Odbočka v lesích

Odbočka v lesích https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/486604/bmid_odbocka-v-lesich-STd-486604.png 4 823 823

Parta přátel vyrazí na dovolenou do opuštěné oblasti Beskyd. Po vydařeném začátku volna se ovšem všechno zvrtne v momentě, kdy narazí na neudržovanou odbočku v lesích. Podle navigace by mělo jít o zkratku vedoucí přímo k cíli, k ranči, kde mají být všichni ubytovaní, ručně psaná poznámka na staré turistické mapě ale před touto cestou varuje. Stmívá se a připozdívá, někteří sice váhají, ale nakonec se skupina odbočkou vydá. Nikdo z přátel v této chvíli ještě netuší, jak hluboce budou svého rozhodnutí litovat. Les skrývá tajemství a projít skrz se jen tak někomu nepodaří. Dobrodružství začíná, ale rozhodně ne takové, o jakém by někdo z party snil.... celý text

KatChiss
01.04.2022 4 z 5

Řadím se mezi strašpytle. Bojím se chodit venku v noci/večer sama, protože mám dost bujnou fantazii a v hlavě se mi přehrávají scény, které by se mohly stát. I přesto jsem sáhla po Odbočce v lesích od české autorky. Zaujala mě jak obálka, tak anotace.
Parta přátel se vydává na letní dovolenou do chatky v lese. Jedou dvěma auty a vše jde podle plánu. Mají mapu, navigaci, vysílačky a dobrou náladu. První problém přichází ve chvíli, kdy odbočí na lesní cestu. Některým cestujícím se to nelíbí, odrazuje je značka “zákaz vjezdu”, ale kapitán výpravy je přesvědčí. Mají zpoždění a tohle je zkratka. Jenže po chvíli se rozbije jedno z aut a přátelé se musí rozdělit. Od téhle chvíle jde vše do kopru.
Znáte ten pocit, když koukáte na film a někdo je doma sám, slyší šramocení/hluk, jde to prověřit a vy na něj křičíte: “Nechoď tam!”? Tak přesně takhle jsem křičela na kus papíru: “Nerozdělujte se!” Myslíte, že mě poslechli? Ne. Kdyby to udělali, nemuselo se nic z toho stát.
Příběh je velmi čtivý a napínavý, přečtete ho jedním dechem. Krátké kapitoly vám nedovolí knihu odložit, budete otáčet stránkou za stránkou. Možná se vám zprvu budou plést postavy, ale časem si zapamatujete, kdo je kdo a kdo chodí s kým. Nejspíš si je nezamilujete, ale budete se o ně bát. Varování pro strašpytle: budete mít strach. Proto tuto knihu čtěte ve dne a na záchod choďte raději se svítilnou/baterkou.

Lucissia
01.04.2022 5 z 5

Zakoupeno pro magické slovo Beskydy. I když by se to vlastně mohlo odehrávat kdekoliv. A opravdu paráda, líbilo se mi vše, od krátkých kapitol přes atmosféru po charaktery postav. Ten nádech tajemna a částečné vysvětlení na konci... Za mne pět hvězd právem. :-)

A kéž by se toho ujal dobrý režisér. :-)

Becca_
30.03.2022 1 z 5

(SPOILER) No...nevěděla jsem úplně do čeho jdu, snad jen, že je kniha přirovnávána k Trhlině. Tak za mě ani náhodou.
Spoiler: Jedno velké klišé. Parta přátel ze střední školy spolu odjíždí na dovolenou, tektokrát do Beskyd. Máme v partě jednu tlustou, jednu krásnou a jednu chytrou holku. Začátek knihy se z mého pohledu úplně zbytečně zdlouhavě zabývá popisem vztahů ve skupině. Účastníkům chybí pár let do třicítky, ale všichni se chovají spíš jako sedmnáctiletí. Samotná kniha se nám ani tak neodehrává v avizovaných Beskydech, jako spíš na odbočce se zákazem vjezdu. To je sakra málo. Knize chybí atmosféra a já teda v napětí nebyla ani náhodou. Navíc mi přišlo, že jednotlivé prvky thrilleru jsou zasazeny jen aby udělaly bububu, ale ve finále vlastně žádný smysl nedávájí a příběh neutváří. Závěrečná pointa mi teda přišla spíš hloupá, vzhledem k podání ke vztahu místních obyvatel. No nevím, dneska může psát fakt každý. Nechci být zlá, od autorky nic jiného neznám, ale určitě za její knihy už peníze neutratím.

