Nikdykde

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Hlavním hrdinou je obyčejný mladý muž Richard Mayhew, který se potácí svým spořádaným, nudným životem. Jednoho dne ovšem na ulici pomůže otrhané dívce, která ho zavede do tajného světa o němž se mu nikdy ani nesnilo. Jedná se o Podlondýn, jakési město naruby, jehož pravidla se řídí podle sítě londýnského metra. V tomto světě se Richard setkává s velikými inteligentními krysami, tajemným markýzem de Carabas či padlým andělem, který uprchl ze zničené Atlantidy. Londýnské podzemí se převrací v úžasnou zemi se spletitou mytologií a kde ani ty nejobyčejnější věci nejsou takové, jaké se na první pohled zdají. Nové, autorem doplněné vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1179/nikdykde-9lf-1179.jpg 4.41702
Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, Polaris

Neverwhere, 1998

Kniha Nikdykde

E_Lan

Příjemná originální fantasy. Hlavní hrdina se chová přiměřeně situaci, autor prokazuje skvělou fantazii a v audio verzi pak především pan Ruml předvádí neskutečně příjemný výkon. Bravo. Hezky se to poslouchalo!

evismaior

70% - Klasika Neila Gaimana, tak jsem se dost těšila. A četlo se to dobře, ovšem nutno říct, že pár týdnů po přečtení si knihu zas tak úplně přesně nevybavuji, což se mi u dobrých knih nestává. Samozřejmě veliké plus za stvoření Podlondýna nacházajícího se ve starých kanálech, tunelech metra a vůbec dalších podivných místech, která se pod chodníky Londýna nacházejí. A další dobrý nápad s tím propadnutím se škvírou, kdy se člověk či jiná bytost stane součástí tohoto urban fantasy místa a pro obyčejné lidi tam nahoře se stane takřka nepostřehnutelným. Ujetí vrahouni pan Croup a pan Vandemar. Tajemná dívka Dvířka s prazvláštní schopností. A markýz de Carabas, který dokáže zařídit prakticky cokoli. Ovšem samotný děj byl takový nemastný neslaný, zřejmě i vinou hlavní postavy Richarda, který propadl škvírou a prochází rádoby bouřlivým přerodem z nudného obyvatele Londýna v ... v podstatě téměř stejně tak nudného obyvatele Podlondýna.

verden

Musím sa priznať, že mi na Nikdekoľvek prekážalo niekoľko vecí.

V prvom rade Richard ako hlavná postava ma dosť výrazne nebavil. Neviem, či mal byť akože vtipný element alebo som sa s ním mala stotožniť ako s trápnučkým nie-hrdinom, faktom však je, že som pri každej jeho replika, myšlienke alebo konaní v duchu prevracala očami a nemohla som sa ubrániť porovnávaniu s Bellou Swan a jej podobnými postavami z YA.

V druhom rade to bola skutočnosť, že aj napriek románovej podobe do textu často presakovali prvky scenára, veľmi citeľné to bolo napr. v časti so snami.

A v neposlednom rade (pozor SPOILER) to bolo Brownovské rozuzlenie zápletky, kde sa objednávateľ záporákov po celý čas prezentuje ako kladná postava, aby na konci došlo k dramatickému odhaleniu.

Ale inak je Nikdekoľvek celkom príjemné a nevšedné počítaníčko. Osobne ma najviac bavili páni Croup a Vandemar, pre nich aj nakoniec pridávam jednu hviezdičku.

Eicherik

Fantasy běžně nečtu. Výjimkou je podžánr urban fantasy. Mám rád ten fenomén "druhého města", tady je nazýváno Podlondýnem. Navíc ještě vítám, že je zde významným způsobem zapojeno londýnské metro. Už tradičně ubírám jednu hvězdu za příliš přehnaný děj. Vím, jedná se o fantasy, ale myslím si, že někdy méně znamená více. Celkově se jedná o dobrý pohádkový příběh. Jestli někdy pojedete do Londýna, tak si dejte pozor, ať nepropadnete nějakou tou škvírou.

alexLytton

Nepatřím mezi čtenáře, kteří Nikdykde nekriticky obdivují, na to mám příliš velkou možnost srovnání s jinými fantastickými díly. Samozřejmě že nikdo neupře Nikdykde status klasiky městské fantasy, jenže...
Je tu pár dobrých postav, které se snadno pamatují: pan Croup a pan Vandemar, dívka Dvířka a hlavně padlý anděl Islington, záporák jedna báseň. Tyto postavy jsou pro mne největším kladem knihy.
Ale pak je tu Richard, který stojí v centru dění, a je to postava tak neslaná a nemastná, bezpohlavní, až je to k pláči. Děj románu se tváří ponuře, ale Gaiman se do něj nikdy neopře natolik, aby překročil hranici strašidelné historky a stvořil hororovou noční můru.
Nikdykde je krotké a Gaiman se drží zpátky, proto je to příběh pro masy. Problém s Gaimanem je, že je až moc nezávadný, politicky korektní, nechce nikomu šlápnout na kuří oko a vždy stojí na správné straně barikády. Nikdy nešel do extrému jako jeho kamarád Clive Barker.

tuommo

Je to psané pro film/seriál... příběh má solidní tempo a stránky ubíhají, až to šustí... fajn fantasy jednohubka, která ale nerozvinula potenciál Podlondyna, charaktery postav popsal autor jednoduše a černobíle...3,5*

stanislav1789

Ultimátní fantasy zážitek. Vtipné, napínavé, tajemné, prostě kultovní příběh.

pazdy15

Shoduji se se spolučtenáři níže... Kniha velký potenciál, co se týče prostředí, avšak zaostává ve vykreslení postav a napínavosti (a odsejpání) děje. Knihu jako takovou - koncept příběhu - jsem moc nepobral. Nevím jestli ty léta, co Gaiman psaním této knihy strávil, se dají počítat za veliký přínost do sekce urban fantasy. Chtěl jsem dát 2 ale dávám 3 z 5.

jjanca

Trošku lepších 2.5/5*. Príbeh má obrovský potenciál, ale autor na môj vkus nedostatočne vysvetlil ako funguje Podlondýn. Dalo by sa z toho vyťažiť rozhodne viac. Keby sa ma niekto z mojich kamarátov spýtal, o čom kniha je a ako ten svet funguje, asi by som mu nedokázala dať postačujúcu odpoveď. Škoda škoda.

Kami33

Za mě moc hezká pohádka se vším všudy. Možná jen pan Croup a pan Vandemar jsou na pohádku poněkud drsnější typy (i když...). Přečetla jsem za chvilku a byla jsem nadšena.

HerrPilot

Docela jsem se na tuhle knihu těšil, ale za sebe ji víc než 3* dát prostě nemůžu. Zřejmě největší problém jsem měl s prostředím- upřímně řečeno, v něčem tak odporném bych žít nechtěl, to já si raději zůstanu v tom nudném, šedivém nadsvětě, díky za optání.

Co ale musím pochválit, je duo vrahounů, pan Croup a pan Vandemar, nemýlím-li se. Ti byli opravdu zabijáky, kteří na onen svět dopravují jen ty, kteří si to mohou dovolit. Zjevně museli studovat v Pratchettově Škole cechu vrahů, protože takovou úroveň mordýř nenabere někde na ulici. Po nějaké době jsem si začal říkat, že kdybych měl nedejbože zemřít násilnou smrtí, tak asi bych chtěl tyhle maníky...

Shrnuto a podtrženo: občas pěkné dialogy, nesympatické postavy (tedy kromě C a V, a možná ještě Markýze), nezajímavé a nechutné prostředí (doufal jsem, že si s jeho budováním Gaiman trochu víc vyhraje), a zapomenutelnost (Hvězdný prach jsem četl daleko dřív, a pamatuju si víc, než z tohohle)= horší 3*.

Bája89

Napínavé, plné tajemství, děsivé a zábavné zároveň. Prostě sen každýho čtenáře. Zrada na vás čeká každém kroku. Nikomu nevěřte a utíkejte hodně rychle. Nikdykde jsem přečetla jedním dechem. Je to jedna z mála knížek, která nemá hluchá místa. Nebo si je aspoň nevybavuju. Gaiman zásobí čtenáře lehkým anglickým humorem, který v některých chvílích hraničí s černým. Prostě stará dobrá škola anglického humoru. Při zvyšování dávek si na něm můžete vypěstovat závislost. Napínavý od začátku do konce, občas nervy drásající příběh, kdy jste napnutí jako struna těsně před prasknutím. Tak by se dalo jednoduše popsat Nikdykde. Každá další kapitola je lepší a napínavější než ta předchozí. A postavy jsou prostě dokonalé. Největší posun je vidět právě u prosťáčka Richarda, který najednou dospěje. Navíc je kniha okořeněna Ríšovo myšlenkami, které se k nám dostávají jako útržky jeho imaginárního deníku, ve kterém ironicky komentuje vše, co se mu děje. A na konci dostane možnost volby. Zůstat a žít nebo se vrátit a přežívat.
Osobně jsem byla zkrátka nadšená a okouzlená. Jednou se k Podlondýnu, Dvířce, Richardovi a De Carabasovi vrátím.

„Zadíval se na kamenné schody vedoucí k Britskému muzeu a rozhodl se, že byly stvořeny, aby po nich tancoval Fred Astaire s Ginger Rogersovou.“

petgona

Gaiman vie ako na to. Jedine, co som tu lutovala bolo, ze som to necitala po anglicky.

Mona-Lisa

‌Brilantní balancování na hraně dětského/dospěláckého žánru. Byla tam temnota, britskost nejenom v lokaci příběhu i břitkost svižných dialogů, pohánějících děj čtivě až do konce. Je to jedna z těch knih, které nechcete, aby skončily. Miluju, jak čtenáře vrazí přímo do svého vesmíru a nezdržuje se úvodem o zákonech a pravidlech jeho světa. Dává prostor pro fantasii, což je typické pro jeho celou práci a jeden z důvodů, proč se po dočtení kterékoliv jeho knihy těšíte na další.

Twinny

Po Zatmění (třetí díl Stmívání) jsem měla chuť na pořádné fantasy. Tak jsem sáhla po Nikdykde, které jsem měla doma, že aspoň bude o jednu nepřečtenou domácí knihu méně. Anotace, zdejší hodnocení a pověst této knihy mě velmi lákaly.
Fantasy není zrovna můj nejoblíbenější žánr, ale mám ho ráda. Mám ho ráda tehdy, když mě kniha dokáže opravdu zaujmout, má úžasný svět a příběh baví. Což tady tak úplně nefungovalo.
Bavil mě začátek. Občas jsem se zasmála. Po pár prvních kapitolách jsem se začala ukrutně nudit. První polovinu jsem četla týden a musela se do ní nutit. Každá přečtená strana bolela. Odpočítávala jsem strany do konce kapitoly, abych už konečně byla na konci. Na nějaké dvou sté stránce se příběh rozjel a já se nemohla odtrhnout. Poslední třetinu jsem přečetla na jeden zátah.
A ten příběh... Nevím proč, ale nebylo tam nic moc, co by mě táhlo dopředu. Vlastně mě rozuzlení přestalo po pár stranách zajímat. Je pravda, že na odhalení jsem reagovala, "to si děláš pr..." To mě překvapilo velmi. To ovšem nic nemění na tom, že jsem tu knihu chtěla s každou stránkou odložit a už na ní nikdy nesáhnout. Že by to bylo stylem? Těžko říct.
Světlou stránku pro mě byli pan Croup a pan Vandemar. Tato dvojice byla osvěžující a pasáže tohoto dua udržovaly mnou pozornost. Bez nich bych to asi nedočetla. Ostatní obyvatelé Podlondýna byli více či méně zajímaví. Rozhodně mnohem zajímavější než hlavní hrdina. Richard mi tam přišel tak nějak navíc.
Přiznám se, že tam bylo pár věcí, které jsem nepochopila. Možná jsem něco zásadního nepostřehla, protože jsem těžko držela pozornost prvních dvě stě stran. Třeba tam i některé mnou nepochopené věci vysvětlené byly. Jenže mám takový dojem, že ani autor nevěděl, jak co pořádně funguje a proč se některé věci staly.
Suma sumárum – dobrý začátek, strašný prostředek, skvělých pár stran před koncem, pár fajn postav. Takže slabší průměr – 2*.
Dva "dodatky" v mojí verzi byly super a přihazuji ještě 1*. Takže celkem 3*.

Když o tom tak přemýšlím - možná by povídky z tohoto světa byly lepší...

Jaruš7

Jaksi chápu fascinaci podzemím, ať už je to jakékoli velkoměsto.
Z močálů labyrinty, to jsou počátky zrodu Londýna.
Dostat se do blučiště podzemí změní hrdinovi ledaco, nejen vidění, myšlenky raději nechá ustrnout neboť nebezpečí po záchraně zraněné Dooreen se mu život ocitne v říši , kde slib dluhu na jakoukoliv službu je víc než bohatství.
Citace:" Když se andělé zkazí, je to víc jak cokoli jiného."
Podlondýn je zvláštní společnost, a popravdě asi bych se musela nadýchal toho podzemí, aby se mi dostala pod kůži, a já tomu ve fantazii dala šancí.
Audiokniha v profesionálním podání M.Rumla.*****

Šikulko

Prvé knižné stretnutie s pánom Gaimanom a určite nie posledné, odporúčam...

Šárušš

Jedním slovem dokonalý. Zbožnuji fantasy knihy. To spojení nadlondyna a podlondyna v teto knize se mi moc libilo.

kapitan9556

První beletrie od Gaimana a slintám si na kabát! Znám comicsovky...Sandman, 1602, knihy hřbitovní....ale tohle jsem nečekal. Vpadnul jsem a nebylo cesty zpět!!! Jedním dechem a s příběhem zažraným do mozku, na věčný časy!

Sorrow

Neil Gaiman je autor, který mi už poněkolikáté dokázal, že jeho imaginace je zcela bezbřehá a hodná obdivu. Paralela mezi normálním Londýnem a jeho trošku pokrouceným obrazem v podobě Podlondýna je magická a myslím, že zejména pro Angličany velmi přitažlivá. Celý ten svět i na malém prostoru skutečně ožívá a zanechává ve čtenáři jistou stopu. Nikdykde je velkou měrou postaveno také na slovních hrátkách, které se bohužel příliš nepodařilo přenést do českého překladu (na což tedy upozorňuje v doslovu i sama překladatelka Ladislava Vojtková). Milé hříčky začínající už u jména hlavní postavy Doreen – odtud zkratka Door (dveře) - odkazující k její hlavní schopnosti, tak v případě českého překladu Dvířka moc nevyzní. Ač nerada, musím se přiznat, že na rozdíl od autorových ostatních knih, které jsem četla (Hvězdný prach, Koralina), mě nezaujal ani příběh samotný. Vlastně to jediné, co shledávám na celém putování hrdinů zajímavým, jsou právě postavy a prostředí. Obávám se, že je můj úsudek do velké míry ovlivněn audioknihou, protože se mi už podruhé za sebou stalo, že všeobecně kladně hodnocený příběh (před Nikdykde to byla ještě Prašina) načtený Matoušem Rumlem, se mi nelíbil. Nevyhovuje mi jeho práce s hlasem, při snaze upravit ho pro vyjádření odlišných postav sklouzává až k pitoresknosti, přičemž se domnívám, že ani nedodržuje zvolenou intonaci pro danou postavu, což samozřejmě poukazuje i na chybu režie. Mrzí mě, že se mi tak ikonický příběh nedostal pod kůži, ale aspoň si odnáším poučení, že knihy načtené panem Rumlem prostě nejsou pro mě.

Jasna007

Kniha mi už nějakou chvilku ležela doma a tak jsme využila hned prvního tématu čtenářské výzvy a pustila se do ní. A jsem ráda, že jsem tak udělala. Nebyla to první Gaimanovka kterou jsem četla a jako obvykle jsem si hned zamilovala několik postav. Doporučuji!

Ossisa

Zajímavá výprava do jiného světa. Čekala jsem takové to klasické fantasy plné akce. Ale chyba lávky. Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla, ale tak v půlce mě příběh pohltil a už nepustil. Přijde mi, že Nikdykde je třeba číst pomalu, jinak si děj ani některé slovní obraty člověk nevychutná. Před stylem psaní vůbec smekám, autor si hezky hraje se čtenářem (někdy spíš nehezky). :)) Cítila jsem asi jako hlavní hrdina, s jeho myšlenkami na začátku i na konci souzním.
Postavy obecně jsem si oblíbila, nejsou černobílé a mají své slabosti i přednosti.
Takže když to shrnu - příběh byl zajímavý, chytře napsaný, postavy sympatické, jako celek dobré. Jojo, některé věci nejsou takové, jaké se na první pohled jeví. ;-)

Schary

Tak tři a půl hvězdy, čtyři je moc a tři málo. Čekala jsem asi něco velkého a proto možná i tak nízké hodnocení. Kniha se docela dobře četla, ale místy to bylo chaoticky napsané a já si to musela i dvakrát přečíst, abych pchopila, co tím chtěl spisovatel říct. Navíc tam za mě chyběl aspoň náznak romance...vztah s Jess za ni nepovažuji. Závěr knihy dává autorovi prostor k pokračování, tak třeba bude a já si ho ráda přečtu....

Janadvorackova

To je řečí kolem téhle knihy.
Nebavila mě, dokonce k tomu nemám ani žádný, rádoby vtipný komentář.
Některé detaily měly potenciál, ale autor ho nevyužil.
Dva záporáci vzbudili sympatie, trošku. Asi proto, že to byly jedny z výraznějších postav.
Na začátku, když příběh působil realističtěji, mě to bavilo, ale postupem času, v průběhu poslechu, jsem se ocitla ve zhmotnělém záchvatu šílenství autora. Nevím, proč byl při vší té představivosti problém hodit udičku i ostatním. Když netuším, jak a proč svět funguje, nebaví mě ho prolézat.

