Noc v Lisabonu

Noc v Lisabonu https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/530/bmid_noc-v-lisabonu-wio-530.jpg 4 929 99

Německý emigrant Josef Baumann-Schwarz vypráví příběh své velké lásky člověku, kterého náhodou potká v lisabonském přístavu, posledním útočišti těch, kdo prchají před Hitlerem na západ. Instinkt pronásledovaného mu napovídá, že neznámý je stejný štvanec jako on. Musí někomu vylíčit svůj příběh, aby přetrval, aby se uchoval obraz jeho zemřelé ženy, protože se obává, že jeho vlastní paměť podlehne časem vlivem pudu sebezáchovy milosrdnému zapomnění. Věnuje krajanovi i dva lodní lístky, pas a vízum do Ameriky, jako by mu symbolicky odkazoval svou osobnost i svůj osud, tu strastiplnou "neutěšenou a vzrušující odyseu strachu, komiky, útěku, byrokracie, zoufalství a lásky", křížovou cestu "věčného milence a paroháče".... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Die Nacht von Lisabon , 1962

Pink Martini
02.02.2014 5 z 5

(Uwaga spoilery!) Noc v Lisabonu mi dlouho unikala. Byla jako očekávaná a spásná loď, která měla přirazit k portugalským břehům a vzít uprchlíky do Ameriky, jenomže jaksi nepřiplouvala. A pak jsem se po letech konečně dočkala.

"Nechci tuhle noc zůstat sám."
"Chcete, abychom ji strávili spolu?"
"Ano. Až do zítřejšího rána."
"To je všechno?"
"To je všechno."
"Víc nic?"
"Víc nic."

Ani my, čtenáři, nedostaneme víc. Jen jedinou noc v Portugalsku, během níž nám Josef Baumann/Schwarz odvypráví svůj příběh. Jsme jeho posluchači, zpočátku vyděšení a nervózní, kteří s tím neznámým člověkem odešli jen kvůli možnosti odjet pryč z Evropy, ale nakonec budeme překvapeni, jak mohla noc tak rychle skončit. Natolik je Schwarzův osud silný a přitáhne si pozornost k sobě jako lampa bloudící noční můry.

Co se týče postav, jejich vykreslení a psychiky, je to klasický Remarque. Zbožnovaný. Zaslouží vyseknout poklonu na to, že seznámil generace s osudem mladých vojáků ve válce a hořkým údělem meziválečných emigrantů. Oceňuji i to, že představuje jednu z výjimek na poli klasiky, po níž šáhnou i junioři ctící jiné žánry. Je odrazovým můstkem pro vyšší levely četby. Jeho citáty jsou stálicí na všech databázích. Dokázal popsat nejtěžší období svého života tak, že je za ně tisícovkami čtenářů milován a oni je s radostí znovu a znovu prožívají s ním. Předává varování před událostmi minulosti, které by se neměly opakovat.

"Možná, že budou naši dobu označovat za dobu ironie. Ovšem ne duchaplné ironie osmnáctého století, ale nedobrovolné a nejvýš zlovolné nebo hloupé ironie našeho neotesaného století technického pokroku a kulturní zaostalosti."

Noc v Lisabonu připomíná stejně jako ostatní příběhy EMR ten malý kousek jantaru, co nový Schwarz objeví v dopisech a nechá si ho na památku. Neseme si část jejich obsahu s sebou jako připomínku minulých dob a jejich příběhů. Zůstanou v nás a nezaniknou. Předávají se dál, nezemřou. Josef Baumann nemusí mít obavy, jeho příběh je stále živý a nezapomnělo se. Asi nejde učinit jinak, než z fleku odkliknout 5/5.

"Ačkoliv jsem byl v Lisabonu už týden, nezvykl jsem si dosud na bezstarostné osvětlení tohoto města. V zemích, odkud jsem přijel, byla města v noci černá jako uhelné doly a světélko v temnotě nebezpečnější než mor ve středověku. Přišel jsem z Evropy dvacátého století."

martinka_d
26.01.2014 5 z 5

Remarque opět v této knize nezklamal, příběh vyprávěný za jednu noc se vešel do celé knihy. Je to příběh o lásce, a o tom jak to lidé měli v době 2.sv. války těžké. Opravdu doporučuji si tuto knihu přečíst, ostatně jako všechny jeho knihy :-)

historikola
23.11.2013 5 z 5

Knížka je krásně napsaná. Příběh v knížce je tak napsaný, že Vás vtáhne do děje a pak tu knihu musíte přečíst děj se co děj.
Krásný příběh z války.
Je to rozhodně jedna z mála knížek, která má čestné místo u mě v knihovně.

David

ladypink
06.11.2013 4 z 5

Nádherný příběh z prostředí druhé světové války. Příběh dvou zamilovaných mi lehce připomínal knihu Nebe nezná vyvolených.

