Oceán na konci uličky

Oceán na konci uličky https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/365564/bmid_ocean-na-konci-ulicky-3QN-365564.jpg 4 1121 227

Svoje dětství si pamatuji živě… Věděl jsem strašlivé věci. Ale věděl jsem, že se rodiče nesmí dozvědět, že o nich vím. Vyděsilo by je to. Pro našeho vypravěče to všechno začalo před čtyřiceti lety, když byl sedmiletý chlapec. Tehdy ukradl podnájemník jeho rodičům auto a spáchal v něm sebevraždu, čímž probudil prastaré síly, které je lépe nechat na pokoji. Temné bytosti z míst za hranicemi reality se díky fatální chybě ocitly na svobodě, a když zlo proniklo až do chlapcovy rodiny, zjistil, že bude muset udělat všechno, co je v jeho silách, aby vůbec zůstal naživu. Jeho jedinou nadějí byly tři ženy, které žily na farmě na konci jejich uličky. Nejmladší z nich, Lettie, tvrdila, že jejich rybníček je oceán, přes který sem připluly za staré země. Její maminka říkala, že si to Lettie nepamatuje správně, protože to bylo dávno, a stará země se stejně potopila. A Lettiina babička tvrdila, že se mýlí obě, protože si starou zemi nemohou pomatovat. Taky říkala, že skutečná stará země se nepotopila, ale vybuchla.... celý text

Zachary
17.09.2017 5 z 5

Knížka se v mé knihovně vyjímá mezi TOP tituly, chytla mne za srdce a byla neobyčejně čtivá. Pokud autora znáte i neznáte, jednoznačně doporučuji.

maja8148
17.08.2017 5 z 5

Za mě osobně zatím nejlepší Gaiman (po mém milovaném Sandmanovi, ale bavíme li se o knihách a ne o grafických románech), který se mi zatím dostal do ruky.

Mug
13.08.2017 5 z 5

Ke knize se rozhodně vrátím. Je kouzelná, krásně psaná, poutavá. Jedna z nejkrásnějších a nejhlubších, co jsem poslední dobou četla

miroslava0236
26.07.2017

Ta kniha je zneklidňující. Nepatří k těm, které si potřebuju přečíst podruhé, ale jsem zatraceně ráda, že jsem ji četla

vipera
14.07.2017 4 z 5

Tahle kniha vás vrátí do dětství. Do doby, kdy jsme věřili všemu a nám nevěřil nikdo. Do doby, kdy nám tajemství zaplňovalo duše a jedinou radost jsme měli ze všeho. Překrásné.

LyttaNeyd
21.06.2017 4 z 5

Čtyři pětiny knihy jsem byla nadšená, spisovatelův styl i to, co tam popisoval, mi nestkutečně připomínalo dětství. Při čtení jsem měla stejný pocit, jako jsem mívala jako malá, když se mi stávaly (z pohledu malé holčičky) „záhadné věci“. Jediné, co mě zklamalo, byl konec. Nechala bych ho spíš otevřený, aby si čtenář mohl sám domyslet, jestli všechno byla pravda nebo fantazie hlavního hrdiny. Takhle naplno řečené mi to přišlo, jako že mě autor příliš tlačí k tomu, abych příběhu uvěřila. 4/5 za ten závěr.

misickabl
29.04.2017 2 z 5

přinejmenším zvláštní novela, četla jsem v AJ a možná bych jí mohla dát ještě jednu šanci v češtině, ale nějak mě to nenadchlo...

smazenaryba
17.04.2017 4 z 5

Malé magické dobrodružstvo, ktorého každá stránka kričí, že by chcelo byť niečím viac, no autor mu to nedovolil. Gaiman napriek jednoduchému príbehu s pár postavami načrtol veľmi lákavé pozadie a mytológiu, ktorá by bez problémov mohla zastrešiť celý cyklus podobných kníh. Možno to nieje autorov štýl a nabudúce sa radšej pustí zasa do niečoho úplne nového, no ja by som sa k jazierku za domov vrátil veľmi rád a chcel by som si vypočuť, odkiaľ nám to vlastne dámy Hempstockové vietor privial. Verím, že na vyrozprávanie ich príbehov by nestačilo ani 1000 takýchto kníh !

tomas7749
25.02.2017 5 z 5

Skvělý vypravěč Neil Gaiman nás opět vezme za tenkou hranici našeho světa do koutů, které na něj navazují – a často se s ním i překrývají. Zvlášť v dětství plném fantazie, kde i jedna sebevražda obchodního cestujícího může odstartovat nečekaný sled událostí. Příjemné čtení, doporučuji.

