Nikdykde

Hlavním hrdinou je obyčejný mladý muž Richard Mayhew, který se potácí svým spořádaným, nudným životem. Jednoho dne ovšem na ulici pomůže otrhané dívce, která ho zavede do tajného světa o němž se mu nikdy ani nesnilo. Jedná se o Podlondýn, jakési město naruby, jehož pravidla se řídí podle sítě londýnského metra. V tomto světě se Richard setkává s velikými inteligentními krysami, tajemným markýzem de Carabas či padlým andělem, který uprchl ze zničené Atlantidy. Londýnské podzemí se převrací v úžasnou zemi se spletitou mytologií a kde ani ty nejobyčejnější věci nejsou takové, jaké se na první pohled zdají. Nové, autorem doplněné vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1179/nikdykde-9lf-1179.jpg 4.41500
Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Polaris

Neverwhere (1998)

Kniha Nikdykde

groula

Začátek byl pro mě trochu složitější. Četl jsem jako e-knihu staženou z netu a kdosi zapomněl dělat mezery mez jednotlivými příběhy. Tudíž na jedné stránce s Dvířka snažila otevřít dveře do podzemí a na další řádce pan Croup pracoval s nějakým nebožákem.
Nakonec sem se do toho zateč a užil si tu jízdu.
Posledních asi 30% knih už se tolik příběhy neprolínají a pak už to byla pecka.
No a na závěr mi i ukápla slza, když sem si představil co všechno Richard v závěru knihy musel prožít, hlavně po psychický stránce.
Skvěla kniha !

nirvana91

Že toto niekto vymyslí - žasnem! Úžasná kniha, ktorej zápletka nie je jasná ani priehľadná, až do samého konca - a ten je čerešnička na torte. Skvelé fantasy, ktoré mám rada, ale dlho sa mi nedostalo pod ruku - takže tento darček vyšiel na plnej čiare :) Šla by som sa pozrieť do tohto Londýna.

NemmamSlov

"Násilí je posledním útočištěm neschopných a výhrůžky azylem hlupáků."

Neil Gaiman zatial nenapísal zlé dielo, a to sa týka aj tochto príbehu,aj keď som jednu hviezdu ubral a to v dôsledku dlhého rozbehu a povahy hlavného hrdiny. Richard Mayhew mi celý čas trochu škrípal zubami. Neznášam, keď sa hlavna postava pol knihy opúšťa, nič nerobí a fňuká, že chce ísť domov. Naopak, postava markýza Carabasa mi tento príbeh zachránila. Od začiatku nebolo isté na akú stranu hrá a ani nejdem viac písať, aby som neprezradil nejakú dôležitú informáciu, ktorá by mohla pokaziť čítanie. Čo sa týka nápadu spodného Londýna pre mňa to bolo niečo nové, preto som bojoval až do samého konca, čo odporúčam samozrejme každému kto sa chce dosťať k samotnému vyvrcholeniu príbehu, ktorý stojí za prečítanie.

momo01

Můj nejmilejší Gaiman. Zvláštní náhoda (akce v knihovně „Rande naslepo s knihou“) mě přiměla si přečíst Nikdykde podruhé. A znovu nad ní žasnu. Zapomněla jsem na všechno, ponořila se do života Podlondýna a plula na vlnách fantazie. ….Stará láska nerezaví.

Banny_L

Přečteno opět..a názor neměním, možná bych i pár procent přidala..asi tak +10 :). Úžasný nápad, vtipné i smutné.. DOPORUČUJI!!! Má oblíbená..

EmanuelBremi

Kniha mimo můj styl. Svět i postavy působí zajímavě, ale máme příliš málo informací o praktickém fungování a zákonitostech. Prví polovina mi přišla docela nudná, právě kvůli tahu příběhu bez nějakého hlubšího podkladu. Zápletka pak příliš nepřekvapila ani neurazila. Konec pak trochu ano. Tohle klišé si mohl autor odpustit.
Kniha má zajímavý potenciál a dokázal bych se do větší série i zamilovat, ale takhle jako jedno kus se z toho dostat i něco lepšího. Méně je někdy více a tady toho bylo příliš moc. Dal bych 2,5 hvězdy, ale to bohužel nejde, takže dávám 3.

Rihatama

Poutavé a úsměvné fantaskní vyprávění nesourodé skupinky poutníků za ... čím vlastně? Pochopením? Vlastní záchranou? Podivná stvoření - s příznačným britským humorem a jemnou ironií - odhalují člověčí nitra, hodnoty a špatnosti, nebo aspoň představy o nich. Podlondýn mi připomínal Londýn z dob románových příběhů Charlese Dickense postavený do kontrastu Londýna dnešního - svět nebezpečný, temný a špinavý kontra svět bezpečný, povrchní a nudný. Souboj dobra a zla je zřejmý, i když jejich vymezení už tak zřejmé není. Tak trochu trouba Richard, ale s dobrým srdcem, to má někdy vážně dost těžké, nejenom se zabijáky podivně vybraných způsobů, pány Croupou a Vandemarem. Originální, tak trochu bizarní příběh, který mě okouzlil svou temnou zvláštností, hravostí a lehkostí jazyka.

LadinSt

V poslední době jsem přečetl pár povedených urban fantasy (českých), ale tento fundamentální počin mě upřímně řečeno zklamal.

Renesance
Renesance