Hordubal

Hordubal https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12655/bmid_hordubal-WWN-12655.png 4 1008 134

Noetická trilogie série

Čapek se ve svém psychologickém díle Hordubal inspiroval skutečným příběhem. Juraj Hordubal se po osmi letech vrací z Ameriky domů, ale žena se k němu nemá a dcerka ho nepoznává. Následně se od svých kamarádů dozvídá, že ho žena podváděla s čeledínem. Milostný trojúhelník končí tragédii...

Balrog
16.12.2016 2 z 5

Mám moc ráda knížky, které nutí přemýšlet, neříkají všechno a hlavní iniciativu nechají na čtenáři. Na této povídce mi ale strašně vadilo, že postavy nejsou schopné dát dohromady myšlenku vyjádřitelnou alespoň v kratším souvětí, ti lidi mi připomínali svými vyjadřovacími schopnostmi dítě předškolkovského věku:
"Máš ženu?"
"Co? Nač?"
"Pravda, nač."
Kvůli těmto dialogům mi málem explodovala hlava.

Hopicek495
26.10.2016 3 z 5

Úvod knihy mě příliš nechytl, ale postupem času ti bylo lepší a zajímavější. Nakonec se z toho vyklubal výborný román.

VeronikaJak
03.09.2016 4 z 5

Když jsem s Hordubalem začala, byla jsem pohlcena emocemi. Především tou jednou - cítila jsem se jako vyvrhel. Pravěpodobně jako sám Juraj. První dvě knihy byly skvělé, ta třetí už byla spíše takovým dovyprávěním toho, co už se dalo předpokládat. Žádné překvapení mě na konci nečekalo. Četbu jsem si ale užila. Za mě má velké plus právě za styl a jazyk vyprávění.

gacie
03.08.2016 5 z 5

Hodně moc se mi líbil způsob, jakým bylo dílo napsáno. Jazyk a styl. Prosté a účinné. Jen jsem očekávala, že když je knížka rozdělena do tří částí. Každá jednotlivá část bude z pohledu hlavních postav. První Hordubalova, druhá Hordubalová a třetí z pohledu čeledína. Závěr mi přišel takový zkrácený, klidně by mohl být více propracovanější. Vůbec by mi to nevadilo. Spíše bych to přivítala. Karel Čapek je fakt výborný spisovatel.

Katy007
24.07.2016 3 z 5

Krásně napsáno, jen jsem předpokládala více nečekaný konec. Ale to je u milostných trojúhelníků asi normální... Skvělá kniha na prohloubení deprese způsobené lidskou malostí, povrchností a nedoceněním.

peta5472
05.06.2016 3 z 5

Čekala jsem něco lepšího. Pořád jsem hlavnímu hrdinovi-Juraji fandila. Ale on byl paličák a nedal si říct. Knížka dokáže upoutat a nelze se od ní odtrhnout, i když mě některé situace naštvaly.

Plútarchos
24.05.2016 4 z 5

Celkem nevydařený návrat Juraje Hordubala z Ameriky do rodné vsi Krivá na Podkarpatské Rusi... Takový lidsky tragický příběh, oslava přírody, obyčejného těžkého života na vsi se všemi jeho radostmi i strastmi. Sny hlavního hrdiny, které nedokáže uskutečnit kvůli své zarputilé povaze, povaze okolí a nedostatku komunikace(?) jsou odsouzeny k zániku, stejně jako jejich nositel.

"Nakvašený kramář u okna si stírá modrým šátkem pot. Třeba zase řekne: To je horko! Horko, pane? Tomu říkáte horko? Měl byste být, pane, na lowerdecku; nebo dole v shaftu na antracit... Tam posílají niggery, ale já to vydržel, yessr. Za sedm dolarů. Hallo, Hordubal! Hallo, you niggash! Ach, pane, člověk mnoho vydrží. Kůň ne. Tam dolů už nemohli dát koně, aby tahali káry. Příliš horko, pane. Nebo takový lowerdeck na lodi... Člověk mnoho vydrží, jen kdyby se aspoň mohl domluvit."