Renushka

Na rozdíl od jiných autorových knih mě tato nenadchla. Nápad se mi sice líbil, ale když jsem četla, jako by mi to vůbec nedávalo smysl. Souhlasím s Mirin1349, také jsem při čtení po chvíli ani nevěděla, co jsem četla.

paníDoylová

Tahle kniha je moje srdcovka už mnoho let. Je s podivem, že jsem jí tehdy vůbec četla. Knihy mě moc v té době nebraly (puberta :D ). Ale tahle mě chytla a drží dodnes :D mrška jedna. Doporučuji přečíst všem, mužům, ženám, dětem radši nee :) to až později...

Tirisa

Tak nějak bych jen opakovala, co už napsala Mirin 1349.

Vera Silent
29.12.2019

Velice originalni a mily pribeh. Prostredek sice trosku ztracel na dynamice, jak postavy pobihaly od certa k dablu, ale konec vygradoval nadherne. Asi nejvice na tehle knize ocenuji originalitu. Bavili me slovni obraty, prekvapovaly me autorovy napady a vubec jsem nevedela, kam ma pribeh namireno. Postavy jsou navic krasne lidske, coz je mozna nevyhoda pro ctenare zhyckane nabusenymi akcnaky a touzici po hrdinovi, ale pro me to byly sympaticke charaktery. Navic evidentne existuje takova vec jako hlavni muzska a zenska postava, ktere spojuje pouze pratelstvi a nikoliv postel, svete div se.

Gaiman rozhodne nezklamal a pokud Nikdykde neni povazovano za jeho nejlepsi knihu, tak o to lepe pro me, az se vrhnu na dalsi.

PetrCepek
21.12.2019

Kniha skvělá, komiks dokonce ještě skvělejší

martunka
20.12.2019

Kouzelné. Mám ráda Sandmana a tak jsem sáhla i po této knize. A musím říct, že to bylo úžasné dobrodružství! Přemýšlím nad tím, že si pořídím i Hvězdný prach...

katallinka
18.12.2019

Moc dobře napsána kniha. Mnohem lepší než Američtí bohové od tohoto autora. Myslím, že Gaimenovi tento žánr jde moc dobře.

Mirin1349
05.12.2019

Upřímně mě to mrzí, ale jsem z knížky zklamaná. Strašně jsem se na příběh těšila, začátek vyprávění mě bavil, líbil se mi ten „krysí“ koncept. Držáci pro mě byly postavy pana Croupa a Vandemara, ti dva mě bavili po celou dobu. Byl tam takový skvělý potenciál, ale přijde mi, že nebyl využitý ani z poloviny. Měla jsem problém u knížky dávat pozor, hodně často jsem stránkami jen prolétala, abych za nějakou chvíli zjistila, že vlastně vůbec nevím, co jsem četla. Obecně nemám problém se povznést nad znalost chodu našeho světa a přesunout se do jiné dimenze a přijmout jejich zákonitosti. Tady mi ale přišlo, že ani autor pořádně nevěděl, jak co funguje.

Alma-Nacida
29.11.2019

Poprvé u nějaké autorovy knihy cítím pochybnosti a vnímám nedotaženosti, taky je to jedna z jeho dřívějších, a tak je to možná tím. Přímo zklamání to nebylo, ale (jindy) obvyklé uchvácení taky ne.

verulik196
26.11.2019

Zajímavá to kniha! Nikdykde je od ostatních fantasy knih hodně odlišná, rozhodně ale ne špatná. Určitě vás bude bavit tak jako mě.
(čteno v angličtině)

kklepkaa
04.11.2019

Zpočátku jsem se cítila podobně jako hlavní hrdina a se stejným pocitem, jako má hlavní hrdina na konci, jsem to i zakončila. Povídka o plášti markýze v závěru byla taková třešnička na dortu. Stále žasnu nad Gaimanovou představivostí, která se mi vždy strefí do vkusu.

Aleen
28.10.2019

Posloucháno na CD v autě. Krásně načtené Matoušem Rumlem. Vím, že je Gaiman velmi vtipný a tentokrát mi to ukázal již v předmluvě (doufám, že jste ji nepřeskočili!). Příběh je prostě skvělý, svět Podlondýna je promyšlený a propracovaný a postavy jsou skutečné, osobně jsem kvitovala s povděkem, že byly lidské. Celé to bylo správně vypointované a já si poslech báječně užila.

Daduška
18.10.2019

Knihu jsem četla před 20 lety a tenkrát mě nadchla. Teď jsem se k ní vrátila a spokojenost přetrvává. Zručně napsaný fantastický příběh s úžasnými nápady pořád baví a může vést k zamyšlení, co vlastně člověk od života chce.

Eorin
11.10.2019

Styl mi připomínal Pratchetta, což je můj šálek kávy. Toto bylo mé první setkání s Gaimanem, příliš jsem toho o něm nevěděla, knihu jsem popadla tak nějak nazdařbůh a tentokrát se tento náhodný výběr povedl :)
Byla tu akce, napětí, trochu "detektivka", zajímavý pohled na svět (Podlondýn) a fantaskní prvky, ve kterých není třeba (ani radno) hledat logiku.
Přesto nemohu dát plný počet hvězd. Proč? Záporáci jsou příliš "dokonalí a geniální a mocní", zatímco hlavní hrdinové/klaďasové jsou takové utopené myši, co potřebují spoustu pomoci.. Protože některé skoky už byly na můj vkus příliš velké a postrádala jsem v některých chvílích větší návaznost. Prostě se hrdinové někde najednou objevili a já nevěděla, jak se tam vlastně ocitli, což bylo matoucí a štvalo mě to. Jinak kvituji barevnost (ne-černo-bílost) několika postav (př. markýz) a vtáhnutí do děje, byť pozdější a přerušované těmi (pro mě) divnými skoky..
P.S. krásná obálka pro audioknihu ;)

MadamC
03.10.2019

Kniha, která mi byla předhazována půl roku a připomínána pořád dokola, jak si ji musím přečíst a jak je skvělá. No...od autora je to má první...mnohem víc se těším na Oceán na konci uličky, doufám, že nezklame, ale z pět k Nikdykde. Jako jo, je to hezký, ale "odvařená" jsem z toho nebyla. Až s 200 stránkou jsem začínala knihu hltat (což je až poslední 1/3 knihy). Když čtu fantasy, očekávám od příběhu, že mě pohltí a nic mě od něj neodtrhne. Že se tam přesunu a začnu ten příběh žít a to se zde dělo až dost pozdě, tak proto méně hvězd. Jinak příběh jsem si nakonec zamilovala i přes to všechno bahno, smrad, splašky a tmu. Můj oblíbenec byl Starý Bailey.
Jinak myšlenka dobrá, ne originální, ale pravdivá. Život má smysl především když o něco jde, štěstí nespočívá v konzumu a světských kravinách. I když Podlondýn nebyl nejkrásnější a byl celkem drsný, konečně tam Richard opravdu žil, protože se zabýval smysluplnými věcmi...

SBH
28.09.2019

Krásně vystavěný a vypointovaný příběh, živé a sympatické postavy (mým favoritem je markýz), s nimiž jsem se nerada loučila, nesmírně čtivá kniha. Na plný počet to ale není. Na můj vkus to bylo příliš násilné, krvavé, slizké a chvílemi nechutné. Britskou frustraci dickensovským Londýnem taky nemusím. Ale především nesnáším nepoměr sil mezi všehoschopnými, vševědoucími, nesmrtelnými padouchy a zcela normálními hrdiny, kteří krvácejí, potřebují jíst a spát a k informacím se dostávají obtížně.

tlllk
16.09.2019

Bolo to zvláštne, skôr rozprávka, určená viac fanúšikom HP, či Fanatagíro, ale o to viac ma to bavilo a dobre som si pri tom oddýchol .

Monini
10.09.2019

Do této knihy jsem se úplně zamilovala. Styl psaní, příběh, prostě všechno. Velmi napínavý a hlavně originální děj. Těším se, až si od Gaimana zase něco přečtu.

Fuckenbrau
03.09.2019

Tohle byla první knížka od Gaimana a byla to bomba z čistého nebe. Na střední škole jsem se nemohl od Nikdykde odtrhnout, jak to bylo napínavé. Když jsem už fakt jako musel jít spát, tak jsem před usnutím přemýšlel, jak rozečtené kapitoly dopadnou. A strašně se těšil na druhý den.
Po letech jsem do toho šel znovu, to jsem přečetl i comics, který mě zas tak nevzal. A i po letech knížka je.. bomba. Hlavne pan Croup a pan Vandemar, moji nejoblíbenější záporáci.
Jen je škoda, že další vydání bylo poněkud cenzurováno (tuším pro U.S. trh) a dost v knize ubylo na syrové brutalitě.

Terez9119
27.08.2019

S Gaimanem to mám trošku složité. Na jedné straně jsou jeho knihy zábavné, vtipné, plné výborných nápadů a na druhé straně neváhá uvrtat svoje hrdiny do vážně hnusných situací a hodně jim ubližovat. Vlastně se divím, že z toho nikdo nakonec nevyšel natrvalo zmrzačen (jako třeba v jeho mnohem lehčí "pohádce" Stardust).
Všechny hlavní postavy jsou dobře napsané, ke všem je snadné si vytvořit vztah (ať už pozitivní nebo negativní). Příběh je svižný, sledování více linek najednou posouvá děj rychleji dopředu, autor čtenáři připraví i pár nehezkých překvapení. Ale protože je to Gaiman, tak to všechno více méně dobře dopadne. Jedinou výtku mám k úplnému konci, ten se mi zdál trochu zbytečně utahaný. Ale vzhledem k Richardově povaze asi dával smysl.
Na tomhle super příběhu, který jsem zhltla jedním dechem za dva dny, je mi hrozně líto jedna věc. A to, že neznám jeho pozadí. Příběhy autorů typu Gaiman nebo Pratchett si totiž nejvíc užijete, když znáte prostředí a konotace, ze kterých autor vycházel. Jejich knihy obsahují spoustu odkazů a "easter eggs", které čtenáře pobaví a potěší, ale musí jim rozumět. Takže bych řekla, že na čtenáře nelondýnského, resp. neznalého prostředí působí kniha polovičním dojmem, než by mohla a to je škoda.

groula
08.08.2019

Začátek byl pro mě trochu složitější. Četl jsem jako e-knihu staženou z netu a kdosi zapomněl dělat mezery mez jednotlivými příběhy. Tudíž na jedné stránce s Dvířka snažila otevřít dveře do podzemí a na další řádce pan Croup pracoval s nějakým nebožákem.
Nakonec sem se do toho zateč a užil si tu jízdu.
Posledních asi 30% knih už se tolik příběhy neprolínají a pak už to byla pecka.
No a na závěr mi i ukápla slza, když sem si představil co všechno Richard v závěru knihy musel prožít, hlavně po psychický stránce.
Skvěla kniha !

nirvana91
29.07.2019

Že toto niekto vymyslí - žasnem! Úžasná kniha, ktorej zápletka nie je jasná ani priehľadná, až do samého konca - a ten je čerešnička na torte. Skvelé fantasy, ktoré mám rada, ale dlho sa mi nedostalo pod ruku - takže tento darček vyšiel na plnej čiare :) Šla by som sa pozrieť do tohto Londýna.

NemmamSlov
17.07.2019

"Násilí je posledním útočištěm neschopných a výhrůžky azylem hlupáků."

Neil Gaiman zatial nenapísal zlé dielo, a to sa týka aj tochto príbehu,aj keď som jednu hviezdu ubral a to v dôsledku dlhého rozbehu a povahy hlavného hrdiny. Richard Mayhew mi celý čas trochu škrípal zubami. Neznášam, keď sa hlavna postava pol knihy opúšťa, nič nerobí a fňuká, že chce ísť domov. Naopak, postava markýza Carabasa mi tento príbeh zachránila. Od začiatku nebolo isté na akú stranu hrá a ani nejdem viac písať, aby som neprezradil nejakú dôležitú informáciu, ktorá by mohla pokaziť čítanie. Čo sa týka nápadu spodného Londýna pre mňa to bolo niečo nové, preto som bojoval až do samého konca, čo odporúčam samozrejme každému kto sa chce dosťať k samotnému vyvrcholeniu príbehu, ktorý stojí za prečítanie.

momo01
06.07.2019

Můj nejmilejší Gaiman. Zvláštní náhoda (akce v knihovně „Rande naslepo s knihou“) mě přiměla si přečíst Nikdykde podruhé. A znovu nad ní žasnu. Zapomněla jsem na všechno, ponořila se do života Podlondýna a plula na vlnách fantazie. ….Stará láska nerezaví.

Banny_L
02.07.2019

Přečteno opět..a názor neměním, možná bych i pár procent přidala..asi tak +10 :). Úžasný nápad, vtipné i smutné.. DOPORUČUJI!!! Má oblíbená..

EmanuelBremi
30.06.2019

Kniha mimo můj styl. Svět i postavy působí zajímavě, ale máme příliš málo informací o praktickém fungování a zákonitostech. Prví polovina mi přišla docela nudná, právě kvůli tahu příběhu bez nějakého hlubšího podkladu. Zápletka pak příliš nepřekvapila ani neurazila. Konec pak trochu ano. Tohle klišé si mohl autor odpustit.
Kniha má zajímavý potenciál a dokázal bych se do větší série i zamilovat, ale takhle jako jedno kus se z toho dostat i něco lepšího. Méně je někdy více a tady toho bylo příliš moc. Dal bych 2,5 hvězdy, ale to bohužel nejde, takže dávám 3.

Rihatama
06.06.2019

Poutavé a úsměvné fantaskní vyprávění nesourodé skupinky poutníků za ... čím vlastně? Pochopením? Vlastní záchranou? Podivná stvoření - s příznačným britským humorem a jemnou ironií - odhalují člověčí nitra, hodnoty a špatnosti, nebo aspoň představy o nich. Podlondýn mi připomínal Londýn z dob románových příběhů Charlese Dickense postavený do kontrastu Londýna dnešního - svět nebezpečný, temný a špinavý kontra svět bezpečný, povrchní a nudný. Souboj dobra a zla je zřejmý, i když jejich vymezení už tak zřejmé není. Tak trochu trouba Richard, ale s dobrým srdcem, to má někdy vážně dost těžké, nejenom se zabijáky podivně vybraných způsobů, pány Croupou a Vandemarem. Originální, tak trochu bizarní příběh, který mě okouzlil svou temnou zvláštností, hravostí a lehkostí jazyka.

LadinSt
29.05.2019

V poslední době jsem přečetl pár povedených urban fantasy (českých), ale tento fundamentální počin mě upřímně řečeno zklamal.

antonin0999
19.05.2019

Myslím, že v Podpraze jsou místo krys potkani. Škvíra musí být někde na Andělu u synagogy.

Hravě a přesvědčivě putujeme s roztomilou a netradiční hlavní postavou skrz nový (ne zrovna překrásný) svět. Občas se usmějeme (jindy víc a chvílemi vůbec) a víme (ačkoliv nevíme co), že to dopadne dobře.

Příjemná oddechovka s nádechem klasiky, po které znovu nesáhnu, ale nikdy ji nezapomenu. Nápad na svět je úžasný, nedivím se množství zpracování. K charekterům jsem si takový vztah nevytvořil, ale bylo mi s nimi celkem fajn. Sympatičtí náhodní kolemjdoucí.

rajce007
05.05.2019

Příjemné čtení

Dashmo
16.04.2019

Veľmi dobré fantasy.všetky postavy si ma absolutne získali a záver, kedy Richard zistí po čom vlastne túži bol naozaj pekný.de Carabas to u mňa vyhral na plnej čiare.presne takýto typ príbehov ja môžem

rejhyl
07.04.2019

Podlondýn je skutečně zajímavé místo. Gaimanovy postavy jsou uvěřitelné a zábavné, a přestože mě Stardust zaujal o dost více, tak tento svět je pro změnu o mnoho více kouzelný, tento je pro změnu uvěřitelný a slušně vtisknutý do našeho vlastního. Markýz byl skvělý, Croup a Vandemar zábavní, Richard mi v paměti příliš neutkvěl, ale celkově nelze hodnotit jinak než kladně.

hayalet
03.04.2019

Pak Croup a pan Vandemar, pro mě ze začátku spíše komická dvojka, než hrdlořezové. Dvířka je moc sympatická postava a Richarda mi bylo ze začátku trochu líto, ale líbilo se mi, jak na závěr došel k vniřnímu rozhodnutí. Jeho život se změnil od základu. Podlondýn je tajemný a skrývá spousty bytostí.. Opět mě Gaiman nezklamal.

worstway
29.03.2019

Po několikaleté odmlce od fantasy jsem znovu na palubě :D Možná i skrz tu dlohou fantasy-pauzu jsem očekávala od Nikdykde něco jiného, asi trochu víc spletitý a komplexní děj, víc "Ahááá!" momentů a vysvětlení, jak do sebe jednotlivé dílky puzzle zapadají. Tak úplně se mi nedostalo ani jednoho, ale nakonec mi to vcelku nevadilo. Od toho tu budou určitě jiná díla a série. Byla to milá fantasy oddechovka, s příjemným nenuceným humorem, kterou nešlo nechat dlouho rozečtenou.

Naraca
12.03.2019

Dočteno a vlastně ani nevím, co sem napsat. Čekala jsem něco úplně jiného. Nikdykde se mi dobře četlo, příběh byl vcelku jednoduchý, o to složitější ale bylo prostředí Podlondýna (chvílemi jsem nevěděla, jestli jsme zrovna ve stoce, metru, na povrchu nebo v tajemné uličce z 18. století, to pro mě bylo trochu rušivé).
Velmi se mi líbili obyvatelé Rubu, postavy dvou hlavních hrdlořezů mě bavily asi nejvíc. Že vše nebyo vysvětleno mi nijak nevadilo, stačí zapojit vlastní fantazii a doplnit si díry v příběhu sám.

