Nikola Šuhaj loupežník

Nikola Šuhaj loupežník https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/141529/nikola-suhaj-loupeznik-141529.JPG 4 853 97

Románová balada, napsaná podle skutečného příběhu z let 1920-21 v Zakarpatské Ukrajině. Hrdina příběhu, válečný sběh, "civilisací netknutý, pudový hoch, kterého doba a poměry svedly rváti se na vlastní pěst o svobodu a život" je zakarpatským Jánošíkem, "který bohatým bral, aby chudým dával". Tragickou ironií hyne zradou právě těch, kterým prokázal dobro, zradou svých druhů. V postavě Nikoly Šuhaje ztělesnil spisovatel hrdinský epos celého kraje, smělý a houževnatý odpor lidu proti útlaku vládnoucího panstva.... celý text

MartinObranec
21.01.2017 3 z 5

Zajímavé přiblížení prvorepublikové zakarpatské Ukrajiny, zbojníka jsem během čtení neměl rád a nenašel jsem si žádného kladného hrdinu, ale to je jen můj osobní problém, autor za to nemůže.

Madluska
03.01.2017 4 z 5

To tedy byla síla! Mnoho jsem od Olbrachta nečekala, ale o to větší překvapení mi připravil. Tak lyrické vyprávění (jsem jediná, kdo si při čtení vzpomněl na Vančuru?), ovšem bez nějakého přihlouplého romantizování. Jsem nadšená! Právě tím, jak jsou postavy živé, nejen černobílé šablonky, ale prostě lidé z masa a kostí, se svými přednostmi, ale hlavně se svými chybami a snad i pochopitelnými motivy, které je nezřídka dovádějí na scestí. A to včetně Šuhaje, jemuž kupodivu chybí aureola a (na rozdíl od Robina Hooda nebo třeba Rumcajse) také on má své škraloupy minulosti. Osobně mě asi nejvíc zasáhl vztah mezi Eržikou a Nikolou (tolik něhy, vášně, odvahy, ale i slabosti) a vlastně i postava Eržiky (Kolik ta toho musela unést! Dá se její počínání omluvit? Pochopit?), nedotčená krajina a nelehký život lidí z Koločavy a okolí (Kdo by dnes vstával ve 4 ráno, aby šel napást husy? Kolik chlapů by se stloukalo s nějakými oborohy? - konečně už vím, co to je :-)). Ovšem stejně je na celé knize nejbáječnější onen nepopsatelný styl a to, že ji dotváří čtenář sám - bude fandit zbojníkovi? Četníkům? Eržice? Kamarádům? A uvěří vůbec celé téhle povídačce?
P.S. Není bez zajímavosti, že lidé v Koločavě údajně Nikolu jako žádného hrdinu nevnímají, jak mi prozradil kamarád po cestě na Ukrajinu. Sotva ho tam znají a odkaz ve vesnici žíje spíš díky knize než pověsti samé. Zvláštní.
P.S2. Skvělé je knihu doplnit Olbrachtovými články o tomhle zvláštním kraji - hezky to dokreslí obrázek místa, doby, lidí. Něco se sice (skoro doslovně!) opakuje i v Šuhajovi, ale jako celek je to ještě lepší. Fakt. Jen musíte přetrpět ty (podle mě) nudnější pasáže o tehdejší politice na Zakarpatsku.

haki34
20.11.2016 5 z 5

Ja mam Nikolu a jeho pribeh rada, proto nemohu jinak.. P.s. Priroda na Koločavě musi byt nadherna !!!

HanKasp
25.10.2016 5 z 5

Příběh Nikoly Šuhaje někteří známe z televizního ztvárnění, kde hlavní postavy hraje Miroslav Donutil a Iva Bittová. Ještě úchvatnější je však ztvárnění v divadle Husa na provázku, kde hostují Jan Zdražil a úžasná Eva Vrbková, a kde celá Balada je doprovázená hudbou a vy máte pocit, že se opravdu na Koločavě nacházíte.

