Nekonečný příběh

Nekonečný příběh https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/679/bmid_nekonecny-pribeh-I6L-679.jpg 4 1092 222

Kniha je velkou klasikou mezi německými knihami. Není to kniha jen pro děti. Odborníci se nemůžou shodnout, zda se jedná o román či o pohádku, zda je to fantasy či není. To však není důležité. Důležité je to, že v této knize si najde své téměř každý. Michael Ende dokázal ve svých dílech ztvárnit realitu i fantazijní svět. Do češtiny byla kromě Nekonečného příběhu přeložena i kniha Děvčátko Momo, která za Nekonečným příběhem rozhodně nezaostává. Nutno upozornit, že Michael Ende radikálně nesouhlasil s tím, jakým způsobem byl natočen film, neboť film zcela nevystihl to, co chtěl Ende knihou říci. O dalších dílech ani nemluvě. Kniha začíná tím, že se Bastián dostane ke tajuplné knize a ukryje se s ní na půdu školy. Zde začíná příběh reálného světa. Text knihy je psán červeně. Jakmile se přeneseme s Bastiánem do světa Fantázie (jak je v knize psáno), text se změní na černou barvu (v něm. originále někdy zelená). Podle těchto barev můžeme v knize sledovat, v jakém světě se právě nacházíme. Za nedlouho však tyto světy začnou splývat...... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Die undendliche Geschichte , 1979

Freechappi
20.12.2013 2 z 5

První část knihy se mi líbila, Átrejovo putování mě kdysi bavilo i ve filmové podobě, nevím jestli je to mým věkem, ale filmové zpracování mi přišlo takové strašidelnější. Druhá část se mi ale nelíbila vůbec, byly chvilky kdy mě i něco zaujalo, nějaký nápad nebo myšlenka ale všechno se to ztratilo pod nesnesitelností Bastiána a jeho výtvorů, které mi byly všechny protivné.

KellyH
25.10.2013 5 z 5

Je to už pár let, co jsem Nekonečný příběh četla poprvé. A ačkoliv jsem si z děje (hlavně v té druhé polovině knihy) příliš nepamatovala, pořád jsem si dokázala vybavit ten nadšený pocit po dočtení. Když jsem si teď nikdy nekončící příběh oživila, musím s potěšením konstatovat, že ten pocit se nezměnil. Naopak - snad ještě zesílil. Nekonečný příběh je kniha vpravdě kouzelná a Átrejova - a později i Bastiánova - cesta po Fantázii je nezapomenutelná. Jistě nejen mě se Nekonečný příběh zapsal hluboko do duše (ať už kniha či jen film) a nepochybuji o tom, že odtamtud jen tak nezmizí.

Marčullkas
24.07.2013 4 z 5

Knihu jsem četla jako dítě a moc se mi líbila.

BooksLucyKing
08.06.2013 3 z 5

První půlka knihy se mi líbila a četla se dobře, Atréjovo pátrání bylo hezké, ale nevím proč, ale v momentě, kdy začal Bastienův příběh mě to přestalo bavit a hrozně těžko se mi to četlo. Tak tak jsem to dočetla.

tyzik.cejka
29.05.2013

film se mi líbí je tragický a a pořád se v něm něco hejbe co třeba i nečekáte navíc si lidi taky musí uvědomovat že je z roku 1984 a je na to dobrý až mam na klávesnici chloupky dvojka z roku 1989 je taky dobrá a taky tam pořád něco lítá a triky tam jsou jedna radost trojka z roku 1994 je taky dobrá no ale z celé série nejhorší ale tato kniha ach ta se mi líbí moc a co nejlepší je hezky dlouhá a já nemam rád když se mi kniha líbí a pink blink už je konec takže co prostě magie a sranda

medvěd
27.04.2013 5 z 5

Největší fantazi dobrodružství, které jsem četl. Doporučoval bych to jako povinnou četbu na základních školách, skvěle utváří fantazii nejen dětskou. Kniha ke které se vždy rád vracím

Caelos
02.04.2013

daviskaaa
11.01.2013 4 z 5

Osobně se mi líbila první polovina knihy, druhá polovina mi přišla zdlouhavá a možná bych se bez pár stran obešla. Konečný výsledek je ovšem ten, že kniha je skvělá a stále přemýšlím jestli se dá brát jako kniha pro děti :). Spousta komentářů zde obsahuje, že byla natočena jen první polovina, ale natočeny byly obě poloviny (ovšem druhá polovina měla jen velmi málo z knihy a celkové poselství se ztratilo...). Nedivím se autorovi, že se mu filmová verze nelíbila, protože je opravdu natočena jako pohádka (a přesto nás chytila za srdce) a spoustu podstatných věcí chybí.

