Geniální přítelkyně

Román Geniální přítelkyně je prvním dílem stejnojmenné tetralogie, která už uchvátila čtenáře bezmála na celém světě a vzbudila zaslouženou pozornost literární kritiky (poslední díl byl mj. nominován na italskou cenu Strega a dostal se mezi šestici kandidátů na The Man Booker International Prize). Neapolská periferní čtvrť Luzzatti (v textu však její název nikdy nezazní), 50.léta minulého století. Právě tam a tehdy začíná příběh jednoho ženského přátelství. Jeho vypravěčkou je Elena, která už jako stará žena vzpomíná na svůj život, který byl, kam její paměť sahá, vždycky ovlivňován silnou osobností geniální Lily. Sama je přitom klíčovou postavou zas pro Lilin osud, v jejích očích je tou geniální kamarádkou naopak ona. Úhelným kamenem jejich komplikovaného vztahu je snaha obstát v mužském světě, jehož konvenční hranice jsou pro ně stejně tak svazující jako hranice jejich čtvrti plné pokrytectví a násilí. Čtenář se v románu seznamuje nejen se dvěma protagonistkami, ale i s celým mikrokosmem neapolské čtvrti propojené hustým předivem konvencí a vášní, jehož kořeny sahají až do doby fašismu, do let druhé světové války, do světa „před Elenou a Lilou“. Vypravěčka nás sice na vzorku jedné čtvrti provede vývojem italské společnosti od poválečné chudoby až k ekonomickému zázraku 60.let, zasvětí nás do ideologických i přízemních sporů mezi komunisty a camorristy, ale ústředním tématem románu i celé série zůstává přátelství vzájemně odlišných hrdinek, vylíčené s až nemilosrdnou otevřeností jako systém „spojených nádob“, jako bolestné zrcadlení, jako celoživotní soupeření, jako pevné pouto, které často škrtí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/320365/genialni-pritelkyne-C0U-320365.jpg 4.3606

Neapolská sága (1.)

L’amica geniale (2011)

Vydáno:, Prostor

Lenka.Vílka
06. listopaduodpad!

Když čtete ta všechna nadšená a kladná hodnocení, čekáte, že budete též nadšeni, a že napíšete pozitivní komentář. Navíc pokud se někdo rozhodne, že knihu zfilmuje do seriálu. Tak jeden čeká, že to bude ok, ale to není pravda. Je to ko. Stejně jako jsem byla já po dočtení. Není to jenom tím, že nejsem cílovka. Takové knihy si občas taky přečtu. Jenže tohle bylo plkání občas řízlé nudou. Ale občas se to změní. Nuda je řízlá plkáním.
(Byla to taková nuda, že mi ani nestojí za to hledat hudební složku jako obvykle. Nebudu ztrácet čas.)

hapac

Kniha ze zajímavého prostředí, do které mi chvilku trvalo než jsem se začetla, ale rozhodně stála za přečtení a ráda si časem půjčím i další díly.

Hella

Snad nikdy v životě jsem nečetla něco tak dokonalého. Líčení obyčejného, chudého a nesnadného života obyvatel neapolské čtvrtě tak neobyčejným, bohatým a popisným jazykem.... Ke genialitě autorky je nutno přidat genialitu překladatelky, neboť toto (mísení dialektu a italštiny) musel být tvrdý oříšek a přesto je kniha pořád jako živá a mě jako čtenáře trochu zahanbující, protože takovouhle květnatou a nádhernou češtinou bych nedokázala mluvit ani dvě minuty.

ajasin

Přiznám se bez mučení. Jsem lapena. Všechny naplánované knihy musí počkat, dokud nedočtu tento úžasný příběh.

Anahk1

Velmi chytlavá knížka.. úplně mě i mou představivost pohltila.. a jak jsem Eleně rozuměla.. těšim se na další pokračování..

Andi

Tak. Ke knize jsem přistupovala s tím, že mě určitě bavit nebude, že to nebude to pravé ořechové pro mě, ale prý je to super. No, a ono bylo.
Těžko říct, která postava je má oblíbená, je jich tam celkem dost, uvidím jak se bude vyprávění vyvíjet dále.