L.Helena
29.03.2022 3 z 5

Podle anotace i zařazení do žánru "horory, thrillery" jsem čekala, že se budu daleko víc bát. Kniha mě prostě nějak nedokázala pořádně vtáhnout. Četla jsem příběh o lidech, kterým se děly záhadné věci, jenže jsem to vše jakoby pozorovala zvenčí a neměla jsem při čtení to pravé mrazení, ten dychtivý pocit hltat děj a prožívat vše, jako bych byla s nimi na místě. Příběh i rozuzlení celkem fajn, jen ta hororová atmosféra mi chyběla.

LillyLin
29.03.2022 3 z 5

(SPOILER) Knížka se četla pěkně a v noci to mělo tu správnou atmosféru. Pocházím z Beskyd, takže potěšila i lokace. Bylo tam pár věcí, které mi nedávaly smysl, např. rozzuření na rozbitou GPS, když stáli na jedné jediné cestě a nešlo jinak, než jet/jít rovně. Nebo “pouhý” zákaz vjezdu na lesní cestě, kde se běžně používají uzamčené závory, ale chápu, že bez toho by nebyl děj. Rozuzlení pěkné, ačkoliv je škoda těch pár nevyjasněných otázek.

Ondra_P
26.03.2022 5 z 5

Vynikající! Tak rychle jsem ještě žádnou knihu nepřečetl. Napínavý příběh se skvělou atmosférou, kterému dodávají spád krátké kapitoly. Komu se líbila Trhlina, ten by určitě neměl minout i tuhle knihu.

Basta1912
26.03.2022 4 z 5

(SPOILER) České autory/autorky nevyhledávám, ale když teda je to horor, udělám výjimku ;) Začátek mi hodně připomínal Karikovu Trhlinu, moc pěkně zmatené, člověk neví komu věřit, co je pravda a co ne. V půli knihy už bylo velmi těžké přestat se čtením a rozhodně nedoporučuji číst před spaním xD Ne, že byste se kdovíjak báli, ale i tak... Nejprve jsem si myslela, že hlavní hrdinkou bude Laura, pro kterou bude mít dovča nějaké fajn rozuzlení x) Postavy mi byly nejprve sympatické, ale jak je člověk víc poznával, bylo to vlastně jako v životě: navrch huj a vespod fuj. Přiznam se, že podle toho, co jednotlivé postavy popisovaly, že se jim dělo, jsem odhadovala,že to bude mít takový nějaký konec. Moc pěkné na český počin :) Sice to není na plný počet hvězd nebo na kdovíjaké doporučování všem k četbě, ale i tak super.

Kantynka
23.03.2022 4 z 5

Odbočka v lesích je skvěle napsaná hororová kniha. Jen ji nečtěte večer nebo v noci.
Knížka je o partě přátel, kteří se vydají na společný výlet na chatu do Beskyd. S čím ale nepočítají je les, ve kterém skončí, zabloudí a jak to s nimi dopadne si už musíte přečíst sami.
Některé postavy jsou více sympatické a některé méně, ale to do děje skvěle sedí. Knížka je hodně čtivá a nebudete ji moct odložit, dokud to nedočtete. Konec mě hodně překvapil. Co bylo na knížce totálně boží byla ta atmosféra, která byla v knize popsána a do které se čtenář okamžitě vžije a prožívá tak všechno s hlavními postavami.
Knížku moc doporučuji!

tittanie
22.03.2022

Od autorky jsem četla knihu Já, doktor(in). Která mě vůbec nenadchla. A zvažovala jsem jestli se mám pustit i do této, ale už jsem ji měla půjčenou z knihovny, tak mi bylo líto ji jenom vrátit a nepřečíst si ji.
A jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Horory nečtu. Knihu nedoporučuji číst večer nebo v noci. Děj mě strašně vtáhl a nutně jsem musela vědět, jak to skončí. Knihu jsem přečetla za pár hodin.

lalela
21.03.2022 5 z 5

Znám x hororů, které mají podobný námět jako kniha. Parta mladých se vypraví na odlehlou chatu v lesích. Přiznám se, že jsem čekala všechno. Krvelačné příšery, ufo, a nevím co ještě, ale to co jsem přečetla, předčilo mé očekávání. Líbilo se mi i perfektní vykreslení postav. Knížka je napínavá od začátku do konce, rozhodně si přečtu i další autorčiny knížky

