Nejen povídky

Nejen povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/161757/nejen-povidky-161757.jpg 4 9 4

Jak říká název. Jde nejen o povídky, které se vytiskly v novinách. V této knize jsou i cestopisy atd.

tittanie
14.05.2023

Tuhle knihu jsem v knihovně půjčila nemocné tetě, a protože mám Čapka moc ráda, tak jsem si ji taky přečetla. Je to velice příjemný průřez Čapkovým dílem.
Ze čtení jsme byly nadšené obě dvě.

Ninjer
03.07.2019 4 z 5

Zajímavý průřez Čapkovou tvorbou. První část knihy je úžasná - různé povídky původně publikované v novinách a vybrané věci z Povídek z jedné a druhé kapsy. Tady Čapek hýří fantazií a skvělými nápady. Neskutečně jsem si přibližně půlku knihy užil.

Bohužel mě vůbec nezaujaly ukázky z jeho cestopisů. Tam Čapek jen ukazuje svůj barvitý jazyk, ale obsahově jeho popis různých koutů světa šel úplně mimo mě a docela jsem to prozíval.

V knize jsou i výňatky z jeho knih o chovu psů, a to mě taky nezaujalo. Částečně je to proto, že mám radši kočky, částečně proto, že na počátku 20. století se chovali lidé k psům o dost drsněji. Topení štěňátek included. Takže mi u čtení bylo všelijak, rozhodně mi to nepřišlo milé a roztomilé, o což se zde Čapek snaží.

Potěšily mě ale také "apokryfy" (zde vtipné variace na mytologické příběhy) a vynikající Čapkovy citáty.

Celkově zajímavý Čapkův výběr. Ale ne každý Čapek třpytívá se.

Sedm Čapků z deseti.

hellena1523
04.02.2017 5 z 5

Velmi zajímavý výběr textů. U knihy, kterou jsme si s partnerem vzájemně předčítali nahlas, jsem se bavila a měla opět možnost podlehnout dokonalému jazyku, jímž se autor vyjadřoval. A ta nadčasovost některých jeho myšlenek! Nemůžu hodnotit jinak...

Skawin
27.01.2015 4 z 5

Výběr povídek k festivalu Město (Šumperk) čte knihu se zajímavými ilustracemi Petra Válka, ilustrátora z Loučné nad Desnou. Mě se výběr líbil - od každého "druhu" malé ochutnávka :-)

Karel Čapek
česká, 1890 - 1938