O Tyranii - Dvadsať ponaučení z 20. storočia

O Tyranii - Dvadsať ponaučení z 20. storočia https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/337461/bmid_o-tyranii-dvadsat-ponauceni-z-20-st-TyT-337461.jpg 4 706 160

Náčrt knihy s podtitulom „Dvadsať ponaučení z 20. storočia“ vznikol ako dlhý facebookový status, napísaný v lietadle krátko po amerických voľbách. Jeden z najvýznamnejších znalcov novodobých dejín strednej a východnej Európy ním chcel varovať pred opakovaním chýb z minulosti. Na predchádzajúcom turné so zdesením zistil, ako rýchle Američania zabudli na základné historické udalosti, napríklad na hrôzy stalinizmu. V tej chvíli ho napadlo: Na čo všetko sme ešte zabudli? Tvrdí, že práve teraz je pre Američanov a Európanov dôležité pamätať si, čo sa v minulom storočí dialo v tridsiatych rokoch a nepripustiť demontáž právneho štátu. Dnešní autoritári robia to isté ako ich predchodcovia, keď ľudí zahlcujú zlými správami, aby sa dostali do depresie a rezignovali. Snyder tvrdí, že dejiny zmenili smer a dnes postupujú z východu na západ „ako by sa všetko, čo sa udeje u nás, najprv udialo u nich.“ Aj preto sa v knihe viackrát odvoláva práve na československé dejiny a cituje viaceré osobnosti z tohto regiónu. História sa neopakuje, ale ponúka ponaučenia. V dvadsiatom storočí európske demokracie podľahli fašizmu, nacizmu a komunizmu. Boli to hnutia, v ktorých vodca alebo strana sľubovali, že vypočujú ľud a ochránia ho pred globálnymi existenčnými hrozbami. Rozumné uvažovanie v nich nahradil mýtus. Európske dejiny ukazujú, že spoločnosti sa môžu rozložiť, demokracie môžu padnúť, etika môže skolabovať a bežní ľudia sa môžu ocitnúť v neočakávaných situáciách. História nás môže poučiť aj varovať. Dnes nie sme múdrejší ako Európania, ktorí sledovali, ako demokracia podlieha totalitarizmu. Ale keď sa politický poriadok zdá byť ohrozený, je našou výhodou, že sa môžeme poučiť z ich skúseností a bojovať proti nástupu tyranie, tvrdí autor.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Historie
Vydáno: , Premedia

On Tyranny: Twenty Lessons from the Twentieth Century

Kattie
28.08.2017 5 z 5

Jak recenze, tak některé komentáře mluví o tom, jak je kniha především zaměřena proti Trumpovi a některé části tak nejsou pro českého čtenáře. S tím bych si dovolila částečně nesouhlasit, spousta vět, pokud se nad nimi člověk zamyslí více do šířky by se dala vztáhnout k tomu, jak i naše média a politici interpretují například uprchlickou krizi, EU a další problémy. I v České Republice dochází k nálepkování některých skupin (pražská kavárna, sluníčkáři, apod.) a celkově je zde rozdělována společnost a manipulován její názor jistými směry. Kniha sice nepokrývá všechny problémy, je stručná a je vztažená ke konkrétnímu problému v jiné zemi, ale i tak otevírá obzory, myslím si, že čtenáře vede k tomu, aby přemýšlel a hledal souvislosti, další knihy a informace a aby nebyl slepý vůči některým jevům, které zde již několikrát byly, ale byly zapomenuty.

Text lze interpretovat mnoha způsoby dle čtenářova rozpoložení, dokáži si představit, že někdo, kdo adoruje Trumpa bude uražený a naopak jeho odpůrci budou textem nadšeni, pokud se však "osobní sympatie" dají stranou a text se očistí od zaujetí, najde se v něm mnoho připomínek, které za to stojí. Chápu ale ty, kteří sundají hvězdičku za to, že text už sám není očištěn od příkladů s Trumpem, kniha by pak byla "čistější".

Erik77
19.08.2017 3 z 5

Trochu sklamanie. Čakal som toho viac

Flipper
07.08.2017 4 z 5

Ponaučenie č.9: dbajte na svoj jazyk - "rejting" možno preložiť do slovenčiny ako osobné hodnotenie, či ohlas v príslušnom zmysle a "mind tank" možno preložiť ako myšlienkovému puncu, či hlavnému úmyslu.

