Nesnesitelná lehkost bytí

Nesnesitelná lehkost bytí https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/898/bmid_nesnesitelna-lehkost-byti-Y9O-898.jpg 4 3331 394

Slavný román Milana Kundery vychází poprvé v České republice; s obvyklou Poznámkou autora a s doslovem Květoslava Chvatíka. Poprvé vyšel ve francouzském překladu v roce 1984 v Paříži u Gallimarda, v roce 1985 česky v Kanadě v nakladatelství Sixty-Eight Publishers. Vyprávění o lásce, o Tereze a Tomášovi, o Sabině a Franzovi, o lehkosti a tíze bytí... „Po čtyřech letech strávených v Ženevě ubytovala se Sabina v Paříži a nemohla se vzpamatovat z melancholie. Kdyby se jí někdo ze ptal, co se jí stalo, nenašla by pro to slov. Životní drama se dá vždycky vyjádřit metaforou tíže. Říkáme, že na člověka dopadlo nějaké břemeno. Člověk to břemeno unese nebo neunese, padá pod ním, zápasí s ním, prohrává nebo vítězí. Ale co se vlastně stalo Sabině? Nic. Opustila jednoho muže, protože ho chtěla opustit. Pronásledoval ji pak? Mstil se jí? Ne. Její drama nebylo dramatem tíhy, ale lehkosti. Na Sabinu dopadlo nikoli břemeno, ale nesnesitelná lehkost bytí.“ ISBN 978-80-7108-281-1 (4. dotisk, 2007)... celý text

Arcade
06.09.2018 4 z 5

Dlouhou dobu moje nejoblíbenější knížka, ale poté, co jsem se k ní znovu vrátila, jsou v ní absolutně očividné Kundeřiny. Kundeřinami myslím blbosti a neustále opakující se motivy, které se opakují všemi jeho knihami: sex, neschopnost popsat jakýkoli jiný vztah, nežli milostný či rodičovský, neustálé zmiňování velkých jmen, až patologické upnutí na téma 50. - 80. let. Co říct? Od Kundery si člověk má přečíst jednu jedinou knížku, mít radost a pak nesahat na žádné jeho jiné, protože jinak tam uvidí stejné formuly, jako já.

Ale jako taková je NSL asi jeho nejlepší dílo, které rozhodně stojí za přečtení.

Lucithor
30.08.2018 2 z 5

Co se dá dělat, když mě kniha nebaví? Buď se mi něco líbí, nebo nelíbí, jídlo mi chutná nebo ne, chci se bát nebo se smát…ano jsem snílek a taky se občas přehrabuji ve sračkách, ale nemusím se v nich hrabat až do mrtě.

Friesenjung
17.08.2018 odpad!

Snesitelná těžkost zblití aneb Filosofie pro děvkaře a děvky.

Taková všehochuť prostoupená pseudo-intelektuální filosofií, jenže filosofování a šoustání jaksi nejdou k sobě, a proto to celkově snižuje kvalitu díla. Kdyby to byla knížka jenom o životě v a mimo komunistické Československo, tak to je to super! Jenže Milan tam háže kdejaká velká jména, od Nietzscheho po Beethovena, zatímco hlavní hrdina ho už musí mít jak jehlu. K tomu postavy tak nesympatické, že vám je fuk jestli jim v příští kapitole spadne na hlavu TĚŽKÁ cihla nebo LEHKÉ pírko.
Snad nejsmutnější na tom je, že z celé knihy plné myšlenek o bytí se mi nejvíc líbila myšlenka o hovně.

sinfulka
15.08.2018 4 z 5

Knihu jsem dočetla před několika dny a pořád nevím jestli se mi líbila anebo ne. Strašně dlouhou jsem si ji chtěla přečíst a nakonec jsem se k jejímu dočtení musela nutit. Myslím, že ji plně ocením až s odstupem času. Na druhou stranu musím říct, že i když mě tolik neoslovila, je to asi jedna z mála knih, kterou bych si přečetla znovu.

Chajda69
14.08.2018 5 z 5

Dlouho jsem se do ní přemlouval, až při ročním pobytu ve Finsku na ní přišla řada. Kniha se tam prapodivně hodila.

