u některých scén, kniha jako celek funguje skvěle a ten čas za to stojí! Obrovské doporučení! Určitě bych si Svědectví ještě někdy chtěla znovu přečíst. Netuším, kdy najdu zase 3,5 měsíce na to, abych si přečetla takto obsáhlou knihu znovu... ale v důchodu to třeba klapne. :D

Lucie85

Jakožto fanynka Kinga jsem velmi spokojená. Miluju jeho rozsáhlá díla a tohle je opravdu hodně obsáhlé a bohaté, jak na postavy, tak dějově. Až jsem se občas musela rozpomínat, kdo že je tenhle nebo tamta :-) Narazila jsem i na pár pasáží, které mně až tak úplně nebavily, ale v těch tisících stránkách se to dá očekávat a pochopit. A podle mě je to jedno z méně děsivých děl, primárně post-apo příběh než horor, trošku mi chyběla strašidelnost či hrůzostrašnost, ale nevadí, určitě to neubírá na vysoké kvalitě tohoto díla. Čtení jsem si opravdu užívala.

ddkk

Neskutečné. Šílený tlustopis, který se fakt blbě čte kvůli hmotnosti a neskladnosti. Strašně moc stránek, kde se zdánlivě vůbec nic neděje...ale čím hlouběji jsem se do příběhů všech hrdinů nořila, tím víc mě pohlcovaly...

Postapokalyptický příběh jako aktuální varování pro dobu, kterou právě prožíváme. A přitom ho King psal už před více než čtyřiceti lety. I když se zdá, že se všechno vleče a utápí v bezvýchodnosti, děj nabírá obrátky a ke konci si už jen říkáte ´jak tohle skončí?´

Vůbec mi nevadily exkurzy do duchovna a mystérií, protože jich zas tolik nebylo. Jádro příběhu je samozřejmě o boji dobra se zlem, ale tak to má i být, protože je to lidské a Svědectví je o lidech. A navíc - King lidstvu ponechává přes veškerou tragičnost, kdy nikoho moc nešetří a mrtvých přibývá, přece jen naději...

Dávám plný počet a těm, kdo překonají obavu z těch více než tisíce stran, doporučuji číst raději e-book nebo si sehnat audioknihu. Já to všechno zkombinovala a nakonec vyhrálo audio zapůjčené od mého slabozrakého bratrance. Nemohla jsem se od Svědectví odtrhnout a poslouchala ho vlastně všude a pořád. Jediné, co mě fakt hrozně štvalo, byla neuvěřitelně příšerná výslovnost anglických slov a názvů pana Jiřího Žáka, který knihu načetl pro KTM. Místy jsem si musela příslušnou stránku nalistovat, abych vůbec pochopila...

Timkim

Opět se nám potvrdilo, že Stephen je vynikající vypravěč a jeho rozsáhlé popisy dokážou vtáhnout do děje. S touto knihou však mám dost osobních problémů. Knihy od Kinga mám rád, ale v jakékoliv knize i od jiných autorů mi vadí náboženský podtext. Spíše se měl zaměřit na epidemii jako takovou. První třetina knihy byla neskutečně čtivá a vážně mě bavilo sledovat jak probíhá šíření nákazy.
Druhá třetina byla děsně úmorná a veškeré schůze výboru a pokusy o nastolení pravidel mě nebavilo. Dokonce jsem se přistihl, že fandím Randallovi a jeho příznivcům. Závěr je opět velice rozjetý a je super, konečně pár horrorových míst a nechutnosti. Za mě to na plný počet není, ale i tak velice dobrý počin.
Komu jsem ale vážně fandil a získali si mé sympatie byl Popeláč a Tom "svatá dobrotou, ano" .

MUDr.Scorpion

Tohle je jedna z nejlepsich knih od pana Kinga. Po docteni jsem jen litoval, ze ta kniha nebyla klidne 1x tolik delsi! :-D