Z historického či morálneho hľadiska dobré, reflektovanie do dnešnej doby postráda hromadu fenoménov či dovysvetlení. Napísané možno v zápachu politického boja, nemožno postrehnúť, že niektoré poučenia (napr č. 19) sú písané len pre Američana. Preto ak mám byť "dobrým príkladom pre budúce generáci v tom, čo znamená Amerika" kde sa následne preberie Trumpov subjektívne ladený životopis - vyznieva akoby zlo prišlo do Ameriky práve teraz a predtým to bola prechádzka ružovou záhradou (ďalšia zmienka o Amerike je len pri T. Jeffersonovi a deklaracií, čiže celkovo pôsobí zámerne (?) kontrastne). Aj napriek uvedenému, tu nájdeme niektoré luxusne skrátené myšlienky.

hanak_v_exilu
26.07.2017 1 z 5

Tymothy Snyder si mě získal skvělými Krvavými zeměmi a Černou zemí. Ovšem za tuhle knihu ho rozhodně nepochválím. Autor uvádí, že jeho dílo má ambice vysvětlovat, vést a nutit k přemýšlení. Mně se ovšem zdálo, že zdaleka nejvíc se snaží ovlivňovat a potažmo šířit naštvanost mezi čtenáři. Snyder razí jednoduchou, neustále opakovanou premisu. "Donald Trump je zlo a proti zlu se musí bojovat." Dělá klasickou chybu lidí snažících se ospravedlnit osobní nenávist pomocí racionálních argumentů. Nefungovalo to nikdy předtím, nefunguje to ani teď. Novináři kteří ztratili soudnost, kredit a objektivitu v paroubkiádě by mohli vyprávět. Respektive nemohli, protože si málokdo uvědomil svůj neprofesionální přístup. Ovšem můžete v přímém přenosu sledovat, jak se to samé děje jejich kolegům na CNN. Kniha tedy nenabízí žádné kritické myšlení, ale taky indoktrinaci, jen s opačným znaménkem. Á propos. Jestli opravdu budeme přirovnávat každého člověka s nám nepřijatelným názorem k Hitlerovi, tak nakonec budeme jako Hitler úplně všichni. A takovouhle rehabilitaci si ta zrůda nezaslouží.

ivanaga
06.07.2017 5 z 5

Proč takováto kniha vznikla, je evidentní. Každý, kdo sleduje současné dění a není mu to lhostejné, vnímá vzrůstající obavy o zachování demokracie. Je však otázkou, kolik lidí může oslovit, neboť právě ti, kteří by si ji měli přečíst a zamyslet se, většinou nečtou, jsou spíše vláčeni propagandou a oslovují je populisti. A je evidentní, že jich je více než půlka národa a netýká se to jen Čechů. Však také kniha byla napsána primárně pro Američany, ale tady si s nimi můžeme podat ruce. Máme podobné vůdce a obezřetnost platí tady i tam. Ale autor toto evidentně ví a proto maximálně zjednodušoval, aby byl text stravitelný pro všechny. Je to záslužný počin. Zatímco v nedávných letech byla demokracie jen jakýsi pojem, dnes je to jiné. Bojím se, že tady právě platí to, že její hodnotu poznáme, až ji ztratíme. Aby se to nestalo, nebo alespoň oddálilo, byla napsaná tato kniha. Snaží se o poučení z historie, která se často opakuje, neboť lidé jsou stále stejní. Někdy z toho až mrazí, jak jsme slepí a hluší, jak nevnímáme varování a necháváme se vláčet emocemi a planými frázemi. Jdeme za těmi, co nejvíc plamenně křičí, jedno co. Dnes více než kdy jindy vzrůstá potřeba a cena pravdy, paměti a odvahy.

Tato útlá knížečka by měla být zařazena mezi učebnice.

vlastas
30.06.2017

Můj názor je, že autor není objektivní. Cituji " Ruská oligarchie, ustavená po volbách v roce 1990, funguje dodnes a provozuje zahraniční politiku, jejímž cílem je podlomit demokracii v jiných zemích", konec citace. Myslím si, že stačilo a ačkoliv jsem se měl snahu poučit, nemyslím si, že mohu s tímto stylem vysvětlování demokracie souhlasit.
Chápu, že držet se pravdy (i když je jenom jedna, tak se dá vyložit mnoha způsoby), je
mnohdy bolestivé a i ta americká demokracie by utrpěla hluboké šrámy, pokud by bylo dost odvahy podržet se pravdy. Kdyby se v USA postarali, aby demokracie opravdu fungovala a nevyváželi ji do celého světa, ubylo by nesmyslných válek a celá Evropa by nebyla vystavena problému migrace. Otázka do pranice je, kdo za to může, Rusko nebo Amerika? Lekce z evropských dějin pojal autor po svém a pokud někdo mlží, zkreslí fakta podle svých potřeb, takový přístup mohu jenom odsoudit.

