Návod na vraždu pro hodné holky

Návod na vraždu pro hodné holky https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/443128/bmid_navod-na-vrazdu-pro-hodne-holky-B6V-443128.jpg 5 561 152

Zmizela oblíbená středoškolačka, Andie Bellová. Tělo se sice nenašlo, ale policie ví, kdo je vrah. Všichni vědí, kdo je vrah! Sala Singha za vraždu přítelkyně odsoudili všichni, kromě soudu a poroty. Sal Singh totiž spáchal sebevraždu a nikdo neusiluje o očištění jeho jména. Až na Pipu Fitz-Amobiovou. Městečko rozežírá nenávist k rodině vraha, ale ona nevěří, že je vinen. Pět let po zločinu začíná vyšetřovat pod záminkou závěrečného školního projektu. Je to ale úkol, který ji může zabít. Jestliže se Pipa nemýlí a vrah je stále na svobodě, nikdo neví, kam až bude ochotný zajít, aby své tajemství zachoval. Kdosi chce totiž minulost utajit za každou cenu. A kam až dokáže zajít Pipa, aniž by zaplatila životem?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Cosmopolis

A Good Girl's Guide to Murder , 2019

lenuskav
04.02.2022 5 z 5

teda... tak to byla jízda :-) nedokázala sem přestat číst, návyková knížka se zajímavým koncem.

voody99
04.02.2022 5 z 5

Tohle čtení jsem si vážně užila. Velmi jsem si oblíbila Raviho.
Kolik jedno městečko v Anglii skrývá tajemství. Přiznávám že jsem byla napnuta až do konce.

badliar_id
21.01.2022 5 z 5

"The people you love weren't algebra: to be calculated, subtracted, or held at arm's length across a decimal point."

"But sometimes remembering isn't for yourself, sometimes you do it just to make someone else smile. Those lies were allowed."

***
Už mám za sebou pár YA thrillerů, konkrétně tři + jeden NA thriller a tenhle teda staví laťku hodně vysoko, hned po Pravda, nebo lež od Colleen Hoover.
Bylo to napínavé, nebezpečné a taky vtipné. Vůbec nic jsem netušila a ani se nesnažila na to přijít, protože mi bylo jasný, že na to nepřijdu :D. Vždy jsem měla jen takový špatný pocit, že se něco pokazí nebo stane, ale jinak jsem nic netušila.
Pipa byla naprosto úžasná hlavní hrdinka. Nebyla chvíle kde by mi vadila. Její humor a zapálení do vyšetřování mě neskutečně bavilo. Ravi si mě okamžitě získal. Jeho chování k Pipě bylo úžasný.. A oba jsem samozřejmě shipovala hned od první kapitoly :D..
Kamarádi Pipy byli skvělý, hlavně Cara!! Doufám, že v druhé knize dostanou více prostoru..
Zpracování knihy bylo úžasný. Čtení pracovních protokolů mě neskutečně bavilo.
Kniha se četla rychle a dobře. Autorka vás vtáhne do děje a pustí až na konci.
Už se těším na druhý díl a co mě v něm čeká..

Týna79
16.01.2022 5 z 5

Je to extrémně čtivý a tolik se zaberete do toho vyšetřování a děje, že máte pocit, že vy jste ten “detektiv” a už jen proto si to zaslouží 5⭐️

Lučina7
14.01.2022 5 z 5

Napínavý young adult thriller, který si oblíbíte i vy. I když tenhle žánr není zrovna můj šálek kávy, odteď už asi bude, protože jsem si tuhle knihu opravdu oblíbila.
Hodně dlouho jsem přemýšlela, jestli mi v téhle knize chybí romantika. A dospěla jsem k závěru, že ne. Takže jsem se nakonec rozhodla nestrhávat knize body, protože ne každý člověk má rád romantiku jako já a hledá ji v každé knize. Nicméně si knihu určitě přečtěte a doufám, že jsem nikoho neodradila.

Téra471
12.01.2022 3 z 5

Knížka byla čtivá a zábavná, na mě moc jednotvarny koncept. Zkrátka jen vyšetřování žádné vedlejší linky. Ke konci velmi napínavé a zajímavé.

