Nepřítel

Nepřítel https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532/bmid_nepritel-4kK-532.jpg 4 414 62

Stigma války, stopy dávných utrpení, léta po válce živých se zjevují lidem válkou vykořeněným mnohdy tiše, jindy zase velmi dramaticky. Tak lze shrnout šest krátkých povídek Ericha M. Remarqua v této útlé knížce. Byly napsány krátce po vydání nejslavnějšího autorova díla Na západní frontě klid a vyšly v americkém časopisu Collier´s Weekly v letech 1930 a 1931. Tyto takřka zapadlé a zasunuté, působivé a jímavé lidské příběhy jsou pro nás - stejně jako pro čtenáře dalších evropských zemí - objevem. I v utrpení současnosti jsou novým aktuálním apelem proti zapomnění.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Ikar (ČR)

Der Feind, Erzählungen , 1931

Kája95
14.05.2021 5 z 5

Není to idealizovaný pohled na válku s dobrým koncem, to najdete ve spoustě dnešních knih ,tady ...? V této útlé knížce naleznete touhu, bolest,zmar, naději.... A mnohem víc.

jejda.majda
21.03.2021 4 z 5

Povídková jednohubka od Remarqua, která mi chyběla jako poslední do sbírky jeho knih. Ikar ji naštěstí minulý rok vydal po několika letech znovu. :-)
Pěkné odpolední čtení, které ráda doporučím. Mám moc ráda Remarqueův styl psaní.

st18321
06.02.2021 5 z 5

Tato kniha je pouze soubor šesti povídek a není ani na 100 stran. Musím říci, že se mi všechny povídky velmi líbili. Sálá z nich klasický Remarque tzn pocit beznaděje, smutek z promarněných životů a ztráta mládí a nevinnosti.

APoirot
03.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Perla mezi knihami, plná příběhů z první světové války. Vřele doporučuji!

rencovav
19.12.2020 5 z 5

Myslela jsem si, že už jsem při prvním čtení Na západní frontě klid Remarqua řádně ocenila. Ale ne. On má pravdu. On to napsal tak skutečně. A to vím i přesto, že o válce nic nevím.

Vesper001
14.08.2020 3 z 5

Soubor krutých povídek o vojácích u 1. světové války, jejichž traumata je provázejí desítky následujících let nebo celý zbytek života. Útlá knížka se dá přečíst na jeden zátah, ale ne každý tolik hrůzy najednou snese.

Ksyu
11.05.2020 4 z 5

Povídková kniha pro milovníky Remarqua.

ziriant
01.03.2020 3 z 5

Starý dobrý Remarue, další z lahůdek pro zbloudilé duše, poznamenané či prostě "jen" empatické a toužící zastesknout si. Nejvíce se mi líbila povídka "Příběh Anetiny lásky", myslím, že dokonale konfrontuje člověka s tím, jaké to je, když se sny či myšlenky dvou lidí neprotnou v čase, bez ohledu na příčinu rozdílnosti (tedy bez ohledu na válku). Čas léčí, říká se, ale čas také bere a odcizuje. Načasování je věc nutná v každém aspektu života - fyzika nám do něj takto zasahuje více, než si myslíme.

MilanCFC
01.01.2020 5 z 5

Na tak malém prostoru a doslova pár stránečkách jednotlivých povídek jsou válka a její dopady na konkrétní vojáky a jedince, konkrétní osudy a životy lidí popsány tak mistrně, že vás ony osudy ze všech šesti povídek dostanou a zasáhnou. Velice silné, velice lidské, velice dojemné.

heavy66
24.08.2019 5 z 5

Válka skončila, zapomenout nelze!

1amu
08.08.2019 5 z 5

Útlá knížka, v ní šest povídek. Pouhých 70 stránek textu, ale kolik moudrosti je do nich vloženo. Kolik nenávisti k hlavnímu nepříteli - válce.
... Za mraky vychází rudý smutný měsíc, pomalu se zmenšuje a zjasňuje až stříbřitě osvětluje americký hřbitov v Romagne. V bledém světle se leskne 14.000 křížů. Čtrnáct tisíc křížů v řadách za sebou, jsou tak překvapivě rovné, svislé, úhlopříčné, až člověka pálí oči.
Všichni zabiti při útoku na Mountfancon, zabiti pár týdnů před začátkem míru. Jenom jeden hřbitov pro tolik lidí. A všude na stovkách dalších míst leží ostatní. Bílé dřevěné kříže Francouzů, černé Němců....

Martina192
07.07.2019 5 z 5

Jediná nevýhoda je: velice tenoučká knížka :-) četla bych ho ještě 10 krát více, tak jsem si pořídila Čas žít a čas umírat. Obdivuji, že dokáže i v tématu jako je válka, vnímat přírodu, tichost, psát s lidskou tváří a zbytečně nesoudit. Vane na mě přirozená pomíjivost lidského bytí z jeho díla. ...a přece se točí, i když už...

bruntal
26.03.2019 3 z 5

Velmi krátké povídky, ze kterých je znát autorův odpor k válce.

Ravl
18.03.2019 5 z 5

"Původně to nepřátelé nebyli, stali se jimi, až když dostali zbraně. Zamyslel jsem se nad tím, přestože jsem věděl, že moje logika možná není úplně správná. Ale došlo mi, že právě zbraně nám vnutily válku. Na světě bylo tolik zbraní, že nakonec získaly převahu nad lidmi a proměnily je v nepřátele..."
Erich Maria Remargue

Cathaj
08.02.2019 4 z 5

Šest povídek o zážitcích z 1.sv.v. Návraty, osudy, lásky. Moc pěkné.

Karoli282
25.01.2019 5 z 5

Krátké, ale silné povídky, které vypovídají o krutosti války stejně ne-li více než mnohé jiné válečné příběhy.

Hotovson
18.12.2018 5 z 5

Jeden by nevěřil, že se dá hrůza a utrpení z války zachytit na tak málo řádcích a přece to člověka zasáhne tak, že s postavama soucítí.

Tina.orl
06.08.2018 5 z 5

Výborné čtení, výborný překlad. Remarque opět nezklamal, když napsal povídky tak, že se čtenář velice snadno vžije do osudů postav. Velice silné a dojemné vylíčení.

Veruvys
26.07.2018 4 z 5

Soubor povídek, některá lepší, jiná se mi tolik nelíbila.

Lethania
02.07.2018 5 z 5

Druhá kniha od Remarqua mě opět nezklamala. Vylíčení osudů lidí, kterých se dotkla válka, a kteří ji nemohou uniknout. Nesmírně pravdivý a velmi lidský příběh.