Peskal
10.03.2019

Čítal som to jedným dychom každú voľnô chvíľku. Pre mňa to bola veľmi pútavá knižka, aj keď súhlasím s hodnotením tých, čo vravia že je to preplácané, nezapadá to do seba, chýba tomu posolstvo a vysvetlenie súvisostí. Ano, je to tak! A napriek tomu som si pri knižke oddýchol, bavila ma a dávam jej plný počet.

Addie
06.03.2019

Nikdykde je hezká kniha.
Nějaký čas po dočtení ovšem musím říct, že jde spíše o jakousi “povinnou četbu” s ohledem na mého oblíbeného autora. Postrádám nějaké hlubší poselství.
Takže ano, Gaiman napsal věci, které mi učarovaly mnohem více, ale promarněný čas to zase nebyl, pokud se tedy rádi touláte Londýnem jako já...

Atlantis
14.02.2019

Gaiman se musí dávkovat po kapkách. Ano, já vím, že dnes je moderní považovat se za jeho skálopevného fanouška a vše, co vytvoří je skvost, ale na mě je Gaimanova tvorba až příliš fantasmagorická a nebojím se říct, že přeplácaná. Stejné je to s Nikdykde. Věci naprosto nedávají smysl, nefungují, nezapadají do sebe a mnohdy nejsou ani vysvětleny. Příběh je tuctový a za měsíc si z něj nebudete pamatovat ani Ň.

anmaride
10.02.2019

Tohle byla jízda. Perfektní únik do jiných světů. Příběh je jednoduchý, ale o to víc si člověk může vychutnávat Podlondýn a tu skvělou atmosféru. Postavy jsou vykreslené naprosto skvěle, nejdokonalejší je Vandemar a Croup.
“Richard si všiml, že události jsou zbabělé: nikdy nechodí samy. Vždycky se jich nahrne celá řada a zasypou ho najednou.”

azzies
24.01.2019

Až na konci knihy je poznámka vydavatele - pan Gaiman dostal zakázku na napsání seriálu pro BBC z prostředí Londýna. Souběžně se scénářem psal (a postupně upravoval) i knihu. Netvrdím, že to mělo na knižní podobu negativní dopad, ale být to tak mohlo. První polovina knihy se čte pomalu (dokonce jsem uvažoval, že knihu odložím) ,a děje se spousta věcí které nejsou vysvětleny (některé později ano, jiné bohužel vůbec) a to platí i pro principy celého světa Podlondýna vůbec. To je pro mě velká změna oproti jiným Gaimanovým dílům, kde je fungování světa jaksi automatické (resp.jeho pravidla jsou vysvětlena přímo nebo mezi řádky). Např.nikdy není vysvětleno, proč Richard propadl do Podlondýna. Protože pomohl Dvířce? Nebo to byl trest za jeho hříchy z mládí?
V druhé polovině knihy příběh nabírá spád a Richardovi už jsem nemohl nefandit, aby tu svoji odyseu dotáhl do konce živý (a celý -doslova). A přitom mi začalo stačit, že tak to v tom podzemním světě prostě je a bavil jsem se. Průchod labyrintem je už ta správná Gaimanovsky napsaná zábava. Zábava v pochmurném světě, kde člověk neví dne, ani hodiny...ale přesto ví, že to tak je správně.

petrulka
16.01.2019

Bezva fantasy jednohubka, sfouknutá za dva večery. Četlo se to samo, bavilo, líbilo. Super nápad, fajn postavy, žádné nudné a zdlouhavé pasáže. Klidně by mohla být delší.

Chytuš
01.01.2019

Skvělá, originální a britským humorem prošpikovaná fantasy. Skláním se před fantazií Neila Gaimana, která je zcela zjevně bezbřehá. Po dočtení stále hledám správná slova, nacházím jen obdivná citoslovce... Tak jen pro ukázku:

"Richard v duchu psal zápis do deníku.
Milý deníčku, začal. V pátek jsem měl práci, snoubenku, domov a život, který měl smysl. (Tedy, do té míry, do jaké má nějaký život smysl.) Pak jsem našel na chodníku krvácející zraněnou dívku a snažil jsem se být milosrdný samaritán. Teď nemám ani snoubenku, ani domov, ani práci a procházím se půl kilometru pod ulicemi Londýna s předpokládanou životností sebevražedné jepice."

Ve vydání z roku 2017 navíc potěší bonus v podobě povídky "Jak markýz získal zpátky plášť"

1bublina
30.12.2018

Moje nejoblíbenější kniha. Četla jsem ji několikrát, stejně jako Hvězdný prach a pokaždé jsem unesená. Líbí se mi, jak autor rozepíše několik dějových linek, které se pak všechny protnou a teprve pochopíte, proč se o nich před tím zmínil. Richard mi byl velice sympatický, hlavně jeho "nepřizpůsobivost" v Podlondýně. Kniha byla často i vtipná.

ThrisaManx
28.12.2018

Uff, tato kniha mi dala opravdu hodně zabrat. Četla jsem ji opravdu dlouho, předlouho. Než jsem se prokousla prvními šedesáti stránkami, uběhl měsíc. Nešlo to. Po stech stranách jsem váhala, zda knihu neodložit, jak jsem se u ní trápila. Naštěstí jsem to neudělala, protože příběh se pak rozjel a dostal šílené grády. To byla jízda! Užívala jsem si každou stránku, každou větu! Konec byl opravdu takový...krásný. Jo, skončilo to krásně. Snad dám knize v budoucnu ještě jednu šanci, abych si ji mohla užít ještě jednou, ale od začátku.

Epes
27.12.2018

Knihu jsem odložil v polovině, příběh mě nedokázal strhnout.

Paluska
15.12.2018

Gaiman má bezesporu výbornou fantazii,ale některé situace pro mě byly málo rozvinuté nebo dotažené.. Každopádně Dvířka byla moc sympatickou hrdinkou. Pánové Croup a Vandemar dle mě nejzajímavější postavy. Markýz de Carabas - nevěděla jsem, kam přesně ho zařadit. Velmi nenápadně mi přirostl k srdci a byla jsem fakt ráda za to vejce ????????. Richarda jsem velkou část knihy litovala a říkala si, že bych nikdy nechtěla, aby se mi něco podobného stalo.. Ovšem na konci jsem změnila názor a věděla jsem, že nic lepšího ho potkat nemohlo. Kniha rozhodně stojí za přečtení.

Dymond
09.12.2018

Nebylo to špatné, ale čekala jsem víc...

tru32
27.11.2018

Chvíli mi trvalo než jsem se do příběhu začetla. Ale potom už mě kniha nepustila. Krásné fantasy přesně takové jaké dokáže vymyslet jen Neil Gaiman. Velice jsem si oblíbila vedlejší postavy např. Markýze de Carabase nebo Dvířku a o záporácích nemluvě. Rozhodně stojí za přečtení.

kika_
26.11.2018

Bezesporu krásné a originální fantasy. Ovšem... Místy mi to přišlo jakoby nedomyšlené, resp. měla jsem z toho pocit, jakoby tam byla chyba a nedokážu říct jaká. Jakoby mi stále něco unikalo. Každopádně chytlo mě to opravdu hodně a konec byl výborný, takže 4 hvězdy za mě jsou na místě. :)

MartinaF
31.10.2018

Do poslední věty jsem nevěděla, jestli se mi kniha líbí nebo ne. Po přečtení mám sice stále rozporuplné pocity, ale posledních šest řádků mě dostalo. Nebyla úplně perfektní, ale přečetla jsem ji a je to prostě Gaiman. :-D

evilunicorn
24.10.2018

Proč??Proč mi tahle naprosto fantastická kniha unikala tak dlouho?? Bavil jsem se od začátku do konce, autor zabydlel Podlondýn spoustou fantaskních postav a jeho anglický humor mi občas připomínal knihy pana Pratchetta.Dávám plných pět hvězd,ale klidně si jich domyslete kolik chcete navíc,tohle bylo zábavné a napínavé a já se nenudil ani chvilku :)

raffi
27.09.2018

Krásna rozprávka pre dospelých... boj dobra a zla v zaujímavých kulisách. Aj s typickým britským humorom, ktorý sa vďaka slušnému prekladu z knihy nestratil.
A mňa to tak bavilo!
Úprimne nahlas priznám, že závidím Gaimanovi jeho fantáziu.

kap66
02.09.2018

V městské fantasy nejsem zběhlá (a ve fantasy jen trochu), takže jsem vzala Nikdykde do ruky bez předsudků a možnosti srovnání. A vida: nadpřirozeno a skutečno, humor a vážno, dobro a zlo, napětí a uvolnění, charaktery uvěřitelně lidské a neuvěřitelně děsivé, poetika a drsnost - to vše jsou stavební kameny příběhu, který při všech těchto protikladech drží pohromadě a při vší fantastičnosti je pro mě logický. Já na to přistoupila a opravdu si to užila.

vorenus
24.08.2018

Neskutečně napsané! Nechápu, že mi tento úchvatný autor, tak dlouho unikal.

sarka9190
17.08.2018

Má první urban fantasy a srdcovka k tomu. Čte se dobře i poslouchá se dobře.Poslouchali jsme ji jako mluvene slovo s babičkou pri obědě a bylo super vidět,ze kniha dokáže bavit i někoho,komu je 70 let.Myslim,že to o kvalitě knihy hodně vypovídá.

MortRainey
07.08.2018

Pro milovníky mysteriozního Londýna, svělý překlad, krásné obraty!

mira.k
31.07.2018

Jedna z nejlepších fantasy. Perfektní oddechové čtení. Jak si zasloužit princeznu v londýnském metru. A to před Harry Potterem.

Jane007
29.07.2018

Super knížka od skvělého autora. Nevím, co je lepší, jestli propracovaný svět Podlondýna, hra se slovy, nebo jen nápad. Jsem nadšená a doporučuji všem milovníkům fantasy.

embi
28.07.2018

Parádní jízda. Napínavé a zábavné do poslední stránky, jistě i díky překladu.

Alee
24.07.2018

Konečně přicházím Gaimanovi pořádně na chuť. Udělala jsem chybu a jako první jeho knihu jsem četla Oceán na konci uličky, který mi moc nesedl. Hvězdný prach byl lepší, ale přišel mi takový nedotažený. Nikdykde je ale skutečně skvělá, originální knižní jednohubka. Zároveň tato kniha udělá radost všem, kdo milujete Londýn, anglický humor a kulturu. I já dostala po dočtení chuť si sbalit batůžek a jet do Británie.

intelektuálka
11.07.2018

Tak jsem vyzkoušela fantasy - pohádku pro dospělé...

Autor má bezesporu velkou fantazii - představuje svébytný svět pod Londýnem
a bizarní postavičky, které tam žijí... Nic netušíc se tam dostává reálná postava Richarda - vinou dobrého skutku pro dívku jménem Dvířka...

Osnovou této pohádky je boj proti zlu a statečnost rytíře - zachránce...

A v závěru se rytíř rozhoduje - ve kterém světě chce vlastně žít ?

Liana
10.07.2018

krásna fantasy, bavila ma od začiatku do konca.

jaroiva
22.06.2018

Nevím, proč jsem si myslela, že to má být sci-fi. No, to jsem se mýlila, je to spíš taková fantasy pohádka.
První část (cca třetina) se mi líbila a líbila se mi i poslední třetina, ale ten prostředek mi nějak neseděl.
Míním však číst další autorovy knížky, příště už si přečtu dopředu, o jaký žánr jde a pustím se do toho, až budu mít náladu na příslušný žánr.
Co mě ale fakt zaujalo a líbilo se mi - jméno Dvířka. V překladu to zní podle mě zajímavěji než v originále. To oceňuji.

postoran-CZ
25.05.2018

Ke knize jsem se dostal nahodou na doporuceni od kolegyne. Prvnich cca 80 stran to bylo takove ... ehm ... nijake. Nejak jsem se do toho deje nemohl dostat. Ale pak se to docela rozjelo a ja to behem chvile docetl.
Gaiman ma rozhodne zajimave napady. Myslenka alternativniho "Londynu" mi prijde paradni. Rozhodne by ji mohl rozvest i dal a dat prostor dalsim postavam. Prostor na druhy dil v zaveru knizky tam urcite byl.
A postavy najemnych vrahounu Croupa a Vandemara maji neco do sebe. Dival jsem se i na kousek toho serialu BBC, ale tam se jim ty postavy moc vychytat nepovedli. Urcite si to pred prectenim nepoustejte. :)

ematurku
15.05.2018

Poslouchala jsem rozhlasovou adaptaci BBC. Taková roztomilá jednohubka, která mě hodně bavila, občas teda mohlo být trochu méně křiku a různých ruchů, ale jinak to bylo udělané hrozně dobře. Ale asi se na mém celkovém nadšení dost podepsalo mé lokální nadšení pro McAvoye a Cumberbatche.

Jinak nevím, jestli to je tou rozhlasovou adaptací, ale příběh mi přišel místy zkratkovitý a nedotažený. Je tam spousta milých momentů, slovního humoru, který mě bavil (třeba "corpses to be", zvlášť když to medovým hlasem pronáší Beník), lidskosti, zábavné postavy, líbil se mi hodně i konec, ačkoli tolik věcí zůstalo nedořešených. Ale... Nevím no, asi bych si to měla přečíst celé, což nevím, jestli udělám.

LyttaNeyd
09.05.2018

Moje druhá kniha od pana Gaimana po Oceánu na konci uličky; a byla jsem příjemně překvapena! Příběh měl podobně snovou atmosféru, ale byl o dost bláznivější (což ale není na škodu).

Na druhou stranu, nebyla to jen taková fantasy pohádka pro děti.. U některých pasáží se Nikdykde podařilo něco, co jsem nezažila u jiné knížky – a to bylo znechucení. Nechápejte to špatně; byly to například popisy toho, jak pan Vandemar večeřel a tak, takže to znechucení bylo pravděpodobně zamýšleno. Musím tedy ocenit vypravěčský styl, protože mě skutečně dokázal vtáhnout do děje (třeba jsem si odvykla číst u večeře).

A právě pan Vandemar a pan Croup byly postavy, které mi přišly nejzajímavější. V jednu chvíli mučení, zabíjení a požírání mrtvých koťat z kanálů a do toho prostoduchost pana Vandemara a situace jak ze Stopařova průvodce po Galaxii. Občas mi z toho vážně trochu běhal mráz po zádech. Co se týče markýze de Carabase, toho jsem měla nejradši. Byl to snad první případ, kdy mi zmrtvýchvstání nepřipadalo kýčovité (snad proto, že jsem na začátku uvěřila, že opravdu umřel).

Celkově, i s tím předvídatelným koncem, to bylo pěkné čtení. Četla jsem tady komentář, v němž si někdo stěžoval, že tam není vysvětleno, proč se co děje, že tam chybí vysvětlení záhad toho světa. Ale třeba mně takovéhle věci nevadí. Ne že by mi to bylo jedno, ale víc se soustředím na postavy, na děj, na ty slovní hříčky a podobně. Je pravda, že to není nejpropracovanější román.. ale nemyslím si, že by něco vyloženě postrádal. Po dočtení se mi taky tak trochu chtělo zalézt do nějakého londýnského kanálu, a to je myslím hlavní :D

tru32
05.05.2018

Jeden z nejlepších autorů

Archie
30.04.2018

Tak tohle me minulo. Tomuhle i ja, milovnik fantasy, musim rict "fantasmagorie". Tyhle knihy, kde hrdina chodi vzhuru nohama, pod sebou vidi svet na hrbete zelvy na hlave klokana, nad sebou vodopad lizatek a to vse ve snu uvnitr snu uvnitr zaludku obri velryby v tlustem streve letajiciho kalamara - opravdu nemusim. Byt je Gaiman skvelym vypravecem a pohadkarem, tenhle styl (a napriklad i takovy Pretchett) fantastiky mi je proste cizi.

Dervish
30.04.2018

Opět jsem se přesvědčil o tom, že Gaiman není úplně autor pro mě. Samotná kniha je velmi dobrá, zábavná, dostatečně dramatická, o zvraty není nouze. Ještě lepší je samotné duo záporáků - Croup a Vandemar nemají chybu. Jenže celé je to takové "dětskou formou" psané fantasy pro široké masy. Což je samozřejmě dobře pokud takovou fantasy vyhledáváte. Já bohužel upřednostňuji složitější fantasy, která čtenáře nechává dlouho tápat a některé věci si musí nakonec stejně domyslet. Je to taková hra autor x čtenář, Gaiman nehraje, on vypráví. A tak k tomu musí čtenář přistupovat.

Co se ale rozhodně nepovedlo je hlavní hrdina, který je ufňukaný ňouma, který asi těžko vzbudí nějaké sympatie. Jeho osud mně byl vlastně ukradený a v závěru mě spíš zajímalo jak to dopadne s Dvířkou než s ním. Což je asi špatně. Navíc celý závěr v "andělském doupěti" byl takový neslaný, nemastný - těžko uvěřit, že zločinci, kteří nedělají celou knihu sebemenší chybu, jsou v závěru takhle naivní a neobratní. Přesto i tak jde o dobrou knihu, která se čte snadno, tak snadno, že by snesla i pár stránek navíc o Podlondýnu.

