Sekta

Sekta https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434461/bmid_sekta-Mcb-434461.jpg 4 324 85

Novinář Marek Vráz série

Novinář Marek Vráz alias Terence se dozvídá o muži, který za podivných okolností zmizel a nechal po sobě jen neobvyklý vzkaz. Pátrání Terence zavede až do hor v severní Itálii, kde žije komunita důsledně uzavřená před okolním světem. Co se děje za zdmi staleté usedlosti?

The_Kim
20.02.2022 2 z 5

(SPOILER) Zklamání. Moje první kniha od Martina Goffy a obávám se, že i poslední. Kniha vlastně skončila stejně tak jako začala - nic se nezjistilo a veškerý děj uprostřed byl jen jakýmsi natahováním něčeho, co snad ani nemělo vzniknout.
Průzkum o sektách udělal autor velice mělký, nic co by za den člověk nestihl s googlem taky. Asi jsem už rozmazlená od jiných autorů, ale tak nějak očekávám hloubkové zatažení do problematiky, ne jen klouzání po povrchu.
Knihu jsem do půlky četla poctivě, pak jsem přeskakovala cca po 5 kapitolách a nic mi neuniklo, vždycky když jsem navázala, jako bych pokračovala bez ustání v ději, protože to bylo až tak moc rozvleklé.
2 hvězdy za hezkou češtinu a snahu. Možná by měl Martin Goffa přestat publikovat knihu co rok a spíš se zaměřit na kvalitu.

Rade
02.01.2022 3 z 5

Série s Mikem Syrovým byla výborná, přečetla jsem ji celou a hodnocení postupně zvyšovala, první díly za čtyři, pak již pět hvězdiček. Uvěřitelné, civilní, reálné, nešustilo papírem.
Marek Vráz začal celkem dobře, i když ano, Miko to nebyl. A od trojky pro mě sešup, nebylo to prostě to, co jsem od autora čekala, a Sekta taky spíš zklamala, kde je ten autentický Goffa?
Téma je svým způsobem strhující, ale právě proto, že to téma je mimořádné, čekala jsem víc. Výsledek je prostě takový nějaký splácaný, něco o sektách a uzavřených komunitách, ale jen tak povrchně, co lze vygooglit, nebo i co pamatujeme, lákavé prostředí – severní Itálie a krásná horská krajina nad Bolzanem, do toho něco o kovidu, že to vlastně není takový malér… Zápletka s vyústěním na jednu stranu atraktivní a akční, na druhou stranu poněkud prvoplánová a s ohledem na téma nepřekvapivá.
I propojení s Mikem Syrovým - o společném treku - se mi zdálo trochu násilné.
Málo platný, autor mě rozmazlil, tady maximálně za tři a to ještě přidávám…

99jana99
22.11.2021 4 z 5

Opět musím říct , že je to čtivě napsané, ale bavilo mě to míň než Děvčátko. Nevadí mi konec otevřený, ale vadil mi ten urychlený. Aspoň mě to tak přišlo. Každopádně Goffa nezklamal.

Marekh
18.11.2021 4 z 5

Další případ novináře MARKA VRÁZE, který jede hledat jednoho pohřešovaného mladíka do severní Itálie. V knize nalezneme téma sekt a také současné téma covidu.

Kniha nebyla špatná, ale předcházející autorovy knihy, které jsem přečetl, se mi líbily o něco více. Možná jsem čekal, že autor půjde trochu více do hloubky a upřímně řečeno jsem očekával lepší závěr. Z druhého pohledu to působilo uvěřitelně, ale čekal jsem něco jiného. Opětovně se v knize nacházely krátké kapitoly a celkově se kniha četla dobře.

Kniha má pěknou obálku.

Budu zvědavý na další autorovy knihy ze série NOVINÁŘ MAREK VRÁZ.

petula22
16.11.2021 5 z 5

Četla jsem již několik knih s touto tématikou. Musím říct, že mne pan spisovatel stále více překvapuje. Za mě skvělá česká detektivka, příběh od začátku do konce promyšlený. Líbí se mi humor, který se občas objeví a pobaví.

Nuttelka
15.11.2021 4 z 5

(SPOILER) Omlouvám se, ale musím dát o hvězdičku méně... protože prostě Covid... :-))) Chápu, už to patří k našemu životu, ale jsem na to už alergická, bohužel.
Každopádně do děje to pasovalo, nejdřív jsem si tedy říkala, co z toho vzejde, sama mám vůči "Sektám" averzi, nechápu jejich pohnutky a chování, vlastně to ani pochopit nechci. Připomínáme si zde nějaká fakta z minulosti a Terence se vydává pátrat na vlastní pěst, aby vyhověl staré paní, které se ztratil vnuk Petr. Skoro ho to stálo život, mezi prasaty, brrrr... Měla jsem trošku problém v časových úsecích, než jsem se zorientovala, kde se v jednotlivých kapitolách nacházíme, ale jak se to začílo rozplétat, už jsem bylo jedno velké ucho. A konec Petra, který je pohřešovaný? Ani na to raději nepomyslet... Také mi tu chybí nějaký ucelený závěr, zda policie ještě nějak jednala a zda se opravdu přišlo na to, jak to s Petrem dopadlo. Každopádně i tak je to další povedený díl.
Jen tedy jedna výtka, jak už se tu zmiňovalo, Jan Maxián zní opravdu moc mladě na to, kolik už Terencovi je :-)
(Audiokniha)