Dela111
21.03.2022 4 z 5

Tohle mně sedlo, hned po zkouknutí anotace jsem věděla, že hororový příběh z beskydských lesů si musím přečíst. Parta dlouholetých přátel, která si naplánuje dovolenou v zapadlé usedlosti, se přesvědčí, že ne každá zkratka - odbočka v lese vede rychleji k cíli...
Příběh má vynikající mrazivou atmosféru, chytlavý děj čtenáře pohltí. Pro zvýšení poutavosti jsou kapitoly krátké a končí v napínavém momentu, takže musíte číst dál. Od chvíle, kdy se děj přesune do lesa, se už kniha odložit nedá. Kdo navíc zná les po setmění, jaké zvuky vydávají noční zvířata a ptáci, jak šelestí listí, umí si děj a atmosféru lépe představit a vychutnat.
Líbilo se mi i rozuzlení, dávám přednost takovému než... nebudu spoilerovat.
Změnila bych snad jen rozsah jednotlivých částí, na začátku bych příběh zkrátila a naopak přidala děj do lesa. Celkový rozsah románu je však akorát. Nekonečné horory začnou nudit, aspoň mě tedy ano.
Když už se tady kniha často srovnává s Karikovou Trhlinou, přidám se výjimečně také, ačkoli se jinak snažím právě toto nedělat. Takže - na rozdíl od Trhliny, která se mi dějově vlekla, mě tohle bavilo, byla to napínavá rychlá jízda :-).
Za mě doporučení.

Nuttelka
20.03.2022 4 z 5

Opět se přiznám, že večer v posteli jsem číst nemohla :-))) Moje noční můra ztratit se v lese a nedej bože do té míry, že bych tam musela být přes noc. Celkové "rozuzlení" asi jako jooo, ale kurňa takové konce, kdy si máte zbytek domyslet, moc nemusím, jelikož mi to vrtá hlavou... ale chápu, je to samozřejmě účel... akorát tedy, já se do Beskyd asi jen tak nevypravím :-)))

Eistee
19.03.2022 5 z 5

Svižná mysteriózní jednohubka z našich luhů a hájů. Parta šesti nesourodých jedinců vyrazí na výlet do Beskyd a sáhnou si tam na dno svých fyzických i duševních sil. Tempo děje je parádní, vyprávění pěkně přímočaré a atmosféra hustá jako kaše. Pozitivně hodnotím obzvláště rozdělení textu do krátkých napínavých kapitol, které lehce udrží čtenářovu pozornost. Možná jen vykreslení postav mi lehce připomínalo hlavní hrdiny letních příběhů od Lenky Lanczové. Naopak se mi líbil způsob odkrývání jejich minulosti, a sice postupně a nenásilně tyto pasáže vměstnat do parádně rozjetého děje. Autorka si svým přirozeným stylem čtenáře rozhodně dovede získat a pěkně si ho povodí, kam potřebuje. Konec jsem opravdu nečekala, ale tak nějak mi vlastně přišel celkem adekvátní prostředí, ve kterém se odehrává. Určitě doporučuji k přečtení!

musivila
18.03.2022 4 z 5

Neměli jsme tam jezdit. Neměli!
Kdybych tak aspoň mohla zařvat: „Já jsem vám to říkala, vy idioti!“

Zprvu se kniha tváří jak dívčí román, ovšem v polovině nabírá své grády. Krátké kapitoly přeskakující v ději od jednoho účastníka k druhému, vás drží v neustálém napětí a nutí číst dál. Abyste konečně přišli záhadě na kloub. Musím říci, že mě to později částečně napadlo, co je příčinou všeho, co se v lese odehrává. Jen jsem si to nedokázala dát do souvislostí. Ovšem úplný závěr přeci jen zanechal mrazivý pocit a nezodpovězenou otázku.

witko
18.03.2022 4 z 5

Kniha přečtena téměř na jeden zátah. Vyprávění ve mne vzbuzovalo otázku, kdo nebo co za tím stojí. Ve skutečnosti mě vysvětlení událostí nenapadlo, čekal jsem něco jiného, takže překvapení. Pro mne hodně čtivá záležitost.

