Němci

Němci https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225782/bmid_nemci-JoN-225782.jpg 4 1526 362

Hlavní hrdinka a současně vypravěčka románu žije v Londýně, kam odešla po listopadu 1989 za prací a kde nyní čeká své první dítě. Nadcházející mateřství ji v myšlenkách vrací do dětství v komunistickém Československu a vyvolává i zasutou vzpomínku na balíčky plné sladkostí, které dostávala od jakési babičky ze západního Německa… Třetí román mladé autorky Jakuby Katalpy čtenáře zavede až na počátek dvacátého století. Babička Klára Kolmannová stále žije a my sledujeme její osud od narození v roce 1910. Autorka mimořádně sugestivně a plasticky líčí život středostavovské německé rodiny na počátku století, útrapy první světové války a posléze vzestup fašismu ve třicátých letech. Přesto velké dějiny hrají jen okrajovou roli ve srovnání s rodinnými vztahy. Je tu Klářina psychicky labilní matka, prostopášný otec, i další příbuzenstvo a služebnictvo. Po začátku druhé světové války odchází Klára, čerstvá absolventka učitelského ústavu, do Berlína a poté se ocitá v českém pohraničí. Zde se sblíží s místním rasem, který ji přitahuje živočišnou tělesností a drsnou povahou…... celý text

Klára2216
07.11.2018 4 z 5

Do knihy se mi zpočátku nechtělo, ale příjemně mě překvapila. Možná jsem to čekala malinko drsnější, vzhledem k tomu, že tento typ literatury čtu často.
Ale přesto hodnotím velmi dobře, hezké střípky poskládané dohromady.

zazvorka
31.10.2018 4 z 5

Zhltla jsem ji za jeden den a asi špatně pokousala - pořád se mi vrací a nemůžu usnout. Co pak zbývá, než vstát a napsat recenzi, snad to pomůže...Autorka píše nesmírně čtivě, nemohla jsem se odtrhnout. Připadá mi úplně neuvěřitelné, co vše do příběhu dostala - je vidět, že o té době hodně ví. Postavy výrazné a nápaditě pojaté - náruživá vesnická učitelka nadšeně obcující s vilným rasem - bylinkářem (pro vesnici by to muselo být povyražení), kartograf sužovaný svědomím, obsedantní Alois Malke...a další postavy více, či méně pochroumané životem - je to takové panoptikum divných lidí. Což pomáhá vystihnout tíživou atmosféru daného období. Jen se mi to k závěru zdálo krapítek překombinované, ale život někdy píše také komplikované romány, tak proč ne. Váhala jsem, nakonec dávám jen 4 body - oproti "Haně" od paní Mornštajnové jsem z této knihy mnohem více deprimovaná. V mládí by mi to nevadilo, teď už snesu méně. Každopádně ale smekám - moc zajímavá knížka.

Ceeva
22.10.2018 2 z 5

Z knihy na mne čiší jakási osudovost, historicky přetrvávající syrovost a ublíženost. Snaha autorky dopátrat se, jak se vše tenkrát událo, a objektivně se vyrovnat s nezažitou minulostí tím, že se tzv. z toho jako současná autorka, jíž se to vlastně taky týká, „vypíšu“, ovšem za předpokladu, že na vzniklou situaci navážu fyzicky přímo (umožněnost seznámit se po letech s cizí rodinou za hranicemi), abych se o tom všem mohla dozvědět víc. I to vyžaduje jakousi odvahu a vytrvalost. Knihu prostupující živočišnost má pak děj oživit. Kladem knihy je hlavně přiblížení doby 1. poloviny minulého století odchodem hl. postavy z centra německého dění na společensky i člověčensky složitou periferii, kde ještě stále žijí mnohdy národnostně smíšené rodiny (do pohraničí), což s sebou vždy oboustranně nese velkou citovou zátěž. Záporem knihy je poměrně velká vztahová rozmělněnost postav, že na konci vyprávění už někdy ani nevíme, o kom je tu zase řeč (někdy méně znamená více). Zvolený název knihy ve mně evokuje „ti druzí“ a nedokážu říct, zda je zcela namístě.
A de facto nezodpovězená otázka (třebaže se odpověď na ni rádoby nabízí), kdo za to vše vlastně může?

