Nekonečný příběh

Nekonečný příběh https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/679/bmid_nekonecny-pribeh-I6L-679.jpg 4 1096 1096

Kniha je velkou klasikou mezi německými knihami. Není to kniha jen pro děti. Odborníci se nemůžou shodnout, zda se jedná o román či o pohádku, zda je to fantasy či není. To však není důležité. Důležité je to, že v této knize si najde své téměř každý. Michael Ende dokázal ve svých dílech ztvárnit realitu i fantazijní svět. Do češtiny byla kromě Nekonečného příběhu přeložena i kniha Děvčátko Momo, která za Nekonečným příběhem rozhodně nezaostává. Nutno upozornit, že Michael Ende radikálně nesouhlasil s tím, jakým způsobem byl natočen film, neboť film zcela nevystihl to, co chtěl Ende knihou říci. O dalších dílech ani nemluvě. Kniha začíná tím, že se Bastián dostane ke tajuplné knize a ukryje se s ní na půdu školy. Zde začíná příběh reálného světa. Text knihy je psán červeně. Jakmile se přeneseme s Bastiánem do světa Fantázie (jak je v knize psáno), text se změní na černou barvu (v něm. originále někdy zelená). Podle těchto barev můžeme v knize sledovat, v jakém světě se právě nacházíme. Za nedlouho však tyto světy začnou splývat...... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Die undendliche Geschichte , 1979

Dinosaur
16.11.2015 5 z 5

(10/10) Ač se mi film líbí a vzbuzuje ve mě nostalgické pocity, po přečtení knihy už tak trochu chápu, proč s ním autor nebyl spokojen. V knize některé věci vyznívají jinak a hodně se mi třeba líbilo odůvodnění, co se stane s bytostmi z Fantazie, když je pohltí nicota. První film také vypouští druhou půlku knihy zaměřenou na Bastiena, což je docela škoda, protože ač byl chvílema tak trochu na zabití, tak mi jeho proměna přišla relativně pochopitelná a líbilo se mi, jak to nakonec celé vyústilo (matně si pamatuju, že tenhle námět sice byl později zfilmován taky, ale nedosahovalo to kvalit původního filmu a ten třetí už pak byl taková slátanina, že mi přišel divný i v tom dětství, takže hádám, že dnes by už pro mě ten film byl čirým utrpením). (22. 6. 2015)

Vendula39
21.08.2015 5 z 5

Nádherná knížka o Átrejovi ,Bastiánovi a Dětské císařovně. Doporučuji přečíst.

RecycledCarrey
26.07.2015 5 z 5

S touhle knihou jsem prožila skvělý návrat do dětství. Je to perfektní příběh, i když mě více bavila první polovina knihy o Átrejovi, než příběh o Bastiánovi. Kniha svým zpracováním krásně pohltí, až mám chuť začít řvát nové jméno pro Dětskou císařovnu, abych se do Fantázie taky dostala.:)

Eleanor-ka
19.06.2015 4 z 5

Kniha se mi až do poloviny četla opravdu velice dobře, bavilo mě to, napínalo a emotivně "propracovávalo", ale jakmile děj nabral jiný spád... a to tehdy, kdy se z Bastiána stal arogantní "princátko", co zachránil celou Fantázii a začal si dělat nároky, se mi kniha... {jak to správně nazvat?}.. kniha mě omrzelo. Přestalo mě to bavit a byla jsem natolik znechucená situací, že jsem nedokopala k tomu jí dočíst a trčela mi na polici celé 2 měsíce a následovně jí odvedla zpět do knihovny. Ale přesto... když přehlédnu to, co bylo po, po tom neuvěřitelném příběhu, který mě bezprostředně omámil... musím Nekonečný příběh nazvat jednou z nejlepších fantasy knih, které jsem kdy četla. 4 *

Mozkovna
31.03.2015 5 z 5

Klasika. Miluju ten příběh :) Knihu jsem četla několikrát a nikdy neomrzí.

