Nevěra

Nevěra https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/220313/bmid_nevera-g2b-220313.jpg 3 701 157

Lindě je 31 let a podle mínění všech vede dokonalý život: bydlí ve Švýcarsku, v jedné z nejbezpečnějších zemí světa, má skvělé manželství, milujícího manžela, roztomilé a způsobné děti a zaměstnání novinářky, na které si nemůže stěžovat. Rutina a předvídatelnost každodenního života v ní však začínají budit pochybnosti. Už nedokáže snášet úsilí, které musí vynakládat, aby vypadala šťastně, zatímco ve skutečnosti k životu pociťuje nesmírnou apatii. To všechno se změní, když se setká s mužem, s nímž si v době dospívání byla citově blízká. Jacob je teď úspěšný politik a během interview, které s ním Linda pořizuje, v ní posléze vzbudí něco, co už dávno nepocítila: vášeň. Linda teď udělá všechno pro to, aby si tuto nedosažitelnou lásku vybojovala. Bude muset klesnout až na samé dno lidských citů, aby nakonec došla vykoupení.... celý text

Literatura světová Pro ženy Erotika
Vydáno: , Argo

Adultério , 2014

Tengrinor
16.10.2017 4 z 5

Chápu, proč se tolika lidem tato kniha nelíbí. Když on je Coelho hodně zatížen na tu myšlenku nevlastnit partnera a tudíž nežárlit. Nečetla jsem jeho životopis, ale nedivila bych se, kdyby sám byl nevěrný. Tato kniha prostě není pro každého. Mně hlavní hrdinka taky nepřišla sympatická.
Je to kniha k zamyšlení, pokud člověka nepobouří, protože vypráví o prohřešku, který se neodpouští lehce. Za mě se četla dobře.

pbrezinova16
06.09.2017 1 z 5

Vážně? To mělo být jako padesát odstínů čehosi v rádoby filozofické omáčce? Ze začátku jsem si říkala, že je hlavní postava kráva, pak jsem jí začala nesnášet, nakonec mi jí bylo jen líto. Konec knihy jsem už přeskakovala řádky. Jinak mám Coelha ráda, ale tohle bylo naprosto zbytečný.

Terry11
01.08.2017 2 z 5

Dočetla.

milenama
24.07.2017 1 z 5

nedočetla

alexpo
11.07.2017 1 z 5

Já věděla, že to nemám číst. Už s Alchymistou jsem měla problém. Hlavní hrdinka mi strašně vadila. Vadil mi i styl vyprávění, vadilo mi uvažování postav, vadilo mi, že jsem to nakonec dočetla.

Jana283
30.06.2017 2 z 5

Kniha mě nudila tolik, že jsem začínala chápat, že nuda mohla dovést hlavní hrdinku k nevěře... , ale to asi nebyl autorův záměr.

eva3655
22.06.2017 3 z 5

Vzhledem k tomu, že jsem nedávno četla Hausfrau od Jill Alexander Essbaum, která má velmi podobnou zápletku, měla jsem při čtení trochu pocit deja vu a většinu času se dost nudila. Ovšem konec byl naprosto odlišný a v tomto případě to trochu příběh poslalo do červené knihovny. Jinak mám autora ráda, tak z protekce dávám 3*, ale k této knize se už určitě nevrátím.

MrKrahujec
06.06.2017 2 z 5

No, docela upřímně řečeno, tohle je dost Pytlákova schovanka..., vlastně né, spíš "Květinka Marta" z Jirotkova Saturnina. Vlastně to úplně doslova odpovídá všem kritériím "ženských románů", které Jirotka v Saturninovi stanovil, jenomže těžce ironicky. Tohle je ovšem míněno vážně, a to i přes nespornou porci erotiky. No a mimochodem, při té závěrečné apoteóze lásky (která se tu už proměňuje v dokonalé klišé) jsem si taky vzpomněl na nejeden kresený vtip...