pistalka
30.06.2017 4 z 5

Kniha je to útlá a její rozvržení do sto dvaceti stran mírně násilné, na druhou stranu, právě v tomto velmi vyabstrahovaném rozsahu vynikají stanoviska autora. Kdyby byla zabalena do vaty, ztratil by text ze své údernosti a zařadil by se po bok bezpočtu podobných, normativně orientovaných prací. Nevím, jestli chtěl Snyder vydávat text knižně, spíše si myslím, že jej měl potřebu uveřejnit co nejdříve po zvolení Donalda Trumpa prezidentem, přičemž nakladatel využil atraktivity námětu i popularity autora.
Na existenci knihy se však zlobit nemůžeme a určitě má cenu ji prolouskat, byť se jedná spíše jen o jakési obecné dvacatero frází. Ke mnohým z nich by bystrý a inteligentní občan dospěl sám. Nicméně pro Američany dobré.

petrarka72
17.06.2017 4 z 5

Apelativní kniha, v níž za záměrně zjednodušenými hesly stojí veliký strach o svobodný svět a obava z atrofie vůle k osobní odpovědnosti. Pro mne vstup do díla autora, který je nepochybně velmi vzdělaný - a který mě snad bude bavit v dalších knihách i bez zjednodušování.

dalimoni
11.06.2017 5 z 5

Tuto útlou knihu by si měli přečíst všichni voliči (i Ti budoucí). Jasné, stručné analogie historie - současnost. Tento autor má nesporný talent zpřístupnit historii i pro čtenáře, kteří neholdují dějepisu......

iprochazkov
10.06.2017 5 z 5

Plně souhlasím s martin3683. Snyder je stručný, ale o to víc tak vyniknou jeho myšlenky, zkrátka není tam žádná omáčka navíc. Při čtení jednotlivých kapitol člověku běhá mráz po zádech, protože je tam bohužel poznat situace v dnešním světě. Opravdu si myslím, že by si tohle měl přečíst úplně každý, stejně jako Farmu zvířat! Knížka je to tenká, ale účinek má o to větší.

martin3683
08.06.2017 5 z 5

Podtitul knihy zní: "20 lekcí z 20. století". Já bych ho doplnil ještě dovětkem "aneb příručka aktivního občana".

Timothy Snyder o tyranii nebo-li tyranských režimech "něco málo" ví. Získal plno ocenění za historické knihy o nástupu nacismu v Německu a komunismu na Ukrajině, Polsku, Československu a popisuje v nich, jak často nenápadně a potichu k takovéto změně režimu došlo a jak k tomu často nechtěně a ke své škodě pomohla většina občanů dané země - můžeme klidně rovnou říci naše (pra)babičky a (pra)dědové - tedy nikdo anonymní a stovky let vzdálený. A protože, cituji: "Historie se sice nikdy neopakuje, ale skýtá nám poučení.", vytáhl autor z dějin 20 takovýchto poučení a velmi stručně je popsal do 20 lekcí, které by si měl vzít k srdci každý občan demokratické země (pokud tedy z celého srdce netouží po velkém Vůdci, který mu poradí, co se zpackaným životem).

Moc se mi líbí, že autor jde k věci a neroztahává každou kapitolu na desítky stránek. Vše jasné a stručné, pár příkladů z historie, žádná zbytečná omáčka. Všechny lekce mají bohužel společné jedno: vše, před čím Snyder varuje, se v určité míře už děje (post-pravda, propaganda, oklešťování svobod, šíření nenávisti a strachu, my to za vás uděláme, autorativní vůdcové apod.). Žádné strašení starými válkami, ale často trefný popis současného světa a o to náléhavěji ty lekce zní. Nevýhoda takovýchto výživných knížek je, že je tam toho na málo stránek tolik, že si to všechno nezapamatujete a nezažijete. Ideální umístění je tedy na záchodě, kde si čas od času můžete knihou zalistovat a jednu kapitolu znovu přečíst :-) - většina je na pár minut.

Za mě knihu doporučuji a měla by být v knihovně každého občana, který si váží svobody a čas od času by se měl knihou řídit a nenechat si vše líbit.

filispin
04.06.2017 4 z 5

Srovnávat aktuálně vládnoucího amerického prezidenta s Hitlerem? Timothy Snyder se nás v této knize snaží přesvědčit, že srovnávání je v tomto případě na místě. A je to čtení velice znepokojující. Jsem velice rád, že tato kniha vznikla. Myslím, že ji všichni (a převážně mladí lidé mé generace) v této době dost potřebujeme. Není třeba dalších slov, přečtěte si ji, prosím.

mirektrubak
21.05.2017 5 z 5

Povinná četba pro všechny, kterým leží na srdci osud demokracie. Snyderovi se povedla přesná diagnóza zásadních problematických míst současné společnosti - je primárně psána pro amerického čtenáře, ale je až překvapivě obecná.