kap66
17.10.2018 4 z 5

Dějový motiv vitráže. Vitráž je zároveň způsobem, jak je kniha napsaná. Jedno sklo, každé jiné barvy = jedna věta. Připadalo mi, že všechny odstavce vypadají takto:

Sklo. Sklo. Sklo. Sklo. Sklo. Sklo. Sklo.
Zarámování. (= v jedné krátké větě shrnutí předchozího odstavce.)

Stručnost. Úsečnost. Mnoho jmen, ne vždy pro děj důležitých. Žádné city. Chlad.
Vitráže se v ději rozbily (nutno říct, že téměř až ke konci knížky). Najednou se vše prosvětlilo a prohřálo, děj se sice nezpomalil, ale nebyl rozsekaný. A já konečně porozuměla motivaci postav, pochopila jsem Kláru a začala ji mít svým způsobem i ráda.
Musím ale přiznat otevřeně, že nejméně do půlky knihy jsem vydržela pouze díky tématu, které mě zajímá. Styl, který si později oblíbila i Alena Mornštajnová (obzvlášť v Hotýlku), styl založený na rychlém řazení faktů bez citového zaujetí a na záměrném vršení postav je pro mě čtenářsky nepříjemný. Podle komentářů soudím, že jsem asi výjimka a že tento způsob psaní bude spíše progresivní.
V poslední době připojuji v závěru poznámky - a tady si to taky neodpustím. Tuto knížku jsem si koupila v elektronické podobě. Na každé třetí až desáté stránce chybí vždy 2 znaky - 2 písmena či písmeno a mezera (např. místo "domů" je "dů"). Až jsem si začala připadat jako John Nash (ne geniální, ale schizofrenní): měla bych si ta chybějící písmena zapisovat, to nemůže být náhoda, určitě je to tajný vzkaz... :-) Ne, vážně: být autorkou, jsem na vydavatele naštvaná.

Eva88
16.10.2018 4 z 5

Čtivý příběh německé ženy, jejího osudu a osudů jiných známých i neznámých. Líbil se mi dvojí pohled na Klářino rozhodnutí opustit dítě. Ne vždy je vše tak, jak se na prvý pohled (poslech) zdá...

Chytuš
03.10.2018 5 z 5

Krásné. Nádherná mozaika střípků osudů lidí, z nichž někteří se příběhem jen mihnou, jiní dění ovlivňují mnohem víc. Každopádně všechny postavy jsou více či méně spjati s Klárou. Utvářejí, formují a ovlivňují její život. Čekala jsem dramatické líčení vztahů mezi Čechy a Němci, které vyvrcholí odsunem, ale takhle to tady není. To ale neznamená, že jde o nějaký pohodový příběh a už vůbec ne o adoraci jedné nebo druhé strany. Vše je podáno velmi komorně, jakoby mezi řádky. Krátké úsečné věty celému vyprávění dodaly spád a naprosto přesně trefily náladu doby. Krátké kapitolky zase čtenáři nedovolí knížku odložit. A závěr? Přesně takový, jaký měl být. Geografie ztráty. Přesné. Čtenáři sice po dočtení v hlavě zůstane spousta nedořešených otázek, ale hlavní pointa je jasná. Všichni aktéři ztratili...

i.stefany
08.09.2018 5 z 5

Moc pěkně vystavěný příběh o hledání jedné rodiny, jejíž kořeny sahají až do období nacismu. Osudy postav na mě působily lidsky a uvěřitelně a s každou jsem soucítila. Kniha je psaná formou krátkých kapitol a nenechá vás vydechnout. Tohle byla další kniha, která ve mě zanechá hluboký otisk.

