Inheritance

Inheritance https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/110686/bmid_odkaz-dracich-jezdcu-inheritance-RGT-110686.jpg 4 3078 352

Inheritance je čtvrtou knihou ze série Odkaz Dračích jezdců, kterou napsal Christopher Paolini. Neuplynulo mnoho času od doby, kdy byl Eragon pouhým klukem z chudé farmy a Safira jen modrým kamenem ležícím v hlubokém lese. Nyní se situace změnila. Eragon je dračí jezdec a zabiják stínů a Safira mocný drak, který spolu se svým jezdcem letí vstříc k definitivnímu vítězství nebo záhubě. Osud celé země spočívá na jejich bedrech. Životy tisíců lidí závisí na tom, jak si v poslední bitvě povedou. Celé dlouhé měsíce výcviků i bitev mohou všem přinést naději a život, ale stejně tak i bezednou propast ztráty, smrti a zatracení. Ten nejtěžší zápas je stále ještě čeká. Galbatorix. Budou muset najít veškerou sílu k tomu, aby svedli tuto poslední bitvu. Jestli tentokrát neuspějí, je vše navždy ztraceno. Další šance už nebude. Eragon a Safira spolu dokázali dojít dál, než se kdokoliv odvážil vůbec doufat. Ale teď musí svrhnout zlého krále z jeho trůnu, zbavit násilím zmítanou zemi tyrana a nastolit v Alagaesii znovu právo a řád. Není velká šance, že se jim to podaří. A pokud ano, jakou cenu budou muset zaplatit?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fragment (ČR)

Inheritance , 2011

okeey
30.12.2018 5 z 5

No a je to, že jo... konec.. co mám teď jako dělat se svym životem? Dobře no, nebudu to přehánět, ale fakt se mi s Eragonem, Aryou, Safirou, Roranem atd. loučit nechce. Bylo to pěkný, smutný, napínavý, k naštvání, nespravedlivý, dobrodružný, ale je konec. No... takže asi tak. Doporučuju a jdu přemejšlet, co teď můžu číst, aby se to světu Alagaesie alespoň trochu vyrovnalo. Atra esterní ono thelduin ✌

Miska2001
16.12.2018 5 z 5

Nádherné vyvrcholení. Nebyla bych vůbec proti, kdyby autor napsal nějaké to volné pokračování.

Andynka
11.11.2018 5 z 5

Krásné zakončení série. Sice Vás kniha až tak nepřekvapí, ale je to dojemné, když se musíte s tímhle světem rozloučit.

Eridan
07.11.2018 5 z 5

Tak jaký, že byl závěr Inheritace série? K Eragonovi patří spousta akce a té Paolini skutečně nešetří. Dech beroucí je souboj s lordem Barstem (dle mého jeden z nejpovedenějších popisů boje vůbec). Dlouho očekávané setkání s Galbatorixem je také mistrně zvládnuté - překvapilo mě, jak skončilo. Introvertní, hluboké, přál bych tuto empatickou katarzi každému vrahovi a zločinci. V některých liniích vidím otevřené dveře (Murtag, Eragon, Arya, Sloun) - možná se něco o nich dozvíme z chystané povídkové knihy, která vyjde na silvestra letošního roku (anglicky) a později z páté knihy. Ano, ukápla i slzička. Závěr není naivní happy end, ale spíš uspokojení ze splnění úkolu s mírnými chmurami (a prázdnotou) do budoucnosti ve stylu konce Návratu krále. Po tolika stranách jsem si Eragona, Safiru, Rorana i všechny ostatní oblíbil. Stali se mými přáteli a je mi líto, že to vše skončilo. Byl to zážitek a myslím, že Tolkienovi by se to také líbilo.

minde
18.10.2018 5 z 5

Po dočtení celé ságy mě jen napadají Paoliniho slova na konci knihy:
A je to tu. Konec! Už není co dodat. Následuje ticho...

Ale určitě se k této nádherné fantasy sérii zase vrátím :-)

AngeloTommy
09.10.2018 5 z 5

Skvělý závěr série. Nemůžu se dočkat, jestli se naplní autorovi řeči, a on se k tomuto tématu vrátí.

BlackBlade
26.09.2018 4 z 5

Přeskočím rovnou sem (nebudu psát dílčí komentáře k 2. a 3. dílů). Líbilo se mi, jak se v 2. dílu příběh rozdvojil na Roranův a Eragornův příběh. Celé to krásně gradovalo a samotný závěr byl správný, i když jsem z něj byl naměkko :D
Spousta dotažených mini-příběhů na konci se mi také líbila, ale i tak prostor pro pár dílčích příběhů nebo další pokračování si autor ponechal. Nebo pro dnes popůlární spin-off, jak to přesně bylo před a během války Dračích jezdců (Galbatorix a křivopřísežníci), i přesto, že ve 4. díle bylo mnohé objasněno.
Další plus v celém příběhu byl popis bojů = od fyzických, přes magické až po mentální souboje. Ale i přes to všechno nemůžu dát 5/5, protože ve světě fantasy znám (alespoň pro mě) lepší příběhy.

janovice581
06.09.2018 5 z 5

přenádherná kniha

Mark
26.08.2018 5 z 5

Skvělá sága při autorově věku prostě bomba.

alabra
24.08.2018 5 z 5

Eragon dospěl. Příběhy se dovyprávěly. Pohádkové zakončení patří do kategorie knih pro dospívající. Vše tak, jak má být. Jsem ráda, že jsem se s dračí ságou seznámila, i když už dávno nepatřím mezi ...náctileté

Sárče
20.08.2018 5 z 5

Nemám slov.