Gigy

Ke knize jsem přistupovala vcelku skepticky. Ostatně jako i ke všem knihám, které si na internetu vybudovaly až podezřele dobré jméno. Nicméně jsem byla příjemně překvapená. Kniha se četla skoro sama a postavy byly nádherně vykreslené. Byla jsem ale přesvědčená, že nemusím ztrácet čas zbývajícími (následujícími) díly. Směle jsem si plánovala, co budu číst dál, ale... ALE. Kniha mě natolik pohltila, že jsem musela sáhnout i po druhém dílu a ne, ani ten mi nestačil.
S nadsázkou tvrdím, že Ferrante je stylem něco jako naše Mornštajnová. Ale s tím rozdílem, že její knihy jsou daleko propracovanější. Patrně to bude tím, že se Mornštajnová snaží postihnout osudy celých rodin, kdežto Ferrante se ve svém vyprávění soustředí především na dvě hlavní hrdinky a osudy vedlejších postav jsou jenom jenom takovou chvilkovou odbočkou.

Nikkiproch

Protože miluju klasický realismus a staré romány, tato novodobá obdoba pro mě byla jasná volba a milým společníkem po večerech. Rovnou se vrhám do druhého dílu.

Tyna44

Dlouho jsem odolávala, než jsem se do Geniální přítelkyně pustila. Přehnaná chvála mě spíše odrazovala. Když jsem se pak konečně ke knížce dostala, neměla jsem žádné očekávání. O to víc mě to překvapilo a strhlo. V současnosti jsem u třetího dílu a nemůžu přestat číst. Vyprávění příběhu a popisování postav je velmi detailní a popisné, že mám někdy pocit, jak kdybych v Neapoli přímo byla a sama se hrdinčiných životů účastnila.

Tecko7

U této knihy jsem se nechala strhnout FB skupinou. Vlastně jsem si myslela, že mě bude velmi nudit tento druh vyprávění. Ale autorka mě vtáhla do děje takovým způsobem, že "musím" číst už druhý díl a nemůžu se od něj odtrhnout. Musím vědět, jak to dopadne. Rozdělí nás jedině vybitá baterie u čtečky.

Maevie

Geniální přítelkyni jsem vzala do rukou s rozpaky, že jde o vyprávění o přátelství dvou dívek. A ono opravdu je. Jenže Elena Ferrante je skvělá vypravěčka, dokázala popsat všechny jemné nuance přátelství, které nikdy není černobílé, realisticky vykreslit charakter obou dívek i zachytit změny, kterými při dospívání prošly. Na pozadí pak vypráví další příběh - příběh utrápené a chudinské neapolské čtvrti, kde platí vlastní pravidla spravedlnosti a cti.

Petr1977

Za mně teda určitě ano. Tento typ literatury mám rád. Elena Ferrante (ať už je to kdo chce) prostě vypráví - zajímavě, poutavě, obyčejně, čtivě... A kdo umí vnímat mezi řádky, doví se o Itálii padesátých let, o náladách, sociální situaci, atmosféře... strašně moc. Těším se na další díly.

Anet2106

Kniha, která se velmi liší od jiných románů. Chvíli mi trvalo, než jsem se do knihy začetla, ale teď jsem ráda, že jsem ji dočetla. Jsem moc zvědavá na další díly.

jadwiga

Geniální přítelkyně jsou také geniální knihou. Autorka krásně vyzdvihuje jakoukoli část příběhu - povahy jednotlivých postav, nádalu Itálie, sociální poměry, zvyklosti a také jedno velké kamarádství tak odlišných žen, v tomto díle ještě dívek. Bez váhání doporučuji. :-)

LeKal

Tak za mne teda ne. Nemít knihu ve výzvě, tak bych jí asi nedočetla. Do čtení jsem se musela chvílemi i nutit. Konec trochu více zajímavý, ale žádný zázrak. Jednu hvězdu dávám tentokrát sobě, že jsem to přečetla až do konce. Zkusím ještě druhý díl, snad se to bude číst lépe.

morava

Tak nejak nevim, jestli se mi kniha libila, nebo ne. Nejak mne dej nevtahnul,ale na druhe strane musim rict, ze by mne celkem zajimalo, co bude dal, jak se bude vyvijet zivot a pratelstvi dvou divek, ktere byly nerozlucne kamaradky.No uvidime, mozna, ze se mi druhy dil bude libit vice. Mozna mu dam prece jenom sanci.

