Němci

Němci https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225782/bmid_nemci-JoN-225782.jpg 4 1526 362

Hlavní hrdinka a současně vypravěčka románu žije v Londýně, kam odešla po listopadu 1989 za prací a kde nyní čeká své první dítě. Nadcházející mateřství ji v myšlenkách vrací do dětství v komunistickém Československu a vyvolává i zasutou vzpomínku na balíčky plné sladkostí, které dostávala od jakési babičky ze západního Německa… Třetí román mladé autorky Jakuby Katalpy čtenáře zavede až na počátek dvacátého století. Babička Klára Kolmannová stále žije a my sledujeme její osud od narození v roce 1910. Autorka mimořádně sugestivně a plasticky líčí život středostavovské německé rodiny na počátku století, útrapy první světové války a posléze vzestup fašismu ve třicátých letech. Přesto velké dějiny hrají jen okrajovou roli ve srovnání s rodinnými vztahy. Je tu Klářina psychicky labilní matka, prostopášný otec, i další příbuzenstvo a služebnictvo. Po začátku druhé světové války odchází Klára, čerstvá absolventka učitelského ústavu, do Berlína a poté se ocitá v českém pohraničí. Zde se sblíží s místním rasem, který ji přitahuje živočišnou tělesností a drsnou povahou…... celý text

Zlatka75
26.04.2014 5 z 5

Tahle kniha je pro mně doslova luxus - přečteno za necelé 2 odpoledne doma po práci.

BUBINA1971
13.03.2014 5 z 5

Výborná knížka.Příběh Kláry mě doslova pohltil.Takhle úžasně napsanou knihu jsem dlouho nečetla.Top v mé knihovně.

katerinn
23.02.2014 5 z 5

Poutavý osobní příběh říšské Němky, které se pomalu rozpadá růžová budoucnost a vlivem válečných okolností se rozhodne odejít učit do Sudet.
Příběh o ztrátách a němých křivdách.. Napsáno lehce, rozčleněné do krátkých kapitol a i když se jedná o neveselé téma, občas tomu nechybí humorná nadsázka.

"Napsala Elfriede dlouhý a rozhořčený dopis. Nech je být, odepsala přítelkyně. A vrať se do Německa.
Pobavilo jí to. Byla v Německu.
Začala mnohem víc kouřit, dávala si však pozor, aby ji při tom nikdo nepřistihl. Připadala si neschopná, byla izolovaná, smutná a deprimovala ji neviditelná zeď oddělující ji od žáků a jejich rodičů.."

Lidka
22.02.2014 5 z 5

Spisovatelka píše o těžké době , ale nepopisuje žádné udatné hrdiny, žádné neohrožené a život nasazující bojovníky, nedělá žádnou pronikavou analýzu doby o které se tolik naše generace učila v hodinách dějepisu a o níž se stále dovídáme nová a nová fakta. Nenajdete tam žádné vyhlazování, znásilňování, nálety, ani bomby, ale "jen" obyčejný příběh jedné učitelky, která vlastně nikam nepatřila. Jaká vlastně byla? Posuďte sami . Sobecká či jen poznamenaná dobou ve které žila a jednala tak z vlasního, svým způsobem sobeckého, rozhodnutí, či byla tlačena a ovlivňována okolnostmi jednat tak, jak jednala. Ten příběh je téměř baladický . Je to příběh jedné ženy . Tak jsem to cítila já.

MichelleS
31.12.2013 5 z 5

Válka z pohledu druhé strany. Připomenutí, že nic není černobílé. Krásně napsáno, všem postavám jsem věřila, byly chvíle, kdy jsem jim fandila a jindy mě zas rozčilovali. Prostě živí, opravdoví lidé.

egan
05.12.2013 5 z 5

Veľmi pekná kniha - zručne napísaná po štylistickej aj formálnej stránke. Naozaj krásny jazyk a práca s ním. Príbeh vyrozprávaný takým spôsobom, že som ho prečítal za jeden deň. Aj keď si knihu chcete vychutnať po malých dávkach - nedá sa. Autorka vás núti v zbesilom tempe obracať strany a noriť sa hlbšie a hlbčie do príbehu. Postavy sú ako živé - veríte im každé slovo, každý čin. Po prečítaní sa pocitu z knihy na pár dní nezbavíte, budete okolo nej chodiť a občas do nej ešte raz nahliadnete, prípadne ju prečítate na zruhý záťah znova, ako ja :) Kniha, ktorá má čo povedať a je dnes veľmi dôležitá.

