Než jsem tě poznala

Louisa Clarková je obyčejná dívka žijící mimořádně obyčejným životem. Má ráda svou práci v bistru, svého dlouholetého přítele a svět, který končí s hranicemi malého rodného městečka. Svůj život by za nic nevyměnila. Když však bistro zavřou, Louise měnit musí. Svět Willa Traynora naopak žádné hranice nemá. Je to svět adrenalinu, velkých obchodů i peněz, svět možností bez omezení. Will svůj život miluje. Když ho však nehoda upoutá na kolečkové křeslo, ví, že už ho nebude moci žít jako doposud. Jen těžko si lze představit více nesourodou dvojici než náladového a depresivního Willa a jeho novou optimistickou a upovídanou ošetřovatelku Louise… Romantický příběh o dvou lidech, kteří nemají nic společného, dokud jim láska k nohám nepoloží celý svět. S ním však i otázku, jak vysokou cenu je člověk ochoten zaplatit za štěstí toho, koho miluje....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/155109/nez-jsem-te-poznala-Gq9-155109.jpeg 4.65859

Než jsem tě poznala (1.)

Me Before You (2012)

Vydáno:, Ikar (ČR)

Simikik
včera

Kniha je součástí červené knihovny, kterou až tak úplně nemusím. Nicméně, současně otevírá téma eutanásie a samostatného rozhodování člověka. Autorka nechává na čtenáři, zda souhlasí či nikoli. Celou situaci si prožíváme v časovém úseku šesti měsíců společně s hlavní hrdinkou knihy, která se zdá být originální a jedinečná, myslím si však, že to byl jen takový pokus a hlavní představitelka příběhu je obyčejná dívka vyrůstající na malém městě. Čas od času se objevuje prolínání pohledů a popis situace jiných hrdinů z knihy, to se mi zamlouvalo a bavilo mě číst i jiné charaktery. Autorka se samozřejmě zamiluje do invalidního, bohatého muže, o kterého pečuje v rámci pracovního úvazku na dobu určitou. On je ale se svým upoutáním na vozík nespokojený a je rozhodnutý odjet do Švýcarska, kde jsou ochotni mu udělat eutanázii. Úkolem Lousi Clarkové je přimět ho žít. V celém závěru knihy přiměje spíše sebe žít a nechat druhé činit vlastní rozhodnutí.

Amitiel76
12. listopadu

Opravdu krásná knížka. Četba mě naprosto pohltila, a na konci jsem jen oněměle svírala zavřenou knihu v rukou, a slzy mi tekly po tvářích. Opravdu jsou všechny knihy autorky takhle emotivní?
Je to už delší čas, co jsem jako první shlédla film. Byl hezký...ale v hlavě mi utkvěl jen ten smutný konec. Zbytek děje se mi z paměti nějak vykouřil.
Ale kniha? Prostě super! Něco, na co se nedá zapomenout. Příběh, který vás nutí přemýšlet. Nutí vás cítit, a přehodnocovat. Nutí vás vážit si toho co máte.
Určitě doporučuji k přečtení, protože tahle kniha je jedna z těch, co za sebou nechává nesmazatelné stopy....

Pichoval
08. listopadu

Precteno jednim dechem. Velice emotivní pribeh, u kterého si i pobrecite. Rada bych se k ni nekdy vratila

EvikU.
05. listopadu

Kniha byla strhující. Je kniha dobrá nebo špatná, ale tahle byla prostě strhující. Byla jsem tam uprostřed tý knihy. Místy jsem tam nechtěla být jako hlavní hrdinka. Byla jsem Lou....A přes slzy jsem neviděla na čtení, v krku obrovský knedlík a nemohla jsem spolknout. Ale věděla jsem, že ji dočtu teď hned, i kdyby mělo být zemětřesení a že bych ho nevnímala, ani kdyby opravdu bylo. A domnívám se, že moc takových knih není. Klaním se před autorkou za takhle skvěle napsanou knihu.

