Predtým ako som ťa poznala

Predtým ako som ťa poznala https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207281/mid_predtym-ako-som-ta-poznala-D2T-207281.jpg 5 8360 2070

Lou Clarková vie všeličo. Vie, že jej otec si ťažko hľadá prácu, vie, koľko krokov treba prejsť od autobusovej zastávky k rodičovskému domu. Vie, že sa jej páči práca v bistre, a vie, že možno neľúbi svojho priateľa Patricka, oduševneného športovca. Zato nevie nič o klasickej hudbe, nevie, že príde o miesto, a keby tušila, čo ju čaká, asi by prišla o rozum. Will Traynor vie, že po dopravnej nehode stratil chuť do života. Vie, čím bol kedysi, vie, že všetko sa mu teraz zdá malé a neradostné, a veľmi presne vie, ako s tým skoncovať. Zato nevie, že Lou mu vtrhne do života ako farebná búrka. A ani jeden z nich nevie, že jeden druhého navzájom navždy zmenia. Román Predtým ako som ťa poznala má aj voľné pokračovanie. O ďalšom osude hlavných hrdinov autorka napísala knihu s názvom Čo bolo potom.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (SK)

Me Before You , 2012

Andulino
28.09.2013 5 z 5

Velmi silný příběh! Zpočátku děj plynul velmi pozvolna, vše nasvědčovalo tomu, že se bude jednat o klasický román pro ženy (dívky), kdy se hlavní hrdinka zamiluje - v tomto případě sice do člověka s postižením, ale že láska zvítězí. Jaké však bylo moje překvapení, když jsem začala tušit Willovy záměry. Kniha pro mě najednou získala další rozměr. Užívala jsem si každou chvíli jejich dovolené a bála se nejhoršího. Při posledních stránkách jsem se dojatě rozplývala nad pocity a myšlenkami Louisy. Nedokážu si představit být v její situaci, i proto opravdu moc obdivuji její rozhodnutí a snahu.. Mimochodem, Willova vyznání lásky (i když ne řečena na rovinu) byla tou nejhezčí částí knihy.

Peace
26.09.2013 5 z 5

Nedostává se mi slov... Kniha je tak úžasná, že ani nevím, jak ji slovy uchopit...

wild.gabi
25.09.2013

Krásný a silný příběh bez happy endu, kterým by se zařadil mezi klasické romány pro ženy. Tohle byla ale síla ...

Tulen79
23.09.2013 5 z 5

Moc smutny, ale moc hezky. Rozhodne doporucuji precist, i kdyz Vam asi par slz ukapne.

iška
17.09.2013 5 z 5

Hodně jsem se bála, že autorka sklouzne do sladkobolné roviny, k čemuž by mohlo téma knihy svádět. Naštěstí se nestalo. Byl to úžasný příběh.

anibeni
15.09.2013 5 z 5

Krásná kniha, úžasný příběh... Moc se mi to líbilo, i přesto, že mi tam moc nesedlo střídání vypravěče... 90% knihy vypráví Lousa, pak najednou střijh, jednu kapitolu vypráví její otec, pak další střih..... ale neva, jak píšu, i přesto se mi to moc líbilo a na konci jsme si pěkně poplakala..

Lentilka45
14.09.2013 5 z 5

Strhující, úchvatný, srdceryvný, úžasný. Doporučuji.

Lucka.79
14.09.2013 5 z 5

Velmi silný příběh .... tahle kniha ve mně zůstane hodně dlouho. Líbilo se mi, jak je to napsané, i vložené úseky, které ukázaly pohled ze strany jiných osob, Lou jsem si oblíbila hned po pár stránkách, obyčejná holka a přesto se tak odlišovala .... Willovo rozhodnutí jsem svým způsobem chápala ... Rozhodně doporučuji ...

machrus
10.09.2013 5 z 5

Nemám snad ani slova,kterými bych napsala jak moc mě tato kniha dostala.Dočetla jsem poslední větu a vzlykala jak malé dítě ještě asi čtvrt hodiny.Tak strašnou,hroznou...příšernou knihu jsem nečetla hodně dlouho(tento popis neodpovídá pěti hvězdičkám,kterými jsem tuto knihu ohodnotila tak abych to upřesnila)... tak strašný,hrozný,příšerný a krutý příběh a přesto tak nádherný že se mi chce stále jen brečet.Já věděla že to dopadne jak to dopadlo,ale stále jsem měla naději...doufala že se jí ho podaří přesvědčit,že život za to stojí a přitom sama vím že bych za těchto podmínek udělala naprosto to samé co on. T_T