PetraBery
09.01.2022 4 z 5

Hlavní hrdinka Pipa si jako téma pro školní projekt vybere tragickou událost, která se v městečku, kde žije, stala před pěti lety. Někdo si ale nepřeje, aby byly všechny okolnosti odhaleny. Svižný, čtivý čtení, primárně pro mládež, ale i mě se to líbilo moc.

l_Riky_l
03.12.2021 5 z 5

Asi tomu nemám co vytknout. Postavy mají hloubku, vyšetřování probíhalo logicky a prostě a jednoduše to bylo zábavné a čtivé. Je to ten typ knihy, který vás totálně pohltí a vy jen čtete a čtete dokud nezjistíte, kdo to udělal. Já osobně jsem konec nečekala a určitě se v budoucnu vrhnu a další díl.

Luc.i
01.12.2021 4 z 5

(SPOILER) Na knížku jsem se fakt těšila. po tom co jsem přečetla Křiváky jsem si řekla, že tenhle žánr YA detektivek a thrilleru budu číst víc. A tak jsem si pořídila návod na vraždu a konečně jsem se k němu po skoro půl roce dostala.

Pipa je dobrá hlavní hrdinka, měla pár slabších chvilek ale v porovnání s jinými jsem si ji celkem oblíbila. Líbil se mi její pohled na svět i myšlenkové pochody a i její rodina.

Ravi byl taky fajn ale asi tak v pulce jsem došla k tomu že to on posílá Pipě výhrůžky a nebo je do toho nějak zapleteny. Nebudu lhat, nejspíš mě malinko zklamalo, že nebyl, ale k tomu se ještě dostanu.

Případ byl dobře popsaný a když se to pak začalo zamotavat bylo to zajímavé. Líbily se mi vložky do děje v podobě protokolů, mapek, telefonátů a tak. Celkově se mi přepsane hovory fakt dobře četly.

Problém mám asi jen s koncem, ano byla tam část co jsem úplně nečekala (Becky ) na druhou stranu, to že na tom měl podíl Eliot se přehouplo do stereotypu. Kdo nečetl Křiváky tak ho to možná nezarazi ale pro mě byla až moc velká podoba s Eliotem a říkejte mi Charlesem.

Celkově se obávám ze YA detektivky budou dost monotónní žánr ale zatím to soudit jen podle těchto dvou ale hodlám číst něco dalšího.

Celkově 4/5* protože jsem byla napjatá a i přes výhrady jsem si to užila.

PS: Nevím proč se mění v překladu některé věci. V části, kde Pipa odpovídá, že je jí to buřt, je v českém překladu napsáno že je to proto, že byla její rodina z Česka. Hledala jsem si to, původně tam bylo Německo. Myslím že by Češi přežili ,kdyby tam nevystupoval nikdo odtud, kor když to tak v originále vůbec nebylo..... Taky mi nepřišlo úplně dobrý, když kluk to právě hulil trávu, řekl"nedělej zagorku" jakože wtf?

dianaxn
24.11.2021 4 z 5

Tuhle knihu jsem musela číst na 2 pokusy, protože mě zprvu nebavila, ale zároveň se mi nezdála špatná, jen jsem neměla náladu na styl školního projektu, ve kterém je napsána. Proto jsem se k ní vrátila později, a to jsem se naopak nemohla odtrhnout – to, co mi na knize předtím nesedlo, se mi teď totiž zdálo jako její největší přednost.

Už podle názvu asi tušíte, že jde o thriller a detektivku, a já vám to ještě trochu přiblížím. Když zmizela oblíbená středoškolačka, všichni z toho obvinili Sala Singha, který následně spáchal sebevraždu a tudíž vypadal vinen. Pipa tomu však nevěří a 5 let po zločinu začíná vyšetřovat pod záminkou závěrečného školního projektu, aby zjistila, kdo je skutečným vrahem.

Co mě zaujalo nejvíc, je zpracování, protože jsou jednotlivé kapitoly proloženy protokoly, rozhovory či jinými ilustracemi, což oživilo děj.

Pipa se mi zdála jako originální hrdinka (jedničkářka, která ráda vyšetřuje, se jen tak nevidí), a taky jsem si oblíbila Raviho, což je hlavní mužský protagonista. Většina vedlejších postav mě ale iritovala, protože byly otravné nebo mařily vyšetřování Pipy, což je pochopitelné, jinak by to bylo až moc jednoduché.

