Nejlepší pro všechny

Nejlepší pro všechny https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356864/bmid_nejlepsi-pro-vsechny-I9h-356864.jpg 4 1568 438

Jak můžeme vědět, co je pro ostatní nejlepší, když sami být šťastní neumíme? Desetiletý rozmazlený průšvihář Viktor žije v Praze s matkou, divadelní herečkou, která si s jeho výchovou ani s vlastním životem neví příliš rady. Když jednoho dne Hana dostává nabídku na natáčení seriálu na druhém konci republiky, bere ji jako příležitost, jak všechny své problémy vyřešit. Aby se mohla věnovat natáčení, přestěhuje Viktora přes jeho odpor k babičce na venkov. Namlouvá si přitom, že pro něj bude nejlepší, když změní prostředí, a pro její matku, která nedávno přišla o manžela, bude dobré, když nezůstane sama. Viktor se cítí zrazený a podvedený a jeho zoufalství je tím větší, že dominantní babička má jasnou představu o tom, jak by měl jeho život i život jeho matky vypadat. Kromě dramatického sžívání se s venkovem, sleduje román i další osudy Hany bojující se seriálovou rolí, s Viktorem, se svojí matkou i příležitostnými milenci. A rovněž příběh babičky, která si vedle Viktora začíná uvědomovat své slabosti a neodvratně přicházející stáří. A všichni přitom chtějí jeden pro druhého jen to nejlepší. Petra Soukupová ve své vrcholné formě znovu ukazuje, jak bravurně dokáže zachytit vyhrocené rodinné vztahy a prožívání dětského hrdiny v okamžiku, kdy si uvědomuje svou bezmoc ve světě dospělých. A také bezmoc dospělých vůči svým vlastním představám o štěstí. Jedna z důležitých událostí, kterou Viktor na venkově prožije, pak tvoří příběh souběžně vydávané dětské knihy Petry Soukupové Kdo zabil Snížka?... celý text

Kackac77
18.09.2023 5 z 5

Audiokniha
Vždycky jsem z knížek paní Soukupové nadšená. Vlastně mě překvapuje, že mi vždycky tak trvá, než po ní šáhnu, i když ji mám koupenou třeba půl rok. Asi je to tím, že to je tak zvláštně smutné, ale zároveň hluboce pravdivé. Nutí to člověk přemýšlet o sobě. Všechny postavy mi v průběhu čtení byly střídavě sympatické a střídavě mi lezly na nervy. Tolik zbytečných nedorozumění, kterými si kazíme vztahy! Tolik nevyřčených věcí a naopak tolik zbytečností, které se naopak řeknou a někomu ublíží.
Vyprávění v knize probíhá střídavě z pohledu babičky, její dcery Hanky a vnuka Viktora. Už to střídání pohledů na jednu věc je super. Je to krásný příběh, dojemný, hluboký, silný.
Ještě bych vypíchla, že audioverze je skvěle namluvená!

mirinda973
14.09.2023 4 z 5

AUDIO:Tato knížka ve mně vyvolala víc smutku než radosti. Čímž nechci říct, že by se mi nelíbila. Naopak
Jen mi bylo líto....vlastně všech. Jejich kolikrát zbytečná nedorozumění, hádky a trápení je provázely celou knížku. Každý v sobě nesl svou bolest a pravdu, ale pochopení se mu nedostalo. To přišlo v okamžiku, kdy bylo už skoro pozdě.
Interpretace Jana Ciny mi přišla nejlepší ze všech, ale dámy mu zdárně šlapaly na paty. Díky jejich přednesům jsem se vžila do babiččiny chaloupky a chvíli žila s nimi o:)

Kara28
11.09.2023 5 z 5

Točení se v kruhu, opakování chyb, snažení se o to být nejlepší. Vyzvdvihla bych popis událostí očima několika postav,realistické situace a propojené vztahy. Kniha dotažená do konce, který alespoň pro mě byl nepředvídatelný.

Wendella
05.08.2023 5 z 5

Neustálé hledání naděje v beznaději, točení se v kruhu, náhled na události z pohledu různých postav (navíc rozšířený díky knížce Kdo zabil Snížka?), kterým se honí hlavou jejich myšlenky přímo před našima očima, tvoří v souhrnu dokonalou, i když smutnou mozaiku. Konec byl nečekaný a hodně mě zasáhl.

sonkovaj
03.08.2023 5 z 5

Smutná kniha.
Ale líbil se mi vývoj vztahu Vikiho a babičky.
Jinak sourozenecké rozepře naprosto dokonale popsané. Klobouk dolů.

Elena_Dark
16.07.2023 4 z 5

Už za skvělý nápad považuji to, že autorka propojila dvě knihy dohromady. A hned jako další, že si dala práci s tím otevřít další téma, o kterém se úplně tak často nemluví. I když každá duše v knize byla jiná, všechny se nakonec sladily do jedné jediné symfonie, ve které byly schopné přežít. Prostě skvělá kniha, co jiného dodat.

PištaPištík
11.07.2023 5 z 5

Dokonalá sonda do duší, která mě zasáhla. Velký obdiv autorce :)

Mosofa
05.07.2023 5 z 5

Líbil se mi ten vhled do života herečky a propojení s další knihou Petry Soukupové - skvělý nápad, dotažené.

slecnapeta
28.06.2023 5 z 5

To bylo velmi prijemne cteni (pro me tentokrat poslech audio). Autorka skvele popisuje vztahy mezi hlavnimi hrdiny.