jaroiva
29.10.2021 4 z 5

Tak to bych měla poslechnutou poslední Goffovu knihu, která je k dispozici jako audiokniha. A teď si musím počkat na dalšího Mika až do dalšího roku.
Miko mě baví víc a tento Terence byl takový trochu slabší než ti předešlí, ale stejně dost dobrý.
K audioknize bych měla jen jednu výtku - hlas J. Maxiána mi připadá moc mladý na to, aby měl maturujícího syna. Ale jinak se mi dobře poslouchá. Jen ta představa chlapa nad 40 není splněna.

cukrovka
29.10.2021 4 z 5

Další z příběhů mého oblíbeného autora. Čtivé, zajímavé téma sekt a připomenutí některých kauz týkající se této problematiky nejen z naší kotliny. Jen mě trochu rozčilovalo skákání v čase.

MichalHoráček
02.09.2021 4 z 5

Nevím co o této knize napsat... Přišla mi taková "nedodělaná" jako by mělo přijít ještě pokračování, co se vlastně s Petrem stalo.... jak dopadla ta sekta v Itálii...
Od autora jsem četl vše co zatím napsal a toto dílo mi bohužel zatím přišlo jako nejslabší, ale i tak se těším na další knížky od něj.

micha-ella
09.08.2021 3 z 5

Moje první setkání s autorem, bohužel v době, kdy už české detektivky čtu jen náhodou. Hlavní postava se mi zdála trochu přitroublá, ač to asi nebylo autorovým záměrem. A bez poučných odboček by se mi ten příběh líbil víc.

rodak
09.08.2021 5 z 5

Dnes jsem ji dočetl v Egyptě. S knihou jsem se dostal z Prahy do Itálie a zpět. Opět skvělá reálná detektivka s přesahem do zahraničí.

Harmonika_one
27.07.2021 3 z 5

(SPOILER) Goffu čtu ráda, čas s knihou tedy nebyl promarněný, nelituju, že jsem si Sektu přečetla. Jen si myslím, že tento díl je slabší, ne-li nejslabší z dosavadní autorovy tvorby. Proč? Subjektivně - po dočtení mám rozpolcený pocit. To se mi u Goffy nestává.
Plusy: Úvodní kapitoly s dopisem byly bravurní, stejně jako téma sekty a na jakém principu fungují včetně konkrétních příkladů sekt. Sugestivní popis Terencova uvěznění. Velké plus za zmíňku o Mikovi (Snad se dočkáme knihy s oběma postavami v hlavní roli). Pobavila mě pasáž: "Co takhle kdyby internet existoval v Ježíšově době?" a jak je to dál rozvedeno.
Mínusy: chyběl mi tu výrazný moment překvapení. Kdo Terencovi pomohl mi bylo jasné ještě předtím než autor zmínil Rút. Obykle čtu Goffovy knihy hluboko do noci na úkor spánku, u Sekty jsem šla radši spát s tím, že pokračování si dám zase až zítra. ;))
Téma COVID do knihy zakompováno měrou tak akorát, i přesto mě to osobně vadilo. Přesně jak píše Lenka.Vílka, mám toho dost v reálu a je mi nepříjemný si tím zaplácávat hlavu ještě i v beletrii. Byť chápu, že kniha bude na trhu několik let dokud jí nevyprší licence, takže zřejmě nejde toto téma zcela ignorovat, obzvlášť když se děj odehrává v Itálii a kniha vyšla v roce 2020.

Tentokrát prostě nemůžu s čistým svědomím dát plnej počet hvěz, dokonce ani čtyři.

Z knihy jsem si vypsala:
"Kdo se chce nechat obelhávat, toho nezachráníš."
"Řeknete, že jedna plus jedna jsou tři, a jste za blázna. Zpochybníte, že jedna a edna musí být vždycky jen dvě, a je z vás mudrc."

cucik14
25.07.2021 5 z 5

Když jsem četla anotaci, tak jsem nebyla tématem sekt příliš nadšená. Ovšem je to Goffa, který prostě umí, takže za mě opět skvělý.

harena
09.07.2021 4 z 5

Těšila jsem se, protože je příjemné přečíst si zase českou detektivku od M.Goffy, i když tato se odehrává ve velké většině v Itálii. Pouhých 200 stran a kapitoly, ve kterých Martin Vráz vězí až po uši v pěkném maléru , se střídají s kapitolami, kde popisuje, jak se do toho průšvihu dostal. Je to asi nejslabší díl a nepřišlo mi to až tak jako detektivka a ani vysvětlení o covidu a novinářské kachně mi nesedlo. Konec je otevřený, uvidíme jestli bude pokračování v dalším díle.

