Návod na vraždu pro hodné holky

Návod na vraždu pro hodné holky https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/443128/bmid_navod-na-vrazdu-pro-hodne-holky-B6V-443128.jpg 5 561 152

Zmizela oblíbená středoškolačka, Andie Bellová. Tělo se sice nenašlo, ale policie ví, kdo je vrah. Všichni vědí, kdo je vrah! Sala Singha za vraždu přítelkyně odsoudili všichni, kromě soudu a poroty. Sal Singh totiž spáchal sebevraždu a nikdo neusiluje o očištění jeho jména. Až na Pipu Fitz-Amobiovou. Městečko rozežírá nenávist k rodině vraha, ale ona nevěří, že je vinen. Pět let po zločinu začíná vyšetřovat pod záminkou závěrečného školního projektu. Je to ale úkol, který ji může zabít. Jestliže se Pipa nemýlí a vrah je stále na svobodě, nikdo neví, kam až bude ochotný zajít, aby své tajemství zachoval. Kdosi chce totiž minulost utajit za každou cenu. A kam až dokáže zajít Pipa, aniž by zaplatila životem?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Cosmopolis

A Good Girl's Guide to Murder , 2019

Knihochod
14.01.2023 5 z 5

Toto je jedna z tých knižiek, na ktorú všetci navôkol uverejňovali chválospevy, avšak ja som vo svojom vnútri akosi vôbec neverila, že by mohla byť až taká perfektná. Veď, povedzme si úprimne, mne sa vcelku často stáva, že knižka, ktorú iní ospevujú, mne absolútne nesadne.

Teraz to ale bolo úplne iné.

Príbeh ma okamžite vtiahol do seba a aj napriek tomu, že som sa potrebovala učiť na opravné štátnice, vždy som si dokázala nájsť hodinku-dve (čítaj štyri až päť) na to, aby som sa vrátila k Pipinmu školskému projektu.

Celý ten nápad, čo sa samotného deja a zápletky týka, je prosto a jednoducho perfektný. Premyslený, bez zádrhelov, ktoré by čitateľovi nejakým spôsobom nedávali zmysel a najmä tak akurátne zamotaný, čo je pre mňa pri tomto žánri, keď už sa po ňom rozhodnem siahnuť, dôležité - nerada sa do záhady príliš zamotávam, avšak nemám ani rada, keď mi je rozuzlenie podané prakticky na zlatom podnose.

Ale teda musím sa pochváliť, že časť rozuzlenia celého prípadu som, snáď prvýkrát vo svojom živote a pri tomto žánri, odhadla úplne sama a tiež s takmer dokonalou presnosťou. A to sa u mňa teda veľmi často nestáva.

Ešte čosi málo k postavám - všetky boli popísané presne tak, ako si predstavujem, že by mali uveriteľné postavy byť vykreslené. I keď hlavná hrdinka, Pipa, mi občas prišla až prehnane odvážna.

Viac nenapíšem, nechcem totiž prezradiť viac, než by bolo potrebné. Snáď iba toľko, že ak sa z nejakého nevysvětlitelného dôvodu tejto knižke vyhýbate rovnako, ako som sa jej vyhýbala i ja, prestaňte s tým a siahnite po nej! Verím totiž, že nebudete ľutovať a budete rovnako unesení, ako aj ja.

monushka
08.01.2023 5 z 5

Knihu jsem četla na doporučení své dvanáctileté dcery. Rády si spolu o přečtených knihách povídáme a tuto mi vychválila do nebes. Mým nejoblíbenějším žánrem jsou detektivky a thrillery, takže jsem od tohoto Young/Adult díla neměla přílišná očekávání. Ale! Kniha a její příběh - to bylo něco. A vůbec nic na tom nezměnil ani fakt, že jsem skoro od začátku měla své domněnky, které se na konci potvrdily. Už se těším na další autorčinu knihu, protože tu dcerka dostala ke svátku :D

