Nejsem jako vy

Nejsem jako vy https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87064/bmid_nejsem-jako-vy-bTc-87064.jpg 5 1094 294

Jacob Hunt je jen zdánlivě obyčejný teenager – exceluje v matematice, má hodně černý smysl pro humor a nenávidí nepořádek. To, co má navíc, je Aspergerův syndrom, formu autistické poruchy. Je neprodyšně uzavřený ve svém vlastní světě. Snaží se být jako všichni ostatní, ale netuší, jak by to měl udělat. Jednoho dne je za podivných okolností zavražděna jeho lektorka Jess a chlapec s uhýbavým pohledem je rázem prvním podezřelým. Byl by schopen vraždy? Kdo se k němu dokáže dostat natolik blízko, aby poznal pravdu?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

House Rules , 2010

Janeee
24.05.2016 5 z 5

Skvělé téma a opět skvěle napsané! Jako všechny knihy od této autorky. Konec mě hodně překvapil... Knihu určitě doporučuji!

Janičta
17.04.2016 4 z 5

Kniha určitě stojí za přečtení!
Ukazuje, jak málo rozumíme lidem kolem sebe a jak jsou zákony (obecně vzato) pozadu a nedokáží pojmout tak zvláštní případy jako je Jacob.
Celou knihu mě trochu štvalo, že vlastně stačilo položit jednu přesnou otázku a bylo by hotovo. Jenže někteří se jí položit báli a jiné to ani nenapadlo... to bylo k uzoufání.. tohle autorka opravdu trefila :D

keselylenka
06.04.2016 5 z 5

Výborná kniha u které nemám slov. Skvěle popsaný příběh, který mi ještě dlouho zůstane v hlavě. I když konec za mě zůstal trochu otevřený a ještě nad ním budu dlouho přemýšlet.

stepanka_brno
06.04.2016 5 z 5

Výborná kniha! Zajímavý, poutavě napsaný příběh. Jestli má někdo pocit, že je kniha rozvláčná, tak tady to vůbec nevadí. Nemám pocit, že by bylo něco navíc, že by se dalo něco vypustit. Určitě doporučuji.

upol
29.03.2016 4 z 5

Rozvláčné, jako vždy u této autorky, ale bomba námět a velice silný příběh.

Hendrychova.K
19.03.2016 5 z 5

Chlapík letí v horkovzdušném balónu a ztratí se. Klesne nad pole a zavolá na kolemjdoucí ženu. "Můžete mi říct, kde jsem a kam směřuji?"
"Jistě," odpověděla žena. "Nacházíte se na 41. stupni, 2 minutách a 14 vteřinách severní šířky a na 144. stupni, 4 minutách a 19 vteřinách východní délky. Jste v nadmořské výšce 762 metrů a právě teď se vznášíte na místě. Byl jste však na vektoru 234 stupňů a 12 metrů za vteřinu."
"Obdivuhodné! Díky! A mimochodem, nemáte náhodou Aspergerův syndrom?"
"Mám!" odpověděla žena. "Jak jste to poznal?"
"Protože všechno, co jste, je pravda, poskytla jste mi mnohem detailnější informace, než jsem potřeboval, a sdělila jste mi je způsobem, který mi je naprosto k ničemu."
Žena se zamračila. "Hm. Nejste psychiatr?"
"Ano, jsem, " řekl muž. "Ale jak jste na to proboha přišla?"
"Nevíte, kde jste. Nevíte, kam směřujete. Do svého současného postavení jste se dostal tak, že jste se nechal unášet větrem. Po pár otázkách hned člověka označíte nějakou nálepkou a jste přesně tam, kde jste byl před pěti minutami, ale teď je to kupodivu moje chyba!"

krtek6
02.03.2016 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila,už jen protože popisuje problémy okolo Aspergerova syndromu, což bylo pro mne něco úplně nového o čem jsem mnoho nevěděla. Je napsaná s velkou profesionalitou a citem pro detail.Po Vypravěčce druhá kniha od Picoultové, která mne velmi zaujala. Určitě doporučuji přečíst.