JointlieKat94
21.04.2018

Páni! To bylo mé první fantasy.. tedy ne tak docela.. série HP se nepočítá.. takže! Do knihy se mi zprvu moc nechtělo.. když jsem s tím ale v práci začla, tak mne kniha zcela pohltila! Sice tedy mobilní kvalita ( strašný, já vím..) nebyla úplně top, nebyli tam ani oddělený kapitoly, ani správné interpunkční znaménka a tak.. ale kniha byla vážně skvělá! Od podlondýna až ke krysomluvčím. Všechno mě pohltilo. Vtáhlo mne do děje. Tuto knihu si určitě pořídím i v tištěné verzi! Doporučuji, rozhodně ano.

fristo
05.04.2018

Ak máte radi tajomno a hľadáte dobrodružstvo odporúčam . Veľmi sa mi páčil ten paralelný Londýn kdesi mimo čas a realitu. Je to jedna z tých kníh vďaka ktorým chcete zájsť na miesta kam chodia turisti a potom sa tam stratiť a zapadnúť do krčmičky na okraji a tváriť sa ako keby ste tam odjakživa patrili a už sa odtiaľ nevrátiť. Takové to domácí žvýkaní.

radushe79
23.03.2018

Ke Gaimanovi musi clovek dozrat.... ve svych temer 40 letech jsem se procetla k pohadkam.... Kdyz mi bylo 12 let, cetla jsem knihy o fetacich. Ted shanim komiksy.

Nikdykde je majstrstyk. Zasnu nad Gaimanovo fantazii.

B4LU
11.03.2018

Velmi příjemné počtení. Je tedy fakt, že koncept kouzelné/atypické variace reálného města nevidím prvně, ale zcela upřímně netuším, kdo opisoval od koho - a nakonec tahle výprava králičí norou je poutavá sama o sobě, takže v tom žádný problém nevidím. Parádní duo padouchů pana Croupa a pana Vandemara je pak taková třešnička na dortu.

Eremites
27.02.2018

Ha! Tak tohle byl zcela přesný zásah na komoru...srdeční...mou.

Po několika nedávných zklamáních, vyplývajících z přílišného očekávání od legendami opředených děl, jsem k prvnímu setkání s (taktéž legendárním) Gaimanem přistupovala již zcela pragmaticky (kniha byla zrovna k mání v místní knihovně), oproštěna od dětinského natěšení (u mne tak častého u "nových" objevů). A jelikož knižní Bůh (nevíte někdo jaké má jméno?) má vybroušený smysl pro humor (hlavně ten škodolibý), už po pár prvních stránkách tohoto skvostu jsem zůstala zcela paf. Aneb, jak by se vyjádřili mí dospívající potomci - todle bylo fakt hustokrutě drsný!

Pro ty, kdo ještě neměli tu čest s tímto mistrovských kouskem:
- najdete zde geniálně ztvárněný svět Podlondýna s jeho velmi barvitými a originálními obyvateli,
- příběh drsně akční a uhánějící rychlostí světla (tedy v Podlondýně spíše tmy),
- prožijete napětí - chvílemi tedy až děs střídající se s humorem vybroušeným jako prvotřídní diamant,
- hrdiny u nichž si nikdy, ale opravdu nikdy nemůžete být jistí, zda jsou dobří či zlí, odvážní či zbabělí, a na čí straně vlastně stojí,
- potkáte Anděla i Bestii:

"Jeho oči byly jasné a veliké. Roucho nebylo bílé, jak si Richard původně myslel: vypadalo jako utkané ze světla. Richard na anděly nevěřil. Nikdy na anděly nevěřil. A ať se propadne, jestli teď začne. Ale stejně je mnohem jednodušší na něco nevěřit, když se to na vás nedívá a neslovuje vás to jménem."

- pana Croupa a Vandemara - profesionální zabijáky s mnoha nechutnými zvyky a vyjadřováním šlechtických džentlmenů:

"Pane, začínám mít jisté koncepční problémy ohledně role mé a mého společníka v této šaškárně." Následovala pauza a pan Corup zpopelavěl. "Neprofesionální?" zeptal se mírně. "My?"
Zaťal ruku v pěst a bouch vší silou do stěny. Tón jeho hlasu však zůstal stejný, když do telefonního sluchátka říkal: "Pane, chtěl bych vás ve vší úctě upozornit, že pan Vandemar a já jsme spálili město Tróju. Že jsme přinesli do Flander černý mor. Naše poslední zakázka, která předcházela té vaší, sestávala z umučení celého osazenstva kláštera v Toskánsku v šestnáctém století. My jsme dokonale profesionální!"
Pan Vandemar, který se dosud bavil chytáním žabek a zkoušením, kolik si jich dokáže nacpat do úst, než bude muset začít žvýkat, řekl s plnými ústy: "Dělal jsem to rád."

Najdete zde všechny správné ingredience namíchané v mentálním koktejlu vytříbené chuti, který vám umožní zcela se odpoutat od "tady a teď", a přesunout svou duši do Nikdykde, odpočinout si, zapomenout na vše kolem...jen se nezapomeňte včas vrátit....mohli byste totiž propadnout škvírou a z Rubu není návratu.

Nomia
27.02.2018

Klasický boj dobra se zlem, ale Gaiman tomu dodal tak neskutečnou atmosféru, že to vyšvihlo román daleko nad průměrné fantasy. Svět pod Londýnem vás naprosto učaruje a když k tomu přičtu, že autor má skvělý vypravěčský talent a krásně si umí hrát s jazykem, tak je jasné, že půjde o dobrou zábavu.
Je tam všechno, co každá správná fantasy potřebuje, má to švih, napětí, zajímavý svět a i slušný počet celkem vtipných hlášek. Ano, mohlo to být drsnější, záporáci více zkažení a Richard by mohl být o něco charismatičtější, ale přes to všechno je to skvělá porce čtení. A myslím, že každý si pak při návštěvě britského metra vzpomene na Neverwhere.

Toffee
23.02.2018

Zábavná jednohubka, spousta skvělých slovních hříček, scének a postaviček. Londýnské metro a jeho stanice po přečtení rázem získávají úplně nové kouzlo.

MayaBu
20.02.2018

Nikdykde byla moje první kniha od Neila Gaimana a určitě ne poslední. Nesmírně mě to bavilo, mluva pana Croupa, který dokázal elegantně říct i výhrůžku smrtí, byla skvělá a celkově padouši v této knize neměli chybu.
Gaimanovi se rozhodně nedá upřít velice bohatá fantazie a bývala bych si knihu možná přečetla raději v originále, už kvůli hře s názvy stanic metra atd. ale myslím, že si s tím vším paní překladatelka poradila se ctí.
Nikdykde je zkrátka taková povedená pohádka pro starší.

RyonMathrin
19.02.2018

Poprvé jsem četl zhruba před patnácti lety a tehdy bych to ohodnotil jako průměrnou fantasy, bylo to fajn, ale nenadchlo.

Opět jsem se ke knize dostal koncem loňského roku a dalo mi to daleko víc. Neskutečný svět Podlondýna má obrovské kouzlo. Nápad s kouzelným otevíráním dveří i tam, kde nejsou... prostě super. Závěr knihy - samozřejmě. Kdo by volil jinak?

Mimochodem,všimli jste si slovní hříčky se jménem lady Dvířky? Když Croup s Vandemarem jdou za Richardem do bytu a hledají ji, ukážou mu kartičku, kde je mimo jiné napsáno: Slyší na jméno Doreen. Při čtění kdysi jsem pořád nemohl přijít na to, proč se Dvířka jmenuje tak divně a trochu mne to rušilo pokaždé, když v textu jméno zaznělo. Ale když napíšete Dooreen, najednou to dává smysl. :-)

Bublinka.
12.02.2018

Pěkně vymyšlený svět, strašně mě to bavilo, Gaiman nemůže obyčejnou věc popsat jedním obyčejným slovem, ale několika neobyčejnými. Naprosto mě tím dostal.
Jsem nadšená.

AlexisG
27.01.2018

Další s Gaimanových knížek, co mě naprosto dostala. Víc ani nevím, co bych k tomu mohla říct. Rozhodně mám v plánu si ji ještě někdy přečíst.

Khagrael
25.01.2018

Úžasná knížka přesně podle očekávání. Moje první beletrie od Gaimana a rozhodně ne poslední.

Marushka27
14.12.2017

Asi má nejoblíbenější kniha od autora, ačkoliv si myslím, že v dalších knihách se víc vypsal. Má to svoje kouzlo, krásný, barvitý a promyšlený svět. Sympatické postavy, které si zamilujete.

Poeta.kno
28.11.2017

Zajímavé propletení dvou světů s překvapivým rozuzlením situací. Moc příjemné fantasy čtení :-)

Kackatlacka
20.11.2017

Myslím,že tuto knížku lze pokládat za jednu z mých nejoblíbenějších a rozhodně se k ní hodlám vrátit :)
Jen díky ní jsem před lety ochutnala kouzlo fantasy a naprosto mu propadla :)

toni-az
16.11.2017

Byl jsem celkem nadšen, ale je pravda, že dvě věci pomohly - už jsem viděl seriál a tušil jsem, že knížka bude stejně divná. No a zadruhé po nedávné návštěvě Londýna jsem si chtěl uchovat touto knihou trochu jeho atmosféry, což jako plán vyšlo dokonale.

Jako je to divná knížka, jiná než cokoli jiného, ale to je Alenka taky a kolik lidí ji miluje. A když se s tím člověk smíří, nechá na sebe působit příběh a atmosféru, je to super zážitek.

Bohužel na Hvězdný prach jí ještě něco chybí, to je přeci jen trochu jiná pohádka.

KAREL6725
12.11.2017

Tohle je pro mě nejkrásnější kniha od N. Gaimana. Srdcová záležitost, pokud chcete utéct realitě, utečte do Podlondýna podle mě nebudete litovat. Čteno dvakrát . Samozřejmě plný počet hvězd .

Icequeen
11.11.2017

Gaiman môže pridať krvi a mŕtvol koľko chce, nič to však nezmení na skutočnosti, že Nikdykde je roztomilá rozprávka. Jednu hviezdičku udeľujem čiste za sympatický humor, ktorý sa objavuje vždy v správny čas a v správnych dávkach.

Flyn
23.10.2017

Ta prvni knizka od Gaimana co jsem cetla...tusim nekdy v 16? A porad si ji velice dobre pamatuji, takze se mi vryla do pameti opravdu dukladne. Jeste parkrat jsem zkousela Gaimana ale Nikdykde zkratka neprekonalo zadne jeho dilo (nebo spis mi to tehdy tak sedlo). I kdyz musim priznat ze sem u nej vzdycky necim mile prekvapena a nic neni tak jak se na prvni pohled zda! ;)

Horalka5
07.09.2017

To je tak krásná kniha. Opět se mi potvrdilo, proč mám ráda Gaimana!

vipera
30.08.2017

Nějak jsem se nesžila s překladem a kvůli tomu jsem měla pocit, že knihu čtu dýl než by jí slušelo...Ale jinak to byl hezký výlet do fantazie.

-Endy-
25.08.2017

Ani jsem nečekala, že by se mi kniha tolik líbila :) Možná to bylo i tím, že londýnské metro znám a že jsem byla schopná propojit reálie s imaginárními místy...
...třeba až budu příště na Earl's Court a potkám tam starého chlápka, který po mně bude chtít, abych ho v noci zahřívala, budu vědět, co je to zač :-D

bouncer
20.08.2017

Viděl jsem kdysi seriál a ten se mi strašně líbil. S odstupem času, kdy už jsem zvládnul většinu děje zapomenout, jsem se dostal ke knize a opět jsem nadšen. Rozšířená (poslední) verze Nikdykde je pro nelondýňana asi ideální a je to kniha, která stojí za to přečíst.

Loxias
16.08.2017

Mnoho prepouzitych motivu poskladanych do celkem slusne fungujiciho konceptu hlubsi reality. Za precteni urcite stoji (verze z roku 2006)

Nerianna
01.08.2017

Oblíbená kniha, musela jsem si ji pořídit domů a ráda se k ní vracím ;)
Jak ráda bych se podívala do Podlondýna! ;)

Gingeriin
25.07.2017

Co se Neila Gaimana týče, na knihu jsem se nesmírně těšila už jen proto, že ji napsal právě on. Očekávala jsem od ní tak moc, že mě ve finále málem zklamala. Několikrát jsem dílo odložila a opět se k němu vrátila s přesvědčením, že tentokrát už to vyjde. Až na poslední z několika pokusů se mi Nikdykde podařilo dočíst a teprve po tomto snažení mohu říct, že jsem si knihu konečně užila. Jestli jsem pro ni musela dozrát, nebo jestli se kniha pro mě musela nejdříve uležet, opravdu nevím. Hlavní je, že jsme si k sobě cestu nakonec našly.

Elea
19.07.2017

Zajímavý a netradiční pohled na Londýn, kniha vybízí k úvahám, jestli se přání opravdu mají plnit.

francouz
29.06.2017

Také jsem podlehl recenzím, a když to nebylo úplně podle mého gusta, tak to nebylo špatné. Pro mě zajímavý pohled na moje oblíbené město Londýn, tentokrát z velmi netradiční strany. Příběhu nechybí napětí, naprosto perfektní záporáci ani klaďáci. To jak se prolínají dva světy je velmi zajímavé. Člověk se musí zamyslet nad smyslem našeho konání, kumulování něčeho, co vlastně ani nepotřebuje. Poznání sebe sama, to je jedna z myšlenek této poměrně zajimavé knížky. Co bylo pro mě trochu složitější, byl styl spisovatele, ale to je můj problém, nikoli autorův.

marmar123
27.06.2017

super Gaiman

Martin_Eli
14.04.2017

Všichni o téhle knize básní. Tak fajn, přečetl jsem si ji. Ne že by to bylo něco špatného, jde o dobrou knihu, ale že by mě nějak extrémně zaujala, to říct nemůžu. Přečetl jsem, od půlky mě docela vtáhnul i děj a byl jsem zvědavý, jak to dopadne, nicméně znovu rozhodně číst nebudu. Knize by možná pomohlo, kdybych byl angličan a dokázal si užít ty jednotlivé epizody na různých stanicích metra (když o tom tak přemýšlím, kdyby se část knihy odehrávala v Praze na Želivského, nebo na Můstku, asi by mě to bavilo víc:)

silvara
25.03.2017

Podle mě je tohle nejlepší Gaimanova kniha. Napínavý děj, zajímavá zápletka, atraktivní prostředí alternativního Londýna, nepřeberné množství záhad... Za mě si tohle zaslouží i 6 hvězdiček z 5 možných :)

DexterKingman
12.03.2017

Úžasný příběh. Okamžitě se stala jednou z mých srdcovek :)

barlow
10.03.2017

Pro mě absolutní srdcovka. Miluju ten svět, ale zanevřel jsem na všechny jeho adaptace. Prostě jsem si jej díky Gaimanovi vysnil a ta představa je nepřekonatelná :D Teď už jen hledám nápodobu Podlondýna...

Kaik
06.03.2017

Dokonalé! Londýn mám rád a takto dostal ještě další rozměr. Skvěle a úsporně napsáno. Mírně bizarní, ale rozhodně originální zážitek!

milan1315
06.03.2017

Jedna z mých nej. Je na čestné poličce nad postelí.

Kate_Hall
01.03.2017

Skvělá kniha, mylně jsem si myslela že to bude takový ten druh fantasy sci-fi, který bude velice nudný...opak se stal skutečností. Byla pro mě velmi čtivá a užívala jsem si ji až do konce, myslím si že to i změnilo můj názor na svět... Třeba něco pod námi je... Kniha mě zcela pohltila svým příběhem.

TheSarcasm
23.02.2017

Tak já nevím. Nejsem žádný velký fanoušek fantasy, sám jsem byl zvědavý co se mnou taková kniha udělá. Ze začátku mě to moc nebavilo, ani mi to nedávalo smysl. Ale postupně mě příběh docela dostal a ke konci jsem si ho snad i užíval. Souhlasím, že děj i chování všech těch bizarních figur poněkud postrádá logiku, ale o tom tak nějak fantasy je, ne? Takže nakonec, proč ne?

xxxvodnikxxx
19.02.2017

Vynikající dílo spojující alternativní svět s tím reálným, charakterem se pohybuje někde mezi scifi povídkami a dobrodržuným románem.
Čte se super, i přesto, že zde běží vždy 2-3 dějové linie, tak se dá docela dobře udržet u toku příběhu a nepřináší to zbytečný zmatek.
Jinak příběh obsahuje pár majoritních zvratů, takže vlastně nikdy si nemůžete být jisti, kdo stojí na jaké straně, za mne fakt super.
Obdobně jako u Glukovskiho Metra jsem si zde v hlavě vykresloval Podlondýn :)

estasy
16.02.2017

Tak tahle kniha mě skutečně potěšila, a to nejen díky skvělému příběhu a úžasně vykresleným postavám (vezměte si například postavu Jessiky a její pasáž na výstavě v muzeu), ale hlavně kvůli maličkostem/geniálnostem, kterými je kniha skrznaskrz prolezlá – Pohyblivý trh, na kterém si můžete koupit třeba mrtvolu, Dvířčin dům, jehož místnosti jsou každá jinde, krysy a jejich krysomluvčí, sbírka trollů na Richardově stole, pojízdný hraběcí dvůr, muzikant málem ukamenován penězi a mnohem, mnohem víc! Gaimana mám opravdu ráda a Nikdykde mi jen potvrdilo proč. Hlavně nevím, jak to ten kluk kudrnatá dělá, že jeho záporáky mívám radši než hlavní hrdiny. Pan Croup a pan Vanderman v knize excelují a jejich dialogy/monology pana Croupa jsem si naprosto užívala. Setkat bych se s pány ovšem raději nechtěla :-)

BorknagarSK
07.02.2017

Nemôžem napísať nič iné, len že je to jedna z mojich najobľúbenejších kníh vôbec... Každý by mal nájsť tie svoje Dvierka...

Jolina
27.01.2017

Nejsem tím nějak nadšená...pravda, neholduji fantasy či sci-fi...ale téma je nosné, tajemné a originální, na druhou stranu příběh pro mě nezajímavý, nepoutavý, postavy mění své postavení, tvář...

