Noční směna (20 povídek)

Noční směna (20 povídek) https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/370948/mid_nocni-smena-MLP-370948.png 4 1361 170

Povídky a novely série

Dvacet příběhů, v nichž nic není, jak se zdá, a temné stíny noci pronikají i do bezpečného světla dne. Příznivci krále hororu dobře vědí, že Stephen King nevyniká jen znamenitými romány, ale píše i skvělé povídky. Ve dvaceti zneklidňujících příbězích této sbírky to dokazuje s virtuozitou přímo mistrovskou. Zavede nás na důvěrně známá, obyčejná místa, která na první pohled nevzbuzují žádné podezření. Střední škola, prádelna, kukuřičné pole, to nejsou místa, kde by měl člověk obavy, jenže ve světě Stephena Kinga může démonickým silám sloužit každé prostředí. Když je doba příhodná, mají temné síly moc a oběti jsou zaskočeny nepřipravené…... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Night Shift , 1978

Didi
04.11.2011 5 z 5

Povinná četba je povinná četba, ale když dojde na Kinga, musí i povinná četba stranou. Do této knihy jsem se vrhla opravdu s chutí a nelituji. Některé povídky mi přišly trošku slabší (Jahodové jaro, Žena v pokoji), jiné jako absolutní sci-fi (což ovšem nijak neubírá na jejich atraktivitě; Šedá hmota, Jsem brána) a u některých jsem se bála i za bílého dne (Prokletí Jeruzalemské, Na dobrou noc). Celkově musím říct, že mě King opět nezklamal. Zvláštní pozornost věnuji povídce Nekuřáci a.s., která přináší opravdu nekonvenční a ojedinělý způsob jak přestat kouřit - ta mě opravdu nadchla; a také povídce Děti kukuřice, na kterou jsem se hodně těšila a která mě nezklamala. Popravdě řečeno, byl to pro mě hodně silný zážitek a četla jsem ji několik dní :-)
Celkově dostává King do mého soukromého zápisníčku 1*

Kvothe
04.10.2011 5 z 5

Popravdě se jedná o první povídkový soubor, který jsem od Kinga četl, ačkoli mám jeho romány poměrně načtené. První povídka - Prokletí Jeruzalému - mě zaujala, ale poté jsem se do jednotlivých povídek nedokázal tak úplně vžít. Druhá povídka Noční směna mi ve svém vyvrcholení přišla dosti slabá. Další jako Noční příboj nebo Jsem brána mě také moc nezaujali, ale Kostlivec byl už lepší a od Bojiště se to začalo lámat a nyní hodnotím Noční směnu pěti hvězdičkami, protože většina povídek byla úžasná a u poslední, emočně velmi vypjaté, Ženy v pokoji, jsem povídky, které mi přišli slabší vůbec neřešil.

Náklaďáky mi myšlenkou lehce připomněli Čapkovo R.U.R.
Mrtví se někdy vracejí - super, Jahodové jaro - velmi mrazivé, Nekuřáci a.s. - skvělé! Skutečně úžasná povídka.

Musím však říci, že ačkoli miluji sci-fi, fantasy a horor, tak mě v tomto povídkovém soboru nejvíce zasáhli povídky, které jsou
velmi reálné - tedy bez fantastických prvků a nebo jen lehoučce zabarvené něčím nadpřirozeným. Nyní mám na mysli právě
Nekuřáky a.s., Poslední příčku žebříku, Ženu v pokoji nebo Římsu.
V každém případě doporučuji!

DeDe
15.09.2011 5 z 5

Dávám 5/5, neboť většinu z těchto povídek si přečtu velmi ráda znovu. U Římsy jsem měla závratě, Náklaďáky mě rychle vtáhly do děje, při čtení Trávníkáře jsem si říkala "bože, ten King je magor, jak tohle vymyslel?" :-) Nejvíc jsem si ale užila Bojiště, Nekuřáky a Jsem brána. Perfektní knížka na zimní večery! Obvykle povídkám moc nefandím, ale nepřečíst Noční směnu by byla škoda.

smetyl
18.02.2011 5 z 5

Povedený kousek, povídky jako třeba Římsa, Děti Kukuřice a Muž, který miloval květiny mi opravdu sedly, ostatní byly jen o trochu slabší, tudíž dávám pět hvězd...

pistalka
31.01.2011 5 z 5

( 13 x 5 + 6 x 4 + 1 x 3 ) / 20 = 4,6 = * * * * *

U povídek nehodnotím ani tak děj, jako spíše nápad a pointu. A v tom se Kingovi Noční směna (jeho sbírková prvotina) povedla a jsem rád, že i já jsem si ji vybral jako první. Zároveň je to taky mou dvacátou přečtenou autorovou knihou.
Za nejpovedenější kousky považuju: Děti kukuřice (naprosto výborná atmosféra), Římsu a Mrtví se někdy vracejí. Výborné jsou ale skoro všechny a i ty nehororové mají něco do sebe. Jediná slabší byla Noční příboj; ta mi přišla bez jakékoliv pointy.

maphiosso
14.11.2010 4 z 5

Nevyvážená, avšak velice kvalitní povídková sbírka. Poslední příčka žebříku, Mrtví se někdy vracejí nebo Děti kukuřice patří k těm nejlepším povídkám, které kdy Stephen King napsal.

Rockwood
30.11.-0001 4 z 5

Dávám čtyři hvězdičky, protože některé povídky pokulhávali. Tedy mně osobně nepadly do noty, ale zase na druhou stranu se tam objevily i povedené kousky, které si rád přečtu znovu.

Ewča
30.11.-0001 5 z 5

Nějvíce se mi líbily povídky : Mrtví se někdy vracejí, Jahodové jaro, Nekuřáci a.s, Poslední příčka žebříku a Prokletí Jeruzalému i když ostatní povídky také nebyly špatné...

paulhunter
30.11.-0001 5 z 5

Pro mě nejlepší povídková sbírka od Stephena Kinga. Povídky jako Bojiště, Nekuřáci, a. s., Římsa, Jahodové jaro, Šedá hmota a Poslední příčka žebířku prostě nemají chybu.

Apache
30.11.-0001 5 z 5

Každý, kdo se někdy zajímal o horrorovou povídku, musí uznat, že jedná-li se o sbírku z pera jediného autora, je Noční směna úctyhodné dílo, jež strčí do kapsy kdejakou antologii typu "best of horror stories". A tady máme pohromadě hned tři kusy, které patří k vrcholům žánru: Nekuřáci a.s. (Kingova asi NEJvtipnější povídka - ocení hlavně náruživý kuřák), Římsa (jeho možná NEJnapínavější krátká story - pokud trpíte na závratě, tak si ji vychutnáte) a Na dobrou noc (to je povídka mého srdce, takže: jeho NEJlepší).
Kdyby zbývajících 17 položek na seznamu nestálo za nic, díky výše jmenovaným bych celek přesto hodnotil vysoko. Ale máme tu ještě Děti kukuřice, Poslední příčku žebříku, titulní Noční směnu, Šroťáka, Kostlivce, Mrtvé, co se někdy vracejí nebo Bojiště - dohromady tedy minimálně deset (což je plná polovina) povídek na vynikající úrovni, z nichž každá by byla schopna zazářit i v té nejprestižnější horrorové antologii. Proto je Noční směna pro každého fanouška horroru doslova povinností a pro většinu ostatních dílem, které rozhodně zaujme. Nutno dodat, že k pocitu uspokojení náležitě přispívají excelentní překlady P. Medka i T. Ebena. O takových si později vydaná druhá Kingova sbírka Skeleton Crew (česky Mlha) může nechat jen zdát.