"Širá je polonina: tu onde smrky, velké a mocné jako církev, člověk by smekl širák a nahlas pozdravil; a tráva hladká, klouzavá, kratičká, měkce se po ní šlape jako po koberci; dlouhá a lysá polonina mezi lesy, klene se široko daleko, nebe nad sebou a lesy shrnula na bok: jako když chlap si rozhalí prsa a leží, leží si a hledí Pánu Bohu do oken, -- ah, ahah, to se mu dýchá! A Juraj Hordubal je najednou malinký jako mraveneček a běží po širé polonině, kampak, kam, mravenečku? Inu tam, hore na temeno, vidíš tam pást se ty maličké, červené mravence? tam já mám zamířeno. Širá je polonina.
Širá je, Pane: řekl bys, stádo volů? Ty červené tečky? Dobré to má Hospodin: dívá se dolů a řekne si, ta černá tečka tuto je nějaký Hordubal, ta světlá tečka tamto je Polana; musím se podívat, potkají se ty dvě tečky? či mám je k sobě postrčit prstem?"

switch.man
29.03.2016 4 z 5

Solidní psychodrama s pěkně vykresleným životem na horské vsi Podkarpatské Rusi tehdejší doby.

Mimo to, co jsem četl v jiných komentářích, musím říci, že jsem možná čekal trochu jiný konec.

Hordubal byl ve státech 8 let, 5 let posílal domů ženě peníze. Poté bez jakékoliv zprávy (byť ani odesílatel, ani příjemce neumí číst...) 3 roky ani zpráva, ani peníze...
Co o tom - a vůbec o téměř všech věcech - Polana, žena Hordubalova, míní, se nedozvíme ani slovem. Je to v podstatě němá postava.
Celé dílo logicky směřuje k jedinému možnému rozuzlení, které také přichází.

Nevím proč, ale pořád jsem měl pocit, že to musí dopadnout jinak.. Že Polana tají něco, co nám autor říci nechce. A že to v závěru praskne a nastane zlom, který vše zvrátí.. Závěr, který ukáže, jak vesnické pomlouvání a vůbec povrchní odsuzování může být kruté, nebezpečné, vedoucí třebas až k justičnímu omylu.
Ale tenhle pocit byl asi jen výplodem mé bujné fantazie. "Skutečnost" bývá většinou nepříjemné jednoduchá, jako zde.

Y.F.N.
11.12.2015 5 z 5

K Čapkovi jsem byl velice skeptický. V mých očích měl nálepku dalšího Čecha kterého musím chtě nechtě přečíst vrámci povinné četby. O to víc jsem byl mile překvapen po dočtení Hordubala. Děj má myšlenku, roztodivné charaktery jednotlivých postav - zejména Miša, přítel Hordubala, je dokonalý a jazyk díla je velice kvalitní. Takže všem podobným skeptikům vřele doporučuji.

iluliacross
27.09.2015 4 z 5

Věděla jsem už předem, o čem je příběh. Ale nevěděla jsem, jak geniálně to Čapek napsal. Je tam schována spousta úvah. A hodně si lámete hlavu nad tím, která strana je lepší. Zbožňuji Čapkovo A la these...

Fafyna
23.07.2015 4 z 5

Poměrně jednoduchý příběh o lidské krutosti a nevděčnosti. Jak to sakra ten Čapek dělá, že jsou jeho knihy stále aktuální? Velmi čtivé a zajímavé.

Eventful
21.07.2015 1 z 5

Podle mě naprosto o ničem...od začátku bylo jasné kdo to s kým táhne a žádný překvapivý konec také nenastal. V podstatě to neskončilo nijak. Nevím, ale pro mě nezajímavé, nudné..

krnoha
19.03.2015 4 z 5

Hordubal - pokus o model člověka, který se řídí svým srdcem. Je to jen taková intelektuálská hříčka, ale díky geniálnímu autorovi se to dá číst. Takový člověk musí žít v jednoduchém světě, aby nemusel přemýšlet. Dáme ho tedy do slovenské horské vesnice. Ani tam si ale nemůže rozumět s lidmi, protože mezilidské vztahy jsou řízeny všemožnými orgány, ale srdcem jenom málo. Tak ho navíc pošleme na deset let do Ameriky, kde s nikým nemluví, protože nezná jazyk. Potom se vrací a zase nemůže s nikým mluvit, je tady bariéra mnohaletého odloučení. Hordubal najde spřízněnou duši jenom v bačovi, který žije v horách s ovečkama mimo lidskou smečku. Bača je z jiného světa, nechápe o čem lidi mluví a proč, takže na každou otázku odpovídá - Co? -