Zuzka12627
04. listopadu

Kniha, která chytne za srdce..četla jsem jí jedním dechem..

Lucianka23

Tuhle knížku miluji. Nádherně se čte a je prostě boží. Stojí za to ????

Scheril89

Hezky napsaná oddychovka.

svat388

Líbil se mi styl psaní autorky, pokračování si určitě přečtu. Nevěděla jsem, že existuje i film, viděla jsem ukázky. Kniha je vždy lepší, o tom žádná :-)

Pavla79

Čteno již dříve.., ale pamatuji si, že jsem byla víc než dojatá a celá kniha byla úžasná.. ???? Nedávno jsem viděla film, o kterém jsem nevěděla, že je to tato kniha.. Asi v půlce mi to došlo ???? a i filmové zpracování mi nepřišlo špatné..

Lenka.Vílka

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILER

Já ke knize nemám komentář?! To chce napravit! Četla jsem už hodně zpátky a teď se chystám na druhý díl. Tak zanechám stopu i zde. Pamatuju si, že při čtení jsem tušila, jak to nakonec dopadne. Po dočtení jsem autorku proklínala, že to dopadlo, jak to dopadlo. Ale teď s odstupem času to prostě dává smysl. V životě potkáte lidi, kteří vás změní. Pomohou vám najít cestu a odejmou strach vydat se po ní. Protože tohle vlastně nebyl příběh o Louise a Willovi, ale o Louise a o její přeměně. Proto dává smysl ono Me Before You a After You víc, než český překlad.

A nakonec je možná dobře, že mi to tehdy vypadlo. Protože zrovna u tohohle titulu asi není ideální psát komentář hned po dočtení...

MíšaS.
19. říjnaodpad!

Patetický škvár.

Micha-Él

*Možné spoilery*

Právě jsem dočetla tuto knihu a k mému překvapení cítím vnitřní spokojenost s koncem! To, že jde o výjimečný tragický milostný příběh s bezvadnými dialogy a skvěle propracovanými postavami, nemusím znovu opakovat. Ale "Než jsem tě poznala" nabízí člověku podívat se na problém z více úhlů. Přiznám se, že zpočátku (po jeho rozhodnutí) jsem si o Willovi myslela, jak je neskutečně sobecký a zvyklý žít život podle svého plánu. Ano, to je částečně pravda, ale nezáleží na naší svobodné volbě? A o tom právě knížka je.

Isserley

Zručně napsaná romance. Ano, lehkým perem se dá psát i o těžkých věcech života, bohužel zde mne to vůbec neoslovilo. Nabízí se srovnání s knihou 100 dní štěstí. Tam jsem dala dvě hvězdy, zde tedy musím dát tři, protože tato kniha je přece jen lepší, hlavní hrdinové jsou sympatičtější a o něco uvěřitelnější.

LaPetja

Tak tahle kniha mne chytila za srdce. Příběh pojednává o kvadruplegikovi Willovi, který k nevoli svých nejbližších pomýšlí na asistovanou sebevraždu. Matka už neví kudy kam, proto Willovi najme trošku bláznivou společnici Lou. Lou zjistí, že pravý důvod, proč ji matka najala je to, že doufá, že Lou přiměje Willa, aby si sebevraždu rozmyslel.

Kniha není žádné citové vydírání ani přeslazená romance. Je to velmi citlivě napsané dílo, o jehož tématu budete přemýšlet ještě dlouho po přečtení.

nikola4060

Tahle kniha je úžasná, jako začínající čtenář jsem si jako první knihu vybrala právě tuhle a pevně věřím, že nebyla poslední. Konec je opravdu smutný ačkoliv jsme čekala, že vše dobře dopadne. Rozhodně doporučuji!