kam-pak
28.02.2016 5 z 5

v komentářích už bylo napsané všechno... Emmu, Thea, Jacoba - všechny bych objala, protože v bezmoci se nedá nic jiného dělat. No Jacob by nechtěl :-)

anibeni
08.02.2016 4 z 5

Kniha byla opravdu velmi silná... Zaujala mě jak svým námětem, tak tématem Aspergerova syndromu, který je zde několikrát velmi citelně a podrobně popsán.. Což bylo možná někdy až moc často, nicméně chápu, že pro vysvětlení chování člověka s Aspergerem to asi bylo nutné... Samotná krimi zápletka nakonec nebyla až tak záhadná... Pravdu jsem tušila zhruba od poloviny knihy, ale úplně jistá jsem si nebyla... To že konec nekonec byl takový, jaký byl, mi nevadí... Kniha rozhodně stojí za přečtení..

Daenerys
07.02.2016 5 z 5

Výjimečné!

Anna 13
05.02.2016 5 z 5

Od Jodi má druhá kniha. Byla jsem unesená z Desátého kruhu a těšila se na další její psychologické romány. Tento byl sice trochu slabší než předešlá kniha, ale něco hlubokého ve mně zanechal...

Kniha mne ze začátku bavila. Miluji autorčiny sondy do vaší psychiky. Dokáže neuvěřitelně psát o pocitech a myšlenkách postav. Byla jsem nadšená z toho, že hlavní postavu pojmenovala Jacob. A vůbec, jsem jí vděčná, že na svět přivedla tuto tajemnou postavu...

Kniha je o Aspergerově syndromu. O druhu autismu, o kterém jsem zatím moc nečetla. Dokud jste nepřečetli tuto knihu, tak nemůžete říct, že víte co je autismus. Mě fascinuje. Fascinuje mne Jacob. Já bych to nenazývala porucha. Je to něco jiného, co nelze definovat... Jacoba bych opravdu chtěla poznat. Byl to záhadný kluk a tajemný a fascinující. Tak jiný...

Prostředek knihy je slabý a kniha by určitě mohla být hubenější, ale vzhledem k tomu, že mi otevřela bránu do světa autistů si zaslouží čtyři hvězdy....

A neříkejte, že jste konec netušily ještě před soudními řízeními! :)

jasmína
31.01.2016 5 z 5

Autorka mě opět nezklamala. Zabrousila do témat, o kterých nevíme ještě spustu věcí. Na knihu jsem neměla tolik let odvahu a nechápu to. Přečetla jsem jí jedním dechem a pořádně se mnou jak citově, tak i jako z pohledu matky kniha "zacloumala"......

Mermaida
27.12.2015 5 z 5

Kniha byla dle očekávání a dle tématu zajímavá. Ze začátku jsem se jí nemohla prokousat a tak jsem v mezidobí četla jiné knihy, k této jsem se vrátila během volna o svátcích a jakmile začlo vyšetřování dostala kniha pro mne spád, který mi u ní předtím chyběl a nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Ačkoliv zhruba od půlky jsem tušila, co a jak se asi tak stalo, občas jsem ale zaváhala a říkala jsem si "Jacobe, to snad ne..." :-) Přiznávám, občas bývám u knih lehce naivní a žiju příběhem. Jen mě na knize mrzí - konec nekonec. Knize bych dala 4 hvězdičky, ale pátou má za to, že se autorka pustila do nelehkého úkolu psát o Aspergerově syndromu, kterého se dle mého velice dobře zhostila.

