Němci

Němci https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225782/bmid_nemci-JoN-225782.jpg 4 1526 362

Hlavní hrdinka a současně vypravěčka románu žije v Londýně, kam odešla po listopadu 1989 za prací a kde nyní čeká své první dítě. Nadcházející mateřství ji v myšlenkách vrací do dětství v komunistickém Československu a vyvolává i zasutou vzpomínku na balíčky plné sladkostí, které dostávala od jakési babičky ze západního Německa… Třetí román mladé autorky Jakuby Katalpy čtenáře zavede až na počátek dvacátého století. Babička Klára Kolmannová stále žije a my sledujeme její osud od narození v roce 1910. Autorka mimořádně sugestivně a plasticky líčí život středostavovské německé rodiny na počátku století, útrapy první světové války a posléze vzestup fašismu ve třicátých letech. Přesto velké dějiny hrají jen okrajovou roli ve srovnání s rodinnými vztahy. Je tu Klářina psychicky labilní matka, prostopášný otec, i další příbuzenstvo a služebnictvo. Po začátku druhé světové války odchází Klára, čerstvá absolventka učitelského ústavu, do Berlína a poté se ocitá v českém pohraničí. Zde se sblíží s místním rasem, který ji přitahuje živočišnou tělesností a drsnou povahou…... celý text

adriane9
01.06.2018 5 z 5

Tahle kniha vás prostě musí zaujmout už od prvních stránek. Příběh o válečných těžkých časech z té druhé/německé strany. Stále přemýšlím, která postava mě zaujala nejvíc, ale ta spletitost vztahů a jejich příběhy jsou tak skvěle sepsané, že to celé do sebe smutnokrásně zapadá a nelze si vybrat. Kniha, co chytí za srdce.

Zrzavá_Tereza
25.05.2018 5 z 5

Ano ano, tak tohle bylo skvělé. Moje první setkání s Jakubou Katalpou jsem si opravdu užila. Baví mě objevovat české spisovatele a tématicky mi kniha neskutečně sedla. Předválečné, válečné i poválečné období mě neustále fascinuje, do toho přimíchat trošku mezilidských vztahů a je z toho úžasné čtivo. Stejně tak mi sedl styl, jakým je kniha napsána.
Vzhůru na Doupě!

ritz
17.05.2018 4 z 5

Zajímavě napsaná kniha o zajímavých osudech v zajímavém prostředí.

vivienna
16.05.2018 4 z 5

...kvalitní kniha, které můžu vytknout jen místy špatnou orientaci mezi spoustou postav...

grillica
08.05.2018 5 z 5

Drsná lyrika Sudet, opuštění lidé i krajina, těžká rozhodnutí dětí i rodičů. Překvapující, citlivě napsaný příběh, ve kterém se přes dost postav a různé časové odbočky perfektně zorientujete. Pomalu se přesouvám od knih o válce, holocaustu do poválečné doby a nechutných padesátých let; toto je perfektní můstek. Skvělá kniha, ze které mrazí.

Měňavka
18.04.2018 5 z 5

Vynikající kniha. Přečetla jsem ji jedním dechem a obdivuji autorku zato, že do příběhu zapojila tolik postav a vzájemně je spolu propletla. Měla jsem strach, že se v tom ztratím,ale protože to bylo tak výborně napsané, šlo to jako po másle.Vřele doporučuji!

hanulka26
07.04.2018 5 z 5

Úžasná kniha, zajímavý pohled na dobu předválečnou a válku samotnou. Příběh Kláry mě naprosto pohltil, přesně ta kniha, která Vám v hlavě zůstane a i po čase si vzpomenete.

Nočnípták
04.04.2018 5 z 5

Knihu jsem četla na doporučení naší knihovnice.Musím jí poděkovat.Po Stehlíkovi jsem měla strach,že se mě nebude dlouho nic líbit.A už zažívám další euforii.Ale teď mám o to větší obavy.Číst dvě knížky za sebou,aby mě jejich děj takhle pohltil,to je vysoko nastavená laťka.Moc se mě kniha líbila,četla se opravdu"jedním dechem" a ten useknutý konec byl sice nečekaný,ale tím podle mě příběh jenom získal.

cecetka
19.02.2018 4 z 5

Vytkla bych par nepresnosti. Jestli jsem dobre pochopila, dej se ma odehravat v Sudetech na Opavsku. Obec Rzy ani Tichy Brod na Opavsku nejsou :-(
Zaver knihy je hodne zrychleny, prisel mi jakoby useknuty.
Ale jinak je kniha krasna, velmi dobre se mi cetla. Pro me to bylo prijemne cteni na vikend.

kerstyn
04.02.2018 5 z 5

Knihu jsem shltla skoro jedním dechem. Naprosto mě pohltil příběh Kláry a pohled na období kolem a během války zase z jiného pohledu. Vykreslení příběhu je promyšlené do posledních detailů. Líbilo se mi ještě více než Doupě.

rodak
28.01.2018 5 z 5

Bez diskuze si autorka zaslouží pochvalu.Kniha je jedinečná a neskutečná.