V tomhle stádiu jsem knihu odložil jak poprvé v mládí, možná to bylo v dětství, a odložil jsem ji ve stáří zas. Ale nedalo mi to a zase jsem se k ní vrátil. Měl jsem štěstí, Hordubal se totiž autorovi vzepřel a začal se chovat přece jenom trochu lidsky. Je přece sedlák, musí být mazanej. Naštěstí, jinak by se příběh nehnul dopředu. Ale dlouho mu to nevydrží, autor ho zkrotí a Hordubal zažívá samádhí, kdy se lidská duše odloučí od vztahových problémů a nachází štěstí. Pan Čapek dosáhl
svého a Hordubal konečně umírá na únavu srdce a současně na lidskou zlobu. Následuje pitva a nikdo, natož mrtvý Hordubal, nemůže autorovi rozmluvit tu závěrečnou dojemnou čapkovskou větičku.

Srdce Juraje Hordubala se kdesi ztratilo a nikdy nebylo pohřbeno.

scareface
19.01.2015 5 z 5

Tragický psychologický příběh z Podkarpatské Rusi o Juraji Hordubalovi, který se po osmi letech vrací z Ameriky k rodině, byl inspirován skutečnou událostí. Online čítanie na rádiu Vltava v podaní I. Bareša.

Matt Baker
04.01.2015 4 z 5

Psychologická díla mám velmi rád, dokonce je někdy i přímo vyhledávám. Sice mám Karla Čapka velmi rád, ale zde mi k dokonalosti stále něco chybělo.

Kolaloka
11.12.2014 3 z 5

kniha mi přijde taková nedodělaná jakoby "odfláknutá". většina knihy pojednává o hordubalově návratu z ameriky, o jeho očekávání a následném zklamání. vraždu (kterou bych čekala spíš na začátku - ale to mám asi z četby detektivek) a její vyšetřování autor "zmákl" popsat v pár posledních stránkách. škoda, že to tak utnul, mohla to být zajímavá kniha.
jinak žádnou velkou psychologii jsem v tom nenašla, čtenáři je sice umožněn poměrně hluboký náhled do hordubalovy mysli, ale o myšlenkách ostatních se nic nedočte.

MessiáŠ
30.11.2014 4 z 5

„A máte pocit, Karlíčku, že jste ji jako našel? Tu pravou pravdu?“
„– – Ještě tu jehlu bych chtěl najít.“

Už samotná kompozice díla, tedy důsledné rozdělení do tří částí, vymezuje interpretační a sémantická pole, v nichž se při četbě Hordubala budeme pohybovat. První část by se dala označit za žánrovou pastiš na vesnický román s důrazem na psychologii tragického hrdiny Juraje Hordubala. V této části jsou líčena tradiční úskalí v konvencích daného žánru, nechybí ani jazykově odlišené nářečí Podkarpatské Rusi, ozvláštňující jsou Hordubalem užívané přejímky z angličtiny. Už ty nás upozorňují na to, že Hordubal, který posledních osm let strávil jako majner (sic) v Americe, je od počátku svého návratu do rodné vsi cizincem, Amerikánem. Je člověkem, který není nikde doma, vyhnancem, který jako by nepatřil ani do své doby; v Americe se nedokázal domluvit kvůli jazykové bariéře, po návratu se nedokáže domluvit ani s vlastní manželkou a dcerou, když se sami sobě navzájem odcizili a tuto propast nedokážou nikterak překročit ani s postupujícím časem. Jejich jediným sdíleným jazykem byl jazyk peněz, když Hordubal v dobré víře posílal pravidelně své manželce velkou část v šachtě těžce vydřených dolarů, zatímco ona si vydržovala mladého čeledína jako svého amanta. Zřetelné a nepřekonatelné rozdíly se objevují i v symbolické rovině: zatímco Hordubal trvá na obdělávání hornaté půdy, libuje si v náročných horských výšlapech, kteréžto mají vertikálně odkazovat na jeho víru v Boha (v tomto ohledu je také důležitá scéna, kdy se Hordubal při první společné večeři diví, že se nikdo neměl před jídlem k modlitbě), manželka Polana s čeledínem Štěpánem tato stará pole prodávají a začínají definitivně hospodařit v rovinách, na stejném principu je vystavěna i kontrastní dvojice zvířat, která charakterizují dva mužské protějšky: Štěpán, mladý, energický, progresivní, a jeho koně, na druhé straně Hordubal, až příliš dobrosrdečný, ba naivní, nepříliš bystrý, a jeho krávy.

