Obraz Doriana Graye

Obraz Doriana Graye
https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3182/mid_obraz-doriana-graye-WGD-3182.jpg 4 6731 6731

Příběh s utopickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně. Jediná rozsáhlejší próza Oscara Wilda předvádí na fantastickém příběhu aristokrata, jemuž kouzelná moc propůjčila věčnou krásu a mládí, rozpor mezi morálkou a estetickým prožitkem - zatímco Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, jeho dokonalá podoba na plátně stárne a ohyzdí se podle toho, kolik dívčích srdcí zlomil a kolik nadějných mladíků přivedl do zkázy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Alpress

The Picture of Dorian Gray , 1891

regenka
29.06.2013 4 z 5

Námět výborný, spousta podnětů k zamyšlení se a pozastavení se nad něčím. První polovina knihy se mi líbila víc, byla i více čtivá.. pak jsem se trochu zasekla, přišlo mi, že druhá polovina už je tak nějak odbytá. Nicméně konec se mi líbil a celkově mě ta kniha hodně zaujala:)

Tiana
26.06.2013 5 z 5

Nejkrásnější knížka, kterou jsem zatím kdy četla. Od začátku do konce sršila samou genialitou. Plná neuvěřitelných úvah, metafor, aforismů a paradoxů. Lehce se četla. Vykouzlila mi na tváři úsměv i zděšení. Donutila mě přemýšlet. Obraz Graye symbolizuje naše předsudky vůči kráse. Slupka může býti krásná, avšak uvnitř se nachází shnilé jablko.
Tuto knížku si jistě v budoucnu přečtu ještě xkrát.

Luczie
22.06.2013 2 z 5

Jedna z mála knih, kterou se mi i po velkém nepodařilo přečíst ani z poloviny. Námětem mě kniha velmi zaujala, ale nekonečné líčení Grayovy dokonalosti bylo na mě moc.

Thanyss
19.06.2013 4 z 5

Zajímavé čtení, kde pozorujeme přerod nevinného mladíka na bezcitnou bestii, která je nakonec schopná i vraždy. Větší část knihy je věnována rozsáhlým dialogům a myšlenkovým pochodům Doriana, děj jako takový je odsunut podle mě spíše do pozadí, nicméně to dílu na kvalitě neubírá.

Lady Dracula
19.06.2013 5 z 5

Naprosto geniální dílo! Oscar nutí člověka uvažovat o pojmech jako je krása,smrt,svědomí,manželství... Dokonale snoubí příběh s úvahami. Nádherné je i jeho časté používání metafor a personifikace. Tohle dílo se opravdu vyplatí si přečíst. Spousta lidí se určitě díky němu zamyslí nad sebou samým a nad svými hříchy.

Tereszka
16.06.2013 3 z 5

Kniha mne zklamala :( Námět výborný! Ale strašně zdlouhavé a místy nezáživné.

vipera
09.06.2013 5 z 5

Opravdu neuvěritelné, jak se vám příběh vkrádá pod kůži a vy nemůžete jinak než číst, číst a číst...Vezme vám dech, vezme vám čas a zůstane jen ona. Fascinující kniha.

Skjaninka
09.06.2013 5 z 5

Vrcholné dielo geniálneho Wildea. Skvelé myšlienky a názory s nemenej zaujímavou zápletkou. Wildeov štýl písania je neprekonateľný, ľahký a veľmi zaujímavý. Myšlienka prenesenia vlastnej duše na plátno je úžasná a nestarnúca. Len si predstavte, keby sme každý vlastnili obraz vlastnej duše, tak kto by ho schovával ako Dorian a kto by ho vystavil s čistým svedomím na oči verejnosti? Neviem prečo, ale pri tejto knihe si vždy spomeniem na Lennonov výrok, ktorý končí slovami, že "krásy sa možno dotknúť iba srdcom".

Kunhuta
05.06.2013 5 z 5

Úžasná kniha!..jako všechny od Oscara :-)

Sedlmajerka
04.06.2013 3 z 5

Souhlasím s komentáři, které uvádí, že je kniha zklamala. Jediné, co mě zaujalo byl námět. Bohužel ani životní rádoby filosofické názory, kterými je kniha prostoupena mě ničím nepřekvapily. Kniha pro mne postrádala určité dramatično, škoda, že zde nejsou popisovány špatné skutky, kterých se Dorian za svého života dopustil (popis jedné vraždy to vážně nevytrhnul). Ale to už by potom nebyl Wilde. Jeho Šťastný princ je prostě úžasný, ale Dorianovi dávám za tři.