Nesnesitelná lehkost? Co to má být? Tohle jsem si ovšem říkal jen na začátku. Příběh mě strhl, knihu jsem zhltl jako malinu během jednoho a půl dne, nemohl jsem se od ní odtrhnout. Geniální, propracované, inspirativní a... nesnesitelně lehké. Pochopil jsem, proč se kniha jmenuje právě takhle.

Sajdeman
04.08.2018 5 z 5

Brilantně vybroušený klenot. Kniha plná myšlenek, z kterých mi jde hlava kolem. Hromada smutné krásy a krásného smutku.

pauele
24.07.2018 5 z 5

Už ani neviem ako som sa k nej dostal, ale hneď po mne ju museli mať všetcia okolo mňa : ) Asi nieje viac čo dodať.

JointlieKat94
25.06.2018 3 z 5

Musím říct, že jsem se musela do knihy nutit.. vážně. Stihla jsem přečíst tři další. Popravdě, je to bravurně napsaný a nikdy jsem nečetla nic takového. Čtu příběhy. Tohle bylo rozebírání osobností, charakteru a myšlenek lidí, a mě to moc nesedlo. Ano.. byla tam spousta míst, nad kterými by se měl člověk zamyslet, a tak.. to je asi to, co mě na tom nebavilo. Tomáš se mi od začátku nelíbil.. Tereza by ušla, ta mi sedla o něco víc. Jedinej, koho jsem si zamilovala, byl/a Karenin. ❤ knihu asi už nikdy nepřečtu.. je mi to líto.

Rihatama
14.06.2018 3 z 5

Kundera, v opozici k Nietzschově filozofické teorii věčného návratu, v románu taví do slov obrazový svět v protikladech. Využívá k tomu sexuální milenecký, partnerský vztah dvou povahově protikladných bytostí, kterým přisuzuje společností obtížně přijímané lidské slabosti, ale i některé přednosti, možná. Povrchnost, sobectví, ublíženectví, fatalismus... a odvaha. Nebo spíš nerozum? Hrozí-li podle Kundery člověku bezpodmínečná láska, vyvolává nezbytně utrpení či smrt. Sex proto u jednoho partnera povznáší do roviny uměleckého prožitku či spíše požitku, a u druhého ponechává coby projev hluboké, ale sobecké lásky. Či slabosti? Vytváří tak protiklady bytí, jehož lehkost je díky jeho neopakovatelnosti nevyhnutelná, a jehož kontrasty až čas a léta strádání dokáží setřít a propojit ve společné, láskyplné soužití. Až tehdy nastává rovnováha. A tehdy také vnější/záhadné okolnosti, v době po osmašedesátém opět pevně ukotveného komunistického režimu, definitivně ukončí bytí obou v jeho lehkosti a konečnosti. Einmal ist keinmal.

Pokud Kundera ve svém románu toužil ztvárnit hledání smyslu života a najít je, tak ho v tomto díle nejspíš našel. Buď svobodu, nebo smrt. Vše ostatní je podle Kundery kýč, který ale k lidskému údělu patří. Román je prvním velkým dílem, který Kundera vydal od získání francouzského občanství. Nabízí se proto úvaha, jestli přehnaným důrazem na mužskou a ženskou sexualitu (a další lidské projevy jako hovna či menstruace) a jejich "psychoanalýzou" nechtěl vzdát hold právě Francii, která je v těchto otázkách velice otevřená. Ale možná zaměňuji příčinu a následek. Ne náhodou přece Kundera emigroval právě do Francie a ne třeba do mnohem prudérnější Ameriky. V románu mne asi nejvíce oslovil Kunderův popis životů (nevinné) Terezy, (děvkaře) Tomáše a dalších v kritické době osmašedesátého roku, a poté. Nicméně, zatoužím-li opět v budoucnu po hlubokých filozofických myšlenkách o podstatě bytí, raději asi sáhnu třeba po Fischlovi. Kunderova Nekonečná lehkost bytí je pro mne spíše existenciálním románem pro muže.

tynkaiscrazy
10.06.2018 5 z 5

těžké čtivo, které za tu chvíli přemýšlení skutečně stojí.

DenkaFantasy
07.06.2018 5 z 5

Za mě je to super knížka. Samotného Kunderu moc nemusím, ale co se týče této knížky je to jedna z mých nejoblíbenějších. Doporučuji

moominkaa
01.06.2018 5 z 5

Moje srdcovka. Čtu ji už 10 let cca jednou za dva roky :) Kundera má skvělý styl psaní a kniha je velmi inspirativní. Kdo ji nečetl, neváhejte!

