Než jsem tě poznala

od:

Než jsem tě poznala

Louisa Clarková je obyčejná dívka žijící mimořádně obyčejným životem. Má ráda svou práci v bistru, svého dlouholetého přítele a svět, který končí s hranicemi malého rodného městečka. Svůj život by za nic nevyměnila. Když však bistro zavřou, Louise měnit musí. Svět Willa Traynora naopak žádné hranice nemá. Je to svět adrenalinu, velkých obchodů i peněz, svět možností bez omezení. Will svůj život miluje. Když ho však nehoda upoutá na kolečkové křeslo, ví, že už ho nebude moci žít jako doposud. Jen těžko si lze představit více nesourodou dvojici než náladového a depresivního Willa a jeho novou optimistickou a upovídanou ošetřovatelku Louise… Romantický příběh o dvou lidech, kteří nemají nic společného, dokud jim láska k nohám nepoloží celý svět. S ním však i otázku, jak vysokou cenu je člověk ochoten zaplatit za štěstí toho, koho miluje....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/155109/nez-jsem-te-poznala-UCY-155109.png 4.64870
Série:

Než jsem tě poznala (1.)

Originální název:

Me Before You (2011)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Pro ženy
Vydáno:, Ikar (ČR)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1427)

Přidat komentář
Briv
včera

Když jsem tuto knihu otevírala a začínala číst, nečekala jsem od toho víc než romantiku, lásku a zlomené srdce, ale dala mi mnohem mnohem víc. Naprosto mě totiž překvapily detaily ze života vozíčkáře a to kvadruplegika.
Můj manžel kdysi pracoval v rehabilitačním ústavu, takže jsem o tom sice měla nějakou představu, ale číst o pocitech, bezmoci, vzdoru, neskutečné síle a odhodlání - to bylo pro mě opravdu silné.
Kniha je napsaná velmi poutavě, takže jsem ji měla přečtenou během několika málo dnů. Louisa mi velmi přirostla k srdci. A Will? Oba byli prostě skvělí. Jejich rozdílné povahy a pohled na svět, to co si dokázali navzájem dát...
Rovněž je velmi zajímavý pohled na eutanazii. V knize je nastíněno několik různých názorů a samozřejmě mě to vedlo k zamyšlení. Neumím si totiž vůbec představit, jak bych se rozhodovala já. Chápu, ale obě strany. Pořád mi to vrtá hlavou.
Každopádně knihu určitě doporučuji a ráda si přečtu další díl. Díky za ni!

makki.xoxo
předevčírem

Kniha mě ke konci naprosto pohltila. Je to inspirující, smutný a srdcervoucí příběh, který si zaslouží pozornost. Knihu jsem přečetla jsedním dechem i přesto, že má přes 400 stran. Knihu moc doporučuju! Způsob jakým spisovatelka píše je čtivý a myslím, že na tuhle knížku jen tak nezapomenu.

Vendulik
předevčírem

Nejlepší kniha od této autorky. Jen ten konec mohl být trochu jiný.

Greengrass
17. září

Je to zvláštní....člověk ví, o čem kniha je dříve, než začne s prvními stránkami sledovat životní cestu Lou a Willa....člověk tuší a, troufám si říct, ví, jak jejich společná pouť skončí...a přesto...přesto mě příběh tak neskutečně zasáhl! S myšlenkami na ty dva jsem usínala, dokonce se mi o nich zdálo, myslela jsem na ně tak, že by se to nelíbilo mému zaměstnavateli....děkuji za tento citlivý příběh a...díky za každé nové ráno!

NikolIris
15. září

Ja som nevydržala a videla som film prvý. Vedela som však už na začiatku žiaľ jeden veľký spoiler a tak som knižke odolávala.
Musím však povedať, že to vlastne vôbec nevadilo a isté veci sa dali z diania príbehu očakávať.
Určite príbeh poteší a dostane každú romantickú dušu. A nie je to taká tá presladená romantika, z ktorej sa Vám lepia slzy alebo stránky na prsty pri čítaní :) nebojte sa.
Ja som však slzy vyronila viac pri filme ako pri knižke - to však nehovorí nič o jej kvalite, ja len pri knihách toľko neplačem.....
Veľmi som si obľúbila hlavné postavy a príbeh ma dostal, rozdrvil, cítila som sa ako zaľúbená a všetko silno prežívala a premýšľala čo by som ja robila na jeho a jej mieste.
Premýšľam však, či čítať aj dvojku, takéto ukončenie mi prišlo vhodné a príbeh mohol takto jednoducho skončiť...každému mohla potom fungovať jeho predstavivosť.