Hellrampage
24.01.2017

"S městy je to stejné jako s lidmi, pane Vandemare. Nejdůležitější je stav jejich střev." - pan Croup

Neil Gaiman ukazuje čitateľom prečo čítajú knihy! A prečo práve fantasy. Okrem toho zručne a sotva viditelne porovnáva Podlondýn s dnešným svetom (trh so zbytočnými vecami). Musím spomenúť, že knihu si na maximálnu možnú mieru užijú praví londýnčania, ktorý dýchajú londýnsky vzduch, majú možnosť chodiť londýnskym metrom a poznajú všetky londýnske ulice (aj zostupnú) a môžu si prehrať príbeh priamo v nich.

Zo začiatku mi Nikdykde prišla nudná, plná klišé a obohratých pesničiek, ktoré nájdete v každej druhej fantasy knížke. No potom autor po zhruba dvesto stranách poslal Richarda po kľúč a vtedy ma dostal. Práve tou scénkou na stanici metra, kde sa hlavný hrdina potáca na pokraji reality a šialenstva, tam som mu to všetko zhltol do slova a do písmena. Hneď po tom som sa na knihu pozeral z iného uhla a videl v nej nielen šialený príbeh o Podlondýne, do ktorého sa prepadávajú ľudia škárami, ale aj akési posolstvo, ktoré nám chce autor prostredníctvom tejto knihy posunúť. Každý si ho môže vyložiť po svojom - ja som si ho vyložil práve "prečo čítame fantasy / sci-fi knížky?" Pretože je to krásny útek od reálneho, sivého a nudného sveta, kde môžeme snívať svoje vlastné sny alebo sny niekoho iného a preto mi aj táto kniha prirástla k srdcu. A na otázku, ktorú položili Neilovi, či by som hovoril s krysami po prečítaní tejto knihy, musím povedať jednoznačnú odpoveď: Áno!

Neviem prečo, ale pán Croup mi strašne pripomínal Kruppeho z Malazskej knihy padlých a Vandemar zase Voldemorta.

"Měl bych tě rozpárat od chřtánu po břicho a hádat ti budoucnost ze střev." - Krysomluvčí

Makropulos
16.01.2017

Když se člověk dostane do situace, že je pro ostatní tak nějak neviditelný, většinou se ponoří do sebe. Gaimanův hrdina se ponořil do snového světa plného fantaskních postav, kde prožívá příběh, který ho v mnohém změní. Knížka je napsaná skvělým jazykem, pro mě díky paní překladatelce, postavená na anglickém humoru, je plná dobrých nápadů a jemné poetiky. Při čtení se pro mě Podlondýn stal opravdu skutečným světem a myslím, že už to tak zůstane. Opravdu jsem se dobře bavila.

Eldar80
14.01.2017

Můj osobní pocit je, že Nikdykde patří do kategorie knih, kde je důležitější atmosféra než samotný děj nebo zápletka. Bohužel mě atmosféra nijak neohromila. Už od začátku jsem měl pořád vtíravý pocit, že čtu něco, co jsem už v mnoha obdobách četl. Říkal jsem si, Gaimane, prosím, aspoň něco originálního a ono nic. Prolnutí dvou světů bylo myslím už zpracováno mnohokrát a lépe. Zklamání.
Přišlo mi to jako odpočinková pohádka pro dospělé. Tedy spíš náctileté. Nedospělý hlavní hrdina, 200 stránková nuda špinavého Londýna, předčasně vyzrazená pointa. Tohle se fakt nepovedlo. Pokud máte rádi Londýn a je pro vás důležitá atmosféra, pak možná. Na můj vkus slabý děj a ten závěr? Cokoliv nápaditého buď zničila nuda nebo hlavní "hrdina". Podle mě další z přeceňovaných knih. Byl jsem kdysi uchvácen Americkými bohy, po této knize si už raději dám na Gaimana pozor, jesli vůbec od něj ještě budu něco číst... 75%

Fuksinka
05.01.2017

Já zřejmě nikdy nebudu fanouškem Gaimana. Nevím přesně, co mě na něm nesedí. Bezesporu má výborné nápady, ale to zpracování už je horší. Nedávno jsem dočetla komiks Sandman a byla jsem z něj nadšená, jenže komiks je uplně jiný druh literatury a žádné popisy fakt nepotřebuje. Možná mě nesedí to, jak Gaiman píše? Možná mi přijdou postavy málo vykreslené? Těžko říct.
U Nikdykde můžu s jistotou říct jen tolik: Nápad s Podlondýnem je skvělý. Mě ale vadila neurčitost tohoto světa. Světa, kde se může stát naprosto cokoliv. Zřejmě nějaká pravidla má, ale autor nás s nimi neseznámil. Nedokázal mě plně vtáhnout do děje a napevno mě připoutat k postavám. Vlastně mi to nepřišlo ani vtipné.

Wrent
03.01.2017

Mám trochu problém někomu Nikdykde popsat tak, aby mu přišlo zajímavé. Aby měl nutkání si ho přečíst. Vždyť příběh o "podzemní říši" zní vlastně docela otřepaně. Věřím ale, že Gaiman by dokázal udělat skvělý a napínavý příběh i z nejotřepanější odrhovačky. Už po prvních pár stranách se do knihy tak ponoříte, že nebudete vnímat nic jiného. A ozvěny tohoto alternativního světa spolu s jeho všemi zajímavými postavičkami budete mít v hlavě i hodnou chvíli po dočtení.

Ve.eL
16.12.2016

Dialógy pánov Vandemara a Croupa som si čítala dokola a musela sa smiať. Úplná lahôdka.. Keď si odmyslím spolovice zjedené mačatá a šteňatá a fakt, že týto dvaja predstavovali najčistejšiu formu zla... pôsobili ako zohratá a efektívna dvojica :) Keď si dobro začne liezť na nervy a poprie samo seba až na samotné dno, vznikne pravdepodobne niečo ako Vandemar a Croup. Nie som si istá existenciou Podlondýna ale o týchto dvoch bezpečne viem, že niekde sú a naozaj nikdy ich nechcem stretnúť. Celkovo pekná kniha. Nieje to Oceán na konci ulice (moja topka od Gaimana), no nepochybne má svoj štýl a nenásilným (?) spôsobom pobaví. Odporúčam.

romansolar
12.12.2016

sklamanie :(

whiolet
01.12.2016

Kniha pro mě byla zklamáním, čekala jsem od ní daleko víc,hlavní hrdina mě nebavil, sympatizovala jsem se dvojkou zabijáků a ve finále si přála ať je tam už všechny pozabíjejí..

MarketV
24.11.2016

Není kanál jako kanál - pro mě byla kniha zajímavé zpestření při rýsování kanalizace do školy. Atmosféra knihy mě úplně pohltila, je zde spousta originálních nápadů - už jenom ten pocit, když otevřete dveře a můžete se octnout na úplně jiném konci Londýna či světa kolem. Takové skládání různých světů Nadlondýna a Podlondýna je jako skládání kousků podvědomí - jako ve snu, kde je kousek místa ze základní školy, ve druhé najdete město, které jste navštívili a ve třetí místnosti se nachází oblíbená prázdninová destinace u babičky. Podlondýn je naprosto jedinečným světem, kterému by vůbec neuškodilo, kdyby jeho mytologie a prostředí byly více popisně rozvedeny. To platí i o charakterech postav. Po přečtení doslovu a zjištění, že kniha vlastně vznikla zároveň se scénářem seriálu mi bylo jasné, že zde šlo hlavně o příběh. Ten je svým způsobem výjimečný. Čtení knihy bylo jako otevírání dalších a dalších dveří v neznámém domě - člověk nikdy nevěděl, kde číhá nebezpečí. Pozorně jsem si nepřečetla anotaci knihy, tak jsem netušila, kde se skrývá hlavní záporák, možná to byl o to lepší zážitek a překvapivé zjištění.

Kiisaki
23.11.2016

Skvělé, nápadité, strhující! Nikdy by mě nenapadlo, že budu chtít žít v londýnských kanálech.

Barbarka_CZ
21.11.2016

Konečně dočteno. Co k tomu napsat? Nápad jednoznačně neotřelý a skvělý. Nicméně styl psaní autora mě nenachl, ani vlastně pořádně nevím proč. Rozhodně to není knížka, kterou je radno odkládat nebo číst po krátkých úsecích, jinak se začnete ztrácet. Obávám se, že navzdory originalitě na tuhle knihu brzy zapomenu.

kneslova
18.10.2016

jedním slovem - výborné !

Ričí
15.10.2016

Prvních 150 stránek bylo podivných, ztrácel jsem se, pak jsem konečně prozřel a atmosféra mě naprosto dokonale vtáhla přímo do světa Podlondýna

krista
29.08.2016

líbílo se mi :) pěkná oddychovka

Jakahol
28.08.2016

Moc se mi líbí celá představa Podlondýna. Atmosféra, postavy, příběh .... všechno. Navíc mě velmi potěšila ta skvělá hra se slovy. Vážně doporučuju.

bourgeois
27.06.2016

príjemná jednohubka

GOD-Complex
18.06.2016

Po delsi dobe knizka se vsim vsudy, ze ktere jsem vylozene nadseny. Chytlavy pribeh, ktery vas nuti cist dal a pokracovat v dobrodruzstvi, charaktery ktere si oblibite, svet do ktereho se po docteni chcete vratit. Je to zabavne i spravne mysteriozni. Skvely mix zanru, kdy chvili civilni pasaze muzou brousit az do lehce pohadkove sfery, jen aby to nasledne vystridaly temer hororove momenty. Za me plny pocet a doufam, ze take potkam Lady Dvirku. 10/10

alef
24.05.2016

Vítejte v Podlondýně ... za běžných okolností nedosažitelné realitě plné prapodivných stvoření, kde jsou vzpomínky vtisknuté do zdi ...kam mohou "propadnout" škvírami světa zapomenuté věci i lidé ... a kde fungují kouzla ... vítejte v Podlondýně vzniklém ze ztracených úlomků Nadlondýna, uliček, chodeb a kanálů, "které se za tisíciletí propadly škvírami světa a vstoupily do světa zatracení a zapomnění" ... vítejte ve světě zabijáků pana Vandemara a pana Croupa, kteří jsou k sobě navzájem náramně zdvořilí, ale jinak vynikají naprosto ojedinělými schopnostmi, jak zabíjet a mučit ... myslíte, že je opravdu čeho se bát? ... jen noci ... té co se v ní přepadá? ... ne, té, co přichází, když končí dny ... spolu s Richardem začnete velice rychle chápat, co je temnota, ...cítit, jak šahá na kůži, ... jak zkoumá, ... jak klouže po naší mysli, ... a pak už není cesty zpět!

Moje druhá kniha od Gaimana ... věděla jsem do čeho jdu ... a přesto mě tenhle příběh ohromil, ... ani nepostřehnete jak, a vplujete do Podlondýna ... a pak už není cesty zpět ... čtete, dokud se příběh neuzavře ... geniální!

repli2dev
17.04.2016

Má druhá knížka od Gaimana a mám lehký pocit, že je tak nějak posedlý lidmi, kteří pronásledují nájemní vrazi…

Myšlenka podlondýna i samotný příběh jsou celkově přitažlivé, i když závěr pro mě byl poněkud očekávaný.

Každopádně příjemná oddychová četba.

renefer
13.04.2016

Čekala jsem víc, možná kvůli komentářům nebo kvůli kolegyni, která mi slíbila, že se budu hlasitě smát při čtení v MHD. Nestalo se.

AnneMaxe007
09.04.2016

Svět, do kterého se prostě chcete vrátit.

Ivan F
04.04.2016

Chcel by som viac, než som dostal. Neskromne sa k tomu priznávam, pretože kniha má veľký potenciál a trpí na chudokrvnosť. Napríklad scéna, v ktorej Hunter prichádza o život, by si zaslúžila tak tisíc slov naviac. Podobných scén, ktoré by si zaslúžili rozšírenie je v knihe viacero, takisto charaktery postáv sú nedotiahnuté, poprípade autor vôbec nepoužíva hocijaký popis alebo vysvetlenie, prečo tá ktorá postava sa správa tak, ako sa správa. Autorov štýl je super, ale ako celok by kniha chcela ešte dotiahnuť.

ziriant
26.03.2016

Nikdykde mě okouzlilo při prvním čtení před jedenácti lety a bude mě okouzlovat vždy. Zároveň byla tato kniha mým seznámením s Gaimanem, autorem, u něhož se už cítím jako doma, a který mi od té doby zůstal drahým a vyhledávaným pokaždé, když se chci zabalit do útulna, když se chci zasnít nad světy, které ostatní nevidí. Ač jsem nebyla ani v Nadlondýně a na cestování moc nejsem, Podlondýn je jedno z míst, kam bych se opravdu chtěla podívat. Navíc pro milovníky slovních a významových hrátek je Gaiman jako stvořený. Originální detaily a ten smysl pro humor, to člověk prostě jinde nenajde. Dalo by se říci, že je to taková "pohádka pro dospělé", jak již to má autor v povaze, ale toto slovní spojení by zdaleka neobsáhlo vše. A tak se nebojme otevírat dveře, které jiným zůstávají skryty... nebo kterými musíme projít sami.

Stauff
13.03.2016

Od první stránky mě kniha nepustila. Skvělí hrdinové, skvělí padouši, skvělý příběh. Prostě pecka, ke které se často a rád vracím.

qwill
18.02.2016

Pro četbu této knížky je asi dost důležité vědět o spolupráci Neila Gaimanna a Terryho Pratchetta. Nikdykde a Pratchettova Pravda mají společné dva hrdiny, vlastně padouchy, kteří jeden bez druhého neudělají ani... no, nehezké věci páchají ti dva....

Tsuki
18.02.2016

Jak už přede mnou vyjádřila uživatelka Grafoy, je knížka trochu neuchopitelná. Celou knihu, a vlastně i teď, dlouho po přečtení, si nejsem jistá, jestli jsem si k postavám vytvořila nějaké sympatie nebo vůbec nějaký vztah. První cca polovina knihy (abych nespoilerovala, tak řekněme do markýzovy "velké chvíle") mě nějak nenadchla, četla jsem ji zdlouhavě, do příběhu jsem se nemohla dostat. Jedním z důvodů by mohlo být, že námět jako je tento, by si asi zasloužil mnohem větší prostor, možná i miniságu. Protože tímto osekáním vlastně vyplynul svět s absolutně nevyužitým potencionálem a postavy, které nedostaly pořádný prostor se plně rozvinout. Druhá polovina pak začne hezky odsýpat, stane se i několik zajímavých věcí, ale opět si nemůžu odpustit pocit, že by se z toho dalo vytěžit víc. Čtenáři (respektive mně) zůstane po přečtení především hlava plných co?, jak?, jak by asi?, co tam?, kde? a podobně. Někdy je fajn, když autor nevysvětlí doslovně každý prd a nechá čtenářovu fantazii pracovat, tohohle už ale bylo trochu moc. Možná se to dá brát jako nahlédnutí do jiného světa, ale potom je to zase všechno moc rozpitváváno... Paradoxně dvě hlavní postavy, Richarda a Dvířku jsem si oblíbila nejméně, narozdíl od markýze nebo Hunter. No, možná tomu dám v budoucnu ještě šanci. Teď je to tak mezi tři až čtyři. Přikláním se k vyššímu hodnocení pro tu tmu a prostor předhozený mé fantazii. který z Nikdykde možná vytvořil lepší knihu, než doopravdy je...

Grafoy
16.02.2016

Kniha je zajímavá, ale dost neuchopitelná. Charaktery postav moc neutkví v paměti. Rozhodně je o čem přemýšlet.

Vltaava
14.02.2016

To jsem blázen - takový ódy na tuto knížku, ale mě se zdá, že jí hodně chybí k dokonalosti. Je jakási nedopečená, nápady by byly dobré, kdyby...je tam zkrátka až moc různých kdyby, ne, nelíbí se mi to.

Lenny33
10.02.2016

Mistrně napsaný román. Každé slovo jsem s chutí převalovala na jazyku a už při prvním čtení této knihy jsem se těšila, až se k ní jednou vrátím! Jednoznačně 5*.

Dani3
08.02.2016

Čekala jsem víc. Cele dvě třetiny knížky jsem se vůbec nebyla schopná ponořit se do děje. Alespoň, že ten konec byl dobrý. Jinak by to byla opravdu veliká bída.

Dlouho jsem přemýšlela, co mi tam chybělo a proč to není ono.

Ten příběh sám o sobě by byl skvělý, kdyby autor více propracoval postavy londýnského podsvětí. Všechny byly tak nějak bez „duše“. Jediný, kdo byl výraznější, byl markýz de Carabas, i když stejně jako překladatelce, tak i mně občas přišlo, že si právě odskočil z pohádky Kocour v botách. Hlavní postavou „podsvětí“ přece měla být Dvířka, ale ve výsledku tam byla jen tak do počtu.

A když už byl někdo nebo něco zajímavého, tak to autor jen tak trochu naťuknul a pak to v tichosti odložil a šel dál….škoda.

Johny23
20.01.2016

Kniha je psána podle scénáře seriálu, ale v mnohém se liší... Nezklamala mne, Neal ne kvalita, ale určité pasáže moc pozměnil.

Pavluška33
05.01.2016

Pro mě rozhodně Neilova vlajková loď. Moc mě baví to londýnské "podsvětí", a jak lehko se vlastně dá do něčeho takového spadnout.

3nitka
31.12.2015

K Nikdykde sa vraciam opakovane, je úžasná.