Amber
31.05.2013 5 z 5

Začátek knihy je poměrně slabý, ale nenechte se odradit. Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla, také mě příliš nebavily popisy například Dorianova nábytku a podobně - velmi často se autor v knize zaobíral jeho vkusem, ale zase na druhou stranu to jen podtrhovalo dokonale propracovaný charakter této postavy.
Tato kniha na mě zapůsobila víc, než jsem čekala a mohu jen doporučit! Nápaditý příběh, propracované charaktery postav a dialogy, které opravdu oživí děj.

Leusee
28.05.2013 5 z 5

Vynikající kniha, která musim říct mi toho opravdu hodně dala. Nad Henryho filosofií se člověk prostě musí zamyslet a uznat, že většina z toho je pravda. Kniha mě opravdu nadchla.

Blíženec
23.05.2013 5 z 5

Výborně pojatý příběh,otázka mládí a stárnutíNádherné metafory,ty mně uchvátily. I když je to těžká četba doporučuji.

WEIL
23.05.2013 3 z 5

Tenhle román jsem zkoušel číst víckrát. A i dočetl. Leitmotiv je sice originální, ale zpracování se mi příliš nelíbí. Jsou mi bližší jiné knihy, tahle pro mě patří mezi ty, co se mnou tedy moc nepohnou.

luciasek86
16.05.2013 5 z 5

Tak tato knížka je perfektně napsaná děj knihy mě velmi zaujal četla jsem ji jedním dechem vřele doporučuji prostě skvělý román :)

Valentine
10.05.2013 3 z 5

Dechberoucí příběh o nevinném lidském nitru proměněném zkaženým vlivem touhy, zášti, závisti a podlosti. Příběh o lásce k životu a posedlosti smrtí. Jen bez těch nudných popisných pasáží by jistě byl o mnoho lepší...

Dáma s hrnstjm
02.05.2013 4 z 5

Obraz Doriana Graye je zvláštní a nadčasovou knihou. Příběh dokazuje, že prostředí dokáže změnit člověka (aniž by o to stál) a že nezřízený život má následky (aniž by s nimi třeba počítal). To prostě bude platit pořád. Nevěděla jsem přesně, jak kniha skončí, posledních pár stránek jsem přečetla s velkým napětím a musím říct, že příběh pro mne skončil spravedlivě - nebyla jsem v šoku, spíš jsem cítila takové zadostiučinění: "Dobře mu tak..."

Kájula
23.04.2013 5 z 5

Tato kniha je velmi zajímavá. Myslím, že každý v ní našel kousek sebe. Bylo neuvěřitelné pozorovat tu změnu povahy a pohledu na svět jednoho člověka. Velmi mě překvapilo, jak se Dorian z milého a nevinného chlapce proměnil ve vraždící a bezcitné monstrum. Tady se velmi hezky ukázalo, že krása neznamená vše a také, co vše pro ni lidé i přesto jsou schopni udělat. Krása je pomíjivá a lidé jsou malicherní. Tady v tomto díle to autor dokonale popsal. Kniha mě uchvátila a jsem ráda, že jsem si ji mohla přečíst a vzít si z ní něco hezkého do života.. uvízla mi už asi navždy v mysli..a jsem za to ráda. Je až neuvěřitelné, jak některé knihy dokážou ovlivnit život člověka i po tolika letech. Nedokážu si představit život bez knih a snažím si z každé něco vzít (z těch co jsou kvalitně napsány), jsem vděčná, že je možné číst si myšlenky lidí, které nemáme šanci poznat v reálném životě, ale máme šanci přečíst si o tom, o čem přemýšleli, čím žili..všechny jejich myšlenky a názory..je to úžasné a nechápu lidi, kteří to nevidí..

exitus
19.04.2013 5 z 5

Jak hodnotit knihu, jejíž téměř každou větu jsem měla chuť podtrhávat nebo rovnou tesat. Forma je asi o chlup lepší než příběh, nicméně i ten je poutavý a velice děsivý.

SamDarkness
08.04.2013 5 z 5

Na první pohled se to může zdát jako obyčejná kniha, ale pravda leží jinde. Osobně si myslím, že tato kniha není pro každého. Zejména některé strany, na kterých má např. Lord Henry své monology , jsou opravdu velmi složité, filosofické.
Proto tato kniha nemusí bavit každého. Ale určitě "Obraz Doriana Greye" patří mezi klasiku a to oprávněně.
Skvělé dílo, krásný příběh ... :)