Kniha Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník obsáhle popisuje krajinu, ale i povahy lidí v dřívější Podkarpatské Rusi, kde bída střídá nouzi a lidé jsou odkázáni sami na sebe a na své okolí. Mnoho občanů je Nikolkovi zavázáno a současně se jej bojí. Četníci jej nehodlají nechat být a tak začíná hon na zbojníka, co "údajně" bohatým bral a chudým dával. No, hlavně se snažil přežít.

S ohledem na staré výrazy (četla jsem vydání z roku 1958), se kniha četla poměrně pomalu a pro člověka znalého výše uvedená filmová ztvárnění přišla mnohdy zdlouhavá. Na druhou stranu se ale zase dovíte hromadu příběhů dalších postav lidí žijících tam kdesi v horách, kde sluníčko svítí jen chvíli, protože jsou tam úzká a příliš zařízlá údolí, kde proudí řeky Terebla a Koločavka.

hana1984
08.06.2016 5 z 5

nikdy nezestárne pro žádného čtenáře

Nikolka001
28.03.2016 3 z 5

Velmi pěkný příběh.

Peleus
06.03.2016 3 z 5

Zdá se, že mi unikla ona poesie vyprávěného. Pominu-li popisy krajiny, která zřejmě autorovi učarovala, je celý příběh o vymahači výpalného, jenž s těmi, kdo s ním nesouhlasí, jedná způsobem "Buď mi půjdeš na ruku, nebo ti vypálím chalupu." Jeho milá je sice "úžasná" dievčica a zřejmě měla jakýsi pádný důvod, proč neposlala mladého četníka i s jeho nabídkami milostného souznění ke všem čertům rohatým, ale... Asi tak.

citronekodvedle
03.02.2016 5 z 5

Kniha se mi moc líbila určitě si ji ještě někdy přečtu znovu a také mě navnadila na podobné zbojnické příběhy

adelinka
10.11.2015 4 z 5

tak trochu ťažké čítanie, čitateľ sa musí plne sústrediť a rozmýšľať....príbeh je dobrý - priateľstvo, čary, láska, úplatky a zrada....

pif69
18.08.2015 5 z 5

Poezie psaná prózou .
Baladický příběh z Podkarpatské Rusy . Jak těžké je oddělit dobro a zlo , jak těžké je poznat hranici mezi láskou a nenávistí , kdo je přítel a kdo se jen tak tváří ? Je svoboda jednotlivce nadřazena svobodě společenství , je smrt vykoupením , či trestem ?
Ivan Olbracht nahustil do útlé knížečky existenciální otázky světa , na které lidé hledají odpovědi od soumraku věků .

Daniel.95
05.03.2015 4 z 5

Zvláštní kniha, se zvláštním příběhem o statečnosti a poctivosti.

Matt Baker
03.01.2015 3 z 5

U této knihy opravdu nevím. Velmi mne zaujalo prostředí Podkarpatské Rusi, které mne vždy zajímalo. S obsahovou a hlavně dějovou stránkou knihy to už bohužel bude horší. Jelikož vždy rozečtenou knihu dočtu, horko těžko jsem tuto knihu udolal. S postavami jsem neměl žádný problém, jen celkový děj neměl dle mého názoru žádnou jiskru a byl zbytečně rozvláčný. Nejvíce mne zaujal až konec knihy a ta část, kdy Nikola poprvé zjistil, že je nezranitelný kulkou.

Pedruska01
19.08.2014 odpad!

Kristova noho, jak tohle mohlo spatřit světlo světa? Zvolila jsem si jí jako povinnou četbu k maturitě - jaká chyba! Naštěstí jsem měla dost času ji vyškrtnout a zvolit si místo ní něco smyslu plného. Ano, téhle knize toho schází tolik! Každopádně smysl - jakýkoliv. Přečetla jsem s těží a nechutí do půlky a bylo to ažaž! Odložila jsem ji s obří úlevou. Nikdy více.

Aaron Lewis
14.08.2014 3 z 5

Je to zvláštní kniha, ale nedoporučovala bych ji mladším 13ti let. Je strašně krutá. Obyvatelé vesnic jako Koločava moc trpěli.