Najulka
18.12.2015

Moje v pořadí druhé fantasy, které mě opravdu mile překvapilo a bavilo :)

Phorbo
17.12.2015

Procházku v Podlondýně jsem absolvoval hned podruhé. Nejříve jsem se podíval na Noční stranu S.R. Greena a pak jakoby mě něco lákalo na Gaimanovi, tak jsem se do něj pustil, aniž bych vlastně věděl do čeho jdu. Trošku mě to zklamalo, že jsem zrovna tak tématicky podobné knihy přečetl po sobě, ale s tím nic nenaděláte.
Gaiman neposadil alternativní Londýn tak do černa jako Green. Sice do šeda, ale furt to není takové hororové jako Něco z Noční strany. Nikdykde je více pohádkovější, více fantaskní a možná že i více chytlavé.
Kniha je každopádně skvěle napsaná, s tím si neumím pomoct. Bavilo mě to, ten strohý anglický humor, hlášky markýze a spoustu dalšího. Moc mě nebavily Richardovy halucinace v Klíčové zkoušce. Moc jsem nepochopil, proč zrovna takovou idiotskou zkoušku psychiky by volili dominikánští mniši, ale je to jedna z mála maličkostí, které mi tam zrovna vadily.
Hodně velký kisk jsem nepochopil s Hunter. Neřekla nic o tom, proč nemůže na povrch do Britského muzea, jestli kvůli Islingtonovi nebo kvůli dvou hlavních vrahů (kteří teda skončili až moc jednoduše)... Jaktože se pak ale mohla dostat na bitevní loď tak bez problémů a nikomu to nepřišlo podivné, že s tím najednou nemá problém jít nahoru? No ale budiž.
Ještě zkusím shlídnout seriál a potom se uvidí s hodnocením ale prozatím zlatej, trošku lepší průměr.

jana1599
07.12.2015

Kniha mě uvedla do žánru městské fantasy a bylo to uvedení opravdu fenomenální. Po přečtení se Nikdykde stalo jednou z mých nejoblíbenějších knížek :)

Pandy26
02.12.2015

Kdyby se mě někdo zeptal jakou super schopnost bych si přála nejvíc na světě , byl by to jednoznačně ten elegantní způsob teleportace , který závidím Dvířce ... Touto knihou dal Gaiman žánru fantasy zcela nový rozměr ... :)

tony64
01.12.2015

Vyborna kniha!Gaiman utkal fantasticky svet plny poezie a tajemstvi.Jedna z knih,kterou si budete pamatovat
do konce zivota.

gan112
10.11.2015

Nebralo mi to. Možno fantasy nieje moj šalok granka. Svet zo začiatku dobre funguje ( to jest bez zbitočnych nanuteností a vnutenych zákonitosti) no postupne fungovať prestava, Gaiman si toho navymýšlal na mna moc. To nieje žiadna katastrofa lebo sa rozbehne vcelku , no povedzme čitatelný dej. Najviac ma zaujali postavi Croupa a Wandemara, ale ostatny až na Starého Baileho sú nezaujímavi. Snad največši postavovi prepadak bola Hunter. Vedlajšie postavy sú nevýrazne,čitatelne a hlavne kliše. Skratka tipicka fantasy, nič pre mna. A pritom stačilo by niekde ubrať , niekde pridať, a pre mna viac logiky, a svet podlondina by bol viac než len znesitelným a zaujimavym.

Sermone
27.10.2015

Prvá kniha od pána Gaimana, ktorá sa mi dostala do rúk. A žiadna iná mi ho nemohla predstaviť lepšie. Originálny, perfektne vyrozprávaný príbeh od skvelého spisovateľa, ku ktorému sa budem určite často vracať.

Kverulant
21.10.2015

Nikdykde je stylem takový lehký, pro citlivé povahy asexuálnější a méně brutální Clive Barker krotící svou představivost. Což je pro jistou skupinu čtenářů možná dobré doporučení. :-)

Gabkka
17.09.2015

Výborná kniha, skvělý příběh....stále se k ní znovu a znovu vracím :-)

Jano.
06.09.2015

Po prečítaní Nikdykde vám bude Londýn pripadať oveľa magickejší ako predtým. Hlavne metro bude o (tak zase aby som nepreháňal, lebo metro je super tak či tak...) 90% zaujímavejšie.
Svet, ktorý predstavil Gaiman v Nikdykde je jednoducho omračujúci. Snový, čarovný príbeh, ktorý rozpráva pravý Londýnčan Richard Mayhew ako typický sympatický a mierne cynický Brit.
Postavy sú všetky geniálne vymyslené... ale pán Croup a pán Vandemaar jednoducho nemajú konkurenciu. :D

KatnissLavender
03.09.2015

O této knize se dá napsat snad jen tolik, že je zvláštní... Nemohu říci, že se mi nelíbila, ale ani jsem z ní nebyla nijak nadšená. Atmosféru jí ale upřít nemohu...

stolbice
13.08.2015

Úžasná kniha, neskutečně mě bavila, jak jednou začnete, nemůžete se odtrhnout :-) postavy jsou sympatické, některé správně prohnané, jiné střeštěné a jiné pořádně brutální...skvělá směsice pro tento zajímavý a originální příběh.

ivana5609
02.08.2015

Opět skvělá kniha s velmi neotřelým příběhem. Výrobně čtivá a plná neočekávaných zápletek. :)

Morgana
30.07.2015

Boží kniha! Pro mě jako milovnici podzemí úžasné. Podpraha je krásná, ale Podlondýn zní mnohem romantičtěji, do toho pěkný poutavý děj a přečetla jsem to jedním dechem. V zápětí mě zklamalo shlédnutí seriálu, co byl podle této knihy natočen, podle mě měl hodně daleko od propracovanosti knihy

Gooverka
25.06.2015

Styl vyprávění se mi moc líbil i samotný příběh mě docela zaujal (všiml si někdo podobností s Harry Potterem nebo Hobitem? :-D), ale není to můj šálek "čaje". Cosi mi tam chybělo.

Widow Embalmer
26.05.2015

pana Gaimana si rád přečtu Vžyckyvšude

Azizi
23.05.2015

Nápad bol pekný, čítalo sa to dobre, hlavný hrdina sympatický... Ale aj tak mi tam niečo chýbalo. Niečo, čo by ma aspoň na chvíľu strhlo, o čom by som si povedala, že wau! Na začiatku knihy som čakala, že to ešte len príde, v strede knihy som si vravela, že snáď ku koncu, ale nič také sa neudialo a tak ako si celý tento príbeh pekne začal, tak sa aj pokľudne skončil. Preto hodnotím "len" lepším priemerom.

cori
17.05.2015

Nebylo to špatné, ale čekala jsem víc.Už vím, od koho "opisoval" Renčín v Labyrintu.

Faustka
05.05.2015

Ještě jsem nestačila zavřít ústa.

Blekmun
03.05.2015

Môj prvý Gaiman - trošku rozpačité dojmy. Dobrá téma, realizácia ale v mojich očiach trochu viazla. Celý čas som mal pocit, že sa tak nejak hrá o fazuľky a že autor jednoducho mohol z Podlondýna vyťažiť viac. Až do konca som sa nedokázal príbehom nechať plne pohltiť. Napriek tomu, štýl písania sa mi páči, takže ešte po Gaimanovi siahnem.

dan-sam
18.03.2015

Když jsem poprvé dočetl Nikdykde, měl jsem pocit, že Londýn už pro mne nikdy nebude stejný jako dřív. Najednou jsem jej začal vnímat zcela v jiném úhlu pohledu. Dost možná trochu nenápadné, ale o to víc zajímavém - najednou nebyl tím, čím se zdál na první pohled. Kniha, která má atmosféry na rozdávání a nápadů tolik, že se do jedné vazby nevejdou. Škoda, že nenásledovalo pokračování.

zimela
13.02.2015

Londýn a Podlondýn. Dva snově se prolínající světy. Kdo v ten spodní uvěří, je jím brzy uchvácen a pohlcen, odsouzen být druhou stranou neviděn. Volní jsou jen holubi a krysy. Metro už pro mě nikdy nebude tím, čím dřív a já mám občas za jízdy neodbytný pocit, že v odrazu okna spatřím jet přízračný vůz markýze i s jeho hosty, kteří mezi námi neviděni procházejí. Právě to, jak bezkonkurenčně dokázal pan Gaimen navrátit zevšednělému zpět jeho magično a tajemno je něco, co si už snad vždy ponesu s sebou. Něco tak neskutečného, jiného, a nápaditého jsem snad nikdynečet. Plná palba 5*****

Kulibrnda
12.02.2015

Tak přesně tímhle dílkem jsem spoustě lidí ukázala, že fantasy nejsou jen klony Tolkienovských světů. Kniha plná fantazie, záhad a tajemství, které vás donutí ji přečíst jedním dechem. Kéž by se někdy našel někdo, kdo by sebral odvahu na zfilmování...

geimz
29.01.2015

Nepopieram kvality tejto knihy, no po zhruba polovici som ju odložil, s nezáujmom ju niekedy znova otvoriť. Svet je zaujímavý, a aj niektoré postavy stoja za to (Vandemar, Croup), no zvyšok ma nezaujal natoľko, aby som sa brodil ďalej tým zmäteným príbehom, ktorý mi nič nehovorí. Nič pre mňa.

Neverdin
18.01.2015

Gaiman zkrátka píše úplně jiné fantasy než jaké znáte a čekáte. A není to vůbec špatné - a díky bohu za to. Když takovému Gaimanovskému fantasy přijdete na chuť, tak vám to vlastně vůbec nevadí a jen se těšíte, co dokáže autor ze své zvláštní fantazii ještě vytáhnout a čím vás dokáže překvapit a donutit se smát. Já se na jeho knihy vždycky těším, protože jsem ráda překvapovaná. Nikdykde je pro mě jeho nejlepší kniha, ve které jsem se v závěru uchechtávala s uplakanýma očima blahem.

Melic
07.01.2015

Taková ta kniha, kdy čtete, nerozumíte ani za mák tomu, co se to děje a v koutku duše čekáte, kdy se to vyjasní. Ono to ne a ne přijít a přesto se bavíte.

jorgesob
11.12.2014

první kniha co jsem od gaimana četl. a jak moc fantasy nemusím, tak jsem byl mile překvapen. do knížky jsem se začetl téměř okamžitě. a doporučil bych ji každému kdo by si chtěl od gaimana něco přečíst jako počáteční knihu

Siraelxy
05.09.2014

Nenapsala bych nic lepšího a vystihujícího než ANETW94......můj dík směřuje i k překladatelce. Jednuduše doporučuji....i těm co tvrdí, že fantasy není pro ně (patřila jsem k nim).

Nagadir
03.09.2014

Pan Croup a Vandemar, nevyčerpatelná studnice morbidního humoru.
Začínalo to pomaloučku, ale líbila se mi originálnost, a pak to to chytilo tu správnou vlnu. Nápad Podlondýna byl úžasný (a dvakrát pro ty co se po Londýně alespoň jednou prošli), postavy skvělé. Ani nevím jestli bych dokázala něco vytknout (vlastně ano, je to moc krátké).

Dáma s hrnstjm
16.07.2014

Velmi krásná kniha, plná úžasných postav (markýz Carabas!) a nečekaných událostí. Mrzí mě, že jsem si na knihu nedokázala udělat víc času, četla jsem ji po malých částech, nebylo to úplně ono a příběh jsem si tím dost roztrahla.
ALE - na knihu jen tak nezapomenu hlavně kvůli jedné větě o tom, že události jsou zbabělé, a proto nechodí nikdy o samotě. Ta věta mi pořád vrtala hlavou a během čtení knihy se stalo, že jsem si tuto pravdu naprosto potvrdila. Jak jinak vysvětlit, že dvě zásadní věci, které jsem řešila poslední půlrok, přišly v ten samý víkend? A navíc při čtení Nikdykde? :)
Jediné, co mi trochu uniká, je obsah a kompozice obálky...
Knihu hodnotím čtyřmi hvězdičkami a pátou přidávám za zbabělé události.

Mablis
14.07.2014

Dokonalá. Kvůli této knize patří Gaiman mezi mé nejoblíbenější autory.

Lenka.Vílka
28.06.2014

Dokonala kniha ve svech ohledech, ale serial se mi libil vic...coz ani tolik nevadi, kniha je i tak dokonala...

Belatris
28.06.2014

Přečtená jedním dechem, ale už s odstupem dvou dnů se ukazují pro i proti. Gaiman pro mě není tak docela spisovatel, ale vypravěč. Ze všech autorů, se kterými jsem se zatím setkala, on dokáže nejlépe zvládnout vyprávění se vším, co k němu patří. Popisů, úvah jen tak akorát, aby sloužilo příběhu. Divím se, že jsem si knihu tolik užila, přestože mám radši jiné složky než právě příběh... Magie Gaimanových slov? Každopádně úžasný příběh, který letí dopředu, dokud není čím listovat.
Sympatické pojetí andělské bytosti (podobně sympatické jako Pratchettovo pojetí elfů).
Velmi šťavnaté čtyři hvězdy a zasloužené místo v mé knihovně.

Modrina
30.05.2014

Fantasy je něco, co mi fakt nejde. Až na Neila Gaimana. :) Ten člověk umí tak skvěle vyprávět, že mu tu fantasy složku odpouštím. Tohle byla první kniha, kterou jsem od něj četla - a moc se mi líbila.

Katela
22.05.2014

Ale jo, mě se to líbilo... Nic až tak překvapivého na vás sice nečeká, ale přečetla jsem to za večer, což o něčem vypovídá...

Liyz
30.03.2014

Gaimana, ako autora, mám rada. Avšak táto kniha sa medzi moje obľúbené od neho asi radiť nebude. Trvalo mi mesiac, kým som ju prečítala. A to knihy, ak ma chytia, čítam dva dni.
Aby ste ma nepochopili zle, kniha nebola zlá, to by som ju nedočítala. Len ma proste nechytila tak, ako Záhrobná kniha, Americkí bohovia, Hviezdny prach...

Missty.
20.03.2014

Nevím, co o téhle knize napsat, aby jí to vystihlo. Někde jsem četla popis, že je to "pohádka pro dospělé" a vlastně to tak i je. Je to zábavné, zajímavé, chytlavé a nápadité čtení. V Podlondýně není nic nemožné! Už jsem si Nikdykde přečetla 2x (což normálně nedělám) a jsem si jistá, že se k tomu za nějakou dobu klidně vrátím i potřetí.

Eslem
05.03.2014

Řekla bych, že Rowlingová si v této knize dost početla... Slabým místem byl pro mě začátek (stejně tak i u Hvězdného prachu), ale pak kouzlo začalo pomalu působit... :)

Věruše65
02.03.2014

dočetla jsem před několika dny, s komentářem jsem otálela, protože se Gaiman zřejmě nestane mou srdeční záležitostí, ale po přečtení...přímo úporném..knihy VOLÁNÍ KUKAČKY, musím jen chválit..

Safienka
25.02.2014

Neil Gaimen - angličan, žijící v temném domě plném koček, počítačů, na blíže neurčeném místě uprostřed lesů Mineapolisu. Sbírá knihy, černé kožené bundy, černá trička a neustále vypadá jakoby potřeboval ostříhat. Toho chlapa potřebuju poznat :-)

První kniha, kterou jsou od N.G. četla - Nikdykde. Určitě toho nelituju a jsem nesmírně ráda, že mi ji Bookfan a Bookfani doporučili:-)Už jí dělám místečko v knihovně.

Nejsem moc čtivec tohoto druhu literatury, takže mi ze začátku dělalo problém se zorientovat a příjmout fakt, že takové to bude. Dělalo problém, ale nakonec jsem si to zamilovala. Ač jsem milovník světlých, vzdušných míst, tak Podlondýn mě získal. Ještě víc díky rozhovoru s autorem, který jsem našla nakonci knihy (Druhé vydání, doplněné autorem). Sám Neil šel prozkoumat londýnské kanalizace, aby v sobě pořádně navodil kouzlo a temnotu samotného místa pod Londýnem. Namazané krysy lubrigačním gelem? Aby vypadali správně děsivě a špinavě. Perla nakonec všeho.

Ze začátku mi tato knížka připomínala Alenku v říši divů. Nepředvídatelní hrdinové, místa, kouzla, možnosti. Trošku jsem čekala, že tam proběhne malý koutek romantiky. Nebyl tam a vůbec to není škoda.

Musím přiznat, že jsem ráda, že pana Croup a Vandemar jsou postavy příběhu a ne reálné bytosti. Nikdy bych nikoho takového nechtěla poznat či potkat. Naopak Starého Baileyho bych ráda poznala. A co takový pohyblivý trh. Svělý nápad!

Ještě, že existují dveře :-)

Už se těším až uvidím seriál!

CynicalParrot
17.02.2014

Skvělý příběh s minimem hluchých či nezáživných míst a malou porcí humoru navrch.

Tyrael
11.02.2014

Jedna z nejlepších fantasy knih, které jsem dosud četl. Skvěle vymyšlený hlavní záporák. Knihou jsme se nechal pohltit a některými "logickými" chybami, nebo věcmi jsem se nepozastavoval. Hned bych se šel do "Podlondýna" mrknout. Smekám před schopností pana Gaimana vytvořit imaginární svět. Nad Gaimanovými knihamy nesmíte přemýšlet, ale nechat se jimi unášet.

olle3
23.01.2014

Čtení mě nebavilo, nebyl jsem jaksi vtažen do děje. Na můj vkus moc pohádkové a nevěrohodné. Ale sem tam vtipné.

Chemlona
16.01.2014

"Na druhém konci vagónu byl starší sokolník se sokolem na ruce. Dvořil se klubku slečinek s
prošlou prodejní lhůtou a v některých případech i s prošlým datem spotřeby. ''

Anre3
15.01.2014

Nakonec se mi kniha líbila, ikdyž byly úseky, kdy jsem si říkala, že ji ani nedočtu. Fantasy moc nečtu, ale kniha mi byla doporučená, jako dobrá kniha, tak jsem ji chtěla přečíst a přesvědčit se o tom. Dočetla jsem ji asi jen díky tomu, že se mi líbily hlavní postavy a chtěla jsem vědět, jak to dopadne, ikdyž konec jsem tak trochu předvídala.

