Němci

Němci https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225782/bmid_nemci-JoN-225782.jpg 4 1526 362

Hlavní hrdinka a současně vypravěčka románu žije v Londýně, kam odešla po listopadu 1989 za prací a kde nyní čeká své první dítě. Nadcházející mateřství ji v myšlenkách vrací do dětství v komunistickém Československu a vyvolává i zasutou vzpomínku na balíčky plné sladkostí, které dostávala od jakési babičky ze západního Německa… Třetí román mladé autorky Jakuby Katalpy čtenáře zavede až na počátek dvacátého století. Babička Klára Kolmannová stále žije a my sledujeme její osud od narození v roce 1910. Autorka mimořádně sugestivně a plasticky líčí život středostavovské německé rodiny na počátku století, útrapy první světové války a posléze vzestup fašismu ve třicátých letech. Přesto velké dějiny hrají jen okrajovou roli ve srovnání s rodinnými vztahy. Je tu Klářina psychicky labilní matka, prostopášný otec, i další příbuzenstvo a služebnictvo. Po začátku druhé světové války odchází Klára, čerstvá absolventka učitelského ústavu, do Berlína a poté se ocitá v českém pohraničí. Zde se sblíží s místním rasem, který ji přitahuje živočišnou tělesností a drsnou povahou…... celý text

ANDY28
23.05.2020 5 z 5

Bavilo mě to moc

Beruska18
15.05.2020 4 z 5

Kniha, která určitě stojí za přečtení. Příběh o životě mladé německé učitelky v Sudetech a poválečném Československu a důsledky jejího života na další generaci.

ZuzaP
11.05.2020

Uf!
Je to o válce a přesto vlastně zas tolik není. Nebo jsem jen moc zvyklá na válečný romány odehrávající se na frontě nebo v koncentráku. Tenhle ale začíná rokem 2002, kdy hlavní hrdince umírá otec Konrad. Otázkou ale je, jestli na pohřeb pozvat i Němce. Tedy neznámé příbuzné z Německa. Konradova matka totiž těsně po válce odešla do Německa, kde si pořídila rodinu, zatímco měsíčního Konrada nechala v Praze. Pro Konrada tak - poté, co se toto dozvěděl - vždy byla jen sviní. Pro hlavní hrdinku to byla korespondenční babička Rissmanová, od které jen z Německa chodily balíčky sladkostí, ale kterou nikdo nikdy neviděl. Proto teď chce o babičce Rissmanové zjistit víc - co prožila a co ji přinutilo opustit nemluvně v cizí zemi?

(Nemějte to rozečtený dva týdny jako já, protože se v knížce objevuje poměrně dost postav - některé jsou důležité půlku knihy a jiné třeba jen dva odstavce a já si tak dva týdny po rozečtení někdy nebyla jistá, jestli jsme se s někým v příběhu už potkali, nebo jestli je to postava dvouodstavcová.)

evilunicorn
20.04.2020 5 z 5

Kniha má podtitul geografie ztráty..Já bych řekl,že přesnější by bylo genealogie ztráty.Po přečtení knihy ve mně zůstal neurčitý pocit smutku a snad poprvé jsem nevěděl,mám-li hlavní hrdinku soudit, či být k její postavě shovívavý.Výborně vystavěný příběh se spoustou,až na kost odhalených,charakterů. Jen jsem překvapený,že kniha není tolik známá, i přes literární ceny a kladná hodnocení.Doporučuji..kolik z nás asi má takové nezmapované kořeny??

czerwa
29.03.2020 4 z 5

Nevím přesně proč, ale ten rámující příběh a jednání postav v něm mě poněkud rozčilovaly. Samo vypravování o německé učitelce v protektorátní škole mě však natolik vtáhlo, že jsem na úvod zcela zapomněla. Mikropříběhy německých obyvatel mísící se s hlavním vypravováním se mi chvílemi pletly, ale dohromady tvořily zajímavý obraz života těch, o nichž se v souvislosti s daným období tak často nedozvídáme.
Důležitým sdělením knihy dle mého názoru je, že to, co můžeme vidět ze své perspektivy, je vždy jen malou částí celého příběhu.

veverka@ořech
29.03.2020 5 z 5

Velmi zajímavě zpracované téma česko-německých vztahů. Hodnotím kladně: čtivost knihy a nápad, včetně jeho zpracování.

Hela74
09.03.2020 4 z 5

Moc hezká knížka,skvělý příběh, vyrovnat se s pravdou, která je nalezena. Akorát mně trochu vadilo to přeskakování v ději. Jinak se těším na novou knížku od spisovatelky.

Freiherr
28.02.2020 5 z 5

Hlavní předností tohoto díla je především velká čtivost - od knihy je těžké se odtrhnout. Kvituji i dobré charakteristiky jednotlivých postav - působí velmi realisticky. Autorka do příběhu důmyslně zasadila i kratší zprávy o světovém dění té doby, které výborně dokreslují situaci. Je zajímavé sledovat, že tak významná dějinná událost jakou byla druhá světová válka se obyčejných Němců, a konec konců i Čechů v Protektorátu, několik let příliš nedotýkala. S válečnými událostmi byli konfrontováni až na jaře 1945, kdy se přes naše území přehnala fronta.

VerStetinova
25.01.2020

Brilantní román o hledání kořenů a vyrovnávání se s vlastní rodinou (někdy je to fakt těžký, co?).
A hlavně o vyrovnávání se s vlastní pravdou...

