Než jsem tě poznala

Než jsem tě poznala

Louisa Clarková je obyčejná dívka žijící mimořádně obyčejným životem. Má ráda svou práci v bistru, svého dlouholetého přítele a svět, který končí s hranicemi malého rodného městečka. Svůj život by za nic nevyměnila. Když však bistro zavřou, Louise měnit musí. Svět Willa Traynora naopak žádné hranice nemá. Je to svět adrenalinu, velkých obchodů i peněz, svět možností bez omezení. Will svůj život miluje. Když ho však nehoda upoutá na kolečkové křeslo, ví, že už ho nebude moci žít jako doposud. Jen těžko si lze představit více nesourodou dvojici než náladového a depresivního Willa a jeho novou optimistickou a upovídanou ošetřovatelku Louise… Romantický příběh o dvou lidech, kteří nemají nic společného, dokud jim láska k nohám nepoloží celý svět. S ním však i otázku, jak vysokou cenu je člověk ochoten zaplatit za štěstí toho, koho miluje....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/155109/nez-jsem-te-poznala-Gq9-155109.jpeg 4.65761

Než jsem tě poznala (1.)

Me Before You (2012)

Vydáno:, Ikar (ČR)

DoDidDone

Tak jo – přidávám se k většině, dávám pět hvězdiček a sdílím nadšení s ostatními. :D :) Během prvních padesáti stránek mi bylo jasné, že tohle je jiná Jojo Moyesová. Hlavní hrdinka Louisa byla osobitější, živější a originálnější. Její povahové vlastnosti a výstřední vkus z ní udělaly hrdinku, která vystupuje z řady, což jsem u autorčiných předchozích knih nenašel. (Poznámka: A na tom nevidím nic špatného, když autorka umí psát čtivě – jen její postavy často splývají dohromady.) Její rodina, vztah se sestrou, s Patrickem, příběh obohacovaly, protože onen nápad – a teď se nikdo nezlobte – není příliš originální a sám jsem před čtením Než jsem tě poznala, viděl několik filmů s podobnou tématikou. Jelikož je kniha takový bestseller a všichni ji milují a obdivují, od začátku jsem věděl, jak příběh dopadne, protože mi to už několik známých stačilo říct. To byl ostatně důvod, proč jsem četbu tak dlouho odkládal. Jenže – znepříjemnilo mi to nějak čtení? Vůbec ne. Kniha mě bavila od začátku do konce. Na druhou stranu, z knihy jsem nadšený, o tom žádná, ale pro mě tohle špička autorčiny tvorby není. Stříbrná zátoka a Krasojezdkyně mě bavily více. Mám docela strach pouštět se do pokračování série a to nejen proto, že hodnocení je v modré barvě, ale především proto, že příběh mi po dočtení připadá uzavřený a nějak nevím, o čem by autorka chtěla psát dál. Mám trochu pocit, že pokračování přišlo jen proto, jak moc se stal první díl oblíbený.

Příběh je těžký na strávení, protože je těžké představit si žít jako Will – jeho vidění světa plně chápu a nedivím se mu. Než jsem tě poznala není jen milostný román, nutí člověka přemýšlet a podívat se na situaci z různých úhlů pohledu a pochopit hlavní postavy. Je to jedna z knih, kde nemůžete úplně říct, kdo udělal něco špatně – všichni se totiž chovali lidsky. Ale právě tenhle způsob psaní, kdy nevíte, na čí stranu se postavit dřív, je to, za co autorku při psaní této knihy obdivuju a za co jí dávám pět hvězdiček.

Marci70

Od knihy jsem se nemohla odtrhnout.

Radik74

Láska na první knihu....

ksander33

Taky moc nejsem na tragické romanťárny, ale tuto knihu jsem si chtěla přečíst už dlouho. Viděla jsem film, do kterého jsem se zamilovala hlavně díky mé oblíbené herečce. Ale knihy bývají lepší než filmy, takže budeme se mi knížka líbit? ANO! Nebudu komentovat, možná trochu předvídatelnou, lásku mezi Willem a Lou. Ale víte co? I tak jim to budete přát, fandit, doufat a nakonec si pobrečíte. Obě postavy nejsou plytké a s radostí se prokousáváte jejich osobnostmi a snažíte se pochopit, proč jednají tak, jak jednají. Mimo jiné kniha otevírá diskutovaná témata, která se více či méně dotýkají každého — kromě asistované sebevraždy také znásilnění, předsudky, finanční závislost rodiny na jednom vydělávajícím členu... Mě se knížka moc líbila a chystám se na pokračování.

reniva22

Tato kniha mě bohužel moc nenadchla, nejspíš proto že to prostě není můj styl.

jes09

Za mě ano!

Bustedka

Nemám ráda napodobeniny a když někdo vydělává na nápadu někoho jiného. A tady to tak na mě prostě působí. Vydat totiž 2 roky po mega úspěšném filmu Nedotknutelní knihu, která je postavená na stejném případu kvadruplegika, který přes úřad práce najme pomocnou sílu, kterou nemocný vlastně zprvu absolutně odmítá, je až do očí bijící.

