Neslyšno

Neslyšno https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/251692/bmid_neslysno-3RY-251692.jpeg 4 425 114

Obyvatelé odlehlé vesnice kdesi v čínských horách jsou odnepaměti hluší a němí. Nevědí, co je zvuk, žijí ve světě absolutního ticha. Jedné noci však probudí dívku jménem Fei neznámý vjem: hluk. A schopnost slyšet už neztratí. Možná ji bude moci využít k záchraně svého lidu před uzurpátorským vládcem… Epický příběh od autorky Vampýrské akademie je výjimečný hned v několika ohledech: je to Richellin první samostatný román a žánrově se odchyluje od paranormálna k fantasy. Jinak je to ale stále stejná Meadová – kniha je nabitá akcí, dobrodružství a samozřejmě nechybí ani milostná linka. Ve světě bez zvuku slyší jedna dívka, jak ji cosi volá… Dívka jménem Fej žije v horské vesnici, kterou sesuvy kamení zcela odřízly od světa. Přežití vesničanů zajišťuje jediné lano, po němž jim přes zrádné skalní stěny posílají jídlo lidé z údolního království. Naprostá závislost není však to jediné, co Fejinu vesnici sužuje: kam až paměť sahá, zdejší lidé neslyší. Jako by takovéto prokletí nestačilo, začínají nyní ztrácet i zrak. Také zásilky jídla přicházející lanovkou se začínají tenčit... Nadcházejí časy zkázy; obyvatelům horské vsi hrozí tichá temnota a smrt hladem. Pak ale jedné noci probudí Fej drásavý hluk. Vedena zvuky, něčím do té doby naprosto neznámým, se Fej vydává na velkolepou výpravu - sestupuje po nebezpečně strmé hoře do tajemného království Pej-kuo, kde nalezne neuvěřitelnou pravdu o své vesnici i lásku, která ji navždy změní život.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Domino

Soundless , 2015

Nerevanin
29.06.2019 2 z 5

Zajímavý nápad, ale provedení pokulhává. Ačkoli děj začíná slibně, v okamžiku, kdy se hlavní hrdinka rozhodne opustit rodnou vesnici, to jde z kopce (doslova i přeneseně) a s přibývajícími stránkami jsou nedostatky knihy stále markantnější. Od dlouhého intermezza, kdy hlavní hrdinka nepřestává vycházet z údivu nad blahobytem nově objeveného světa, přes únavné vnitřní pochody (ke konci je každá hrdinčina myšlenka zopakována nejméně třikrát za sebou) až po závěrečných cca 50 stran, kde byl děj velmi zmatený a často nelogický. Kapitolou samou pro sebe jsou pak absurdní fyzické výkony hlavní hrdinky (zejména výstup na horu působí jako tragikomická fraška), před nimiž by i Supernan bledl závistí, ačkoli hrdinka trpí podvýživou a její fyzička se rovná nule. Reálie knižního světa jsou nedovysvětlené a nejasné, už samotné dlouhodobé odříznutí vesnice od světa nedává v podmínkách popsaných autorkou moc smysl. Výsledný dojem z příběhu ještě více sráží jazyk. Lze se dohadovat, zda je na vině originální text nebo překlad (patrně obojí), ale o podivná vyjádření není nouze. Jeden příkad za všechny: jelikož takřka všechny postavy komunikují znakovou řečí, působí výrazy jako "řekla klidným hlasem" jako pěst na oko. Tuto knihu nedoporučuji číst.

Cleo De Nile
06.06.2019 5 z 5

Hodně lidem vadí, že je kniha zbytečně krátká, ale já s tím problém nemám, naopak, kdyby to byla kupříkladu série jako Vampýrská Akademie, věnovala by autorka spoustu času blbostem, jako jsou různé lásky a zážitky z Feiny minulosti, bez čehož se raději obejdu. Námět a inspirace čínskou mytologií je fascinující, i atmosféru horské vesnice, kde neznají žádné zvuky, jsem si uměla díky popisu Richelle velice dobře představit. Příběh postupně graduje a závěr se mi líbil převelice.

KájaKoxík
12.05.2019 4 z 5

Přiznávám, že mě zaujala nízká cena knihy a po přečtení anotace jsem si ji koupila a udělala dobře.

Miluji fantasy a mytologii, ale o východní nevím skoro nic. Celý příběh má vece dobrý nápad. Některé části si myslím zasloužily zmapovat po faktické stránce trochu více (proto mínus hvězda). Nicméně příběh velmi pěkně plyne a je v něm dobře popsaný úplně jiný způsob myšlení, který nám evropanům není vlastní.