Odehnalka
26.01.2018 5 z 5

Velmi čtivá kniha s krásně promyšleným příběhem. Bez váhání dávám 5 hvězdiček. Tyhle rodinné příběhy po několik generací mě velmi baví a jsem ráda, že v české literatuře takovéhle knihy vycházejí v této kvalitě!
Knihu mohu jen doporučit, těžko jsem se od ní odtrhávala.

michaela7087
22.01.2018 5 z 5

Pro mně úchvatná kniha, styl autorčina psaní mně úplně pohltil. Hltala jsem stránku za stránkou a seznamovala se s těžkým osudem všech postav. Smutné čtení, ale můžu jenom doporučit.

elsicka
16.01.2018 2 z 5

Po Doupěti, které jsem přečetla jedním dechem, to bylo zklamání. Příliš mnoho postav, ztrácela jsem se v ději a knihu jsem po půlce odložila.

bronulka
26.12.2017

Skvělý styl psaní a hodně silný příběh. Moje první setkání s autorkou a jsem nadšená. Ze začátku jsem měla problém s velkým množstvím postav, ale brzy jsem se do knihy začetla

LenkaVrbatova
26.12.2017 5 z 5

Silné a emotivní čtení. Autorčiny vypravěčské schopnosti knihu posouvají ještě o level výš. Nejedná se o žádné jednoduché čtení, příběhy mnoha Němců s ústřední postavou Kláry jsou velmi propletené, avšak působí skutečně uvěřitelně. Co je na knize podle mě dokonalé: všechny jednotlivé epizody končí vždy v mnou očekávané chvíli; připadalo mi tedy, že nic není přes čáru, zbytečně navíc. Více takových knih!

MaKolar
27.10.2017 4 z 5

Moje první setkání s autorkou, která vypráví příběh jedné rodiny, kterou tragicky poznamenala a rozdělila druhá světová válka. Autorka se s tématem poprala statečně, nicméně je zde hodně zbytečných postav, které jsou do příběhu vloženy.

Danago
10.10.2017 4 z 5

Tato kniha je další tématicky podobná jiným knížkám z tohoto těžkého období. Tomu kdo přečetl více knih na toto téma se může zdát trošičku slabší, ale podle mě tomu tak není. Knížka je psaná formou vzpomínek, které mají čtenáři vysvětlit událost, která je zmiňována na začátku knihy. Autorka má opravdu velice vytříbený jazyk , který je naprosto v kontrastu se syrovostí a krutostí děje. Téma ztráty a vykořenění dominuje celému románu a je velmi silné. Doporučuji neporovnávat knihu s jinými a číst ji bez nějakého očekávání. Opravdu za přečtení stojí.

Radek99
02.09.2017 4 z 5

Na začátku jsem to Jakubě Katalpě nevěřil, připadalo mi, že si ukousla příliš velký krajíc, pokus navázat na tu velkou a silnou literární tradici, pokus o velký středoevropský román, navíc ságu rodu (nelze nezmínit Buddenbrookovi Thomase Manna), jenže v průběhu čtení jsem pochopil, že Katalpa nedostala cenu Česká kniha náhodou. Její styl je suverénní, kompozice a záměr promyšlený (skvěle funguje efekt záměrně nedořečeného - neotevřený dopis od Weissmanna, nevysvětlený význam prostředního Fuchsova jména atd.), kniha velmi syrová až naturalistická, vyprávění založené na vjemech, pocitech, ženském vidění a chápání světa... Trochu mi vadilo velké množství postav, ve kterých je někdy problém se zorientovat, a pak fakt, že autorka nedala ději a postavám větší prostor, dovedl bych se začíst do mnohem rozsáhleji pojaté knihy. Opravdu mne autorčino vyprávění pohltilo a její imaginace na mne dýchla čímsi zásadním. Historie Střední Evropy, tak tragická, tolikrát zdevastovaná válečnými či politickými a ideologickými konflikty. Národy s poškozenými kořeny, lidé vytržení ze svých životů, narušené rodové linie... S nacismem i komunismem se naše společnosti vyrovnávají dodnes. I přes ten podivný a nečesky znějící umělecký pseudonym velmi příjemné překvapení a jedna z nejlepších knih této dekády, spolu s Jiřím Hájíčkem nejsuverénnější vypravěči současné české prózy...

holkaslebkou
01.09.2017 5 z 5

Kdo je tajemná babička Klára, která svému synovi posílá balíčky plné sladkostí?
Autorčina poetika je mi blízká už od přečtení Hořkého moře. Věděla jsem to. Ačkoliv Hořké moře funguje spíš jako jeden velký básnický obraz, lyrizovaná próza, s Němci má mnoho společného.

Katalpa (jako autorka) znovu vnímá svět velice živě, tělesně, skrze všechny smysly. Mezi její přednosti patří dravost, animálnost, surovost (která ale není tak vynucená jako u B. Bellové). Tendence představovat zásadní události lidského života (smrt, otěhotnění, atentát, ostatně i válku) jen tak mimochodem.

Nesklouzává k popisu jednoho života, ale prezentuje celou mapu lidských osudů... Vykořenění, bolest. Geografii ztráty.