Odplata

Odplata https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415046/bmid_odplata-DVe-415046.jpg 4 114 37

Píše sa rok 1946. Vojnový hrdina a vážený farmár Pete Banning zastrelí rovnako rešpektovaného a obľúbeného metodistického kazateľa Dextera Bella. Napriek snahe rodinného právnika odmieta svoj čin vysvetliť. Naliehanie nezaberá, jeho reakcia je stále rovnaká: „Nemám čo povedať.“ Pete Banning patrí k veteránom, ktorí počas druhej svetovej vojny na Filipínach prežili neslávne známy Bataanský pochod smrti. Viac ako sedemdesiattisíc vojakov vtedy prinútili kráčať v horúčave celé dni bez jedla a vody, čo si vyžiadalo tisíce obetí. Ostatných čakalo niekoľkoročné peklo v japonskom zajateckom tábore. Petov syn Joel sa s následkami otcovho mlčania nedokáže zmieriť a pátra po motíve nezmyselného činu. Napokon sa rozuzlenia dočká. A je viac než prekvapivé. Autor sa v najnovšom románe vracia do fiktívneho mesta Clanton v okrese Ford, dejiska viacerých svojich diel – Kedy zabiť, Zoznam, Sudca, Mississippské poviedky, Platanový rad.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

The Reckoning , 2018

hopr
08.01.2020

Kniha, od které jsem se nedokázala odtrhnout. V první části téměř detektivka, pořád jsem čekala, že obhájce něco vymyslí. Filipíny naprosto šílené, je neuvěřitelné, co člověk dokáže přežít. A třetí část skličující. V podstatě mi bylo líto naprosto všech. Kromě druhé části nejsou události příliš akční, přesto příběh přiková čtenáře ke knize. Nebo alespoň mě ano.

Miláček484
30.12.2019 5 z 5

jeho knihy čtu moc ráda, román velmi čtivý, četla jsem jedním dechem, abych se dostala k závěru a rozuzlení proč?? a to mě překvapilo.

Dajine
09.12.2019 4 z 5

Můj oblíbený autor právnických románů. Četla jsem je všechny.

Fanda74
30.11.2019 3 z 5

Pro mě to bylo první setkání s knihou Johna Grishama a byl jsem spokojený. Mám rád právní spory, střední část mi připadala poměrně zdlouhavá a možná celý příběh nijak moc neposunula, a možná jsem čekal silnější konec. Ale dobře se to čte, vyloženě jsem si dokázala román představit jako americký "velkofilm" a určitě si rád přečtu i nějaký další román tohoto autora.

Jaruš7
28.11.2019 5 z 5

Řekla bych, těžkotonážní munice. Celou dobu v neakčním napětí, proč?, potom střih a minulost americko- japonské války se svými děsy na podnose ožívá, pak realita po dramatech dojde k vysvětlení.
Mistrně zvolený tah seskládat skutečnosti a opepřit ji tím, co doba nabízela; plantážníci, rasická segregace, válka a její důsledky, životní styl jižního temperamentu, náboženský diktát, tajnosti až ke hrobu.
Jaksi nepochopitelná síla vůle, k tomu nevůle očistit se, když ne ve zpovědi, tak takříkajíc "duté vrbě".
Citace:" ... nesčetněkrát se smířil s tím, že se to nikdy nedozví. No, a teď to věděl, a tak rád by se vrátil do těch blažených dnů nevědomosti."
Všeho až až.

tulip131
20.11.2019 3 z 5

První část knihy byla přesně podle stylu Grishama. Střední část, ta nejdelší byla trochu "jiná", ale nebylo to vůbec špatné, závěr byl opět alá Grishma, příběh byl poutavý a překvapilo mě i samotné rozuzlení. Osudy jedné rodiny, na které mělo vliv počasí, neboť počasí bylo důležité pro pěstování bavlny a tedy obživy rodiny, ale i válka, nevěra a to jak rodina mezi sebou nekomunikuje.

čef
16.10.2019 5 z 5

V této knize je opět, jako ostatně i v skoro ve všech ostatních knihách autora, právních bitev na mnoho stran. Přesto to není jen o tom, kdo vyhraje a jak na to naši hrdinové vyzrají. Je to o podivném světě na jihu USA v období okolo druhé světové války. Neuvěřitelné, jak se svět nejenom v USA změnil. Dále je zde hodně o utrpení vojáků v regulérních i partyzánských bitvách na Filipínách po strašlivém výprasku Američanů od Japonců v začátcích japonské invaze. Vůbec to není pohádka, ale příběh plný paradoxních omylů a hloupých činů tak, jak se to prostě někdy schumelí. Velmi inspirativní kniha, která aspiruje na to být mezi nejlepšími, které jsem nejenom v tomto roce četl.

Peršanka
08.10.2019 odpad!

Je to vůbec Grisham? Tak dietní text už jsem dlouho neviděla :(

gossipavlina
23.09.2019 5 z 5

J. Grisham zase trochu jinak. A zase to stálo za to. Část z války se mi moc nelíbila, přišlo mi to trochu encyklopedické, místy jsem i přeskakovala, ale jinak ostatní části knihy byly super. Uvěřitelné, popsané s dokonalostí vlastní J.Grishamovi.
Doporučuji.

minirock
14.09.2019 5 z 5

Zřejmě nejlepší kniha kterou jsem letos četl. Grisham ve vrcholné formě. Skvěle napsáno, čtenáře udržuje v napětí až do úplného konce. K tomu spousta emocí, jsem už starší chlap, knihy čtu nejvíce cestou z práce v autobusu a u téhle jsem musel ten konec nechat na doma protože se mi draly slzy do očí. A ta střední část o válce na Filipínách, to klobouk dolů, úžasně popsáno. Neuvěřitelné co se tam dělo. Jen mě trošku mrzelo, že Pete po tom všem co tam prožil zvolil takové řešení své situace a nebyl ke své ženě trošku shovívavější. Ale je to kniha a podle mě jedna z nejlepších od Grishama a mám přečtené všechny.