AnnaNes
17.08.2018 5 z 5

Krásný díl, celá série byla skvělá a přirostla mi k srdci. Tohle se vážně povedlo, jen škoda, že pokazili film, ráda bych viděla všechny 4 díly i na plátně.

Rihatama
01.08.2018 4 z 5

Mezi Eragonem a Inheritance uplynulo snad celých 10 let. Paolini mezitím vyzrál a dospěl. A přece jeho Odkaz Dračích jezdců nejeví výrazné rozdíly, jenom postupně roste a graduje. Jeho dílo tak zůstává konsistentní po mnoha stránkách. Snad jediná výhrada mi tane při dočtení Inheritance na mysli. Přece jen se mi tato část jeví už trochu moc uměle protahovaná a prokládaná opakovanými opisnými a vysvětlujícími pasážemi některých zjevných, jednoduchých či přebytečných jevů. A ani Paoliniho důslednost dovyprávět veškeré příběhy do úplného konce mi zcela nesedí. Neponechal nic mé představivosti. Až na postavu bylinkářky Angely :-). Naštěstí také měl i stále co nového sdělit. Svým barvitým jazykem a poutavým stylem tak například rozkrývá život a povahu kočkodlaků, Urgalů či tajemství srdce srdcí. Umí tak i po téměř 2000 stranách opět a zase naservírovat nejedno překvapení. Pro mne velmi povedená pohádková sága s mými oblíbenými mýtickými bytostmi elfy, trpaslíky či draky, a řadou zcela nových. Nelítostný boj o slávu a moc v Alagaësii dospěl ke svému konci (a nejen to) a mně nezbývá než konstatovat, že Eragon s dračicí Safirou, Roran a další mi zpříjemnili mnoho, mnoho, mnoho... dlouhých chvil.

MirijamFrankl
11.07.2018

Napínavá, čtivá kniha se sympatickými postavami a zajímavými rasami. Velkým bonusem tohoto dílu dle mého byli kočkodlaci, méně tradiční než například trpaslíci a elfové. Samozřejmě se v knize píše o mnoha bitvách, Paolini se je však pokaždé snaží podat jinak, zajímavě, a z větší části se mu to i daří. Možná v závěrečné bitvě proti Galbatorixovi jsem čekala od Eragona trochu více důvtipu, než že začne dotírat na královo kamenné srdíčko, ale v pohodě.
Co mi hodně vadilo bylo posledních cca. sto stran, které byly v podstatě vycpávkou jenom o tom, že Eragon lítal po celé zemi a pomocí jména Starověkého jazyka, na které ani nepřišel sám, vyřešil všechny problémy. To už mi přišlo moc.
Každopádně, celá série byla krásná, měla svou výjimečnou atmosféru, postavy, jejichž
osud vám není lhostejný. Autor se inspiroval jinými, to ano, ale myslím, že kupříkladu tematiku ras, na níž je inspirace jinými literáty nejvíce vidět, zvládl docela originálně a hlavně draky nám ukázal ve zcela novém světle. I Paoliniho styl se s každou knihou zlepšoval. Jsem rozhodně ráda, že jsem si Odkaz přečetla a pokud Paolini přijde s něčím novým, ať už v Alagaësii nebo mimo ni, určitě to zkusím.

Lila94
21.04.2018 5 z 5

Srdcovka. Fantasy svět, do kterého se pravidelně ráda vracím.

Wendysek
09.04.2018 5 z 5

Jedním slovem: Bomba!

SelenaDemi428
05.04.2018 5 z 5

A chvíle, která někdy musela přijít, přišla včera v 11 hodin večer - dočetla jsou tuhle nádhernou dračí sérii, která mi velmi přirostla k srdci. Aby ne, když jsem s postavami strávila tolik hezkých chvil.
Konec se mi líbil, celkem se některé věci daly očekávat, ale bylo to doopravdy krásné. Když jsem četla poslední kapitoly, měla jsem slzy v očích, až tak moc jsem si tento příběh zamilovala.
Četla jsem rozhovor s autorem z minulého roku, prý chystá nějaké volné pokračování (jak vlastně psal i v poděkování na konci tohoto dílu), tak doufám, že se ho dočkáme brzy.
Co říct, snad jen moje naděje, že v budoucnu se k této sérii dostanu znovu a opět si ji přečtu. Eragon, Safira, Arya a další mi budou velmi chybět.

pavelvanura
14.03.2018 5 z 5

Ukončeno v nejvyšší čas. Příběh kvalitní, jen konec na můj vkus moc natáhnutý.

amejzlík
04.03.2018 odpad!

Poslední díl série mě velmi zklamal. Konec byl naprosto předvídatelný a Galbatorix mi přišel jako kombinace Voldemorta a Saurona z pána prstenů. To že Eragon odešel z Alägesie mi zase připomělo odchod Bilba a Froda Pytlíka z posledního dílu pána prstenů. A mohla bych jmenovat ještě spoustu dalších příkladů Paoliniho kopírování od jiných známých autorů fantasy. Kromě toho v knize bylo spousta zbytečné popisové ,,vaty”. Kvalita příběhu s každým dílem zkrátka prudce klesala.

Za mne rozhodně nejhorší fantasy série co jsem zatím četla.

4laras
14.02.2018 5 z 5

Poslední díl byl... Byl.
jsem vděčná za tuto sérii, která mi ukázali že v tlustých knihách jsou ukryty poklady.
Poslední díl jsme se trochu už nudila, i když byla kniha stále proložená překvapeními.
Paolliny udělal, co v prvním díle slíbil a zakončil knihu jak ji zakončil. Ačkoliv mi to bylo trochu líto, příjemně se mi kniha uzavřela s pocitem, že to skončilo.