Včera jsem už nebyla schopna víc psát(skrz slzy jsem neviděla).Dnes se mě kolegové v práci ptali co jsem dělala,že mám tak oteklé oči.Celý den v práci a ještě teď mi odeznívají věty a děj knihy.Stále myslím na to...proč...a přitom je mi naprosto jasné proč nemohl dál.Prostě když mi příjde pod ruku kniha od které se nemohu odlepit ani v 01:30 s vědomím že jdu za 3 hodiny do práce a asi bych ji měla zavřít.Potom celý další den myslet na to že mi doma zbývá 60 stran,které vím jak dopadnou ale přesto doufám že to dopadne jinak a muset na dočtení vydržet až do 8 do večera kdy jsem se konečně zase dostala do postele a mohla si v klidu dočíst těch posledních pár stran,které jsem téměř celé už probrečela protože už jsem si byla jistá koncem.Miluju konce kde umírají hlavní hrdinové ale věřte mi že tady bych i ten šťastný konec uvítala protože to že dnes nemohu myslet na nic jiného ..stále se mi opakují věty jako...čekat ve tmě v posteli na to jestli tě někdo přijde otočit na druhý bok....už se nechci každé ráno budit a přát si, abych to měl za sebou.....buď se mnou.dopřej mi konec, jakej bych si přál.....Zaryla ses mi do srdce....Změnila jsi mi život mnohem víc,než ho tyhle peníze kdy změní Tobě...Prostě jen dobře žij.Prostě žij.
Samozřejmě že jsem se i smála...dokonce i na konci když jsem vzlykala a Louisa pronesla větu...vypadá to, že hotelová služba nic moc,co...i v tu chvíli jsem se musela zasmát a jiná popichování která mezi sebou Will a Lou prohazovali.Líbilo se mi,že spisovatelka neudělala vůbec dokonalé hlavní hrdiny.Každý měl své chyby a poukázala na ně.Vím že každému se nemusela zdát dokonalá,ale myslím si že jsem hodně dlouho tak dobrou knihu nečetla.

Já ještě teď...pátý den po dočtení knihy myslím na to jako kdybych knihu právě dočetla.Vím že už pár lidí v pár diskuzích zmiňovalo to,že Will neprojevil co k Lou cítil.Ale myslím, že to tam bylo naprosto jasně napsané.Stačí jen pozorně číst a všímat si drobností.Myslím si,že Will dal už na 90% jasně najevo city,když jel gratulovat Lou k narozeninám.Dal to najevo Patricovi.(můj názor)Pokud nestačí toto tak určitě to dal najevo na pláži,když pronesl slova ...Nemůžeš tušit,jak to budeš cítit třeba jenom za půl roku.A já se nechci každej den na tebe dívat,vidět tě nahou. pozorovat tě,jak chodíš po domě v těch svejch bláznivejch šatech, a přitom nemoct...nemoct s tebou dělat nic z toho,co bych chtěl. Bože Clarková,kdybys vůbec tušila,co bych s tebou teď rád provedl. A já...s tím já prostě nemůžu žít.Nemůžu.To nejsem já. Nemůžu být chlap,co jenom...přijímá.(ty první věty možná byla jenom popsaná jeho touha po ní,ale ty poslední věty byl jasný projev lásky.)Dal prostě najevo, že by jí nechtěl zničit život.A myslím si že pohled Willa tam prostě nemohl být.Nešlo by to.Nebylo by to fér.Mohl tam být možná leda tak ten Prolog,ale víc...nemělo by to ten efekt.Kdo z vás chodících lidí by jste byli schopni popsat jedinou myšlenku na vozíku?Je to kniha a prostě dopadla jak dopadla.Každý jsme si asi přáli jiný konec,ale to by nebyla asi tak dobrá kniha,kdyby neměla takový konec jaký měla. ;-D

Asi mi to ani nebudete věřit,ale já si celou dobu říkala že až tuto knihu zfilmují tak bych si Willa uměla představit leda tak s hercem Christian Bale...a jak to tak vypadá tak jsem nebyla jediná. http://www.imdb.com/list/VHynW2pdIcU/ tohle jsou jenom dedukce kdo by to mohl hrát nakonec to dostanou určitě nějací začátečníci,kteří potřebují protlačit,ale už jen to že někdo si ho představoval taky jako Willa.On by se na tu roli určitě hodil.