SmallLucia
12. září

U knížky jsem plakala, u filmu taktéž. Takové příběhy mě vždycky dostanou a zůstávají ve mně ještě dlouho po přečtení.

allebra
10. září

Podle názvu jsem měla trochu strach z „červené knihovny“, naštěstí byla moje obava zbytečná. Kniha byla velmi čtivá, psaná s citem, ale i s humorem a určitou nadsázkou. Je to čtení o životě, který se vždycky nevyvíjí zrovna podle představ hlavních postav a tak jim nezbývá, než se s různými situacemi nějakým způsobem vypořádat. Moje první setkání s autorkou mě příjemně překvapilo. Mám v plánu podívat se na film a zkusit i další knihy od Jojo Moyes.

Nicol13
09. září

Viděla jsem nejdřív film a hned jsem si ho zamilovala, především kvůli jeho hereckému obsazení. Filmová Luisa byla prostě kouzelná!
Od knihy jsem nečekala nic většího, ale nakonec to bylo super.
Ale kdybych neviděla prvně film, dělalo by mi občas problém vcítit se do postav.
Každopádně moje první "setkání" s Jojo proběhlo velice dobře. Určitě sáhnu po druhém dílu i po jiných knihách od ní.

Modrásek16
09. září

Četla jsem komentáře než jsem se pustila do knihy, ale stejně to pak byla síla. Krásná, smutná, veselá a moc nádherná kniha. Pobrečela jsem si, ale bylo to krásný. Dam si chvíli pauzu, pak se podívám na film a pak su dam druhy díl.

Verunda
08. září

Jsem citlivá duše a tahle knížka se mě dotkla, zasáhla mě hluboko, ale tak krásně, že po ní v knihovničce už nějaký pátek opět pokukuji.

MiraiYume
06. září

Velmi krásná kniha, která mi v mnohém připomněla skvělý film Nedotknutelní (opravdu doporučuji!). Tato kniha patří mezi hrstku těch, která vás donutí vážit si svého vlastního, byť nedokonalého života. Je třeba si vážit každého okamžiku, protože v jedné vteřině se může obrátit vzhůru nohama. Než jsem tě poznala je sladkobolný příběh, u něhož do poslední chvilky doufáte, že skončí jinak, ačkoliv s naprostou jistotou víte, že tomu tak nebude. Přiznávám, že jsem jej četla několik dní. Tak moc na mě působil, že jsem jej musela několikrát odložit, abych si v hlavě srovnala, že je to přece jen stále ještě knížka. Film jsem neviděla, ale možná to změním. Až dostanu odvahu...

sd1992
04. září

V tomto případě jsem viděla prvně film a pak teprve četla knihu. Myslela jsem si, že to zvládnu přečíst levou zadní. Přece už nebudu brečet, když jsem z filmu věděla jak to dopadne, ne?! Jenže opak je pravdou.. zlomilo mi to srdíčko... ačkoliv film je opravdu vydařený, tak kniha je romantičtější, procítěnější, obsáhlejší, smutnější, dojemnější... prostě skvělá! Jojo Moyes nemá talent, Jojo Moyes má dar! Smutná, ale nádherná!

elisa194
04. září

Kniha je krásně napsaná, takze se čte pomalu jedním dechem. Dojemná zápletka a i když jsem předpokládala jak to dopadne, do posledního okamžiku jsem čekala nějaký zvrat a neubránila se na konci slzám. Jo tahle spisovatelka to umí.

Bookberry
03. září

Přebal knihy si mě hned získal. Po přečtení jsem neměla slov. Je to emotivní, dojemný a citlivý příběh. Konec jsem hodně obrečela. Tato kniha má hlubokou myšlenku a donutí člověka o tom celém důkladně popřemýšlet.

MattieStyles
03. září

Musím říct, že se mi tahle kniha dost vryla do paměti... Pobrečela jsem si a myslela na ni ještě dlouho po přečtení. Nejenže je kniha skvěle napsaná a čtenář se do děje okamžitě ponoří, ale zároveň jsem to prožívala s postavami. Konec jsem popravdě neočekávala...

LaDouceBrise
03. září

Po zklamání v podobě Nejdelší jízdy od Nicholase Sparkse jsem byla příjemně překvapena dojemným příběhem, jenž by se dal označit za kvalitní oddechové čtení proložené vtipnými i slzopudnými scénkami prosycenými velmi silnými emocemi, které na popsaných stránkách knihy ožívaly a část z nich se nepozorovaně vloudila i do čtenářovi mysli, což zapříčinilo, že si čtení mohl skvěle užít.
Hlavní hrdinové mi byli strašně sympatičtí, o těch vedlejších už sice nemůžu říct totéž, ale to neznamená, že by to nějakým způsobem zkazilo celkový dojem z knihy.
Konec nebyl ani tak přehnaně velké klišé a neuskutečnitelná shoda náhod, ale ani tak deprimující zážitek, jenž ve čtenáři vyvolává jisté pocity deprese. Ve své podstatě to skončilo happy endem, přestože hlavní hrdina spáchal sebevraždu.
Jediné, co mi na celém dílu vadilo, byla celková předvídatelnost, která doprovázela čtenáře celým dějem a občas i trochu lezla na nervy.