Bogoa
10.04.2017 5 z 5

Coelho je super spisovateľ. Mám rada jeho diela. Človek sa veľa krát v nich nájde. Nevera je príbeh zo života...

ztráca
26.02.2017 2 z 5

Knihu jsem dočetla s velkým sebezapřením. Vůbec mě neoslovila ač mám spisovatele velmi ráda a většinu knih čtu doslova jedním dechem. Také se k nim postupně vracím a pročítám na přeskáčku určité pasáže. Vždy mi znovu osloví a dají mi klid, pohodu a také určité ponaučení. V této knize ale všechny důležité aspekty knih P. Coelha postrádám ....

martinakovarova
18.01.2017 2 z 5

Některé úvahy stojí za zmínku, ale jinak jsem zklamaná. Hlavní hrdince bych dala deset tisíc čístého za pípání u pokladny v Lidlu a za manžela průměrného navrčeného pupkáče, co sedí doma s lahváčem a komanduje. Začátek se mi líbil, ale od půlky jsem to četla vyloženě pro to, že nemám ráda věci napůl, tím pádem i nedočtené knihy (co kdyby náhodou ve finále překvapila...).

H4NOUS
18.01.2017 3 z 5

Kniha, kterou jsem četla a dočetla s různorodými pocity. I díky zdejším komentářům, které jsem četla před knihou, jsem nad hlavní postavou hodně přemýšlela a celkově mne kniha přivedla k tolika otázkám, jako už žádná dlouho ne. Bylo by jednoduché ji odsoudit a pomyslet si, že to byla jen znuděná káča nevážící si toho všeho, co měla (a co by za to jiní dali…) Ale je „všechno“ opravdu všechno, co v životě potřebujeme? Vždyť i Maslowova pyramida potřeb mluví o tom, že ve chvíli, kdy jsou naplněny naše základní potřeby, vyplynou na povrch potřeby vyšší. Takže ano, kdyby řešila, že nemá co jíst a kde bydlet, možná by se nedostala do krize, do které se dostala. Byla to jen nuda? Nebo to byl pocit, potřeba, touha po něčem víc, strach, že jí život protéká mezi prsty a není to to, co od něj chtěla, očekávala. Možná něco, co si uvědomují lidé v bezprostředním ohrožení života, vědomí vlastní smrtelnosti a z toho plynoucí otázky – bylo tohle všechno, co když jsem něco nestihla?
Ať už to bylo cokoliv, krize, do které se Linda dostala, asi není nic neobvyklého. Co je pro spoustu z nás pohoršující je možná ten způsob řešení, který zvolila. Popravdě osobně jsem s tím chvíli také bojovala, protože nevěra není nic, co bych schvalovala a brala jako řešení. Na druhou stranu, svět není černobílý a každý se k problémům stavíme jinak, a to je to, co nás posouvá dál. Bylo by pro nás více snesitelnější, kdyby Linda svoji krizi řešila alkoholem, workoholismem, tím, že by se z ní stala prudérní, protivná fúrie nebo tisíc dalších variant, které jsou docela běžné? Nebo kdyby prostě jen svoje vnitřní pocity potlačila a tvářila se, že je všechno v pořádku? Nebo kdyby byl hlavní postavou muž, bylo by to více akceptovatelné? Co nás na tom tolik dráždí? Etické a morální normy? To, že kniha není fantazií o dokonalosti, ale velmi blízká realitě? Vnitřní strach, kolik nám samotným by chybělo k tomu překročit tu hranici a zachovat se podobně? Nebo je to ta vlastní krize, vnitřní nespokojenost Lindy, pocit, že ji něco chybí a naše vědomí, že ani my nežijeme svůj život tak nějak naplno?
Kdybych měla hodnotit podle toho, jak moc mě kniha přiměla k zamyšlení, asi bych nemohla dát jinak než 5, ale není to kniha, která by mě uchvátila svým stylem natolik, že bych ji chtěla číst znovu, dle mého šlo jít více do hloubky právě, co se týká těch skrytých, nevědomých pohnutek, které stojí za lidským konáním, místy opravdu monotónní opakování již napsaného, tedy za mě pouze za 3.