Líbilo se mi, že to nebylo zakončeno nějak jednoduchým vysvětlením, a místo toho autorka konec propracovala, aby byl spletitý a promyšlený. Měla jsem několik teorií, kdo by mohl být vrahem, ale nakonec jsem to odhalila až společně s Pipou (což cením, protože já umím většinou odhadovat dopředu docela dobře).

Musím říct, že nakonec jsem byla mile překvapena, a to i přesto, že mě to zpočátku moc nezaujalo. Myslím, že si celá série zaslouží vaši pozornost, hlavně pokud hledáte nějaké young adult detektivky se zajímavým nápadem a propracovanou grafickou stránkou.

Lucyk01
12.11.2021 5 z 5

První díl této detektivní série oficiálně za mnou! Musím říct, že tohle bylo něco. Moje první YA Thriller knížka a jsem ráda, že to byla právě tato. Překvapily mě krásné a přehledné ilustrace a protokoly. Tím to bylo o něco zajímavější. Jako kdybych byla součástí vyšetřování. Hrozně obdivuji Pipu a Raviho, co všechno dokázali a co možná ještě dokážou. Ze začátku jsem nevěděla, co mě čeká a i v příběhu někdy jsem byla překvapená, kam ten příběh směřuje. Nějaké věci jsem vůbec nečekala ani nepředvídala. Byly momenty, kdy jsem si přehrávala v hlavě různé scénáře a většinou jeden z těch deseti scénářů se stal, což mě potěšilo. Štvala mě místní policie, že nic nedělá a štval mě Stanley Forbes. A plno dalších lidí, kteří buď něco skrývali nebo byli prostě hnusný a nechtěli spolupracovat. Ale to se dalo předpokládat. Každopádně jsem ráda, že jsem si knížku přečetla a můžu ji doporučit dalším čtenářům. A určitě si tuto krásku přečtu někdy znovu.

v.michlickova
10.11.2021 5 z 5

Detektivní Young adult thriller. Žánr, kterému jsem nikdy nepřišla na chuť a nikdy mě ani nelákal. Až do teď.
Ze začátku mi trvalo, než jsem uchopila styl a žánr, jakým je kniha psaná, ale jakmile jsem se začetla, šlo to ráz na ráz. Bylo to napínavé, moje hlava byla plná teorií, představ a příběhů, které nám příběh postupem čtení odhaluje. Na to, že jsem nikdy nečetla thriller a pořádně ne ani detektivku musím říct, že tohle byla PECKA. Přečteno jsem měla za dva dny a Anetka během těchto dvou dnů ode mně dostala dost zoufacích esemesek

Sigurd_Lesandi
07.11.2021 4 z 5

Knížka nedávno proletěla Instagram a klidila převážně pozitivní hodnocení, což spolu s anotací nalákalo i mě.
Hned ze začátku mě zaujalo zpracování, protože jsou klasické kapitoly prokládány pracovními protokoly a přepisy rozhovorů, které hlavní postava v rámci úkolu dělá. Krásně to příběh oživilo mně osobně to pomáhalo k utřízení myšlenek a vytváření množství teorií.
Najde se i věc, která mně v průběhu čtení vadila, protože místy to měla hl. hrdinka až moc jednoduché. Nebála se riskovat a zacházela dobrovolně do situací, které mně na středoškolačku přišli až moc nebezpečné, přesto jí všechno spadlo do klína bez větších problémů. Občas bych nějakou překážku v cestě ocenil.
Konec byl skvělý. Nejedná se o klasický detektivní případ, kdy stačí vymyslet motiv a kdo koho zavraždí, ale byl podrobně promyšlený a trvalo, než se všechna tajemství rozmotala.
Pokud hledáte trošku pohodovější knížku na zbytek léta se zajímavým nápadem a propracovaným koncem, tak určitě doporučuji.

Anonym877
15.10.2021

Nikdy dříve jsem nečetla detektivní young adult thriller, ale po přečtení této knihy jsem se zamilovala! Miluju příběh, miluju zápletku, miluju to napětí, miluju celý časoprostor příběhu a všechny postavy! Dokonce i forma psaní mě nadchla a rozhodně si přečtu pokračování Hodná holka, zlá krev.