Ivabel
19.12.2015 3 z 5

Podle mě autorka již v první třetině knihy úplně zbytečně odhalila, jak kniha dopadne. Já už jsem potom jen celý zbytek knihy čekala, až to dopadne tak, jak autorka natvrdo řekla. Což je škoda, protože to čtení mě potom moc nebavilo :-( Doteďka nechápu ten důvod, proč to autorka takhle prozradila. Tahle kapitola se dala přeskočit. Nechápu...
Jinak oceňuji autorčino důkladné nastudování aspergerova syndromu. V knize to zopakovávala snad tisíckrát, takže si to už do smrti budu pamatovat a budu doufat, že to nebude mít žádné z mých dětí.
Celkově je kniha spíš průměrná. Mě osobně zklamala. Ale od Jodi si určitě ještě něco přečtu :-)

Vissena
11.12.2015 4 z 5

Nejspíš budu jedna z mála, co tady nebude omdlévat nad úžasností knihy... a možná bych psala mírněji, nicméně po pěti dnech nad knihou, která *SPOILER* nemá žádný!!!! konec!Takže když pominu to, že pomalu v každé větě bylo, že Jacob má Aspergerův syndrom.. protože ačkoliv to tak u mě vždy nevypadá, nejsem naprosto nechápavá brambora... prvních pár desítek zmínek by stačilo.. V konečném důsledku to nebyla špatná kniha, i když mě nepřekvapilo, kdo je a není "vrah". Ale nemůžu si pomoct, musím vědět jak to všechno dopadlo.. knihy s otevřeným koncem by měly mít varování, protože jsem prostě postižená tímto směrem a dokáže mě to vytočit úplně do vrtulky.. Meh, není nad to užít si páteční večer!

cie
08.12.2015 3 z 5

Zajímavé čtení...akorát na můj vkus se zbytečně některé věci opakovaly neustále dokola, což už mě nebavilo...konec jsem odhadla už v půlce knížky.

lidunka1
03.12.2015

Knihu jsem zhltla. Autorka umí psát a navíc problém Asprgerova syndromu je dosti závažný a znám i pár dětí ve svém okolí. Hlavně jsem si uvědomila, jak těžko se žije s jakoukoliv jinakostí a jak smekám před matkami takových dětí.

Davina
27.11.2015 5 z 5

Opravdu silný zážitek! Kniha byla velice čtivá a autorka dokonale vystihla Aspergerův syndrom. Velice se zajímám o takové typy příběhů, takže Jodi se stává mojí favoritkou. Opravdu se to jedna z nejlepších knih, co jsem doposud četla a doporučila bych ji určitě všem. Hodně se mi líbilo, jak byl příběh vyprávěn z pohledů vícero postav, i když jsem se v tom ze začátku ztrácela, bylo to super. Ke knize se určitě vrátím a ten skvělý zážitek si zopakuji!

Kočičáci
22.10.2015 5 z 5

Velmi chválím Jodi, že si vybírá netradiční témata, o kterých navíc zjistí maximum informací a ty dokáže zakomponovat do příběhu nenásilnou formou. Tím pádem se čtenář dozví něco nového (jako zde například o autismu a Aspergerově syndromu) a zároveň si užije příběh samotný. A že autorka umí psát, tak to je bez debat!
Líbilo se mi, že "domácí pravidla", která u Huntových platila, jsou velmi moudrá. Z toho posledního, "Starej se o svého bratra, máš jen jednoho", vychází celá zápletka děje.
Těžce jsem prožívala ty pasáže, kde se žalobkyně a dozorci k Jacobovi chovali drsně jako ke „zdravému viníkovi.“ Z toho, jak byla Emma bezmocná, když její chlapec trpěl, mi bylo těžko u srdce.
Byla jsem napnutá až do samého konce…já jsem to neprokoukla, o to víc jsem si čtení užila, vřele doporučuji!

Metapt
14.10.2015 5 z 5

Mohla bych opakovat vše, co bylo níže řečeno, což je zbytečné. Chtěla bych proto ocenit, že autorka v knize se nebojí hovořit i o tom, co je stále vehementně popíráno, ačkoliv matky autistických dětí mají reálnou zkušenost - spouštěčem autismu bylo očkování.

autismus vraždy Aspergerův syndrom zmizení lidí

Jodi Picoult
americká, 1966
2014  92%Vypravěčka
2005  90%Je to i můj život
2015  86%Čas odejít
2011  90%Nejsem jako vy
2017  87%Velké maličkosti

Kniha Nejsem jako vy je v

Přečtených1 499x
Chystám se číst1 189x