anajov
06.09.2013 5 z 5

Úžasně napsaný příběh - strhující, humorný a hlavně takový životní. Dala bych těch hvězdiček i víc.

karolina259
05.09.2013 5 z 5

Na knihu ( Než jsem tě poznala ) jsem se moc těšila a byla naprosto úžasná! Už od prvních stránek jsem se nemohla odtrhnout. Celou dobu jsem doufala ,že to neskončí tak jak skončila ,ale to by pak nebylo ono. Jelikož jsem romantička a nejradši bych chtěla Štastný konce- No jo, to se nikdy nezmění. Ale u některých knížek je to také dobrý si zabrečet. Tohle byla moje druhá kniha u které jsem brečela a nelituji toho, protože je to psáno ze života a nikdy všechno nekončí jak v pohádce.

uarda
05.09.2013 5 z 5

Naprosto strhující příběh smála jsem se i brečela. Snad nejlepší kniha jakou jsem kdy četla. Vřele doporučuji!!!!

meybe
04.09.2013 5 z 5

Úžasné čtení. Jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četla. Miluji, když ve mě kniha zanechá zvláštní pocit, který ve mně přetrvá dlouho po dočtení..užásné.

Imor
02.09.2013 5 z 5

Moc pěkná kniha, určitě si koupím další knihu od této spisovatelky, která by měla prý vyjít letos v prosinci :-)

hrubik
27.08.2013 5 z 5

Tahle knížka mě dostala. Byla krásná, vtipná, smutná, krutá... měla toho v sobě opravdu hodně. Už dlouho mě žádná takhle nechytla za srdce. A za duši. I po dočtení jsem pořád součástí toho příběhu a přemýšlím nad tím vším. Je to silný příběh a určitě si 5 hvězdiček zaslouží.

Michell23
27.08.2013 5 z 5

Kniha která vás nepustí ani po přečtení. Nádherně napsaný příběh, který nutí k zamyšlení. Rozhodně si knihu přečtu víckrát než jednou.

Romannetta
26.08.2013 5 z 5

Krásná kniha, která stojí za přečtení. Nutí zamyslet se nad vlastním životem. Většina považuje možnost chodit, běhat, umýt si zuby, vysmrkat se za samozřejmost. Ale tak to není - máme obrovské štěstí a přeju obrovskou dávku odvahy, trpělivost a lásky těm, kteří toto štěstí nemají. Jsem ráda, že kniha přibližuje, jak mezi námi postižení cítí...

magnolia
26.08.2013 4 z 5

Nejdřív byly obavy z červené knihovny, potom nadšení, jak se povedla hlavní dvojice. Zajímavý pohled na životní situaci (ale musím si rýpnout, kdyby to byl chudý chlapík...bylo by všechno jinak). Pár působivých míst kniha má, třeba společný tanec na svatbě mě dojal. Konec nemohl být jiný.

robotic
24.08.2013 5 z 5

krásná kniha, připomíná mi film nedotknutelní, bohužel mi chybí kapitola z pohledu willa, není mi totiž jasné, jak se ve skutečnosti cítil a proč nakonec udělal to, co udělal. myslím že ani autorce to nebylo jasné a proto se tomu vyhnula... kniha mě jako ostatní rozbrečela, což je u mě vcelku hodně neobvyklé, proto chváím autorčin styl psaní

andream
24.08.2013 5 z 5

Právě jsem dočetla.... po první třetině chtěla knihu odložit s tím, že je to neuvěřitelně prvoplánová slátanina, při druhé třetině jsme se opravdu začetla a najenou se těšila na každý další řádek a poslední část knihy jsem přemýšlela nad svým vlastním životem a na konci brečela jak..ne nebrečela, řvala jsem jak tur...a dočetla na jeden zátah.... Neuvěřitelné emoce, kniha mě donutila přemýšlet na d tím, že vlastně nevím, jak se k postiženým chovat, jak reagovat, nad tím, že člověk žije vlastně prázdnej život a že...a spousta spousta věcí se mi honí hlavou. A jsem moc ráda, že jsem vydržela aknihhu dočetla, protože mi dala opravdu hodně a všem doporučuju, aby si knihu přečetli a zamysleli se u ní, obsahuje totiž mnohem víc než jen příběh ...