Němci

Němci https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225782/bmid_nemci-JoN-225782.jpg 4 1526 1526

Hlavní hrdinka a současně vypravěčka románu žije v Londýně, kam odešla po listopadu 1989 za prací a kde nyní čeká své první dítě. Nadcházející mateřství ji v myšlenkách vrací do dětství v komunistickém Československu a vyvolává i zasutou vzpomínku na balíčky plné sladkostí, které dostávala od jakési babičky ze západního Německa… Třetí román mladé autorky Jakuby Katalpy čtenáře zavede až na počátek dvacátého století. Babička Klára Kolmannová stále žije a my sledujeme její osud od narození v roce 1910. Autorka mimořádně sugestivně a plasticky líčí život středostavovské německé rodiny na počátku století, útrapy první světové války a posléze vzestup fašismu ve třicátých letech. Přesto velké dějiny hrají jen okrajovou roli ve srovnání s rodinnými vztahy. Je tu Klářina psychicky labilní matka, prostopášný otec, i další příbuzenstvo a služebnictvo. Po začátku druhé světové války odchází Klára, čerstvá absolventka učitelského ústavu, do Berlína a poté se ocitá v českém pohraničí. Zde se sblíží s místním rasem, který ji přitahuje živočišnou tělesností a drsnou povahou…... celý text

Blíženec
11.05.2015 5 z 5

Proč chodily balíčky se sladkostmi od babičky Kláry? Kupovala si snad svědomí?
Na tyto otázky dá odpověď mozaika složená z pestrých střípků lidských osudů.
Poskládaný,životní obraz Kláry.
Krátké kapitoly mají promyšlené názvy...

Pavo.Klima
26.04.2015 3 z 5

Váhání o počtu hvězd: * * * a 1/2. Příběh (i) ze vsi v Sudetech kolem Opavy za doby během a po 2. světové válce... Byla to doba bez/práví? Syrovost, tvrdost nejen německé povahy... Osud Kláry od jejího narození až.... Německý strach a stud... Kdo je opravdová matka? Podoby a proměny lásky k mužům (za života Kláry).

Mnohé zvratové momenty mi připomněly, že stačí málo a děj/život se ubírá zcela jinak... O Klářině afektu s nožem stále přemýšlím.... Opravdu by toho byla schopná? Mozaiky osudů jako střepy Melmanovy vitráže mi nějaký čas bránily dobrému soustředění. Začetl jsem se až s koncem 2. světové války. Rod je přímka končící na dvou stranách nekonečna a ta budoucí, rozhýbaná závěrečným pohybem nakonec přebíjí potřebu se ohlížet, pátrat...

Ali06
23.03.2015 5 z 5

Okouzlil mě autorčin vypravěčský styl. "Oko kamery", které jakoby nezujatě a bez emocí snímá vše v prostoru. Přitom ale zároveň vlastně vyvolává silné emoce. Krátké kapitoly, často rychlý sled událostí přidávají příběhu na dynamice, nutí čtenáře číst dál. Je to silný příběh zdůrazňující, že opravdu nezáleží na tom, kdo je jaké národnosti, aby byl a priori dobrý, či špatný... Styl vyprávění, syrový jazyk a v naší literatuře neotřelý pohled na část historie česko-německých vztahů (nebo německo-českých?), to jsou přednosti tohoto románu.

Ladys
21.02.2015 5 z 5

Co na to říct?
Před pár dny jsem dočetl Vyhnání Gerty Schnirch.
Na zapůjčení knihy Němci jsem čekal v knihovně několik měsíců a zrovna to vyšlo takhle. Tak se mi po Tučkové do knihy moc nechtělo a četl jsem něco jiného. Ale pořád jsem pošilhával po Němcích a nakonec to tedy risknul. A žádné srovnávání se nedostavilo. A řeknu vám, proč...
Kniha Němci je totiž tak jiná, že srovnávat je úplně mimo. I když jedno srovnání po přečtení obou knih bych měl.
Ve Vyhnání G.S. je jasné, že Němci jsou ti dobří a Češi ti špatní. Jste postaveni před hotovou věc bez možnosti volby.
V Němcích naopak autorka vůbec neklade důraz na národnost. A to je alespoň pro mě zajímavější pohled.
Děj je veliká mozaika roztříštěná na kousíčky a když ty střípky postupně skládáte dohromady, dostanete příběh zaplněný lidmi a lidičkami se všemi jejich krásami, láskami, touhami a samozřejmě i neduhy a vadami na kráse, jejichž životy jsou přímo či nepřímo ovlivněny dvěma světovými válkami a jejich následky.
K tomu přidejte střídání děje a času (což ku podivu naopak zesiluje dojem) a dostanete knihu, kterou si budete pamatovat.
Vážně.
Nejradši bych si ji koupil, ale kdybych si koupil každou knihu, co se mi líbila...........

fruitbueno
06.02.2015 5 z 5

Příběh, který není slzopudný a předkládá děj téměř bez emocí. Líbila se mi hlavní dějová linka, na níž se nabalovaly dílčí příběhy (postavy hlavních postav atd.); nijak to nerušilo, vše zapadalo a vytvořilo zajímavý příběh. Lehká výtka stran jednoho dílu knihy: útržkovité pasáže z jednotlivých předválečných let nezapadly, kromě toho, jak se autorce postupně podařilo přibližovat hustou hitlerovskou atmosféru jsem větší funkci nenašla. A celkově, viděno optikou německých hrdinů, jak už bylo stokrát řečeno, Češi si po válce v zlobě s Němci nemuseli připadat nijak pozadu... Zajímavý příběh, taková ženská sága první poloviny 20. století. Nelze nedoporučit ke čtení!