Na závěr si ještě dovolím pár vět z knihy, které vlastně míří stejným směrem jako mé úvahy:
„Autobusy přijíždějí a odjíždějí. Lidé vystupují a chvatně odcházejí, jiní pomalu nastupují, jako by se jim nechtělo domů, do práce, do školy. Nikdo však neprojevuje hněv ani nadšení, nejsou šťastní ani smutní, jsou to jen trpící duše, mechanicky plnící poslání, které jim určil svět v den, kdy se narodily.
... Všichni si občas říkají: po pravdě řečeno, můj život zrovna neodpovídá přesně tomu, co jsem od něj očekával. Jenže kdyby se život zeptal, cos pro něj udělal ty, jak bys mu asi odpověděl?...
... Snít není tak snadné, jak se zdá. Právě naopak. Může to být nebezpečné. Když sníme, uvádíme do pohybu mocné energie, a už si nemůžeme zastírat pravý smysl našeho života. Ve chvílích snění si také volíme cenu, kterou budeme muset zaplatit. Honit se za snem něco stojí. Může to vyžadovat, abychom se vzdali svých zvyků, přimět nás, abychom čelili těžkostem, nakonec nám to může způsobit zklamání a podobně. Ale ať je cena sebevyšší, nikdy není tak vysoká jako cena, kterou zaplatí člověk, co nikdy doopravdy nežil. Ten se totiž jednou ohlédne zpátky a uslyší, jak mu vlastní srdce říká: svůj život jsi promarnil.“

Jirinamac
30.11.2016 1 z 5

V polovině knížky jsem myslela, že to vzdám. Knížka je nudná a nemá žádný spád. Hodně slabé. Alespoň 1*, že jsem to dočetla

Luca84
21.11.2016 2 z 5

Je zajímavé číst všechny ty komentáře. A je to prostě fakt, jedni Coelhovu tvorbu milují a druzí ji zatracují. Já se od velkého nadšení nad autorovým stylem psaní pročetla k holému faktu, že kolem linie vcelku obyčejného příběhu Coelho nastavuje hustou kaši líbivých slov. A v tom mě přestal bavit. Ale respektuji, že tisíc hlav, tisíc názorů...

misac96
20.11.2016 4 z 5

Kniha se mi osobně velice líbila, jedna z mála knih, ve které jsem nevnímala svět okolo sebe. Zajímavé, dobře zpracované. Mě oslovila.

Ema22
20.11.2016 1 z 5

Jsem zklamaná, příběh předvídatelný, navíc jako z učebnice rodinné výchovy. Vůbec mi neseděl věk hlavní hrdinky, kdyby byla o 10 let starší, dejme tomu, ale třicátnice? Oceňuji reálie a pocity z letu, respektive pádu v závěru knihy. Jako by to ani nebyl Coelho.

SonaH
03.11.2016 2 z 5

Neosobní příběh, který se celkem snadno čte, ale neosloví každého. Krize zajisté postihuje i dobře situované osoby, ale při čtení jsem měla pocit, že zkrátka tu knížku psal chlap, který se třeba ženám snaží porozumět, ale ženou není. Tudíž nedokáže vystihnout, co se v ženě během takovéto, poměrně běžné, krize odehrává. To mi asi vadilo nejvíc - knihu jsem lehce přečetla, ale neztotožnila se, ani ve mě nic nezanechala.

New-radus
28.09.2016 1 z 5

První kniha od Coelha, která mi absolutně nesedla.

krakonos.kraken
12.09.2016 5 z 5

Od autora sem ještě nic nečetl, tohle je první. Přišlo mi, že to psala ženská. Ale to je dobře, to utápění se v pocitech a impulzivnost, pochybování o tom, co dělám, co cítím. Líbilo se mi to. Leda konec mě moc nenadchnul, i když asi chápu, jak to autor myslel, ale tak nějak se to ke knížce vůbec nehodilo.

Co sem si z knížky odnesl: Strach. Hlavní hrdinka mě děsila tím, že se nevěry dopouštěla naprosto bez výčitek a uvědoměle...Poučení. Být svojí polovičče vždycky k dispozici a podporovat jí může dopadnout i takhle, nuda a stereotyp se vloudí všude a já jsem na vážkách, jestli se tomu dá přes všechnu snahu zabránit. Ale asi nám nezbývá, než se prostě neustále snažit být svojí partnerce partnerem i milencem, nabízet podporu, ale i dobrodružství a nejistotu.

Jak jsem řekl, kniha mě popravdě dost vyděsila :D ale snažil sem se z ní vytěžit co nejvíce ponaučení a jsem rád, že jsem jí četl.

megrin
17.07.2016 3 z 5

Ale jo, je to Coelho - brilantně formulované myšlenky, které většina z nás má v sobě a buď o nich ani netuší nebo o nich nemluví ani sami se sebou. Silné poselství, aktuálnost tématu....kniha je jiná a zároveň typická, aspoň pro mě.
Nic méně souhlasím s již dříve uvedeným, věk hrdinů je nesmyslný a bohužel knize poměrně hodně ubírá na věrohodnosti.