Daenerys
17.03.2022 5 z 5

Já jsem teda čerstvě po dočtení dosti nadšená. To byla jízda! Ultra napínavé podání, krátké kapitoly končící tak, že musíte načít hned další. Čte se to samo, ke konci jsem snad ani nedýchala a na to, že jsem se celou dobu pokradmu bála závěrečného vysvětlení, pokud vůbec nějaké bude, tak i s tím jsem spokojena. Taková příjemná hororová jednohubka i pro ty, kteří nejsou úplně vysazení na tento žánr.

mynonka
17.03.2022 3 z 5

Jsem z knihy bohužel rozpačitá. Na mě se až moc dlouho v začátku věnuje vztahům mezi postavami, pak se začne něco konečně dít, chvilku máte mrazení v zádech, ale pak vám dojde o co cca jde a já byla trochu zklamaná. Navíc středová část mohla být za mě klidně delší. Příběh potřeboval ještě trochu víc péče.
Ale autorčin styl psaní je příjemný, skáče skvěle mezi kapitolami, takže je kniha napínavá a tak nejde úplně o promarněný čas. Knihu bych si ovšem už znovu nekoupila.

Karin94
15.03.2022 4 z 5

Keď som začala čítať knihu, mala som oveľa väčšie očakávania než od Kariky, pretože všade po recenziach, ale aj v samotnej knihe, kde to mimochodom autorka aj hneď na začiatku, a potom skoro v každej kapitole zdôrazňovala, čo hrôzostrašné sa tej parte preboha stane a aký obrovský omyl bol ísť na výlet do lesa. No povedzme si pravdu, tiež by ste boli veľmi zvedaví čo vás čaká v knihe, no nie? A hlavne som sa trochu tešila aj na to, že konečne niečo, čo je fikcia a nie je to prerozpravané zo sfetovanej hlavy. Ale už od začiatku tejto knihy mám pocit, že Trhlina bola o dosť lepšia či sa to týka obšírnosti alebo prepracovanosti.

Začiatok knihy mi prišiel najprv fajn, hovorím si "super, kniha nemá vôbec veľa strán" lenže som sa potom zľakla či kniha opäť nebude na spôsob "zrýchleného vyplutia". Samozrejme, že bol. Niekomu to vyhovovať môže, ale mne tu jednoducho chýbalo opisovanie postáv, a pod. a nie začať rovno tým, ako sa parta baví o tom, kam pôjdu. Prišlo mi to také zbytočne unáhlené.
Našťastie sa potom autorka trocha spomalila a naberalo to tie správne grady. Napätie cítite až niekde v krku. Autorka sa s čitateľom dokáže neskutočne dobre hrať.

Každopádne nebudem klamať, aj táto kniha aj Trhlina od Kariky sú veľmi podobné. Rozdiel je v tom, že aj keď som príbeh Trhliny brala za totálne nereálný a neuveriteľný, tak po prečítaní tejto knihy je tomu opak. Aj keď by som porovnávať nemala, keďže jedno je fikcia a druhé "vraj" skutočnosť, ale ide o princíp.
Každopádne táto kniha nebola zlá a ja môžem odporučiť, ale od konca som čakala ozaj niečo iné. Keď si uvedomím z akým zatajeným dychom som to čítala, a potom som to dočítala, tak sa mi chce doslovat smiať. Malinko som z konca sklamaná, ale ostatní padnú na zadok. Som si istá.

Christie2020
14.03.2022 5 z 5

Tak to byla jízda! Přečteno jedním dechem, nemohla jsem se odtrhnout…a večer jsem se bála! Konečně kniha, u které jsem měla opravdu husí kůži. Konec sice lehce krkolomný, ale výsledný dojem mi nepokazil.

Knižní střípky
09.03.2022 4 z 5

Kniha mě pohltila od prvních stránek, autorka zvolila pro příběh krátké kapitoly, kdy konec každé z nich vás prostě nutí číst dál a dál, říkáte si ještě jednu, ještě jednu a najednou jste na konci, tudíž co se čtivosti týče, nemám naprosto žádné výhrady. A v podstatě nemám co vyčíst ani samotnému rozuzlení příběhu. Přiznám se, že jsem to tentokrát neodhadla, takže jsem byla překvapena a naštěstí i spokojena. Nejsem si stoprocentně jistá, že by to bylo skutečně možné, ale tím, že se mi to moc líbilo, tak se po tom nehodlám pídit. Chtěla jsem knihu na odpočinek, knihu, která mě pohltí a na chvíli zapomenu na svět kolem, a tu jsem dostala. Za tu tajemnou a hutnou atmosféru, kdy od samého začátku víte, že se hrdinové řítí do obrovského průšvihu, musím autorce vyseknout poklonu. Zhruba od poloviny se kniha již nedala odložit, napětí se stupňovalo s každou další kapitolou. A přiznám se, že dost často jsem měla velice nepříjemné pocity, a kdyby mě teď někdo pozval na procházku do lesa, tak mě tam nedostane ani párem volů.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.