marca_m
17.01.2015 4 z 5

Moc dobrá kniha, znovu se přesvědčuji o tom, že nejvíc mě baví prosté vyprávění o životech "obyčejných" lidí bez apriorních ambicí autora vytvořit velký doják. Kniha o tom, s jakými těžkostmi se museli potýkat generace před námi. Oceňuju, že téma Němců v Československu je podáno bez nějakého moralizování a hledání těch dobrých a zlých. Rušily mě snad jen krátké kapitolky s epizodními příběhy, u nichž jsem nevnímala žádnou vazbu na hlavní dějovou linii.

iluliacross
01.11.2014 4 z 5

Velice zvláštní kniha. Přečetla jsem jí za dva dny, což dokládá o její čtivosti. Krátké kapitoly popohánějí ve čtení a celý román je něčím zvláštní. Ale čím? Jde o jiný pohled na lidi za dob druhé světové války, občas se vynoří Hitler ale autorka se podrobnostmi o válce nezdržuje. Celý román je o lidech, o životě, o hledání a vše plyne současně s dějinami...
Nějak mě při čtení přepadl pocit, že život je strašně krátký a za tu dobu člověka potká spousta starostí ať už žije ve válce, nebo ne. Klidně bych knihu doporučila.

salamandrina
29.10.2014 5 z 5

Velmi dobře napsané a po delší době kniha přečtená jedním dechem. Hodně filmové obrazy, krátké pasáže, které dodávají knize rytmus. Zajímavé příběhy a zajímavé prostředí.

Hustoles
29.10.2014 3 z 5

Pár věcí mi tam nesedělo, téma aktuální, ale přišlo mi zpracované nějak narychlo..., zjednodušeně...

knižní moora
25.10.2014 3 z 5

Bohužel jsem ji četla chvíli po Vyhnání Gerty Schnirch, navíc s motivací nejen se bavit, ale získat vhled do doby a problematiky. Příběh je poměrně univerzální a dal by se s menšími úpravami použít na jiné období. Sám o sobě špatný není. Co už ale špatné bylo a přivedlo mě téměř k tomu, že jsem knihu odložila, byly chyby a překlepy, které se ke konci objevovaly častěji a častěji.

Gooverka
17.08.2014 4 z 5

Neskutečně čtivý příběh (i tak tlustou knihu jsem "zhltla" za pouhých pět dní). Téma druhé světové války a židů. vina Němců, to je velmi častý námět - ale v Němcích bylo vše ukázáno z té druhé strany. Strašně se mi příběh líbil, připomínal mi rodinnou kroniku, místy trochu detektivku a těšila jsem se na každou další stránku, co Klára zase prožije. Konec naštěstí nesklouzl k nějakému klišé, a já se jen modlila, ať kniha nekončí, ale pokračuje. Skvěle vyprávěno, prolínání postav bylo sice někdy zbrklé, a musela jsem se víc soustředit, ale nemůžu toho moc vytknout.

misacaj
17.08.2014 5 z 5

Výborná knížka se zajímavým příběhem.

hanoule
30.07.2014 5 z 5

Naprosto geniální kniha!

triatlet
04.07.2014 4 z 5

Čtivě napsaný příběh. Tematicky i formálně mi příběh připomínal knížku Sklěnený pokoj.
Líbilo se mi členění do kapitol, mozaikovitost 5 let, které Klára strávila při cestování vlakem. Místy jsem se u některých postav ztrácel.

vekune
30.05.2014 2 z 5

Asi jsem od knihy očekávala víc, než jsem dostala. Příběh mě nezaujal, vadilo mi neustále odbíhání k lidem, které jsem si snažila zapamatovat a víceméně až tak význační nebyly. Nenašla jsem tam žádný příběh, jen unylé povídání a popisování toho, co se dělo ve Rzech. Emoce žádné.
Část, kdy popisuje, kdo co udělal v určitých dnech války mě spíše naštvala, autor se opakuje po jiných, kteří tento styl přijali za svůj a moc mu to nejde.

Jana_Z
28.05.2014 5 z 5

Je zajímavé přečíst si příběh někoho z "té druhé strany". A je to moc potřebné. Vždycky mě rozčílí, když někdo říká, jak ti Němci byli krutí - ano, byli i takoví a stejně tak i Češi.

Warana
27.05.2014 5 z 5

Jsem šťastná, že konečně existuje knížka, které můžu bez jakýchkoliv výtek věnovat rovných 5 hvězdiček. Samé pochvaly!

sosna
26.05.2014 5 z 5

Tahle knížka přináší skutečně velmi silný příběh. Zasáhl mě i osobně, protože, protože velká část naší rodiny má sudetoněmecké kořeny. Autorka navíc obratně zachází s jazykem a celek je prostě skvělý. U takto mladé autorky klobouk dolů.

Marčullkas
18.05.2014 5 z 5

Před chvíli jsem knížku dočetla a potřebuji celý příběh patřičně vstřebat.
Moc hezky napsaná kniha o životě ženy, které přicházela o vše co milovala o jistoty, o lásku, o syna o naděje.
Příběhy se rodí v nás všech už po staletí a zrovna tenhle příběh se nám otevřel a mohli jsme nahlédnout do samého nitra. Měla jsem možnost nahlédnout do života ženy, která stála na druhé straně našich dějin. A opět jsem se přesvědčila o tom, že i my Češi jsme byli nespravedliví . . .

asterixka
27.04.2014 5 z 5

Přečteno jedním dechem, nezapomenutelný příběh Kláry, ale i ostatních, říšských či sudetských Němců, Čechů, ve velmi těžké době... Jsem moc ráda, že jsem na tuto, velmi nenápadnou knížku bez velkých reklam, natrefila. Doporučuji k přečtení všem.