Elzina
12.12.2012 5 z 5

Úchvatná kniha s hlubokou myšlenkou. Kam se hrabe Tolkien..? Tolkienofilové ať mi prominou! :-)

Shardlake
21.08.2012

Knihu mám už dlouho v poličce, film jsem viděla několikrát a vždy se k němu ráda vracím, ale knihu jsem zatím nikdy celou nepřečetla. Snad někdy...

Pilda17
04.07.2012 5 z 5

Stejně úchvatné jako filmové zpracování a tato kniha je nezapomenutelný zážitek..

Dandulka
18.05.2012 5 z 5

Na celý film použili pouze polovinu knihy, moc moc moc se mi knížka líbila.

Hipi
21.04.2012 4 z 5

Film miluju od dětství, ke knize jsem se dostala až v dospělosti a překvapilo mě, že děj celého filmu je vlastně jen jedna polovina knihy. Myslím, že obě verze jsou značně povedené, i když ta filmová mě chytla za srdce víc. V knize mě iritoval (pouze, ale zato pořádně) hlavní hrdina- velmi výstižně tu někdo napsal, že se jedná o malého rozmazleného kluka, co se někým stal a hned chce poroučet. To by ještě šlo, ale nejhorší mi přišla jeho podlá zrada přítele. To se kámošům prostě nedělá.
Ale i přes fakt, že v knize Bastián opravdu značně potemněl a je z něj sobecký malý podrazák, který neváhá zradit kohokoli kdykoli, hlavně když mu z toho plynou výhody, a kterého jsem neměla až do konce, kdy dolezl a kňoural, vůbec ráda, je kniha skvělá: čte se jedním dechem, má magickou atmosféru, úchvatné postavy s Atrejem a létajícím drakem Falcem v čele a děj plný fantazie.

jarmi182
08.04.2012 5 z 5

Naprosto dokonalé. Ve všem, prostě ve všem. Jsem moc rád, že jsem o této knize ve 23 letech musel napsat esej.

Horxus
13.01.2012 1 z 5

Nevim proc, ale tahle kniha me moc nezaujala. Me, jako fanouskovi obycejneho fantasy, tam prislo az moc nadpozemskych, nemoznych prvku. Hlavne hlavni hrdina mi nebyl vubec sympaticky, uz od zacatku mi pripadal jako rozmazleny maly kluk, co se prave stal nekym a hnedle chce poroucet.

Sussanah
08.01.2012 5 z 5

Kniha a film jsou dva různé příběhy. Osobně jsem se nevyhnula myšlence na filmového Atreje při čtení knihy, ale i bez něj by mi kniha přišla daleko lepší než film.
Knihy jsou prostě knihy =)

sarekaslukova
03.11.2011 5 z 5

Film je film a kniha je kniha u filmu jsem se lehce nudila zato u knížky jsem byla napnutá jak struna sice to bylo o proti fylmu těšší
ale zato krásnější.(podle mě)

JohnCZ
21.09.2011 4 z 5

Oproti filmu je kniha jiná, řekl bych o mnoho náročnější a má ABSOLUTNĚ jiné vyznění. Zatímco film je pohádka, kniha je promyšlenou fantasy s jakýmsi poselstvím. Druhá půlka knihy je dost složitá a proto se nedivím, že ani nebyla zfilmována. Každopádne se ale autor drží zvláštního pohádkového stylu vyprávění. Pro děti to ale dle mého názoru není a díky tomu mám pocity trochu rozporuplné.. Uděluji 4* hlavně z důvodu, že to občas bylo až moc náročné na fantazii a domyšlení, co tím vlastně chtěl autor říci (což je zvláštní, protože fantasy je pro mě primární knižní žánr). Nicméně rozhodně doporučuju přečíst - třeba v tom někdo najde něco, co jsem já neobjevil.

Jackjelly
07.08.2011 5 z 5

Ještě teď si docela dobře pamatuji, jak jsem si ji koupil ve čtvrtek (pamětníci minulého režimu vědí proč zrovna ve čtvrtek :-) ), došel na koleje, otevřel a místo učení na zkoušku jsem do druhého dne přečetl. Na zkoušku jsem nešel. S ohledem na neustále omílání filmových zpracování není třeba děj představovat, přesto mohu doporučit k přečtení, můj osobní názor je že kniha je lepší.

smetyl
27.06.2011 5 z 5

Krásná kniha. Povedené dobrodružství s originálním nádechem fantastiky. Fantasy moc nemusím, ale tahle kniha si urvala kus mého srdce. Neuvěřitelně poutavé dobrodružství a propojení reality a fantastického světa je prostě dokonale dokonané.