Kniha se zabývá spíše lidmi a co si mysleli o Nikolových skutcích. Nikola sám není až tak moc vykreslen a je těžké uhodnout jaký doopravdy byl.

panjan
01.08.2014 5 z 5

Dle známého pořekadla i na tomto příběhu by mělo být pravdy trochu. Ať tak či onak, kniha je to výtečná. Navodit záhadnou a ponurou atmosféru Zakarpatské Ukrajiny, a do ní vsadit svižný, čtivý příběh jemuž nechybí psychologie a morálno, to se panu Olbrachtu povedlo. Důkazem budiž legenda a jméno, která málokdo nezná.

KikiZ
22.06.2014 5 z 5

Kniha je velice poetická a pro mne má a vždycky měla zvláštní kouzlo, stejně mám moc ráda i filmovou Baladu pro banditu as M. Donutilem.....Nikolko, Nikolko, utíkej!!!!

Seraphin
07.05.2014 odpad!

Doufám, že už se nebudu muset k této knize vracet. Přečíst jí byla hrůza. Námět není špatný, příběhy o zbojnících jsou vždycky parádní, ale mě to připadalo tak nudný a zdlouhavý.

niknikita
24.04.2014 5 z 5

Kouzelný a přitom až krutě romantický příběh z překrásného kraje zapadlé Koločavy...
Není divu, že inspiroval k hudebnímu zpracování Petra Ulricha a nebo Miloše Štědroně...jejich melodie a texty si často zpívám pořád dokola :-)

Pišingr
20.04.2014 5 z 5

Kniha Nikola Šuhaj loupežník pro mě dlouho byla tou nejoblíbenější. Je v ní holt kus romantiky. Hlavně ten "pudový hoch", jak se píše v anotaci, hory, láska a drama! A Eržika, co voní po višňovém dřevě... to je prostě krásné.

ZdivocelaReny
31.03.2014 5 z 5

Příběh Nikoly Šuhaje v knižní podobě pro mě před přečtením znamenal hlavně předlohu skvělé Balady pro banditu. I z toho důvodu jsem s do čtení vrhla.
A byla jsem moc příjemně překvapena! Hodně lidí tady píše, že je knížka nebavila, nebo že se jim špatně četla. Ale já mám názor naprosto opačný. Knížka se mi četla moc dobře, plynule a svižně, vlastně bych vůbec nebyla proti, kdyby byla o něco delší. Nikolu jsem si moc oblíbila, hlavně asi i proto, že zatímco ve filmu měl sice v Donutilově podání své nezaměnitelné kouzlo, ale zabití Juraje (v muzikálu přejmenovaného na Andreje) Drače byla vážně šílená situace (šlo přece o Eržičina bratra). Ale v knize Jura Drač nezemře. A o to je mi knižní Nikola milejší.
Také se tu dostalo většího prostoru Nikolovu bratru Jurovi, klukovi, co ještě nestačil ani dospět a už měl v sobě jednak touhu po pomstě, jednak zváštní smysl pro ostražitost, na který kdyby Nikola v osudný den dal, kdo ví jak by to nakonec dopadlo. Ano, je to trochu zmatek, když se bratři hlavní mužské i ženské postavy jmenují oba Jura, jenže je to zkrátka založeno na skutečnosti... Jura Šuhaj sice pro ránu z pušky nešel daleko, ale je nejspíš logické, že ve svém věku to ještě viděl jinak, než starší Nikola.
Jediné, co dojem při čtení narušovalo, byl shluk podobných jmen (jak už jsem zmínila u Jurů Drače a Šuhaje), například Derbaků bylo vskutu mnoho, což však přiznává i sám autor a já naprosto chápu, že chtěl-li zůstat u reality, nešlo s tím nic dělat.
Knihu hodnotím velmi kladně, měla zvláštní kouzlo zašlých časů v horské vesnici, navíc v nejzadnějším koutu někdejšího Československa. Za to jsem ráda, že jsem mohla díky knížce trošku poznat něco z Podkarpatské Rusi a je vážně smutné, co si museli nejen koločavští, ale všichni Rusíni (i Židé a v podstatě i tam odvelení Čechoslováci) prožít v nelehké poválečné době.
Spojení četby Nikoly Šuhaje loupežníka a shlédnutí Balady pro banditu provažuju za dobrou kombinaci, abychom si vytvořili kouzelnou a poutavou představu o koločavském zbojníkovi, co bohatým bral a chudým dával...