A film Nedotknutelní je pro mě srdcovka, takže v tomhle případě jsem moc objektivní už nebyla. To přiznávám. Proto se taky odmítám podívat na filmové zpracování téhle knihy.

Ale tak abych nebyla negativní. Je to čtivé. Dokonce velmi. Dokonce až moc. Až tak, že jsem musela chtě nechtě ponocovat. A to nejsem milovník červené knihovny a v mém repertoáru se spíš krom thrillerů pohybuje odborná literatura.

Ale jedno prvenství tahle kniha má... Poprvé v životě jsem u knížky brečela. Osobně to tedy přičítám probíhajícímu těhotenství a hormonům co lítají nahoru a dolů, ale i tak. Pár dialogů mi přišlo už moc stupidních, ale jinak to bylo zprvu úsměvné, ke konci dojemné a obrovský palec nahoru za to, že POZOR SPOILER příběh nekončí jako každá jiná telenovela, nebo příběh od Rosamunde Pilcher.

WexxAr-ka

Hezký, čtivý, předvídatelný příběh

blonďatá.luc

Tato knížka si mě dostala, je ne tím způsobem, který jsem očekávala. Čekala jsem větší odlišnosti od filmu, ale příběh je skutečně velmi podobný - takže celou dobu při čtení se mi v hlavě přehrával film. Každopádně to nebylo úplně na škodu, protože tento film mám vážně moc ráda a tak je takové milé mít ho v knižní podobě - navíc se dnes tak běžně nevidí, že by se tvůrci filmu tolik drželi knižní předlohy. Ale jsem ráda, že jsem napřed viděla film, myslím si, že by na mě kniha bez něj tolik nezapůsobila. Na konci samosebou nezůstaly mé oči suché a já vřele doporučuji, například jako čtení na některý z podzimních večerů, které se teď rychle blíží.

bookfan

Dobrá knížka pro ženy, hezky se čte, není hloupoučká a vybízí k zamyšlení. Kupodivu mě nedojala a jsem tomu ráda. Myslím, že konec byl vlastně dobrý. Nečekala jsem, že bude kniha tak vtipná. Příjemná oddychová četba - neberte to prosím jako výraz cynismu.

LenulKne

Zpočátku pro mě bylo těžší se začíst, ale postupně byl děj zajímavější a zajímavější, až jsem se nemohla odtrhnout. Už asi od poloviny knihy jsem tušila, že Moyesová překvapí (moje první kniha od ní), a bylo to tak. Doporučuji všem.

Matysek79

Četla se příjemně.

NikiC

Kniha krásná, zajímavý příběh i ze zdravotnického hlediska. Slzička klasicky též ukápla. Moc doporučuji :-).

Adele123

Kniha mě vážně zaujala, akorát mě mrzí, že jsem první viděla film, takže jsem znala celou pointu příběhu. Ale jinak se krásně četla, takže určitě doporučuji.

Katana83

Od Jojo nejlepsi kniha...

hapac

Román o lásce, který se lehce čte a konec většina citlivějších povah obrečí (tedy i já). Kniha se mi líbila víc než filmová verze. Dávám tak 4,5 hvězdičky. Dívka, již jsi tu zanechal a Stříbrná zátoka se mi líbily víc.

Knihomolka10942

Knížku mi půjčila kamarádka, že je to boží a rozbrečela se u toho, tak byla zvědavá na mou reakci. A musím říct že je to OPRAVDU úžasná kniha!!! Já sice nejsem ten typ co u všeho brečí a toto nebylo výjimkou, ale tak nějak jsem se při čtení vcítila do role jak Lou, tak i Wila. Příběh byl krásně napsaný a i celkem vtipný. Za mě super!

puwan

Krásné, čtivé ... silné téma k zamyšlení ... ráda se pustím do volného pokračování.

Janicga88

Výborná knížka..

Julinka679

Skvělá kniha, kterou jsem přečetla během chvilky. Konec mě hodně dostal ale i tak jsem si ji naprosto užila a už se těším až si přečtu pokračování... :-)
P. S.: I když moc nemusím filmová zpracování tak tohle se mi líbilo! Doporučuji obě zpracování :-)

erika8450

Úžasná kniha :)

Páájinka

Krásná knížka. Ještě lepší než film.

julka834

nejkrasnejsi kniha co jsem kdy cetla. dojímala me do posledni stranky prvni jsem sice videla film ale i tak kniha byla lepsi vic se tam rozepisovaly vsechny udalosti a cele cteni jsem si to uzivala a jsem rada ze mi tuto knizku mama dala a cele jsem si top moc uzila urcite nejlepsi kniha od autorky doporucuju i knihu i film oboji fakt moc krasne trochu smutne ale i vesele a tuto knizku jsem si zamilovala tedka si objednavam knizku posledni dopis od tve lasky a doufam ze budu tak uzasna jako byla tato cetla jsem si na ni recenze a skoro vsechny byly pozitivni

KateiBookLover

Poté co jsem dokoukala film jsem dostala strašnou chuť přečíst si knížku a vůbec jsem nelitovala. Bylo to strašně krásný. Konec jsem samozřejmě probrečela, ale stálo to za to. Doporučuji knihu i film. Obojí se moc povedlo.