Mi--LADA

Když se vžijete do hlavní hrdinky, čte se tento román pro ženy hezky, i když nemá zcela veselé téma. Nicméně se zaměřujete na sympatickou Louisu a převažují samé klady. Má se radovat z toho, že má před sebou možnosti, je mladá, zdravá, může ještě studovat a udělat kariéru... Hezky napsané a ne zas tak naivní, v rámci žánru O.K.
Když se ovšem nepovrchně zaměříte na postiženého muže, cože se to román snaží handicapovaným vlastně vůbec říct? Když nemohoucnost nedává ani miliardář s řadou možností jako je mladá veselá společnice na rozptýlení chmur, k tomu nonstop službou ošetřovatele, milujícími rodiči, přepychovým sídlem, nadstandardy jako je drahé ošetřovatelské lůžko, vlastními pokoji, nádhernou zahradou, možnost vycestovat na luxusní dovolenou atd. a přesto se mu tak zhoršila kvalita života, že už nechce žít... Co má proboha dělat osamělej českej invalida, který z nízkého důchodu nezaplatí ani léky a jiné základní potřeby? To mají všichni spáchat sebevraždu, protože takhle se přece přežívat nedá? Opravdu nevím, co by si z knihy měl vzít za moudro invalida v ČR, který to čte na desetilůžkovém pokoji s často dosti neochotnýma zdravotníma sestrama...............
No jo, ale podobný příběh už by se tak hezky a hojně nečetl. Lidé chtějí slyšet jen o hezkých věcech. A že život je plný naděje, že stačí jen chtít a snažit se a možné je vše. Kdo by chtěl slyšet o bezmoci?

Emičkazknihy

Znáte ten pocit, když sedíte nad knihou a víte co se stane, někdo vám to řekne a pořád si myslíte že to co přijde na konci vás neskolí, budete v pořádku a prostě knihu zavřete jako každou jinou a budete zase tam kde jste býval. Psychycky obeznámen s další dobrou knihou a potom sedíte nad posledními stránkami a snažíte se prohlédnout opar slz a světlo co se vám na slané vodě na tvářích odráží a dočíst knihu, která končí za dvěmi otočenými stránkami, ale nemůžete přetat a brečíte dál a dál. Dokud už nemáte co? Jestli ne tak musíte číst dál. Knihu jsem četla už mockrát a asi si budu muset koupit nový výtisk, abych mohla číst znovu. Barvivo je rozmazané a na stránkách zbývají už jen čmouhy nečitelné černé barvy. Už jsem došla tak daleko že už brečím nazačátku, protože si vzpomenu co bude následovat na konci. ME BEFORE YOU mi do života přineslo něco co ještě žádná jiná kniha ne, romantiku a oddanost milované polovičce našeho života. Knihu by šlo vystihnou snad jednou větou, no souvětím: Když vám někdo do života přinese světlo, ale je přesvědčen že ve tmě je vám líp, co budete dělat?

Plaknel

Pěkná a smutná kniha.

Sambóši

Rozhodně velmi čtivá kniha. Teď jsem zjistil, že jsem přečetl román pro ženy - asi mám nedostatek testosteronu.... Na začátku jsem viděl paralelu s filmem Nedotknutelní, ale postupem čtení, jsem text víc a víc hltal a trnul, přemítal jak to dopadne.... Moc se mě líbilo střídání úhlů pohledu jednotlivých postav. Těším se na další díly.

Hasko

Když jsem začala knížku číst, došlo mi , že jsem viděla i filmové zpracování. ... Říkám si: přeci nebudu číst něco,co jsem už viděla, vím,jak to dopadne...atd. Přečetla jsem ji , nešlo odejít, něco přeskočit.... posledních 10 stran s kapesnikem v ruce....

veronika8042

Skvělá kniha, u čtení nepopsatelny zážitek.

pecinka21

Moc pěkně napsané, čtivé, kniha člověka úplně pohltí opravdu doporučuji přečíst

kajus3954

Kniha, která vám ukáže, jak život, který teď žijete se může za vteřinu změnit. Jak se z něčeho může stát nic a z ničeho něco. Prostě stojí za to...