Mngwa
11.09.2019 3 z 5

No nebylo to špatné, ale mám pocit, že jsem od Grishama četla lepší věci. Asi to bylo i tím, že mi hlavní hrdina byl děsně nesympatický a vlastně mi bylo jedno, co s ním bude. Na konci mi díky překvapivému zvratu byl nesympatický ještě o něco více ... tož tak.

Kalina
02.09.2019 5 z 5

Strhující příběh jednoho muže a jeho rodiny. Během čtení jsem si vykonstruovala svůj závěr příběhu. Bohužel jsem byla opravdu mimo. Přesto mohu jenom doporučit k přečtení.

1amu
01.09.2019 2 z 5

Hluboké zklamání ! Můj oblíbený autor "zkonstruoval" nepovedenou Červenou knihovnu. Jsem příznivcem zdravého selského rozumu a logické stavby vytvořeného díla. Kromě druhé části nazvané "Hřbitov" nic z toho jsem po přečtení nenašel. S úctou a pietou k padlým a těžce zraněným hrdinům americké armády v bojích na vzdálených Filipínách dávám dvě*.

bookcase
29.08.2019 5 z 5

Vynikající, propracované do posledního detailu.

IvaKo
20.08.2019 5 z 5

J. Grisham patří k mým oblíbencům, vždycky se těším na jeho další knihu a ani tentokrát jsem nebyla zklamaná. Tragický příběh jižanské rodiny je strhující až do konce. Kromě obvyklého nahlédnutí do advokátských a soudních praktik věnuje autor značnou část knihy působení americké armády na Filipínách za 2. světové války, což byly pro mne převážně nové, zajímavé informace, zejména o posledním nasazení kavalérie a o Baatanském pochodu smrti. Doporučuji všem zvídavým čtenářům.

olga3826
18.08.2019 5 z 5

Mám takový zvyk: vždycky když jsem v zahraničí na letišti a neběžím zrovna na letadlo, tak si koupím knížky v akci 1 + 1 half price, a to úplně naslepo. Zatím jsem nikdy nešlápla vedle. Většinou si kupuju autory, které vůbec neznám. Letos jsem vsadila na autory známé. Jedním z nich byl i John Grisham, od kterého jsem ale zatím četla jen jednu knihu (jeho příběhy znám hlavně z filmů). Přiznám se, že kdybych věděla, o čem bude větší část knihy, tak bych ji asi nikdy nečetla. A byla by to chyba. Jde o napínavý, zajímavý, poutavý a poučný příběh, který je napsaný tak, že čtete a víte, že musíte přestat, protože ráno jdete do práce a stejně čtete a čtete až do rána.
První část knihy se věnuje zločinu. Válečný hrdina, který je všemi obdivovaný, naprosto nečekaně zastřelí místního pastora, který je u všech oblíbený. Svůj čin vůbec nevysvětlí a tak jeho obhájci nemají nic na jeho obhajobu.
Druhá (největší) část knihy se věnuje druhé světové válce, konkrétně událostem na Filipínách. I když jsem studovala historii na VŠ, tak se přiznám, že o této části 2. SV jsem nevěděla nic (ostuda, vím). Ani to, že šlo o největší kapitulaci v dějinách americké armády, ani o Bataanském pochodu smrti (vůbec nechápu, jak ho někdo mohl přežít), ani o statečných guerillách, které vytvořili (nejen) uprchlí američtí vojáci. To, že jsem o tom nevěděla, má svůj důvod - nemám téma války ráda a tak se mu docela vyhýbám. J. Grisham to ale podává tak poutavě, že jsem to přejela jedním dechem. A jak to u dobré knihy bývá, hned mě to přimělo vyhledat si k tomu další informace. Díky tomu jsem zjistila, že v guerillách na Filipínách bojovali i Češi (zaměstnanci zdejších Baťových závodů).
Třetí část knihy nám postupně objasní, proč válečný hrdina zastřelil všemi milovaného pastora. Během knihy jsem měla spoustu teorií, ale ne, nevyšla mi ani jedna.
Prostě a jednoduše: doporučuju! Tohle je skvělé čtení.
Hodnotím originál. Nevím, jak se povedl český překlad (snad ano).

eva3992
10.08.2019 4 z 5

Na prvních stránkách knížky se stala vražda, každý věděl, kdo je vrah a měl začít soud. Tak jsem si říkala, že je to vše jasné a co budou dělat na dalších 400 stranách? Ale postupně se objevují různá překvapení a zajímavé příběhy....
Pete Banning, válečný hrdina, farmář a vážený občan, jednoho rána zajel do města a zavraždil... U soudu se neobhajoval a nechtěl ke svému činu nic říct a tak se blížil zasloužený trest.
Ve druhé části knihy se dostáváme na Filipíny, kde za druhé světové války Pete bojoval a prošel si doslova peklem.
Závěrečná část knihy nám přináší osud Peteových dětí a samozřejmě se dozvíme důvod vraždy a čeká nás překvapivý konec.
Knížka je moc pěkně napsaná, velice čtivá. I když v ní je spoustu právnických a soudních záležitostí, rozhodně není nudná. Chvílemi si myslíte, že je motiv přeci jasný, ale konec Vás opravdu překvapí.