S1M0NE
22.02.2017 3 z 5

Pohádka pro dospělé. Myslím, že by ji měli číst hlavně rodiče. Za fantastickým příběhem se skrývá spoustu zajímavých filozofických myšlenek o světě dětí a světě dospělých, který by měl být světem jedním, ale není tomu tak. Když dáváte lidem, co si skutečně přejí, můžete konat zlo, což je také jednou z hlavních myšlenek. Gaiman příběhu vtiskl svůj typický osobitý styl. Koralina nebo Kniha hřbitova se mi líbily o něco více, ale Oceán na konci uličky je krásný příběh, který rozhodně stojí za přečtení. Rozhodovala jsem se mezi 3* a 4*, nakonec jsem dala tři, jelikož hodnotím v kontextu Gaimanova díla, mám ráda jeho styl a vím, že má i daleko lepší knihy.

Marshal
21.02.2017 5 z 5

Ty vůbec nejlepší knihy jsou o něčem úplně jiném, než se zdají být. Tak například tato se tváří, že vypráví fantastický a trochu děsivý příběh o chlapci, který zabloudí za zrcadlo a něco tam pokazí. Ve skutečnosti je to ale povídání o masivním a často destruktivním střetu světa dětí a dospělých. Je výborně napsané, místy mrazivé a velmi lidské.
Neil Gaiman musí být nějakým aktivistou Greenpeace, neboť je to další jeho kniha, kterou jsem přečetl jedním dechem a ten u toho ještě tajil. Planetě tak zbyla spousta kyslíku, který bych vydýchal, kdybych si zvolil nějakou méně záživnější knížku :)

antuka
10.02.2017 3 z 5

Nato, že je to Gaiman (a já ho miluju) je to ode mně dost slabé hodnocení. Ale myslím, že to zvoral překlad (všimla jsem si jenom věcných chyb, bez originálu to dál nemůžu posoudit). Tudíž si budu muset sehnat původní verzi, protože nápad se mi líbí hodně...

Renyem88
09.02.2017 5 z 5

Kouzelné:) Příběh mě opravdu bavil od začátku až do konce... až mi bylo líto, že to tak rychle skončilo. Je to taková tenoučká knížečka, ale hodně zajímavá a dokonce mnohokrát k zamyšlení:)

Modrina
25.01.2017

Záměrně nehodnotím, protože nemám ráda fantasy - ovšem s výjimkou Neila Gaimana. Proto jsem se i na tuhle knížku vrhla, ale prostě to není můj šálek čaje.

PanTomina
09.01.2017 5 z 5

Moje první setkání s Neilem Gaimanem a hned láska jako trám.. Miluju tu knihu

kneslova
07.01.2017 5 z 5

Nádherná kniha, až z ní bolí u srdce..

jockel
29.11.2016 5 z 5

Nezklamala.

Gyl
28.09.2016 4 z 5

Dostal jsem ji jako dar. Nalezl jsem v ní vše, co jsem v tu chvíli hledal a pak se rozplynula v oceánu a zůstal po ní jen prchavý dojem čehosi hlubokého a kouzelného.

Kiisaki
21.09.2016 5 z 5

Překrásná kniha, která se mi už navždy vryla do paměti. Sotva jsem ji zavřela a už mi bylo jasné, s jakou láskou se k ní budu příště vracet. A každému, kdo hodnotil méně než třemi hvězdičkami: nemáte duši a dítě uvnitř vás je dávno pryč.

SBH
13.09.2016 4 z 5

(SPOILER) Moc pěkná kniha, zajímavý příběh, netradiční hrdina. Ač bylo 180 stránek doslova zahlceno magií, vůbec jsem se v ní neztrácela a působila naprosto uvěřitelně. Nakonec se mi líbila i povídková neukotvenost děje - na čí pohřeb hrdina přijel, setká se ještě s Lettií atp.? Pohled sedmiletého dítěte byl zvláštní, chlapec nepůsobil přemoudřele a nepřirozeně dospěle. Hezké.