Věřím, že každý bude zvědavý, jak to vlastně dopadne. Škoda jen, že to bylo čtení na jeden víkend.

Beky
01.05.2019 3 z 5

Taková jednoduchá jednohubka. :-)

BojácnéKuře
01.05.2019 3 z 5

Nápad skvělý, ale samotné zpracování už je horší. Děj se ze začátku vlekl, kolikrát mě napadlo, že se čtením přestanu, ale strašně mě zajímal konec. Ten už byl opravdu povedený. Postavy mě nezaujaly, přišly mi takové nijaké a dělalo mi problém se do nich vcítit. Ze všech knih, které jsem od Richelle četla, tuhle hodnotím jako nejslabší.

Mergirus
13.03.2019 4 z 5

Knížku jsem přečetla jedním dechem, moc mě zajímal konec a vyřešení příběhu. Vřele doporučuju.

Laughtubbe
06.03.2019 3 z 5

Dlouho jsem o této knize přemýšlela. Opravdu mě zaujala jak obálka, tak anotace k příběhu. Velmi originální pojetí asijské mytologie. Chvilku mi trvalo se do děje ponořit. Ačkoliv byl děj velmi akční už od počátku, tak jsem se začetla asi až od strany 55. A pak už jsem to nedala z ruky. Velmi jsem si čtení užila a ač k tomu mám pár výtek ,tak byl celkově dojem z knihy pozitivní. Za sebe mohu jedině doporučit.

adellk28
06.03.2019 4 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Měla rychlý spád jako všechny knihy od Richelle Mead a byla také originální. Nevěděla jsem, kdy přestat číst, protože se četla úplně sama. Rozhodně také nechybí napětí na konci každé kapitoly, které Vám nedá spát. Hlavně mě zaujali tvorové z mýtů. I když tato knihy nemá na Vampýrskou akademii, tak ji velmi doporučuji.

mikela
14.02.2019 odpad!

Přestože jsem vždycky byla příznivcem knih Richelle Mead, tenhle příběh se mi zdál nejslabší. Nesedlo mi ani prostředí, ani postavy. Zdálo se mi, jako by to ani nepsala tato autorka. Věty byly těžkopádné, děj se plahočil. Rozhodně se k této knize už nevrátím.

veg.petka
10.02.2019 5 z 5

Příběh ve mně zanechal jakési "následky" a vždy, když si na něj vzpomenu mám takový podivný pocit. Je to něco nového od Richelle a samozřejmě úžasného. I když kraťounká, opravdu úžasná kniha a velice ji doporučuji! Četla se jedním dechem a neskutečně mě bavila, i když na takové žánry moc nejsem. Prostě skvělá autorka. :-)

Lily-fairy
14.01.2019 3 z 5

Oddechovka, hezky se četla, ale nic neočávejte, nic nedostanete a moc dlouho v hlavě nezůstane. V luxoru se dá sehnat za 50 Kč a na chvilkové zabavení je naprosto ideální

k.chilli
04.01.2019 5 z 5

Pecka... Kniha mě naprosto uchvátila a četla jsem jí jedním dechem. Škoda, že vyšla jako samostatný román a nedočkáme se pokračování.
Pokud bych přece jen něco vytkla, tak příliš rychlý spád před koncem.

Okoslav
24.12.2018 3 z 5

Richelle Mead poprvé jako autorka vstoupila na pole čistokrevné fantasy. A vlastně to není úplně blbé.

Příběh je velmi jednoduchý: ve vesnici odříznuté od světa žije podivná komunita. Lidé se tu už po generace rodí bez sluchu a své životy prožívají v rigidních mantinelech písemně tradovaných pravidel - závislí na stále se ztenčujících dodávkách jídla, zasílaných z milosti tajemného Správce lana. Pak se ale, téměř zároveň, stanou dvě věci. Hrozí, že vesničané začnou umírat hlady... a jednu z místních dívek z neklidného snu probudí podivný zážitek: první zvuk, který kdy v životě zaslechla.

Příběh je velmi jednoduchý (zapomeňte na nečekané zvraty a zásadní odhalení) a na inspiraci čínskou mytologií, o které jste se dočetli na obálce, rovnou zapomeňte. Se skutečnou Čínou má kniha společného zhruba tolik jako bistro, ze kterého si objednávám večeři, takže si ušetřete zklamání předem. Popis světa a tíživé atmosféry, v níž vesničané (po desetiletí? po staletí?) žijí, by si také zasloužil pár stran navíc, autorka si s jeho rozměry i pravidly pohrává, jak zrovna potřebuje, a celku to nesvědčí.