Čapek však udělal tu geniální věc, že k tomuto v zásadě ničím výjimečnému příběhu, který se navíc částečně opírá o skutečné události, přidal další dvě části. V úvodní noticce je poznamenáno, že „příběh chce být pouhou fikcí a nesnaží se ani o jakoukoli věrnost folkloristickou“, čímž je de facto řečeno, že onen příběh je mnohem spíše záminkou, nástrojem, který má rozehrát jiné příběhy a další významy. V tomto ohledu bychom mohli prohlásit Hordubala za metapříběh, jelikož zbývající dvě části se snaží rekonstruovat události, které my coby čtenáři díky první části omezeným způsobem známe. Žánrově je druhá část strohá detektivka, třetí neméně strohá soudnička.

Urputné vnitřní boje, které sám se sebou Hordubal sváděl, již nejsou předmětem ničího zájmu, v ohnisku dění se ocitají především samotné vyšetřující subjekty, které v zcela odlidštěném procesu vidí především možnost vlastního sebezviditelnění. Detektivové v druhé části se snaží v duchu Occamovy břitvy nalézt nejjednodušší řešení, jeden z nich chce dokonce popřít nezvratné důkazy, aby si ulehčil práci, druhý se pro změnu neustále naparuje a neváhá hledat po několik desítek dní corpus delicti pro vidinu kariérního postupu. Samotný soudní proces se změní v sofistické rétorické cvičení, kterému přihlíží senzacechtivý prostý lid, jenž žádá oprátku nejlépe pro oba obžalované.

Žádná ze stran, ať již úmyslně či neúmyslně, není schopna překročit stín své myšlenkového schématu, diskurzu, chcete-li. Jediný, kdo tak tento nadhled má, je samotný čtenář, který vidí, že domněle jednoduchá pravda jakož i člověk je ve své skutečnosti mnohem složitější, vrstevnatější, má mnoho faset, které nelze kategoricky redukovat do jediné a o které lze vynést definitivní soud jako o té jediné a správné, pravdivé. Samotnou pravdu, tedy přinejmenším to, jak se odehrál onen podivuhodný skon či mord, nám Čapek dokonce zatají úplně. Což jenom opět posiluje pointu, že tu nejde o vyšetřování případu, ale o vyšetřování pravdy, jejích perspektiv a člověka uvnitř a vně ní, pročež tento zapeklitý případ nelze vyřešit ani detektivními, ani právnickými poučkami, ale prostým konstatováním o neřešitelnosti celé spirálovité kauzy jedním jediným, a tedy nutně zjednodušujícím výrokem.

maca5449
06.11.2014 5 z 5

K Hordubalovi jsem se dostala díky povinnému referátu na škole. Je to dokonalá kniha. Tolik křivdy, tolik bolesti, tolik nepochopení...

zuzak07
15.08.2014 4 z 5

Překvapivě se to četlo dobře a dopadlo to tak, jak jsem nečekala. Příběh, který dnes tolik nepřekvapí, ale ve své době byl něco neobvyklého.

fanciulla
25.02.2014

Na tejto knihe ma fascinovali dve veci. Človek, ktorý nevie čítať ani písať odíde za prácou na druhý koniec sveta a nechá doma ženu, ktorá takisto nevie čítať ani písať a pritom si ani neuvedomí, že osem rokov bez akéhokoľvek kontaktu môže nejak narušiť toto manželstvo. Druhá vec je Hordubalovo odmietanie vidieť pravdu. V prostredí a dobe, keď bol rozvod nemysliteľnou vecou ťažko riešiteľná situácia. Je to moja druhá kniha od Čapka a som prekvapená ako perfektne vystihol myslenie dedinského človeka. Trochu ma mrzí, že nedáva nahliadnuť aj Polaninej mysle.