Chesterton
19.04.2018 1 z 5

Dala jsem knize druhou šanci.Věta autora
VPŘEDU BYLA SROZUMITELNÁ LEŽ A VZADU BYLA NESROZUMITELNÁ PRAVDA
je pro mne charakteristika knihy.
Citát
"Těm, kteří myslí, že komunistické režimy ve střední Evropě jsou výhradně výtvorem zločinců, uniká základní pravda: zločinné režimy nevytvořili zločinci, ale nadšenci, přesvědčení, že objevili jedinou cestu do ráje. Hájili ji udatně a popravili proto mnoho lidí. Později vyšlo všeobecně najevo, že žádný ráj (na zemi dodávám já :)) neexistuje, a nadšenci byli tedy vrahové."
dává této knize smysl pro existenci, protože je to naprosto úžasná charakteristika!!
Jinak jsem asi podobně anachronická jako Tereza, která jediná z knihy je mi sympatická. Miluji úctu, noblesu a eleganci. Humor a odvahu pánů Krause a Klímy.
Tento poněkud pokleslý způsob, ve kterém si milenci osahávají řiť, abychom pochopili zmar, úpadek a beznaděj doby nedávno minulé, která zatím svou morální bídou tak zřetelně prosakuje do každého současného dne naší politické scény . . . . . zdá se mi ne zcela vhodný :) Odkládám zhruba na 270 straně, kde se řeší (byť velice přesně) téma kýče a hovna a přidávám jednu hvězdu za přesné vyjádření marasmu doby.
Pan Kundera je pro mne mistr pera, celkem sečtělý a vzdělaný - kouzelné je přirovnání nudistické pláže k ruské invazi - ovládá dobře své řemeslo. Avšak mně celkem překáží jeho velké mužské ego, které nedokáže zjemnit a ovládnout. Pro mne je příliš poplatný vztahově rozhárané době, která dává rovnítko mezi svobodu a nevázanost a dávno už ztratila úctu k věrnosti, vytrvalosti a překonávání překážek.
Asi máme trochu odlišný světonázor :))
Na závěr dvě pozitivní nadčasové myšlenky z pera Mistra.

Proměna hudby v hluk je planetární proces . . kdo hledá nekonečno, ať zavře oči.

Kultura zaniká v množství produkce, v lavině písmen, v šílenství kvantity!!

Jsem na sebe pyšná, že jsem skoro přečetla!!

Terkishead
13.04.2018 5 z 5

Víc než jen kniha! Nikdy bych se k ní asi nedostala nebýt čtenářské výzvy a rozhodně nelituji. Kundera se mi dostal hluboko pod kůži.

Triplex
08.04.2018 5 z 5

Určitě se ke knize budu muset ještě někdy vrátit a věnovat jí daleko více času. Pro mě jedna z nejhlubších knih, které jsem kdy četla.

Nela.Rob
05.04.2018 5 z 5

Kniha, která se řadí do mých TOP10. Přečteno nejméně desetkrát a stále mě baví.

nase_zuzu
05.04.2018 4 z 5

Nevím proč mám pocit, že z této knihy musel čerpat Hartl do svých Okamžiků štěstí.

MartinkaSl
05.04.2018 4 z 5

Kniha pro mě byla první od Kundery a velmi mě zaujala. Líbilo se mi zobrazení doby i osudy postav. Některé myšlenky mě velmi zaujaly.

Roubas
27.03.2018 5 z 5

První kniha, kterou jsem četl a jsem přesvědčený, že by si ji měl přečíst každý.

MonaTheim
22.03.2018 5 z 5

Těžké čtení. Knihu vezmu v blízké době do ruky určitě ještě jednou. Nicméně mě naplnila a dostala jsem od ní to, co jsem očekávala. Spoustu myšlenek a pasáží v knize jsem si zvýraznila, abych se k nim mohla vrátit.

sex nevěra zfilmováno erotika česká literatura komunismus emigrace filozofická beletrie melancholie

Milan Kundera
česká, 1929 - 2023
2006  87%Nesnesitelná lehkost bytí
1969  84%Žert
1970  83%Směšné lásky
1979  87%Život je jinde
1993  89%Nesmrtelnost

Kniha Nesnesitelná lehkost bytí je v

Přečtených5 236x
Chystám se číst1 387x