Každopádně vcelku zasloužené tři hvězdy.

denniys
23.12.2018 2 z 5

Neurazí,nepřekvapí,neohromí,ztratí se v moři jiných knih..co nechápu,je fakt,že je kniha označená jako fantasy,scifi..se scifi má společného asi tolik jako jablko s hráškem,je to těžce průměrná teen romantická rádoby fantasy..v příběhu je mnoho nelogičností a i jakási provázanost zcela ztrácí smysl,ještěže je kniha krátká-což je velikou předností :) a abych jen nekritizovala,je nutno podotknout,že námět je zajímavý,chtělo to vybrousit,promyslet a mohlo to být velmi poutavé dílko.. škoda,jelikož například sérii Vampýrská akademie od této autorky mám velice ráda,tudíž vím,že napsat výbornou knihu umí..

deedulka
22.10.2018 4 z 5

Originální a zajímavý příběh od mé oblíbené autorky. Je to úplně jiné prostředí, než na jaké jsme od Richelle Mead zvyklí. Starověká Čína a hlavní hrdinka Fej si mne však získala. Začátek byl takový opatrný, ale pomalu se děj rozjížděl a ke konci už pěkně vygradoval. Prostě chcete zjistit, co je za tím, že je všude neslyšno. :)

carollfu
18.10.2018 4 z 5

Dechberoucí a originální příběh, mám sice pár výtek, ale celkově se mi kniha líbila, ostatně jako vše od Meadové. 4*

Mruskulka
07.10.2018 5 z 5

Moc hezký příběh. Důvod, proč lid neslyší, mě sice napadl hned, ovšem mýtické stvoření bylo překvapením. V této knize je i hezky zobrazeno, jak lidé ničí životy jiných lidí pro svůj vlastní prospěch.

Aurorita
22.09.2018 4 z 5

Mně se kniha moc líbila. Vím, že si spousta lidí stěžuje na to, že kniha je krátká, na to, kolik děje v ní je, mně to ale naopak vyhovovalo. Nemám ráda knihy o pět seti stránkách, které jsou de facto o ničem, a skutečný děj je pouze na polovině.
Právě to, že kniha byla kratší, jí prospělo, byla velmi chytlavá a svižná, žádná zbytečná omáčka okolo.

KatulakT
10.08.2018 3 z 5

Rozhodně chápu, proč se autorka pustila do tvorby této knihy a následně ji vydala. Richelle si prostě a jednoduše potřebovala odpočinout od všech dhampýrů a morojů. Chtěla světu i sobě dokázat, že dokáže stvořit i něco jiného. Pošpásovala si tentokrát s asijskou mytologií a tematikou hluchoty. Musím přiznat, že asi nebudu největší fanoušek tohoto experimentu. Asijská mytologie mi vůbec není blízká, neznám žádné originální příběhy a upřímně mi poněkud vadila i čínská jména, poněvadž jsem si je nedokázala zapamatovat (to je asi moje chyba). Zde proto nedokáži plně posoudit, jak se americká autorka popasovala s diametrálně odlišnou kulturou jiného kontinentu a jiné doby. Podle mě nešla dostatečně do hloubky.
Ovšem největší problém vidím v tom, že autorka dle mého názoru nezvládla celou problematiku hluchoty a následného návratu sluchu. Myslím si, že slyšící autor (i tak velký a zkušený jako Richelle) nemá absolutně šanci popsat něco tak specifického a složitého. Kdo nezažil, nemá šanci plně pochopit.
Dále bych čekala, že autorka přijde s novými charaktery postav a rozehraje jinou hru, ale až moc jsem v knize Neslyšno nacházela postavy, které se nápadně podobaly některým z Vampýrské akademie (Mia, Dimitrij, Lissa a jiní). Náhoda? Konec byl na můj vkus poměrně useknutý a nebylo dovysvětleno vše, co vysvětleno být mělo.
Asi bych to celkově shrnula tak, že na takto krátkou knihu si autorka ukousla až moc velké sousto a nedokázala ho zpracovat tak, jak by si určitě zasloužilo. Ale na druhou stranu se kniha četla téměř sama.
Čtivost 90 %
Zápletka 40 %
Humor 40 %
Napětí 50 %
Celkový dojem 50 %

sgjoli
01.07.2018 3 z 5

Námětově to bylo pro mne velmi originální, nikdy jsem nic podobného nečetla. Zpracování mi také nepřišlo špatné, ale taky to není kdovíjaká hitparáda. Ten konec to trochu zkazil, připadal mi takový nemastný neslaný. Celkově to hodnotím jako příjemnou oddechovou jednohubku, ale dost průměrnou – na jedno přečtení, proč ne, ale už se ke knize znovu vracet nebudu.