Nomia

Slaďárna, která si nehraje na nic ušlechtilejšího. Předvidatelné a přesto čtivé, pokud chcete trochu sladkobolnou romanci, tak je to trefa do černého.

Evina.Cetba

Tento příběh jsem viděla v kině i ho četla v knižní podobě. I přes tragédii mladého muže upoutaného na invalidní vozík je sympatická snaha mladé ženy přimět ho žít normální život.

Sidonka3

Hezky napsaný románek pro ženy, který na okamžik zazáří, ale může se stát, že na něj velice brzo zapomenete. Jako se to stalo mně.

Evišťátko

Tolik jsem se bála , aby kniha nebyla plná balastu a romantických scén, které jsem za každou stránkou už už čekala a jsem vděčná autorce, že tomu tak nebylo! Až na pár odborných nesrovnalostí, nad kterými ráda přivřu oko, to byl příběh, který donutí k přemýšlení. Na konci jsem si říkala, aby to proboha někdo nechtěl natočit,což se ale bohužel nejspíš stalo. Protože dle mého, na plátně to už nemůže být ono!

suzziemusta

Teda, já nejsem úplně románová, jen jsem potřebovala oddech od detektivek, ale tohle je fakt super kniha. Není to přeslazené, čtivé a opravdu je v tom víc než klasická cajdákovina. Kdybych mohla, tak dám těch hvězd 6. Ani jsem nevěděla, že je i film, neviděla jsem a pokud je to něčemu podobné, tak je mi to jedno. (:

DoDidDone

Tak jo – přidávám se k většině, dávám pět hvězdiček a sdílím nadšení s ostatními. :D :) Během prvních padesáti stránek mi bylo jasné, že tohle je jiná Jojo Moyesová. Hlavní hrdinka Louisa byla osobitější, živější a originálnější. Její povahové vlastnosti a výstřední vkus z ní udělaly hrdinku, která vystupuje z řady, což jsem u autorčiných předchozích knih nenašel. (Poznámka: A na tom nevidím nic špatného, když autorka umí psát čtivě – jen její postavy často splývají dohromady.) Její rodina, vztah se sestrou, s Patrickem, příběh obohacovaly, protože onen nápad – a teď se nikdo nezlobte – není příliš originální a sám jsem před čtením Než jsem tě poznala, viděl několik filmů s podobnou tématikou. Jelikož je kniha takový bestseller a všichni ji milují a obdivují, od začátku jsem věděl, jak příběh dopadne, protože mi to už několik známých stačilo říct. To byl ostatně důvod, proč jsem četbu tak dlouho odkládal. Jenže – znepříjemnilo mi to nějak čtení? Vůbec ne. Kniha mě bavila od začátku do konce. Na druhou stranu, z knihy jsem nadšený, o tom žádná, ale pro mě tohle špička autorčiny tvorby není. Stříbrná zátoka a Krasojezdkyně mě bavily více. Mám docela strach pouštět se do pokračování série a to nejen proto, že hodnocení je v modré barvě, ale především proto, že příběh mi po dočtení připadá uzavřený a nějak nevím, o čem by autorka chtěla psát dál. Mám trochu pocit, že pokračování přišlo jen proto, jak moc se stal první díl oblíbený.

Příběh je těžký na strávení, protože je těžké představit si žít jako Will – jeho vidění světa plně chápu a nedivím se mu. Než jsem tě poznala není jen milostný román, nutí člověka přemýšlet a podívat se na situaci z různých úhlů pohledu a pochopit hlavní postavy. Je to jedna z knih, kde nemůžete úplně říct, kdo udělal něco špatně – všichni se totiž chovali lidsky. Ale právě tenhle způsob psaní, kdy nevíte, na čí stranu se postavit dřív, je to, za co autorku při psaní této knihy obdivuju a za co jí dávám pět hvězdiček.

Marci70

Od knihy jsem se nemohla odtrhnout.