Janek
07.01.2014

Běžně nečtu literaturu tohoto typu. Knihu jsem přečetla po jednom doporučení, chtěla jsem zkusit něco nového, prokousala jsem se až na poslední stránku. Cestou jsem se ale v Podlondýně bohužel dost často ztrácela. Příběh byl - k velké škodě - přesycen příliš velkým množstvím postav, které se neočekávaně objevovaly a zase mizely, aniž by se nějak vyvíjely, aniž bych chápala, co mají symbolizovat, proč se vlastně na scéně objevují. Ani prostor, jak se mi zdá, nedržel moc pohromadě. Autor vždycky mívá náskok před čtenářem, v tomto případě se mi to ale zdálo netolerovatelné. Tohle nebyl můj šálek čaje.

felia
02.01.2014

Knihu jsem právě dočetl. Už jsem sehnal většinu zbylých autorových knih, snad mě pobaví jako tato. Normálně fantasy příliš nemusím, ale Pratchetta mám kompletního. Gaiman je poněkud drsnější, možná méně vtipný, ale neméně čtivý. Výborná čeština, výborný překlad. Jména by mi vyhovovala více v originální podobě.

lucifuk
30.12.2013

Ú-Ž-A-S-N-Á

holman
26.12.2013odpad!

nudaaa

aannyy
15.12.2013

Skvělé. Fakt se mi to moc líbilo a to fantasy normálně nečtu. Navíc jsem v době čtení byla v Londýně, tak jsem si to tím víc užívala.

Monicay
02.12.2013

Líbilo. Vlastně ani nevím, co bych měla o knize říct - líbil se mi příběh, popis, prostředí i postavy. Ráda bych se dozvěděla víc o Serafině a sedmi sestrách, o místech, o kterých je lepší raději nic nevědět a o tom, co se dělo dál, když příběh na stránkách knihy skončil. Podlondýn nabízí mnohá překvapení a já bych ráda dál sledovala, jak lady Dvířka pokračuje ve svém snažení, co dělá Richard a všichni ostatní podivní obyvatelé Podlondýna. Škoda, že autor nenapsal pokračování.

knedlik
01.12.2013

Je tu spousta zevrubných a trefných komentářů (a já jsem, ostuda, ani všechny nečetla), takže já jen stručně a krátce. Nikdykde je skvělé čtivé fantasy vhodně připodobněné pratchettovkám, a víc vlastně není třeba říkat. Vtipné, místy sarkastické, s trefnými postřehy k dnešní společnosti a kouzelnými, jedinečnými charaktery. Příjemně strávený víkend v Podlondýně.

"Máš dobré srdce. Někdy to stačí, aby ses v pořádku dostal, kam jdeš." Pak zakroutila hlavou. „Ale většinou ne."

mora.nocna
10.11.2013

neviem co dodat. uplne skvela knizka, skvely svet, strasne som ju nechcela docitat.

....a lubim markyza Carabasa :D

VitDLa
02.11.2013

Wonderful

weewa
26.10.2013

Pro mě jedním slovem "úžasná".. Gaiman mě, ale zaujme vždycky, má pro mě svoje jedinečné kouzlo.

Sirtlan
01.10.2013

"Jedna z nejlepších knih žánru."
"To si určitě přečti."
"Jo, to je skvělá knížka."
Tak proč jsem sakra tak nenadšená? Těch doporučení jsem slyšela desítky. Fantasy miluju skoro celý život. Kde je chyba?
Četla jsem a četla a nepochopila, čím je kniha tak úžasná a slavná.
Nenašla jsem v ní slušný děj.
Už při prvním setkání s ním jsem pochopila, kdo je hlavní záporák.
Žádný nečekaný zvrat nepřišel.
Nenašla jsem ani hlubší pointu. Pokud tam nějaká mezi řádky byla, taková ta nevyslovená, omlouvám se.
Ano, bylo tam pár pěkných nápadů. Jenže... každá lepší kniha má pár pěkných nápadů, tím to neproslavíte.
Ano, bylo to dobře napsané, vychytané chyb, nepřebývala slovíčka, nebyly krkolomné fráze apod. Nadruhou stranu to nemělo žádný všepohlcující styl psaní, který by mě nutil číst den a noc.
Ano, docela se mi líbily postavy. Zvláště markýze jsem si zamilovala. Přesto jich většina zůstávala stejně plochá jako písmenka jež je tvořila, snad jen Vandemar a de Carabas dokázali z papíru vstát.
Tak kde je to "víc", co tu knihu tak proslavilo?

tanuki
25.09.2013

Výborné čtení - a ať mi nikdo netvrdí, že zde neměl pan Kulhánek inspiraci ve svém neporazitelném duu zabijáků.

knihomilka
24.09.2013

Čakala som krajší príbeh. Dej je prevažne o neustálom blúdení pod Londýnom, nechýba mu veľa surovosti, mučenia, čo nie je práve podľa môjho vkusu. Celý čas sa Richard chce dostať späť domov, no keď sa tam dostane, zasa by sa rád vrátil do Podlondýna. Ako by nevedel, čo vlastne chce. A ten záver bol úplne zbytočný - bol to návrat k surovosti, ako keby jej nebolo dosť v celej knihe.

mitsu
18.09.2013

Vždycky jednou za čas přehodnotím svůj žebříček oblíbených knížek, ale od té doby, co jsem přečetla Nikdykde( už je to asi deset let ) se moje první místo nemění. Přečetla jsem ji snad desetkrát celou a kdykoliv dostanu chuť ponořit se do Podlondýna, otevřu kdekoliv a čtu. Chytla mě tak neuvěřitelným způsobem, jak se to ještě žádné knížce nepovedlo.Našla jsem v ní všechno co jsem kdy od příběhu čekala, ani jsem to netušila. Neuvěřitelnou zápletku, hledání naděje, zoufalství, radost, smutek, zajímavé postavy, úžasný příběh a naprosto dokonalý konec, u kterého mi tekly slzy a smála jsem se najednou, protože mi přece bylo jasné, že Richard už v Londýně nemá co hledat....

Ve stěně byl otvor ve tvaru dveří, přesně takový, jak ho nakreslil. V otvoru stál muž s rukama teatrálně složenýma na prsou. Stál, až si byl jistý, že ho Richard vidí. Pak velkolepě zívl, přikrývaje si ústa tmavou dlaní.
Markýz de Carabas vytáhl obočí. „Tak co?“ řekl netrpělivě. „Jdeš?“

aannyy
26.08.2013

Skvělá kniha :-). Četla jsem ji, když jsem byla zrovna na dovolené v Londýně, takže jsem si knihu i dovču moc užila.

rose
25.08.2013

Určitě nejsem ta správná cílová skupina pro tuto literaturu. Ale přesto jsem knížku přečetla s chutí. Vychutnala jsem si vtipný jazyk, dobře vykreslenou tajemnou i děsivou atmosféru, skvělé postavy, napínavý příběh. A chvílemi jsem se docela bála. Určitě doporučuju dál.

Eridan
17.08.2013

Stejně jako hlavní postava je čtenář vržen do víru událostí. Netuší, co se děje a proč. Autor je vždy o krok vpřed a to je moc dobře. Kniha neztrácí kouzlo, naopak díky potrhlým charakterům si ho udržuje až do konce. Děj čtenáře chytne a nepustí. K charakterům přilne a je mu líto, když je musí, byť jen na chvíli opustit. Bravo!

anez66
15.08.2013

Naprosto perfektní čtení! Autor je originální a jeho styl psaní je úžasný. Kniha mě moc bavila. Určitě si ji ještě někdy přečtu. :)

Šárka_D
11.08.2013

Pro mě fajn knížka, na kterou jsem se těšila vždycky, když jsem jí musela odložit a jít něco dělat. Pro fantasy bylo prostředí Podlondýna celkem zajímavé, stejně jako podivné postavy. Jednoznačně nejlepší byly průpovídky Vandemara a Croupa a propojení s Londýnským metrem.

Heyhey
05.08.2013

Nečekaná zápletka a překvapivé rozuzlení. Četla se příjemně.

Elyv
23.07.2013

Nesnáším ten pocit, že jsem, soudě podle hodnocení, četla něco úplně jiného než ostatní. Neříkám, že byla kniha špatná, ale asi jsem měla poněkud vyšší očekávání. Od Gaimana jsem totiž četla zatím jen Dobrá znamení, která se stala mojí nejmilovanější knihou.
Potenciál postav Podlondýna a vůbec celého tohoto podzemního města mi přijde hodně nevyužitý. Takže hlavní hrdina a jeho skupinka jen běhá sem tam, je vláčen z jedné nelogické a nevysvětlené situace do druhé... škoda.

Posli
12.07.2013

Tohle je druhá kniha, kterou jsem četla od Gaimana. Sáhla jsem po ní, protože se mi líbil Hvězdný prach a chtěla jsem si přečíst nějakou jeho další knihu. Nikdykde u mě předčilo Hvězdný prach úžasným způsobem, a proto jsem ráda, že jsem se pustila do čtení. Ze začátku mi to přišlo jako taková pohádka, ale jak se příběh odvíjel, ponořila jsem do děje. Postavy byly úžasné. Croup a Vandemar jsou zkrátka ti praví zlosyni a Richard je dokonalá hlavní postava. Nejvíc jsem si asi oblíbila markýze – správný hrdina v každé situaci. V knize jsem taky našla plno zvratů a vtípků, někdy i morbidních. Musím ale říct, že mi to občas přišlo až moc absurdní a sem tam se objevil nějaký ten kýč, ale myslím si, že to příběhu nijak moc neublížilo.

kristeen
08.07.2013

Uvědomuju si, že při čtení mě knížka chytla a bavila a přečetla jsem ji proto docela rychle. S odstupem času mám ale problém přesněji si vybavit detaily. Je to zkrátka taková rychlá oddychovka, která se ale časem vykouří z hlavy stejně jako tajemné postavy Podlondýna -

helmiczka
30.06.2013

Ja viac-menej súhlasím s kiddlinkou, ale knihu hodnotím lepšie, pretože ma bavila. Čítalo sa to dobre a bol som zvedavý, ako sa príbeh bude vyvíjať. Bohužiaľ, mne osobne potenciál sveta Podlondýnu prišiel trochu nevyužitý, mnoho vecí tam bolo len tak spomenutých a ďalej sa nerozvíjalo.

Proste: Autor vytvoril pekný (hoci nelogický, ale to neva) svet, ktorý ma zaujal, ale ja by som chcel ešte trochu viac. Možno ak by tá kniha bola dlhšia. Alebo mala pokračovania. Alebo - neviem. Čokoľvek, len aby to nekončilo tak rýchlo :-D pretože to takto skutočne pripomína len nejaký úvod k niečomu.

Každopádne kniha zaujala, bola pútavá a humor mi sadol.

77fifi
27.06.2013

šokovala mě, ale je nezapomenutelná a čte se jedním dechem.

HTO
17.06.2013

Když moje kamarádka bydlela v Portugalsku, na dveřích měly s kolegyní vizitku „Vandemar & Croup“. Musím říct, že ke každému, kdo „Lugar Nenhum“ četl a přesto zazvonil, chovám hluboký obdiv. Tak dobrá je to kniha. – Svůj výtisk jsem s mimořádnou mazaností uložil na anglického Průvodce londýnským metrem.

Italsky se mimochodem jmenuje také krásně, přímo operně: Nessun dove.

LucieRej
08.06.2013

Naprosto fantastická knížka. Od začátku do konce jsem se hrozně moc bavila, celý ten podzemní svět, všechny ty osobité postavy, zajímavý příběh, do toho ten úžasný humor. Pět hvězdiček!

budíček
08.06.2013

“Markýz se škrábal na nose. „Mladý muži,” pronesl, „existují dva Londýny. Je Nadlondýn - tam jsi žil - a pak je Podlondýn - Spodní strana - obydlená lidmi, kteří propadli škvírami světa. Nyní jsi jedním z nich. Dobrou noc.”

Gaimanova fantazie nemá hranice, ve Hvězdném prachu vytvořil kouzelný až pohádkový svět za Zdí, v Nikdykde zase trochu temný, místy děsivý, ale neméně zajímavý a lákavý Podlondýn. Je to místo, kde není radno si proti sobě poštvat krysy, protože nikdy nevíte, jestli Vám třeba nezachrání život, místo, kde se konají neuvěřitelné trhy s tím nejroztodivnějším zbožím, místo, kde potkáte bojovníky, nájemné vrahy, urozené pány, krysomluvčí, krásky, co vysávají z lidí život a další prapodivné bytůstky, které tu žijí. Mojí nejoblíbenější postavou byl sám markýz de Carabas, pánové Croup a Vandemar mi nevím proč trochu připomínali Kulhánkovo duo Wries a Van Vren a Richard a Dvířka byli občas až roztomilí (zvlášť ta kocovina po vínu z Atlantidy mě pobavila :)).

Nikdykde je opravdu knížka, do které když se začtete, tak máte problém se odtrhnout, místy napínavá, kdy vám nedá vydechnout dokud nedočtete, kam to autor zase hlavní hrdiny poslal a místy vtipná, občas mě dost bavily Richardovy vnitřní úvahy v jeho imaginárním deníku :).Nicméně na konci knížky si ten zpočátku nehostinný a děsivý Podlondýn zamilujete stejně jako Richard a trochu litujete, že už to všechno skončilo… Pak zbývá než se těšit na některý z dalších Gaimanových fantazijních světů :).

Skjaninka
08.06.2013

Moja prvá kniha od Gaimana. A jedna z mála zo žánru fantasy, ktorej dávam 5 hviezdičiek, pretože Nikdykde je príbeh, ktorý mi nedal vydýchnuť a ktorého napätie ma vtiahlo do hlbín fantázie a reálny svet prestal existovať.
Strašne som držala palce Richardovi aj Dvířke a hltala každú vetu, ktorá odhaľovala ich ďalší osud.
Pán Croup a pán Vandemar, dvojica, ktorej dialógy ma veľmi bavili, ale pri každej zmienke o podivnom páre týchto dvoch zabíjakov som doslova tŕpla a polievala ma úzkosť zo strachu, čo zas príde.
Ďalšou zaujímavou postavou je markýz de Carabas, ktorého som si ja osobne obľúbila asi najviac zo všetkých a ktorý vo mne evokoval pocity toho, že dobro musí zvíťaziť a nič nie je také ako sa na prvý pohľad zdá.
Po zhrnutí je Nikdykde knihou, ktorá musí nadchnúť, ak nie každého, tak aspoň drtivú väčšinu čitateľov a dokonca sa dozviete, ako to vlastne bolo s tou Atlantídou...a verte, že budete mať chuť odísť do Londýna a hľadať aspoň nepatrné známky toho, že práve taký svet, tam niekde dole skutočne existuje....

"Richard otevřel ústa, aby vysvětlil svému hostiteli, že Atlantida nikdy neexistovala, ale uvědomil si, že andělé také neexistují. A že vůbec většina jeho zážitků z posledních dní byla nemožná, a proto ústa zase zavřel a upil další kapku vína.
Způsobovalo, že se cítil šťastný. Způsobovalo, že myslel na nebe větší a modřejší, než kdy viděl, na zlaté slunce visící na obloze. Všechno bylo jednodušší, všechno bylo mladší než svět, který znal."

pecka02
07.06.2013

„Máš rád kočku?” zeptala se.
„Ano. Kočky jsou fajn.”
Anastázie se ulehčeně usmála. „Stehýnko?” zeptala se. „Nebo prsíčka?” :)))

Místy lehce morbidní, nicméně skvělá knížka! Nejvíc mě bavila různorodost postav, vtipné dialogy a ač mám Londýn moc ráda, musím se přiznat, že Podlondýn mám ráda přece jen o trochu víc :)

macekd
31.05.2013

I když tento žánr moc často nečtu, kniha se mi líbila. Příjemná fantazy, která jistě neurazí a své nadšence si najde. Já osobně ji mám v e-booku, možná se k ní vrátím, ale v tištěné podobě ji mít nemusím :)

kniholka
30.05.2013

Pro mě průměrná fantasy, ve které mě takřka nic nepřekvapilo. Potenciál londýnská podzemka nepochybně má, ale tady mi přišel nevyužitý. Místy trochu kýč a zápletky dost klišovité. Charaktery jednotlivých postav přitom zajímavé, jen se v tom ději nemohly pořádně rozvíjet, což je škoda.

malazluta
21.05.2013

Jedna z mých nejoblíbenějších knih..... četla jsem ji mnohokrát a asi mě nikdy neomrzí.

Andulienka
28.04.2013

Nie som si istá, ako knihu zhodnotit....nebola zlá, ale ani najlepšia. Od Gaimana to bola moja prvá. Podlondýn bolo zvláštne miesto, čo sa mi páčilo, bolo, že opis bol výstižný, takže moja fantázia fungovala naplno, a záver ma vlastne prekvapil.... A ešte - dialógy medzi Croupom a Vandemarom boli úúúžasné (hoci boli v knihe tí zlí...)

anibeni
20.04.2013

Nejdřív jsem byla hodně zmatená, ale cca od půlky mě kniha pohltila a dočetla jsem jí jedním dechem... Přesto, že se mi kniha hodně líbila, nemůžu říci, že je to to nejlepší, co jsem kdy četla...

avel
16.03.2013

Velice působivé a záživné čtení. Jen mě mrzelo nepřekládání jmen postav. Dvířka tam čněla jako maják. Chápu, že některé pojmy by šly těžko, ale myslím, že je ideální překládat všechny nebo žádné. Takhle napůl to působilo špatně.Jinak obdivuji fantazii autora. Krásně si s ní hrál :)

kolacky
04.03.2013

Můj hrdina byl jednoznačně Markýz, i když Dvířce a Richardovi jsem taky držela palce. Nádhera, fantazie, neskutečno... Asi bych se taky rozhodla jako Richard.