Šerďa2012

Koupila jsem si všechny čtyři díly, a první jsem přečetla jedním dechem. Těším se na druhý díl. Prozatím koupě nelituji. Vztah dvou kamarádek je komplikovaný. Nemohou bez sebe být, ale dokážou si i ublížit. Vzájemně se podporují, ale dokážou si i závidět. Jak se budou jejich životy odvíjet dál? Jak bude jejich přátelství pokračovat, když se jedna vdala a druhá studuje a jejich životy se mohou zdát čím dál rozdílnější?

ddkk

Nějakou dobu na mne kompletní Neapolská sága čekala v knihovně než jsem sáhla po prvním dílu. A teď sahám po pokračování, protože mě to baví, zajímá a protože je to trochu jiné čtení. Nevzrušivý způsob vyprávění, zdánlivá každodennost bez výrazných dějových zvratů, smířlivost s osudem i touha vymanit se ze zaběhlého způsobu života...a přitom pod povrchem to bublá a vře skoro jako v nedalekém Vesuvu. Pro mne objevné. Dávám za pět a doporučuji.

SaskoMa

Kniha má 300 stran, než jsem ji začala číst, měla jsem velké očekávání a začetla jsem se až na straně cca 210. Mám z této knihy neurčité pocity...

Lotka

Asi úplně nedokážu tuto knihu docenit. Zajímavé pasáže se střídají s nudnými, ale i tak dávám šanci pokračování.

Efča59

I já jsem neodolala a precetla jsem první dil tetralogie. A myslím,že rozhodně potřebují další. Potrebuji nutné vědět, jak se budou osudy Lily a Elen dál vyvíjet. Nedávám pět hvězd, protože byl trochu problém se do knihy začíst. První část Dětství byla možná trochu náročnější na zacteni, ale druhá část Dospívání už byla výborná a těším se na pokračování.
Při čtení jsem marně přemýšlela o tom, že kniha mi připomíná něco, co už jsem dávno četla. Až na konci mi došlo, že by se dala možná přirovnat k české Gabre a Malince, kterou mi v dětství četla babička

knihomolka111

Zprvu jsem vztah mezi Elenou a Lilou vůbec nechápala – jsou kamarádky nebo se nenávidí? Neustále mezi sebou soutěží, ne zjevně, ale takovým skrytým způsobem. Obzvlášť Elena mi přišla, že nemá vlastní názor, vlastní sny, všechno se řídilo podle Lily. Vypravěčem příběhu je Elena, tak jsme mohli pochopit motivy jejího jednání, přesto by mě více zajímal stejný příběh z pohledu Lily - celou dobu byla taková tajemná a nemyslím si, že jsme měli šanci ji úplně poznat.
Zpočátku mi postavy byly dost nesympatické, ale tak v půlce knihy jsem si na ně zvykla a začalo mě opravdu zajímat, jak to s nimi dopadne. Proto dávám jen tři hvězdičky, nechávám si rezervu pro další díly, na které se chystám a věřím, že budou o něco lepší.

Glivuska

Knížka je opravdu zvláštní. Když jsem si ji na doporučení kamarádky půjčila, byla jsem dost překvapená, jak moc knihu chválila, když já jsem se do ní vůbec nemohla začíst. Možná to bylo kvůli velkému množství italských jmen, které jsem si nedokázala zapamatovat. Částečně to bylo i stylem vyprávění, kdy téměř chybí přímá řeč. Knihu jsem tudíž odložila a až po čase se k ní vrátila. Jakmile jsem překonala prvních pár desítek stran, nemohla jsem se od ní odtrhnout a přečetla ji jedním dechem. Těším se na pokračování. Nutno ale dodat, že kniha opravdu není pro každého. Když už se pro ni ale rozhodnete, dejte ji šanci.

LucušN.

Kniha mne dostala a už nepustila. Prvních cca 50 stran mi připadalo jako by ji psal někdo jiný. Nemohla jsem se do knihy začíst. Pak se od ní odtrhnout. Doporučuji.