Hory
21.09.2013 5 z 5

Remarque mě nikdy nezklame a nikdy neurazí :) Sice mi přijde, že je pro jeho knížky téměř pravidlem existence nemocné lásky hlavního hrdiny (překvapení...rakovina), která na závěr umírá, ale i přesto, že to již na začátku knihy tuším, vždy mi to nebrání jí dočíst až do konce a zatím jsem nikdy nelitoval. A když je k tomu ještě přidán i jiný pohled na 2.sv, kdy samotní Němci byli pronásledováni po celé Evropě svými "bratry", nelze než nedat 5 hvězd :)

Katuska001
16.09.2013 5 z 5

Pěkný, ale smutný příběh z předválečného a počátku válečného období a těžkém životě emigrantů, kteří před Hitlerem utíkali z Německa.

KikiZ
04.09.2013

Krásné a velmi smutné, ale můj favorit jsou přece jen stále Tři kamarádi.

natymau
25.08.2013 5 z 5

podle me nejlepsi kniha od Remarqua!!

lenya
19.08.2013 4 z 5

Mám ráda všechny Remarquovy knihy, ale takhle je opravdu výjimečná. Neuvěřitelně napínavý příběh plný paradoxů a skutečných pravd. Najde se v něm každý, můžete najít příběh lásky, napínavý boj o život, životní moudra.. Napadlo mě třeba, že naše jméno je vlastně jen pár písmenek na občance..

budíček
08.06.2013 4 z 5

Noc v Lisabonu je silná, smutná a melancholická. Je příběhem velké lásky na pozadí krutých historických chvil dvacátého století. Opět se i v tomto příběhu setkáme s emigranty, kteří byli nuceni opustit Německo, ale není tu takové množství různých vedlejších postav jako v Miluj bližního svého. Není tu ani tolik odlehčujících vtipných momentek jako ve výše zmiňovaném. Z tohoto příběhu je cítit spíš ona melancholie, láska a bolest. Vypravěč příběhu je osoba, jejíž skutečné jméno nám zůstane utajeno. Vypráví svůj životní příběh jinému náhodně vybranému emigrantovi, který za vyslechnutí jeho příběhu obdrží lodní lístek na cestu do Ameriky. Celou noc pak vypráví o sobě, lásce ke své ženě, která zpočátku sice nebyla nijak zvlášť silná, ale posléze se projevila, také díky mnoha událostem, v plné síle. Těžko soudit činy některých postav v té hrůzné době, např. i přesto že žena hlavnímu hrdinovi byla nevěrná, nešlo s ní nesoucítit a jako literární postava mi byla i přes své chyby celkem sympatická. O to víc mi pak byl sympatičtější její muž, který byl schopný pro ni mnohé obětovat i když věděl, nebo alespoň tušil, co je zač. Nevnímám ho jako ubohého nebo hloupého paroháče, jak se sám označil. Spíš naopak, jen hodně silný a oddaný člověk by něco takového dokázal, a navíc jak by kdo byl schopen jednat na jeho místě?! Nejen o lásce a oběti je tento příběh, ale také o krutosti, kterou nevinní lidé zažívali od gestapa a v různých táborech, o strachu, zda soused neudá souseda, o strachu, zda se ještě někdy shledá se svými příbuznými a o odvaze a strachu, který z člověka dělá buď zbabělce nebo hrdinu, a přitom je často hranice mezi těmito dvěma stavy víc než tenká. I když si to čtenář na první pohled třeba ani neuvědomí, tohle všechno a mnoho dalšího objeví během jedné noci strávené v Lisabonu…

Argony
19.02.2013 4 z 5

Stojí za přečtení a hlavně za zamyšlení. Nebyla to lehká doba a dělala spousty nešťastných lidí.

Jarisko2
07.12.2012 5 z 5

Tady jsou slova zbytečná (anebo to neumím popsat?) Nádherná kniha..

Vevica
02.09.2012 5 z 5

Nádherne smutný príbeh, kniha aj autor patria medzi moje naj.

Marianka78
26.06.2012 5 z 5

Jedna z nejlepších knih,co jsem četla.......Perfektní...není tam nic navíc.Tenkrát lidé byli hodně silné a jen tak nic nevzdávali. .

Bunny
08.06.2012 4 z 5

Tuto knihu jsem otevřela na doporučení kamaráda. Věřila jsem, že se mi bude líbit. Stalo se...

Ikdyž jsem ze začátku měla trochu problém odlišit oba hlavní účastníky Noci v Lisabonu, příběh mě ihned zaujal.

Myslím, že dnes si již nedovedeme představit problémy, se kterými se lidé setkávali v této složité době. Nedovedeme si představit, jak byly některé osudy těžké a smutné.

To je hlavní z důvodů, proč doporučuji si knížku přečíst.

Dalšími jsou jistě autorův styl psaní a to, že se kniha bude dát číst i za mnoho let znovu. Už se na to těším :-)

maryzka
16.05.2012 3 z 5

autor pěkně popsal zoufalství lidí, kteří se snažili uprchnout ze Třetí říše.

dangerita
05.12.2011 4 z 5

Bezpochyby silný příběh a zároveň také zřejmě autorovo nejvýznamnější odsouzení fašismu.

Senza Jenka
08.04.2011 3 z 5

Dle vyjádření mého známého - historika - si Remarque občas dost vymýšlí.

Jíťa
30.11.-0001 5 z 5