Lovana
06.10.2021 4 z 5

Knihu jsem nejdříve neměla v plánu, ale pak se o ni stále někde mluvilo a slyšela jsem na ni samou chválu, až jsem si nakonec řekla, že ji teda taky zkusím... A určitě toho nelituji.
Kniha mě bavila, četla se velmi rychle, příjemným zpestřením byly různé rozhovory, protokoly atd.
Velmi jsem si oblíbila hlavní hrdinku Pippu (ikdyž v některých situacích bych asi volila jinou formulaci či skladbu vět, aby se předešlo jistým tvarům jména...) a také druhou hlavní postavu. Některé jiné postavy mi dost lezly na nervy, ale o to to bylo zajímavější. V některých situacích se mi nelíbilo, jak to Pippa řešila, ale asi to bylo přiměřené jejímu věku...
Hodně se těším na pokračování - Hodná holka, zlá krev, na kterou slyším ještě více chvály než na první dil, tak snad se k němu dostanu brzo.

Hodnocení 3,75*/5*

Fortuna7
22.09.2021 5 z 5

Paráda! Propletený příběh, který mě nepustil, dokud jsem nevěděla, kdo je vrah. Skvělé a chytré postavy, úžasné prostředí malého města a grafické zpracování knihy je opravdu boží!
Já jsem už strašně moc zvědavá na další díl. Doporučuji

Veve721
22.09.2021 5 z 5

Knižní sféra není žádná objektivní věda. Některé knihy jsou dle mého názoru nespravedlivě na výsluní a jiné si chválu recenzentů skutečně zaslouží. 'Návod na vraždu pro hodné holky' lze rozhodně označit za populární, ale jde o popularitu oprávněnou? O tom nepochybujte ani na sekundu! Jde o první díl YA krimi trilogie, v němž si premiantka Pipa vybere zvláštní téma školní práce - rozhodne se vyřešit tajemné zmizení mladé dívky z jejího městečka. Je totiž přesvědčená, že policie nevěnovala vyšetřování dostatek času a obvinila z vraždy chlapce, který byl ve skutečnosti nevinný. Pipa věří v Salovu nevinu a je odhodlaná jeho jméno očistit.

Naprostá pecka! Nemám absolutně co vytknout, protože tahle kniha má opravdu všechno - sympatickou hlavní hrdinku, spoustu akce, nečekané dějové zvraty, lehce mrazivé okamžiky a taky dostatek podezřelých, abyste vraha neodhalili po prvních deseti stranách. Pátrání samo o sobě autorka vystavěla výborně, protože je správně zašmudrchané, přitom ani na vteřinu nenudí. Pipa stále nachází další a další stopy, které čtenáře udržují v neustálém pocitu napětí. Knížku je jednoduše těžké odložit, protože budete napnutí až do poslední strany! Úplnou třešničkou je pak moderní forma textu, která zahrnuje pracovní protokoly, mapky i přepisy rozhovorů. Jednoduše jde o Akta Illuminae na poli YA krimi thrillerů. Neméně chytlavé, poutavé a úžasné. Rozhodně doporučuju a nemůžu se dočkat, až se pustím do druhého dílu.

Teri_P
17.09.2021 5 z 5

Děkuju, Holly. Bylo to milé, plné sympatických postav, vtipné, skvěle graficky zpracované…
Bylo to lehce předvídatelné, a proto to nebylo nijak stresující. Něco takového jsem potřebovala, prostě se jen nechat unášet příběhem, který bude mít dobrý konec. Druhý díl přidávám do seznamu literatury “k přečtení” a už teď se na něj těším.

spencer
14.09.2021 5 z 5

Návod na vraždu pro hodné holky byl velice příjemným překvapením.
Už dlouho jsem nečetla takto promyšlený YA thriller. Líbil se mi styl, kterým je příběh vyprávěn i to, že jsme jakožto čtenáři dostali možnost si nad případem spolu s hlavní hrdinkou zapřemýšlet. Pippa mi byla velmi sympatická a obdivovala jsem její kuráž a odhodlání případ vyřešit. I když jsem měla jisté podezření, konec jsem takový nečekala.
Určitě se budu těšit na autorčinu další práci. Vřele doporučuji:)

LilianaFalcon
24.08.2021 5 z 5

Paráda! Většinou mě tyhle YA thrillery moc nebaví, protože hlavní hrdinky bývají takové ty protivné sprosté holky, ale do těch měla Pipa daleko, naopak byla strašně sympatická.
Je to taková napínavá detektivka, kdy mě vážně zajímalo, co se tam vlastně stalo.