anmaride
02.09.2018 5 z 5

Já mám z té knížky maličko rozporuplné pocity. Valečné, poválečné období, odsun Němců - to vše z pohledu německé ženy. Silný příběh, který ve mně vyvolával nespočet emocí, který jsem nemohla odložit a hltala každou stránku. Tedy skoro.
S čím jsem totiž měla trochu problém, bylo neucelené vyprávění. Z minulosti do současnosti a zpět do hlubší minulosti... Častokrát jsem se ztrácela i v množství postav.
Ale i přes to, si kniha těch pět hvězd a přední místo v knihovně zaslouží.

čekanka13
24.08.2018 5 z 5

Život ve své složitosti, jednoduchosti, kráse, těžkosti i nedokonalosti. Krásná kniha.

Kirijaki
19.08.2018 2 z 5

Trochu zklamani, nejvic me vadili pasaze na zacatku knizky, ktere se vubec netykali hlavniho pribehu.

Akana
19.08.2018 4 z 5

Po přečtení expresivní, formálně nespoutané a otevřenou sexualitou prostoupené prvotiny Je hlína k snědku? obdivuji sebekázeň, s jakou se Jakuba Katalpa vrhla na „velký“ román. Navíc nepodlehla pokušení vytvořit epický, srdceryvný příběh o nespravedlnosti a křivdě ve stylu Habermannova mlýna. Okupované pohraničí a následný odsun Němců jsou tu nejen nahlíženy netradičně z pohledu ženy z Říše, ale vlastně nejsou pro děj ani tak zásadní, jak by jeden čekal. Především na závěr příběhu Kláry Kolmannové má tohle pozadí samozřejmě určující vliv, ale pak tu jsou úseky, které by se mohly odehrávat jinde i jindy. Dějinné pohromy a změny do životů hrdinů nezasahují neustále, někdy o nich vůbec nevíme a to přispívá k realističnosti celého vyprávění, které je docela strohé, střípkovité, přitom ale jasně srozumitelné.

Důležité je podle mě hlavně zasazení jádra románu do pátrání současné vypravěčky po identitě záhadné babičky, které ukazuje jak snadné a ošemetné je soudit, když neznáme (a nikdy ani nemůžeme znát) celý příběh. Rozhodně výjimečný počin ukazující známé skutečnosti z nezvyklého úhlu, přesto mě kniha nedokázala úplně strhnout. Nevím, snad mi pasáže Klářina pobytu ve Rzech přišly až moc roztříštěné, trvá dost dlouho, než se dostaneme k objasňování ústřední otázky z úvodu. Ale to může být jen srážkou čtenářského očekávání s trochu odlišným záměrem autora. A rozhodně to neznamená, že bych tímto s Katalpou končil.

suterovam
16.08.2018 4 z 5

Libilo se mne to. Velmi primocare napsane, uplne to ladilo k tematu; behem valky se taky nikdo s nikym nemazlil.
Jen by me zajimalo, jestli byly nejake dopisy a Hedvika je schovavala, nebo Klara opravdu posilala jen sladkosti.

Justinek
09.08.2018 5 z 5

Jedna z mych oblibenych knih v cestine, skvele doporucuju.

Nic tu nie jest oczywiste, a czyta się z prędkością górskiego strumienia.

adorjas
09.08.2018 3 z 5

Nebolo to zlé, ale ani úplne dobré- vzhľadom na to, že všetci z tej knihy boli na vetvy. Čo tomu chýbalo? Asi nejaká väčšia hĺbka postáv, niečo, čo by preniklo až ku mne. Knihu som dočítala pred pár dňami (konkrétne 4), a keď si mám vybaviť dej, tak začínam mať problém.
Ale čo hodnotím geniálne, sú 2 kapitoly s názvom Čriepky času, kde autorka tok času vyjadrila krátkymi epizódami zo života rôznych ľudí z rôznych krajín. Bolo to skvelé!