Dera
16.02.2013

První má fantasy kniha. Fantasy knihy vedou různé žebříčky a jsou velmi oblíbené, proto toto téma nemůžu nechat bez povšimnutí. Ze začátku jsem měl smíšené pocity, připadalo mi to jako pohádka pro dospělé. Ona to vlastně je pohádka pro dospělé. Čím víc bylo přečteno, tím více mě to bavilo. Konec a to, pro co se Richard rozhodl mě absolutně rozsekal...

Phoenix16.cz
07.01.2013

Do vod fantasy zabrousím jen občas, a když už, tak na pořádnou sérii, která má aspoň dva tři díly. A to je asi důvod, proč mě Nikdykde zas tak moc neoslovilo. Děj mi připadal naprosto neoriginální, protože příběh založený na tom, že se někdo dostane z našeho světa do nějakého jiného a musí se tam naučit žít či přežít už tu několikrát bylo. Se samotným Podlondýnem už je to o něčem jiném. Gaiman tu má úplně nový svět, který skýtá neuvěřitelné množství možností, jak s ním naložit. Bohužel, jednou knížkou se potenciál využít nedá, a tak se hold musím smířit jen s tím málem, co jsem si odsud odnesla. Proto mám radši série, tam je větší prostor. A dostávám se ke třetímu bodu, ke kterému mám výhrady, a tím je překlad. Sice jsem neviděla originál, ale i tak jsem se při čtení nemohla zbavit pocitu, že někde si překladatelka ulehčila práci až moc. Sice jméno Dvířka je krásný český ekvivalent, ale ostatní postavy už takové štěstí neměly. V podstatě jim zůstaly originální jména. Chápu, že česká jména by se hledala poněkud obtížně, ale ono, když se chce, tak všechno jde. Celkově je Nikdykde taková docela příjemná návštěva ve světě, kam se na skok vypravíme s tím, že opět se sem už asi jen tak nevrátíme.

Gahanka
09.10.2012

Patří k mým nejoblíbenějším. Přečteno jedním dechem!

Allassea
26.09.2012

Skvelá kniha, príbeh vás vtiahne do deja, a po dočítaní si spustíte internet, aby ste našli londýnsku mapu metra :), ale pastierom sa radšej vyhnite

Morgainne
21.09.2012

Když mi tuhle knížku půjčil kamarád, že je skvělá, a začala jsem číst, tak jsem si myslela, že se zbláznil. Přišla mi příšerná a vracela jsem mu ji, že tohle teda číst nebudu. Nechal mi ji s tím, ať to ještě zkusím, že se mi zalíbí. A taky že jo! Nechápu, jak někdo může mít takovou fantazii, že vymyslí pod Londýnem ještě jeden svět s andělem, zvláštní dívkou, Markýzem, atd. Úplně mě pohltila. Ráda si ji přečtu znovu.

"Nebyly zapálené. Ale jak to kráčelo podél nich, jedna po druhé se zakmitaly plamenem. Ničí ruka se jich nedotkla, žádný oheň se nedotkl jejich knotů. Roucho to mělo jednoduché, bílé, bělejší než bílé. Ta barva, absence veškerých barev, byla tak jasná, až lekala. Našlapovalo to bosýma nohama na chladnou kamennou podlahu Velké síně. Obličej to mělo bledý a moudrý a něžný. A tak trochu osamělý.
Bylo to velice krásné.
Brzy svítily ve Velké síni všechny svíce.
Zastavilo se to u jezírka. Pokleklo to u vody, udělalo to z dlaní misky, ponořilo je do vody, zvedlo je a pilo. Voda byla studená, ale velice čistá. Když to dopilo vodu, zavřelo to na chvíli oči, jako při požehnání.
Pak se to zvedlo a odešlo zpět, přes celou síň, stejně jako to přišlo. A jak to procházelo, svíce zhasínaly, jak to dělaly po desítky tisíc let.
Nemělo to křídla, ale zcela nepochybně to byl anděl. Islington vyšel z Velké síně. A poslední svíce zhasla. Tma se vrátila."

Lothorien
19.09.2012

Naprosto geniální! Přečetla jsem to jedním dechem.

MartyMcFly
30.08.2012

Takhle by mohl vypadat Pratchett, kdyby se rozhodl psát trochu drsněji, použít dospělejší témata a místo Zěměplochy (fantasy verze naší planety) by příběhy zasadil přímo do nějakého města tady na Zemi. Samotný Londýn, kde se příběh odehrává nad, pod i v něm, mám velice rád, lepší prostředí si Gaiman vybrat nemohl (snad jen Prahu bych viděl raději, ale tu zas tak dobře nezná on) - město kde se dokonale snoubí starověkost s modernou, kde žijí miliony lidí (a miliony potencionálních příběhů), ale které je stále dostatečně evropské, aby to našinec lépe pochopil.

No a příběh je jako dělaný mě na míru. Jako čtenář jsem už odkojen na mnoha desítkách Pratchettovek (které chovám hluboko v srdci). A kdo mě zná ještě lépe, ví jak moc mám rád fantasy svět Xanthu (counterpart of Florida) kde je vše bráno doslova - coloured people tam nejsou černoši, ale lidi s pokožkou všech barev duhy, něco jako když v Ankh-Morporku není rasismus, ale tvarismus - slovní hříčka, pun, dokonalost. A to samé je Neverwhere - ne tak do extrému hnané, ale snad i o to krásnější. Čtvrť v centru Londýna Islington jako nadpřirozená osoba ? Víno z Atlantidy ? Druhý padlý anděl co ještě k tomu pohrdá Luciferem ? Agresivní obyvatelé Shepherd's Bush ? Není divu že se Richard tak dlouho divil. To je jako by tady v historickém podzemí Plzně žili pod Zbrojnickou ulicí byla zbrojnice plná stráží, nebo na Anglickém nábřeží měla tábor pravidelná armáda UK, svět úplně naruby.

Vůbec se mu tedy nedivím že pochopil až na konci a nakonec do toho skočil zas (a rád), ale přes kolik překážek se k tomu musel dostat ? No ale jinak bysme neměli o čem číst. Ale jsem za knihu moc rád, protože prolomila mé tříměsíční nečtení (velká pauza od knih, jelikož do té doby jsem četl tak 1 knihu týdně. Český popisek mě ale moc nezaujal, Pratchett má Kantůrka, Nikdykde je one shot, nemá návaznost a je to tím pádem těžší překládat (nejen autor, ale i překladatelé mají learning curve než se naučí psát/překládat tu kterou sérii/autora dokonale).

Hned po přečtení jsem se s přítelkyní (která mi knihu dodala v první řadě) podíval na seriál, jehož adaptací kniha je. Nízkorozpočtové, minimalistické a naprosto identicky věrně stejně jako kniha (většina hlášek zůstala zachována, vše kromě vnitřního hlasu Richarda a popisu prostředí je stejné). Nikdy jsem takovou adaptaci nezažil, ale je to zvláštně zajímavé. Nejsem proti však. Sice je vidět že liber moc nedostali, ale to ani první série Doctor Who ze začátku 60. let - tu mi to připomíná obrovsky. Také museli improvizovat a triky dělat ... manuálně.

Nejen že tato kniha (anglický popisek, nadšená přítelka, jméno autora) mě vyvedla z mého čtenářského exilu, ale i je toto můj první komentář po dlouhých měsících. I díky za to, Mr. Gaimane.

All in all, kniha je kouzelná. Tedy pro někoho kdo fantasy (a magično a světy kde je nejdůležitější představivost) nemusí, pro takovou osobu to bude zřejmě blbost. Ale pro někoho kdo má mysl otevřenou, srdce na správném místě a chuť vyzkoušet takovouto knihu snů, ten bude nadšen.

Ou, to je trochu klišé konec. Raději zakončím slovy, že Croup a Vandemar jsou borci.

honajz
12.07.2012

Gaimanovi se podařilo stvořit uvěřitelný fantaskní svět a hned od začátku do příběhu vrazí napětí i (občas cynický) humor, či různé ironické poznámky. Škoda jen, že posléze humoru začne být stále méně, a také Richard je zbytečně dlouho ze všeho stále vykulený, když už by se mohl smířit s fakty. Ale kniha je napsaná velmi dobře, těžko se odkládá před spaním, šlape (až na pár scén) dopředu, a i překlad je velice slušný.

oilily65
04.06.2012

Moje první fantasy kniha ,kterou jsem přečetla a byla jsem nadšena. Dobrý úvod do žánru, který jsem kdysi u své pubertální dcery nechápala a dnes za ní chodím a ptám se, jaké podobné knihy si mám ještě přečíst.....naprosto mne uchvátila,od začátku až do konce....

Mayanea
31.05.2012

,,S městy je to stejné jako s lidmi, pane Vandemare," pronesl pan Croup filosoficky. ,,Nejdůležitější je stav jejich střev."

Moje střeva jsou po přečtení v nadpozemské pohodě.
Příjemný chvalozpěv na můj vysněný a zatím nedosažený Londýn.

gabim
29.05.2012

Knihu jsem poslouchala v angličtině, těch 12 hodin, co jí četl sám autor, jsem si užila. Po skončení mi chyběl hlas Neila Gaimana i Marquis de Carabas a celý London Bellow. Nic hlubokého jsem od knihy neočekávala, je to oddechovka. Začátek české knihy mě nezaujal. Dodatečně jsem pak zjistila, jak laciný seriál byl podle této knížky (původně scénáře) v UK natočen.

Skip
12.04.2012

Teda řeknu vám, ještě že jsem nejdřív četl Sandmana a věděl tak, co mohu od Gaimana čekat, protože jinak by mě Nikdykde dost vyvedlo z míry. Díky Gaimanovi se mi při čtení stalo to, co hlavnímu hrdinovi Richardu Mayhewovi. Stějně jako on jsem zpočátku odmítal věřit, co že to vlastně má být. Ale jak jsem četl dál a dál a Richard postupoval na své cestě, byl jsem stále víc a víc pohlcován tím světem, který mi Gaiman ukázal. Můj rozum mi říká, že je to jen fantazie jednoho spisovatele, který ji umí velmi dobře předávat dál, ale někde tam bůhví kde v hlavě mi to říká: "Co když?..." No, často jsem se přistihl při myšlenkách na to, jak to asi vypadá pod městem, v němž žiju. A to už vůbec nemluvím o tom, jaké asi budu mít pocity v Praze a zejména v metru.

JP
27.10.2011

Neila Gaimana s jeho Sandmanem a sbíráním kožených bund jsem nikdy nijak zvlášť nemusel, i když ukázal, že má bohatou fantazii. Ale Nikdykde považuju za mimořádné a úžasně imaginativní dílo. Kdyby vás už neoslovilo množství z těch nápadů a variací na podzemní Londýn, pak dvojice v literatuře patrně nejlépe napsaných záporáků, na něž jsem kdy narazil, ano. Croup a Vandemar jsou zkrátka ultimátní postavičky - groteskní, krutí, komičtí a jeden bez druhého neschopni fungovat. Máloco čtu dvakrát, ale na tohle se chystám potřetí. A určitě ani u toho neskončím, jen mi vrtá hlavou, proč se obdobně jako u Palahniuka do dalších knih od autora i přes nespornou kvalitu vůbec nehrnu.

kiddlinka
29.09.2011

Připadám si, jako bych sem propadla z jiné dimenze (muhehehe), kde je Nikdykde úplně odlišná knížka, faktem ale je, že vržení do děje bez jakéhokoli náznaku, o co jde (popřípadě jak ten svět funguje, jestli je Podlondýn skutečný a fyzický, nebo jen postavy vnímají naši realitu jinak, proč a jak probíhá propadávání trhlinami, proč vedle sebe žijí lidé z různých epoch – to tam nikdo neumírá? A jakou roli hrají všechny ty krysy? A proč je Richard schopen Dvířce v Nadlondýně pomoct?), trvající přibližně do poloviny knihy fakt nepovažuju za přednost (a podrobného objasnění se nedočkáme vůbec). Ano, máme být ze všeho stejně perplex jako hlavní postava, ale podstrčit mi za těch tři sta stránek tu a tam nějakou dobrou duši, která aspoň naznačí, co a proč se děje, by bylo nápomocnější než nechat prolétávat metrem nějaké záhadné chobotnice a nabídnout jediné vysvětlení, a sice „pokud chceš zůstat při smyslech, tak se radši neptej“. Jelikož se zázemí, jež disponuje úžasným potenciálem (jak by se na něm asi dokázala vyřádit taková Rowlingová), vůbec neobjasňuje a já nevím, proč se děje to, co se děje, mění se Nikdykde na slaboduchou akčňárnu s plochými postavami, které jsou buď pompézní a otravné (de Carabas, Dvířka), nehotové (Richard se ani na konci v žádného Nea nepromění a přes Gaimanovo zbožné přání zůstává stejným ňoumou jako na začátku) nebo působí jako slabá nápodoba postav bratří Coenů (Croup, Vandemar). Na konci jsem měla pocit, jako bych právě dočetla děsně natahovaný úvod a vlastní kniha měla teprve začít.

Ikkju
15.09.2011

Nikdykde mě dostala. Jedna z mála knih které jsem četl v anglině, a zvládl nasát i její atmosféru... a to že hutnou... tuhle jízdu Londýnským podsvětím určitě někdy zopakuji..

izabelle
11.03.2011

Do nedávna jsem jí vydávala za svou nejoblíbenější knihu, i když už si vůbec nepamatuju o čem byla. Ale vždycky vím, jaký jsem z knihy měla pocit. Takže to neříkám jen tak, jen si jí asi budu muset přečíst znovu.

koubin007
11.03.2011

Přišlo mi to příliš kýčovité a laciné. Jdi tam k tomu poklopu, třikrát se otoč na patě dokola a otevřou se ti kouzelné dveře do neznámého světa, který je skrytý pod Londýnem, je tam světlo, která tam vzniká asi jak, ale to autor neřeší. Jsou pod ním domy a ulice, nad kterými je klenba oblohy, která drží horní Londýn nebo jak ve vzduchu, aby na nás nespadnul a lidé se zvláštními schopnostmi jako otevírat dveře tak, že se jich dotknou, ale pozor, potom jsou strašně unavení a jejich mana se spotřebuje, tak honem šup do postele a nebo se najíst. Bože to je ale blbost!:).
Typycky kýčovitý nudný příběh...hlavní hrdino, jestli se chceš dostat zpátky k mamince, tak si zajdi pro mapu k markýzovi -tak jo. Markýz ho pošle k andělovi a ten ho pošle zase dál a dál až obejde s prosíkem všechny známé postavy, jejichž jediný smysl v románu je, že hlavnímu hrdinovi dají něco, co potřebuje. Připomíná mi to až příliš tu pohádku o kohoutkovi a slepičce. Někdo říká, že se mám odprostit od toho, že je to nereálné, ale to nejde. Asi nejsem ten správný "fantasta", ale nemám rád logické rozpory typu: ano, uřízli jsme mu hlavu a hodili do mixéru, ale jelikož máme okvětní lístek orchydeje z Ráje, tak ho za dva dny zase dáme do kupy. Pardon, ale pokud snít, tak alespoň v rámci danných fyzikálních zákonů. Rozjetou lokomotivu špendlíkem nezastavíte i kdyby ho ukoval sám Áres s panem Klausem a Karlem Gottem.

Medvezh
19.02.2011

Jediná kniha, kterou jsem přečetl čtyřikrát, navíc jsem ji posledně objevil v knihkupectví, takže počet přečtení časem jistě vzroste.

Piolin
25.01.2011

Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec, skvělá jak v originále, tak v kouzelném českém překladu Ladislavy Vojtkové.

R´Hell
23.01.2011

Trvalo mi delší dobu než obvykle, než jsem se do knížky pořádně začetla, ale stálo to za to. Podlondýn je úžasné místo, které se mi líbilo hned od začátku, až se trochu Richardovi divím, že se tak vehementně snažil vrátit do toho nudného šedého světa tam nahoře. Jako ostatní komentující zde musím vyzdvihnout své oblíbené postavy, nájemné vrahy se smyslem pro černý humor, jistého pana Vandemara a pana Croupa.

Sirius
02.01.2011

Zajímavé to rozhodně je a v době vydání to musela být jistě událost. Ovšem u mě to víc jak na 4* nedotáhne. Bohužel...

Okřídlená li

Jedna z nejgeniálnějších věcí, která byla kdy napsána. Nemám pro to slov...

Alix

Velice originální příběh, kde nic není takové, jak se zdá a skoro nikdo není takový, jak jste čekali.

Wishkah

Výborná a perfektně čtivá knížka s dvěma nejbrutálnějšími, nejodpornějšími a nejcyničtějšími nájemnými vrahy jaké sem měl tu možnost poznat ať už v knížce nebo filmu.

Lenka142

Gaiman je skvělý autor a tohle je mé nejoblíbenější dílo z jeho tvorby, je originální, zábavné a čtivé. Croup a Vandemar jsou nezapomenutelné postavy, jejichž chladnokrevné výroky snad nejdou zapomenout, rozhodně stojí za to si knihu přečíst

Lithin

Jedna z nejlepších knih, které jsem z fantasy četla. Je velmi originální, tajuplná a to i přesto, že se vlastně celá odehrává v Londýnském metru! :)

Skrew

Pěkná fantasy, ale přišlo mi to takové "plytké". Strašná spousta nápadů na jednu jedinou knihu. Celý seriál se do ní prostě nevešel :(
A coby fanda Jiřího Kulhánka jsem si samozřejmě oblíbil pány Croupa a Vandemara.

Dia_linn

Jízda londýnským metrem je po přečtení téhle knížky skoro tajemný zážitek :-) nejsem fanda fantasy, ale tohle vřele doporučuji!

Zkřížené hnáty
Zkřížené hnáty