Kniha je krátká, úderná a dost jednoznačná. Vlastně to ani není kniha, spíš delší časopisecký esej, který je trochu násilně roztažen na délku přes sto stran. Ale to byl asi záměr - sepsat rizika nástupu totalitarismu v co nejjednodušší podobě. A dát dokonce konkrétní pokyny.
To má ale negativum v tom, že text někdy působí autoritativně - ve smyslu: "Já jsem univerzitní profesor a teď vám povím, co máte dělat."
Pro mě bylo snadné akceptovat Snyderovy rady, protože vím z jiných jeho děl, jak hlubokou znalostí 20. století disponuje a jak originální a pronikavý myslitel to je – takže pro mě je to jasná intelektuální autorita, které je užitečné naslouchat.
A každému, koho zaujala Tyranie a chtěl by se dozvědět víc o tom, jak Snyder ke svým dvaceti bodům dospěl bych doporučil ještě jeho knihy "Černá zem: Holokaust - historie a varování" a "Intelektuál ve dvacátém století".

fanous21
20.05.2017 5 z 5

Bystré, střízlivé, výstižné, podmanivé, moudré a bez upachtěných vznosně přechytřelých akademických kudrlin(ek).

martina2704
20.05.2017 3 z 5

Tahle knížka se mi hrozně obtížně hodnotí. Samozřejmě považuji Snyderovy postřehy za důležité a myslím si, že je třeba, aby je každý vnímal. Na druhou stranu se nepovažuji za adresátku této knihy, vznikem totality se dlouhodobě v rámci svých studií zabývám a Snyder mi touto knihou neřekl vlastně nic nového.

vajglik
18.05.2017 4 z 5

Jednodenní "oddechovka" plná velmi zajímavých ukázek toho, jak se lze bránit, když se společnost pomalu blíží na cestu k nesvobodě a možné tyranii...

Marbo
18.05.2017 4 z 5

Dvacet poučení, dvacetkrát vytesat do kamene a bude to málo. Aktuální, to bohužel ano. Projděte se venku, něco se tam děje, lidé zblbli ( používám jiný, přílehavější, avšak vulgárnější termín ).
Hodnocení však musím srazit za některé až zbytečně moc agitkové pasáže.

KejmlP
09.05.2017 4 z 5

Kniha se čte skvěle, autor ve stručné a jasné formě předkládá čtenáři dvacet rad jak rozpoznat autoritářské hnutí, a jak se bránit při jeho vzestupu a vládě. Analyticky perfektní, snad až na pasáže o konspiracích tajných služeb stojících za vzestupem a vládou V. Putina, kdy se autor přecejen pouští na argumentačně dost tenký led.
Stejně jako podobné knihy na téma "varování před totalitou" má ale autorova teorie jednu vadu. Nepočítá s tím, že by si ono autoritářství přál jedinec sám. Kniha hovoří primárně ke čtenáři, který podporuje demokracii, ale neuvědomuje si její ohrožení. Počítá s tím, že jakmile si ono ohrožení jedinec uvědomí, přehodnotí své chování, a v rámci možností se pokusí rozvinutí autoritářství zabránit. Jenže tento jedinec je zpravidla nějakou formou intelektuála, kterému systém hodně dal, a ten je proto ochoten ho bránit. Dále tu máme velkou masu lidí, kterým systém (ač skutečně či zdánlivě) nic nedal, a proto nemají důvod se stavět na jeho obranu, či bát se jeho pádu. Této mase je celkem jedno, jaký panuje režim, pokud jim dokáže zajistit přiměřenou životní úroveň. A jelikož nemají téměř žádné "občanské požadavky", přežití v autoritářském systému jim nečiní problém, řada by ho díky ulehčení od zodpovědnosti a tíhy rozhodování dokonce uvítala. (Těžko jim to v jejich situaci mít za zlé.) Tato většina ale zároveň tvoří ty, kteří o osudu režimů do značné míry rozhodují. A těm už Snyder příliš nenabízí. To ale nicméně ani není tématem knihy, ve své kategorii jde stále o špičku, a proto dávám plný počet.

Lori_S
02.05.2017 5 z 5

Až na tu mírně paranoidní pasáž ohledně emailů výborné, místy až mrazivě pravdivé.

Silmarien
20.04.2017 5 z 5

Útla knižka s dvadsiatimi ponaučeniami z 20. storočia - o totalitárnych režimoch, čo im pomáhalo a čo bolo treba robiť, aby sa nerozvinuli. V paralelách sa Snyder vracia k voľbám USA prezidenta z roku 2016 a nastavuje celej kampani zrkadlo. Dvadsať ponaučení je dvadsať krátkych a úderných kapitol, kde sú jasne podané hlavné body, ktoré by sa mali dodržať, aby sa história neopakovala. Pre mňa veľké plus, že tam nie sú zbytočné omáčky a je to napísané veľmi zrozumiteľne.

P. S. Snyder dosť odkazuje na niekoľkých autorov, medzi iným aj na Hannah Arendtovú či Václava Havla
P. P. S. je tam aj Harry Potter! :-D