Lenka.Vílka
08.07.2021 4 z 5

Je to Goffa. A má to jenom 200 stran. Proto mě scénář a stavba vyprávění moc nepřekvapily. Tedy v dobrém...

Samozřejmě, že díky jednomu případu se toho rozebere mnohem víc. Ne jenom ta jedna konkrétní sekta. Jako vždy je zmíněno i pár minulých českých a světových restíků na tohle téma, kde se zároveň vysvětlí, jak sekty fungují, a všechno kolem. A to mě nikdy nepřestane bavit. Ať už to znáte nebo neznáte, čte se to dobře, protože jako vždy podané vážně lehkým stylem. A to vás buď u autora baví nebo ne. Pokud nebaví, měli jste skončit hned u Přiznat vinu, ne se trápit s dalšími díly. Starýho psa, novým kouskům nenaučíš, že...

Tak jsem čekala, kdy a proč to půjde do háje. (Na tenhle díl se jako hejtuje hodně. A protože jsem zvědavá osůbka, četla jsem jako o život, abych to zjistila.)

A asi jsem to pochopila :D

Nevim, zda to nebylo už trochu přes čáru, to kolem covidu. Ale já jsem z té skupiny, která toho má už dost v reálu a je pro ní divný a nepříjemný si tím zaplácávat mozek i v knize. Možná až za pár let, zatím to je na mě moc brzo :/

PS a možná SPOILER: nejde jenom o to, co se Marek dozvěděl v kapitole 31, a že bylo 50 stran do konce knihy, a my jako čtenáři víme, že se tam ještě dostane do velkýho průšvihu, ale šokovalo mě, jak tomu tak rychle uvěřil. Jak si rychle zvolil snazší cestu. Protože se ten magor rozpovídal? Z ničeho nic to vybalí? A on mu uvěří? Teda jo, chápu, musí se to ověřit. Ale ani na vteřinu tam nepadne něco jako stín pochybnosti? Až potom, když se to tvrzení neprokáže? To mě zamrzelo.
Protože konec je jaký je. A je vlastně na vás, ať si vyberete. Asi podle toho, zda vidíte sklenici poloplnou nebo poloprázdnou. Vlastně neodpoví na stoustu otázek. Což je na druhou stranu fajn. To život taky vždycky nedělá...

Škoda nápisu na knize "Původní česká detektivka". Ale chápu, když nevíš do jaké škatulky to dát, dej tam detektivku, přece se tam "něco hledá"...

A moje bohužel první nižší hodnocení autora než pět hvězd je na světě. Snad se příště vrátíme do normálu ;) :)

Jenny46
03.07.2021 4 z 5

M. Goffa je můj oblíbený český spisovatel. Dokáže příběh vyprávět poutavě, i když začátek byl pomalejší, ale druhá polovina nutí otáčet stránku za stránkou. Jeho knihy určitě stojí za přečtení autorova poznámka, že Marek a Mikuláš S. se znají, dokáži si oblíbené hrdiny představit spolu jak vyšetřují případ .o)))
Těším se na další pokračování ...

konicekbily
29.06.2021 5 z 5

Příběh ze současnosti, odkazy na historii a reálné skutečnosti souhlasí. Je to to nejenom thriller, či detektivka, ale současně i varování tomu, kdo by snad spoléhal na někoho nebo některé, kteří se mu jakoby náhodou zjeví, že mu všechny problémy - záludnosti života - pomohou jednoduše vyřešit. Sám jsem byl osloven několikrát - různými rafinovanými "náborčími" - a pro slabší povahy může být složité jejich lákadlům nepodlehnout. Moc pěkně napsáno!

Chesterton
17.06.2021 1 z 5

Četla jsem zcela jinou knihu než ostatní zde. Jediné, co mohu podepsat je komentář Greenfingers.
Úvodní kapitoly s dopisem mě zaujaly a zadoufala jsem, že si u mě Goffa napraví reputaci z Děvčátka. Nestalo se.
Téma sektářství je otřepaně bulvární a tady opravdu o nic objevného nejde. Ano, je to celkem čtivé, sto stran jsem přečetla raz dva, sympaticky neokázalé. Ovšem taky celkem nudné. Případ Mileny Dvorské to fakt nezachránil stejně jako mnohá další vata nebo covid.
Jedna hvězda za fórek s invalidním vozíkem, na víc to není.
No nic, přístě třeba potkám Mika Syrového a budu konečně spokojená . . . .
1/2

čef
13.06.2021 5 z 5

Hezké shrnutí našich spasitelů v různých sektách po roce 1989, jakož i podobných vychčionů ve světě. Spasitelů peněz, které se jen tak nečinně povalovaly u hloupých až blbých nebo psychicky nemocných chudáků, kteří potřebovali nějaké vysvětlení své podivné existence. Často se však dočkali něčeho úplně jiného než vytržení ze svých omylů a nespokojenosti, často takového, jaký je opravdu pěkně popsán v této knize.

LaCoccinelle
11.06.2021 5 z 5

Opět skvělé. Jako bych tam s Markem byla zavřená...