Linda007
01.06.2023 5 z 5

Další od autorky a zase skvělá kniha. Vždy mě zasáhne.

Alena3029
19.05.2023 5 z 5

Moc pěkné, i když smutné. Výborně podané dialogy, které vyplývají z myšlenkových proudů jednotlivých postav. A konec, kdy nám vypravěč na jedné stránce jakoby v nádechu odkryje blízkou i vzdálenější budoucnost, aby se s výdechem navrátil do bodu nádechu, mne dostal. Moc jsem si to užila.

bod
12.04.2023 4 z 5

Kniha je doopravdy že života, až tak moc , že jsem si říkala jestli ještě číst o tom co člověk denně používá...navíc mi postava Hany byla lidský protivná, ale dotčeno a zůstávají otázky a pocity a tak to asi má být.

Nikei
02.04.2023 4 z 5

Krásná a dojemná knížka. Ze začátku jsem měla problém se do knihy začíst, ale jakmile mě knížka chytla, tak už mě nepustila. Konec knížky a osud jedné z postav byl velmi smutný a bohužel to vykresluje i realitu mnohých lidí, kteří podceňuji příznaky závažných nemocí.

raty
23.03.2023 5 z 5

Skvěle vykreslené mezigenerační problémy - syn, matka a babička vypráví příběh každý ze svého pohledu. Příběh, který je velmi věrohodně napsaný, chytne a nepustí. Velmi mě zaujalo, jak autorka zvládá psychologii a uvažování všech třech postav. Každá z nich si myslí, že ví, co je pro všechny nejlepší. Existuje vůbec možnost, že by se všichni shodli? Nevím, do jaké míry moje nejvyšší hodnocení ovlivnilo, že jsem se tentokrát rozhodla pro formu audioknihy. Ale pokud o této knize uvažujete, doporučuji poslech všemi deseti :-)

Zuzulinka
08.03.2023 5 z 5

Krásná kniha. Moc se mi příběh líbil. Místy mi bylo všech hlavních hrdinů i líto..

Psímáma
20.02.2023 5 z 5

Přečetla jsem za víkend, jednoduše jsem knihu otevřela a ta mě už nepustila. Moje první kniha od této autorky. "Nejlepší pro všechny" jsem si vypůjčila na základě velmi kladných hodnocení děl Petry Soukupové zde na Databázi. Autorce se, podle mého, podařilo moc hezky vystihnout, jak se lidé ve svých životech míjejí, a to i lidé nejbližší. Přemýšlím, do jaké míry je moje vysoké hodnocení této knihy dané tím, že jsem se v popisovaném vztahu matka-dcera velmi poznávala. Ale to je asi jedno. Jde o to, jak dobře se kniha čte.

Safrika
08.02.2023 4 z 5

Chvilku mi trvalo se soustredit, prislo mi to takove docela roztekane, nez jsem si zvykla, ale pak uz pohoda. Zajimavy pribeh timto pohledem, libilo se mi.

simca9342
24.01.2023 5 z 5

Příběh o tom jak velká může být láska k dítěti, když je matka samoživitelka. Desetiletý Viktor je často smutný, je doma často sám. Jeho mamka má náročné povolání. A protože je na jeho výchovu úplně sama, pošle ho k babičce. Co všechno si tam Viki uvědomí to se dozvíte, když si přečtěte tady tu knihu.

Přečti_si
30.12.2022 4 z 5

Knížky Petry Soukupové miluju! Popisuje všední situace, kteří mnozí z nás znají ze svých rodin, ale s takovým citem, který nutí se zamyslet. Zvláště povedené jsou vždy situace z pohledu dětí, ty umí dokonale.

a304
27.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Občas juknu na nominace -Magnesia Litera a ťukla na mne Petra Soukupová. Popisuje, že život nikoho z nás, není procházka růžovým sadem, každý hledá svůj pevný bod, kde by se mohl ukotvit, aby jej starosti nesemlely. Na stránkách /nebo audio-kniha/ budeme sledovat vztahy tří hrdinů, všedního dne. Soudit lidské počínání není třeba. Snad je to úděl člověka, kterým každý procházíme a skrze tyto zkoušky posilujeme lidskost v nás. Vlastní utrpení nás nutí k nejrůznějším úvahám ... Musí to tak být? Ten kdo neokusil, neuvěří.

Kniha mne nutí k úvahám, k otázkám, co musím prožit, abych pochopila druhého a podala pomocnou ruku i tím, že se pokusím upozornit na vlastní bezradnost nad beznaději bezmocných. Demokracie může každým svým činem, kus beznaděje proměnit v naději, protože budeme při každé příležitosti bojovat a nikoliv vojenskou zbraní, ale demokracií. Demokracie je mocná zbraň, vládní moc propůjčují občané a to je zbraň, kterou si sjednáme mír nejen v ČR.
Dost pravděpodobně někdo namítne, že jsem hlupák, že mi něco důležitějšího, než je chleba, uniká... , že kniha je ke čtení ne k úvahám , nikomu názor neberu a svůj kvalitativně polepším , k tomu je potřeba sdílení! PS: vím, že nikdo neví všechno, sdílejme a pestrou mozaiku pravdy poskládáme...
K autorce se vrátím a doporučuji.

rodiče děti vztahy soužití sobectví Magnesia Litera

Petra Soukupová
česká, 1982
2020  82%Věci, na které nastal čas
2009  84%Zmizet
2017  87%Nejlepší pro všechny
2015  76%Pod sněhem
2022  82%Nikdo není sám

Kniha Nejlepší pro všechny je v

Přečtených2 146x