PaniJani
27.07.2018 5 z 5

Skvělá kniha. Je napsána tak úžasně chytlavým stylem, krátké vypointované kapitoly, styl vyprávění. To vše z toho dělá knihu, ke které se ráda vrátím. Už pár dní jí mám přečtenou a přesto mi stále "visí" v hlavě.

chip
26.07.2018 5 z 5

Vůbec jsem nevěděla do čeho jdu. Knihu jsem si vypůjčila zcela náhodou. Od začátku mě uchvátil styl psaní. Příběhu o těžkých válečných a ještě těžších poválečných časech jsem uvěřila. A po dlouhých letech jsem nešla spát, dokud jsem knížku nedočetla. Všem doporučuji

Sorrow
22.07.2018 4 z 5

I můj druhý pokus s Katalpou dopadl skvěle. Ta autorka mě neskutečně baví svým přímočarým úsporným stylem a, a to k mému velkému překvapení, ne zcela definitivními konci, které nabízí určité interpretační možnosti. Tematicky mi kniha taky sedla, a jak už se objevilo v komentářích pode mnou, hrozně oceňuji vykreslení "druhé strany", ale z pohledu někoho, kdo byl prostě jen obyčejným člověkem a válka se ho dotkla zase úplně jinak. Líbí se mi nenápadně zakomponované vykreslení vesnického prostředí se zatvrzelými obyvateli, které je stále ještě aktuální. Přestože mé osobní setkání s autorkou nedopadlo úplně dle mých představ, jako spisovatelku tuhle dámu fakt žeru!

kytarka
21.07.2018 5 z 5

Na tuhle knihu jsem natrefila až teď. A po přečtení toho lituji, že mi nepřišla do cesty daleko dříve!
Po úmrtí Konráda, kterému chodily balíčky z Německa od své matky, se jeho dcera rozhodne vypátrat proč její babička nechtěla svého otce u sebe. Rozjíždí se vyprávění jak to všechno bylo.
Kniha je čtivě napsaná, celkově je to skvostný kousek v knihovně. Tohle je bomba, a česká spisovatelka? To je ještě skvělejší, že se můžeme tímto pyšnit. Přečtěte si sami!

mirektrubak
12.07.2018 4 z 5

Román je anoncován jako Geografie ztráty. Já ty prolínající se příběhy četl spíše jako Geografii nenalézání. Možná Geografii neochoty nalézat. Postavy se potkávají, reagují na sebe, mnohdy své životy zásadně ovlivňují, ale nežijí spolu. Snaží se žít každá sama, druhé jen používat, konzumovat. Jak to celé může dopadnout, to není složité předpovědět, štěstí každý na své triko nenajdeme, i když se o to pořád dokola snažíme.

Zaujal mě styl knihy, příběh je odvyprávěn suverénně, je chytlavý, ale nepodbízí se příliš čtenáři, ani jazykem, ani tématy, ani zápletkami. To oceňuji opravdu hodně, že Jakuba Katalpa odolá pokušení osudy svých postav vyšperkovávat nějakými efektními nevěrohodnostmi, ale pevně se drží logiky situací. To dává celému románu sílu a pocit pravdivosti.

Mám radost z toho, že kniha s podobným laděním byla vydána a že je už přijímána vcelku normálně, že nešokuje tím, že jsou zde němečtí občané zobrazení jako obyčejní lidé. Ani jako monstra, ani jako oběti – ale jako lidé. Přistihl jsem se při čtení, že nad nimi vlastně neuvažuji „národnostně“. To je fajn. Pozdě, ale přece.

L.Helena
27.06.2018 4 z 5

Osobitý autorčin styl nás zahrnuje spoustou postav a spoustou útržků z jejich životních osudů, které ale nakonec splynou v jeden pozoruhodný příběh.
Stojí za přečtení.