piratmartin
16.03.2015 4 z 5

Jediný problém sem měl v tom, že sem viděl prvně film. Pak sem první část furt jak blbec srovnával s filmem. Tato kniha mi přijde docela taková fyzolofická. Zároveň dává velký prostor pro fantazii. A lidé divte se, ale mě druhá část bavila minimálně stejně jako první. Možná to bylo tím, že sem druhou část zfilmovanou neviděl. A to jak se choval Bastián? Císařovna přece nedělá rozdíly mezi dobrem a zlem. Ale to už je jiný příběh a o tom si budeme povídat jindy.

ivana5609
04.03.2015 4 z 5

Příjemné počtení plné zajímavých zvratů a nápadů. :)

MorbidCuriosity
06.01.2015 2 z 5

Asi už jsem na tohle čtení moc stará, ale kniha mě zas tak neohromila. Až teprve v rámci čtení jsem zjistila, že to, co je roztroušené do několika filmů je vlastně jedna jediná kniha. Ve filmovém podání se mi líbil jen díl první a tomu upřímně odpovídá i můj dojem z knihy. První zhruba třetina je moc pěkná, zbylé dvě se číst určitě dají, ale jednou to stačí.

simm7550
03.01.2015 5 z 5

Kniha je krásná, ani film nezklamal. Škoda, že nejde dát víc hvězdiček, takhle "jen" 5+.. :)

martin112
23.12.2014 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knih, co jsem kdy přečetl. Spousta jinotajů a filozofických zamyšlení. A navíc velmi čtivé a napínavé.

medvídě
14.09.2014 5 z 5

Cetla jsem ho snad nekonečně dlouho, ale dočetla jsem :D .. Je to dobře zpracovaný a propracovaný příběh, který si zaslouží přečtení.

Esie
10.09.2014 5 z 5

Nachvíli jsem se vrátila do dětsví. Ještě, že si moc nepamatuju film, protože to co si z něho pamatuju bylo příšerné a knihu bych asi nečetla. Kouzelný příběh. Nakonci mi bylo tak líto Atreje, že toho malého rozmazleného haranta (promintě, ale na mě tak Bastian působil celou knihu) nemohl přivést na správnou cestu. Kniha mě nadchla a myslím si, že se k ní určitě ještě v budoucnu vrátím. :)

Adel703
30.08.2014 5 z 5

Nekonečný příběh mi mamka četla když jsem byla malá. Vděčím jí za to, že ve mně zanechala lásku ke čtení :)
Líbilo se mi to, hrozně moc, byla to moje první fantasy. Chtěla bych se k ní vrátit znovu, a to hned!

Askarinka
20.08.2014 5 z 5

Knížka mého dětství:-) Úžasný a úchvatný příběh, hlavní hrdina a jeho toulky úžasným světem. Ke knížce se moc ráda vracím. Já vlastně do takového světa Fantázie utíkám s každou knížkou, kterou otevřu:-)

ChocoKiller
15.08.2014 5 z 5

Skvělá kniha, doufala jsem že nikdy neskončí!

Knížkařka
13.08.2014 3 z 5

Hezká kniha, ale někdo to bylo trochu nudné!Přesto opravdu doporučuji!

Elen telemna
29.06.2014 5 z 5

Pěkná knížka. Nejvíce se mi líbila ta první část, jak putuje Átrej. Druhá část, kdy cestuje Bastián, se mi už tolik nelíbila. Bastián tam na mě působil už moc namyšleně.
Rozplakala mě část, kdy jsou Átrej s Artaxem v Močálu smutku. Do té doby jsem si nikdy moc neuvědomovala, jaké to může být ztratit přítele...

julca1119
15.06.2014 5 z 5

dokonalá kniha.. snad má nejoblíbenější :*

Aniday
13.06.2014 5 z 5

plný počet hvězdiček dávám Átrejovi... ten je mým hrdinou a láskou od malička... BBB mě spíš zamrzel... jako by druhou půlku knihy psala druhá polovina ze znamení Blíženců...

Lucy101
25.02.2014 5 z 5

Už je to trošku déle, co jsem knihu četla, ale Átrej byl můj hrdina už když jsem byla malá. Prostě napínavá klasika, u které si člověk i pobrečí.