Nosorozec_91
02. září

Vůbec nesdílím všeobecné nadšení z knihy. Vzala jsem si ji na dovolenou a po pár prvních kapitolách jsem raději sáhla po jiné (Všichni jsme utkáni z hvězd, tu naopak doporučuji velice) a tuhle jsem dočítala až doma. Je to strašně prvoplánovité, kýčovité, téma je otřepané. S postavami jsem se vůbec nesžila, nepřisly mi vůbec zajímavé. Od první chvíle jsem naprosto přesně věděla, jak to dopadne (ne film jsem neviděla). Celkem jsem se tešila, až si tento zázrak přečtu, ale je pro mě jedním velkým zklamáním. Jsem strašně ráda, že jsem ji měla jenom půjčenou. Po druhém díle určitě nesáhnu.

meluzena
01. září

Žij každý den jako by byl poslední, protože možná je....
Otřepané schema nesourodé dvojice a lá Pretty woman se v tomto případě úplně nekoná, protože on je po autonehodě na vozíku a ona je najatá pečovatelka. Nejdřív to skřípe, ale pak - kde se vzala, tu se vzala - láska.
Jenže co s tím, když milovaný nesdílí její představu o společné budoucnosti? Pokud dovolíme lidem, aby byli šťastní podle jejich vlastních představ (i když nás samotné to hodně bolí), teprve pak je to opravdová láska. (Ovšem to už je „vyšší dívčí“...)

nani_nka
31. srpna

Túto knihu bez sĺz asi nik neprečíta. Krásny príbeh o Luise, ktorá sa stane opatrovateľkou Willovi, ktorý po nehode zostal paralyzovaný na vozíku a o tom ako si navzájom nečakane vstúpia jeden druhému do života a vo veľkej miere ho ovplyvnia. Určite odporúčam aj film, Emilia Clarke ako Luisa bola božsky roztomilá. Hlavne nezabudnite na vreckovky!

Aaloha
28. srpna

Hodně silný příběh, krásně napsaná.

devildeny
28. srpna

Velmi krásně napsaná emotivní kniha. Rozhodně stojí za to si ji přečíst!

Rexyi
27. srpna

Perfektni ctiva knizka, od ktere jsem se nedokazala odtrhnout a zustane ve me asi naporad. Clovek si pri cteni uvedomi hodne veci

zipp007
26. srpna

Jedna z nejlepších knížek, jakou jsem kdy četla...měla jsem ji v elektronické podobě, ale hned po přečtení jsem si koupila papírovou i s druhým dílem, takové úžasné knížky patří do mé knihovny

ufounek173
25. srpna

Dočteno,jdu vyhodit kapesníky do koše a pustím si nějakou komedii.Už se těším na pokračování.

Aleh
24. srpna

Louisa Clarková má 26 let. Přijde o práci, kterou má ráda a hledá jinou. V té chvíli ještě ale netuší, že její poklidný život se změní a velkou proměnou projde i ona sama. V následujících měsících zažije něco, na co nezapomene do konce svého života. Je to nesmírně silný smutný lidský příběh. Takže, milé čtenářky, doporučuji k přečtení, protože ta kniha je bez nadsázky úžasná a bude patřit k těm, na které určitě nezapomenu.

Danca196
24. srpna

Krásná kniha, která nemá nic společného s filmem. Film je zpracovaný povrchně a vůbec se nepodařilo ukázat pocity, které jednotlivé postavy v ději knihy prožívají.

LucyDvorska
24. srpna

Dojemná kniha o ztracené lásce. Po dlouhé době jsem si přečetla opět román a to právě tento. Moc jsem od toho neočekávala, ale do děje jsem se vžila a úplně mne pohltil. I přesto, že romány moc nečtu, díky této knize nejspíš opět začnu.

evis_ka
21. srpna

Úžasná kniha, naprosto nesrovnatelná se zfilmovanou verzí. Tvůrci filmu prostě a jednoduše nedokázali a nedokáží zachytit vnitřní pocity postav tak, jak to dokázala Jojo Moyesová. A právě tyto vnitřní prožitky jak Willa, tak i Louisy v této knize hrají tak obrovskou roli, že bez nich se samotný děj po přenesení na plátno stává pouhopouhou , i když stále pěknou a dojemnou, romantickou slaďárnou. Kniha mě naprosto strhla, nebyla jsem schopna ji odložit a prožila ji tak silně, jak se mi u jiných knih už dlouho nepovedlo.

KikčaHubáčková
21. srpna

Velmi dobře čtivá kniha. Stejně jako u filmu jsem si pobrečela :)

sestricka1
20. srpna

Krásná kniha, skvěle napsaná. Čtení jsem si moc užila. Příběh byl sice smutný, ale já se při čtení několikrát přistihla, že usmívám. Doporučuji přečíst.