sachista
29.10.2013 5 z 5

Po delší době nadprůměrný čtenářský zážitek. Kniha si mě získala od první stránky a s velkým napětím jsem odkrýval životní osudy Kláry Rissmannové. Za velké plus považuji ponechání prostoru mnoha vedlejším postavám, které celý děj obohacují a dotvářejí celkový obraz. Velmi silný příběh, který si zaslouží zdejší vysoké hodnocení.

mysterygirl
07.10.2013 4 z 5

Moc pěkné čtení, jen tn konec takový rychlý,´jakoby useknutý..

pavlinda
03.10.2013 4 z 5

Líbila se mi-připomíná Slepou mapu a.Mornštejnové.

Tobika
03.09.2013 5 z 5

Výborné čtení! Doporučuji. Hodně mi knížka připomínala knihu Vyhnání Gerty Schnirch od Tučkové.

debe
11.07.2013 5 z 5

Krásný příběh, skvěle poskládáný, styl mi vyhovoval, autorce moc fandím, jen tak dál!

pil
11.06.2013 5 z 5

Skoro až detektivní příběh osudu českoněmecké rodiny před, během i po druhé světové válce. Německo a Sudety. Stylisticky vybroušeno a vyšperkováno, nádherná čeština. Příběh, který budete číst se zatajeným dechem. Postavy z masa a kostí. Ano, tento příběh se opravdu mohl stát.

evasamankova
07.06.2013 4 z 5

Velmi působivá kniha, která dokládá kruté dopady války na obyčejné lidi. A nezáleží, na které straně stáli nebo měli stát. Další připomínka toho, co pár psychopatických bláznů v čele s Hitlerem světu způsobili a kolika milionům lidí změnili, zničili nebo ukončili život. Velmi se mi líbil autorčin strohý a odtažitý styl vyprávění. Díky němu kniha působí téměř dokumentárně a nesklouzává do melodramatičnosti, která má cíl především rozbrečet čtenáře. Dávám za 4, protože mi malinko vadilo množství vedlejších "příběhů v příběhu". Tyto postavy s příběhem hlavní hrdinky tak moc nesouvisely a slily se mi v hlavě a moc si z nich nepamatuji. Ale to nic nemění na tom, že jde o skvělou knihu.

Melanka
01.06.2013 5 z 5

Skvělá kniha, výborně napsaná. Malé životní příběhy na pozadí velkých dějin. Četla jsem bez dechu a vřele doporučuji, jen ve mně zůstalo trochu úzkosti.

nudle
12.05.2013 5 z 5

Velice zajímavá kniha s úžasným příběhem. Vtáhne vás do děje a nepustí, dokud nepřečtete poslední slava. Doporučuji.

faraonka
09.05.2013 5 z 5

Knihu jsem musela dnes dočíst.Je mi z toho příběhu úzko.

isobel2000
13.04.2013 5 z 5

Kniha výborná, napsaná opravdu zajímavým stylem, už dlouho jsem něco takového nečetla.

RADOST
12.04.2013 5 z 5

Líbil se mi ten kontrast - strohý neosobní popis zdánlivě jednotvárného a nudného života obyčejných lidí, stále nových postav, a proti tomu bouřlivá a akční historie první poloviny 20. století, spíše naznačená a vyplývající z kontextu.

bookcase
21.03.2013 5 z 5

Byla jsem naprosto unešená. Přečetla jsem za dva dny a pořád musela přemýšlet.

bosorka
08.03.2013 5 z 5

Knížku rozhodně doporučuji, i proto, že zůstane v hlavě a vyvolá mnohé otázky. Líbil se mi autorčin zvláštně strohý syrový styl. Perfektně zasadila příběhy vcelku obyčejných lidí s jejich “obyčejnými” životními příběhy do historických reálií, kdy se jich válka atd. zprvu dotýká tak nějak letmo, a přesto zásadně. Líbilo se mi zarámování příběhu, kdy v současnosti vypravěčka začíná pátrat po pravé rodině zrovna zemřelého tatínka. Četlo se to jedním dechem, nejen kvůli zajímavým a poutavě vyprávěným životním osudům všech „Němců“, ale díky zručnosti autorky.