Bustedka

Geniální Geniální přítelkyně :-) Defakto je to tak obyčejné, až krásné. Nemyslíte? Kniha o přátelství, které je však vykresleno bez příkras. Takové, jaké po většinou bývá. Každá holka totiž té své nejlepší kamarádce záviděla. Tu a tam. Její krásu, bohatství, obdiv společnosti apod. Příběh navíc zasazen do 50. let na jihu, kdy se neshody řešily násilím - doma i na ulici, bohatství rozdělovalo více než dnes společnost na kasty a pokud se někdo nechoval podle společenských konvencí, byl pokládán za vyvrhela.
Zajímavosti na celé tetralogii je bezesporu i tajemná identita autorky.

Jupijow

Rozporuplná kniha...nevšední neapolské prostředí padesátých let, kde se pro ránu nejde daleko. Vztahy jsou intenzivní, výbušné a přitom velice promněnlivé. Výborná výchozí pozice, řeklo by se. Ale musím souhlasit s většinou, první půlka knihy mě nedokázala vtáhnout do děje, mátla mě a nechápala jsem, kdo je vlastně cílovka. Když holky začaly "randit", konečně se to začlo hýbat. A tak i přes podivnou první část a vzhledem k otevřenému konci se asi pokusím o Příběh nového jména.

Katka81

Zvláštní, opravdu zvláštní kniha. Tato knížka není pro každého, je potřeba se jí pročíst a styl autorky/ autora není jednoduchý. Prvních cca 90 stránek si říkáte, že je to nuda a jestli tedy máte číst dál, ale já jí šanci dala a jsem ráda, už se nemůžu dočkat dalšího dílu.

Marčullkas

Zpočátku jsem měla s knihou problém! Vadil mi zvláštní začátek a nemohla jsem se začíst a chybělo mi "to ono" co mě žene vždy kupředu. Odložila jsem ji, ale dala jsem ji opětovně šanci a nelituji.

Babo

Nedávám plný počet * a to ze dvou důvodů. Myslím,že zbývající díly budou vyrovnanější . Bez podivného začátku .
Byla chvíle kdy jsem zvažovala jestli pokračovat . Těch prvních asi 80 stran bylo tak nějak zmatených. Hodnocení ale bylo tak vysoké , že jsem si říkala , to není možné ,aby tolik čtenářů bylo spokojených bezdůvodně .
A udělala jsem dobře . Ve chvíli kdy Lila s Elen začaly dospívat , všechno se změnilo a už jsem se začala orientovat .A tak jsem z původních rozpaků přešla k pochopení a s klidným svědomím mohu knihu doporučit i kamarádce , která zjistila ,že kniha je stále vypůjčená a mnohokrát rezervovaná . A tak se zařadí do dlouhé fronty , nebo se přemůže a vezme do ruky čtečku .
Myslím , že ten příběh stojí za přečtení .

bookfan

Zajímavá kniha, odehrávající se v Neapoli 50. let. Fascinující byla jak atmosféra chudinské čtvrti, ve které se děj odehrává, tak i popisy jednotlivých postav. Jedná se o prostředí naprosto odlišné od středoevropského "poklidu", na který jsme zvyklí. Zcela běžné je násilí v rodinách, mezi dětmi i dospělými, emotivní projevy a vrozená živočišnost, které totálně kontrastují s navenek předstíranou počestností. Vypravěčka knihy, Lena, svojí pečlivou a úzkostnou povahou do tohoto prostředí zdánlivě nezapadá a snaží se vymanit cestou vzdělání. Její přítelkyně, Lila se vzpírá zase svým umanutým chováním a divokostí a také ona se snaží z všudypřítomné chudoby uniknout. Kniha popisuje dětství a dospívání obou hlavních hrdinek z pohledu Leny. Jsem zvědavá, jak se jejich osudy budou vyvíjet dál a určitě si přečtu další díl. Je zajímavé pozorovat, jak se obě přítelkyně typicky ženským způsobem mají rády, ale i současně si i závidí, soupeří spolu a chvílemi se možná i nenávidí.