Kizi

Jedna z nejkrásnějších knih, co jsem četla. Četla jsem jich mnoho, ale tahle mě uchvátila už od samého začátku :). Přečetla jsem ji jedním dechem a ke konci knihy jsem potřebovala asi dva balíčky kapesníků :). Nádherný příběh o dvou rozdílných lidech, které spojila čirá náhoda. Tahle kniha je i hodně o zamyšlení... A asi proto je to moje srdcovka :)). Vřele doporučuji! :)

Jazz244

Super kniha.

TimetoStyle

Na knížku jsem narazila v jednom z mých oblíbených knihkupectví. Prohlížela jsem si hřbety knížek a zaujala mě právě tato s filmovou obálkou, moc se mi líbí.
Do děje nás autorka uvedla hezky plynule, v postavách jsem se vůbec neztrácela.
Bylo mi trochu líto Louisy Clarckové, protože byla vyhozená z její oblíbené práce, která byla v pekařství.
Musela si najít novou, protože její rodiče nepracují a sestra vychovává svého syna.
Potom na scénu přichází (spíš tedy příjíždí) Will Traymor na invalidním vozíku. Měl nehodu na motorce. On sám ji neřídil, jen byl obětí nehody - srazila ho. Od té doby je na vozíku, všechny svaly má ochrnuté, nic nemůže dělat sám, dokonce ho musí i krmit.
S takovým životem je těžké se smířit a přijmout ho, proto se rozhodl spáchat sebevraždu - chtěl si podřezat žíly na zápěstí. To se mu sice povedlo, ale naštěstí ho našli včas a díky tomu přežil. Rodičům slíbil ještě 6 měsíců života, kdy si nic neudělá a ještě popřemýšlí o tom, jestli bude dál žít.
Louisa zatím neúspěšně hledá práci, nabízí jí dost zvláštní pozice… potom jí zaujme pečovatelka o jednoho invalidu. Jde na pohovor a tam jí zaměstnají. Louisa je štěstím bez sebe do té chvíle, než uvidí Willa. Začne na ni dělat strašné zvuky, což Lou vyděsí. Postupem času si ti dva k sobě hledají cestu. Lou se snaží přimět Willa, aby se nevzdával a žil s ní dál. Bere ho na různé výlety, které se skoro vždy podařily.

Přesvědčí ho nakonec? Bude s ní chtít Will žít dál? To už si musíte zjistit sami :-)

Konec knížky jsem trochu obrečela, to je pravda, no… ale takhle jsem to i čekala.
Knížku vřele doporučuji, protože při čtení vás donutí zamyslet se nad věcmi, které nejsou až tak důležité.

samoska

Knížka mě zklamala,čekala jsem víc.V průběhu čtení jsem videla i film,ten byl trochu lepší ale i tak to žádná sláva nebyla,vlastně ani nevím proč jsem ji četla,běžně tyhle žánry nečtu,holky v práci mi to líčili jak je to krásný ale vůbec mě ta knížka nebavila,do čtení jsem se musela nutit,už teď vím,že o čtení druhého dílu se nebudu ani pokoušet.Občas jsem měla z knížky pocit,že jí psala pecovatelka která měla potřebu sepsat manuál jak manipulovat s invalidním vozíkem,jako bych četla chvilemi chorobopis klienta,jako by psala o své práci pečovatelky.Možná proto,že jsem z oboru pečovatelstvi mě to nebavilo.Na druhou stranu abych nebyla jen kritik tak ke konci to bylo i o něčem ale na druhou stranu co je pěkného na tom,že nekdo nechce žít, chápala jsem i Willa,ze nechtěl dál žít život ktery vlastně nebyl jeho,s invalidnimi lidmi jsem pracovala a nikdo z nás si neumí ani představit jaké to musí být takhle přežívat...Luisa mi vadila,byla sobecká a vadilo mi i to jak se strašně snažila aby zmenil svůj názor když už on sám byl rozhodnuty dal tahle nezit.Podtrženo sečteno,byla to první knížka od tehle spisovately a také poslední.Dávám 1 hvezdicku a to ze soucitu k postave Willa.

Barbora216

Moc hezké počtení. Dlouho jsem se této autorce vyhýbala, myslela jsem si, že nemám ráda červenou knihovnu. Ale po přečtení této knihy, která mě tak moc bavila, jsem věděla, že to rozhodně není poslední kniha od této autorky. Příběh byl čtivý, krásně napsaný, konec srdcervoucí. I když jsem před přečtením viděla film, který se mi moc líbil, kniha je ještě o moc lepší. Navíc romantické knihy nemám ráda, kvůli často předvídatelným koncům, ale tady mě konec naprosto ohromil.

GanjaL

Moje srdcovka. Nečetla jsem krásnější a zároveň tak dojemný příběh.