Jana1699
20.01.2020 5 z 5

Tato kniha mě opravdu dostala, přečteno za jeden den, to se mi dlouho nestalo, aby mě kniha takto pohltila. Jsem neskutečně ráda, že na mě kniha vykoukla a knihu jsem objednala. Více takových knih, toto byl skvělý příběh, napsáno opravdu výtečně.

Verumila12
09.01.2020 5 z 5

Velmi propracovaný příběh o životě, lásce a těžké době. Nic není černobílé a my můžeme být rádi za dobu, ve které žijeme...

Tvefisto
06.01.2020 5 z 5

Moc se mi to líbilo. Stylem psaní mi kniha připomínala Slepou mapu. Mam ráda vypravěče.

Kopretina_aku
04.01.2020 5 z 5

Pro mne první setkání s autorkou a velmi milé překvapení. Děj plynul bez zbytečného a zdlouhavého chození kolem horké kaše. Stručné kapitoly, kde jsem se občas ztrácela v čase a postavách, ale přímost a až syrovost vyprávění mě tak vytáhla do děje, že se stránky otáčely velmi rychle.

MarceD.
03.01.2020 4 z 5

Dost zajímavá knížka, která nabídla trochu netradiční náhled do problematiky odsunu Němců pro druhé světové válce. Chytlavě podané příběhy ze života německé rodiny. Jen mě trochu zklamal konec.

danielavachova
23.12.2019 5 z 5

Dost dobrá kniha,zajímavé téma,autorka nám umožnila pohled na vnímání války ze strany obyčejných Němců,skvěle popsané vyzrávání Kláry. Mě osobně se kniha četla velmi lehce a plynule,nutilo mě to číst a číst,co bude dál. Občas to bylo trochu drsné a syrové,ale myslím,že pro knihu to bylo přínosné. Kniha mě úplně dostala tak jako Vyhnání Gerty Schnirch,do doby než jsem přečetla tyto knihy jsem vůbec nepřemýšlela a ani snad nevěděla o osudech Němců odsunutých po válce ze Sudet zpět do Německa.Autorku si rozhodně přidávám mezi své oblíbené. Všem doporučuji, Vyhnání Gerty má už dcera v maturitních otázkách z českého jazyka,skvělé!

momo01
17.11.2019 2 z 5

Kde není očekávání, nemůže být zklamání. Jenže já očekávala a těšila se, protože většina mých „oblíbených“ hodnotila vysoko a celkového průměrné hodnocení je 88%. Jenže tentokrát jsme se nepotkali.
A proč?
- moc postav, které nejsou pro děj podstatné
- místy snaha šokovat naturalistickým popisem
- úsečnost
- emoční plochost.

PetK
01.10.2019 5 z 5

Další kamínek do mozaiky "jak válka ovlivnila (a dosud ovlivňuje) životy lidí". Napsaná hezkým, čtivým jazykem. Okolo příběhu hlavní hrdinky se zaplétají osudy ostatních, více i méně důležitých postav, a dávají tak dohromady plastický obrázek. Moc pěkné, doporučuju.

Mona-Lisa
01.10.2019 5 z 5

Němci od Katalpy je krásná knížka, skvěle napsaná. Autorka nechodí ani na jedné straně kolem horké kaše. Ani slovo navíc, vše jasné, nekompromisní. Postav a jmen je hodně ale neruší plynulost děje, člověk si rychle zvykne, kdo je důležitý pro děj a kdo jen doplňuje dobovè reàlie či minulost jiné postavy. Čtenář je na konci krásně rozpolcený. Na jedné straně úleva s objasněním záhady a na té druhé nepopsatelný knedlík v krku a roztrpčení, že to mohlo dopadnout jinak. Líp? Možná?

Udiveně na něj pohlédla.
"Myslím, že jeli umřít."
Nevěděla, jak na jeho slova zareagovat, a nakonec se dokázala pouze křečovitě zasmát.
"Dodnes lituji, že jsem tím vlakem jel a někdy si dokonce přeju, abych místo toho jel tím druhým."
"Tím...jejich?" Váhala jaké slovo použít. "Židovským"?
Mlčel.
" To je vám jich tolik líto?"
"Ne. Ale tolik se stydím."

Josh
26.09.2019 2 z 5

Po šoku z prvního díla o hlíně, kam kniha dle mého i patřila těžko uvěřit, že doporučení / recenze na knihu "Němci" nepřeháněli. Bylo to však docela slušné překvapení. Možná kromě autorského rozumu po 6 letech také lepší téma? Dlouhé, nadbytečné a často zavádějící pasáže (vždy když autorce "chyběla" další postava, tak tam někoho šoupla) a drsné popisy k sexu, porodu (mánie, nebo snaha být zajímavá hrubostí?) nezmizeli, ALE byl tady děj! Hlavní příběh Kláry a její vnučky, přestože se nikdy nepotkaly má zajímavou zápletku (dali se vynechat všichni bratři, protože kromě nenávisti k německé části rodiny nebo lékařským radám neměli co říci). S postupem historických událostí (nástup - vítězství - prohra 2SV a odsun) se lze zamyslet jak byly rodiny na obou stranách zasaženy, nejen osobním charakterem členů rodiny. Bohužel jakoby na straně 400 došel autorce dech a tak to nějak skončí.... Nejde o otevřený konec "život jde dál", ať v Praze, Londýně nebo někde v Německu, ale o prázdno, které zbytečně zklamalo dojem z knihy.

koudelu
17.08.2019 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha, za mě lepší bež Mornštajnová. Oslovilo mě, že je příběh propleten se současností. Odsun Němců je popsán z trochu jiné perspektivy. Bylo zde i napětí.