Natálie.567
03.01.2023 5 z 5

Úžasná kniha. Sice jsem kvůli ní mrzla dvě hodiny v parku, ale nelituju toho. Kniha je dobře napsaná, má krátké kapitoly a bavilo mě doplnění o protokoly a další věci. Díky tomu Vás bude čtení bavit a nebudete chtít knihu odložit.

murielkaa
28.12.2022 5 z 5

toto jsem měla přečtené během jednoho dne! autorka výborně píše a skvěle příběh doplňuje rozhovory a různými protokoly.

všechno to začne jako školní projekt, ale se začátkem pátrání se pip také mění a stává se závislá na hledání dalších důkazů. také potkává raviho, kterého si zamilujete hned od začátku, když je to bratr hlavního podezřelého. ale pip si je jistá, že sal singh vrahem není, dokáže přesvědčit policii a celé městečko, že celý případ byl úplně jinak, než jak si všichni myslí?

krátké kapitoly, spousta zvratů, rozhovory, protokoly a spousta dalších a hlavně skvěle vykreslené postavy!!!

doporučuju nejvíc co to jde a dala bych za to ruku do ohně :3

Damonka12
24.12.2022 3 z 5

3,5 tento thriller mě velmi bavil a vůbec jsem nedokázala odhadnout jak to dopadne. Knihu také vylepšili zápisky z vyšetřování - různé přepisy rozhovorů a protokoly. Určitě doporučuji. Jen ze začátku je kniha trochu zmatečná.

AngeliS
24.11.2022 5 z 5

Problém vlastně byl, že jsem měla pocit, že se konce snad nedočkám! Nešlo o to, že by se to špatně louskalo, ale už jsem fakt chtěla vědět pravdu! A najednou bum! A poslední stránka ani nevim jak. Napínavý neuvěřitelně, neměla jsem páru, kdo to mohl být. Skvěle zamotané, zajímavý nápad, napsat to jako školní práci.

whiolet
29.10.2022 4 z 5

(SPOILER) Bylo to rozhodně zajímavé čtení. To co začíná jako školní projekt, vzápětí nabere ten správný směr a hlavní hrdinka celý propletenec události vyřeší.
Ačkoliv se vrazi skrývali poměrně dlouho a oba hryzalo svědomí, jejich přiznání mi přišlo až moc jednoduché. Prostě na ně udeřim a počkám, co z nich vypadne? To mi kazilo celkový dojem z knížky.
Nebyla to v zásadě detektivka, ale spíš od dechová knížka s nádechem jiného žánru, ale co se tomu nedá vytknout bylo, to, že se příběh četl velmi dobře.

Patro
23.10.2022 4 z 5

Upřímně řečeno asi nejlepší detektivka, kterou jsem kdy četla. Děj ubíhá rychle a člověk si to ani neuvědomí, dokud neskončí úplně.
Jediné, co bych vytkla je, že je bohužel spíš jednoduchá, takové oddychové čtení. Ale skvělá kniha!

Adrim
10.10.2022 5 z 5

Naprosto famózní čtení. Z knihy jsem byl opravdu unešen. Vřele doporučuji všem :-).

Kni-holka
26.09.2022 5 z 5

Už na první stránce mi naskočila husí kůže a polilo vzrušení. Nadchla mě grafická podoba nejen obálky, ale i stránek uvnitř. Skutečně to vypadá jako nějaká studie - jsou zde připínáčky, špendlíky, přepisy rozhovorů do pracovních protokolů, mapa vraždy, kterou si sama nakreslila, aby si v hlavě utřídila myšlenky.

A ta obálka! Špendlík s provázkem vede od jednoho důkazu k druhému a dohromady tvoří celek. Opravdu povedené. Malinko jsem si připadala opět jako na střední škole, kdy jsem záhady viděla na každém kroku a kdy bylo tak snadné snít. Ale zpět do reality...

Hlavní hrdinku Pipu (Filipu) jsem si hned zamilovala. Středoškolačka v posledním ročníku, cílevědomá, chytrá, trochu puntičkářka, trochu zmatkářka, ale jinak hodná holka s čistým srdcem, která se pod záminkou školního projektu rozhodla objasnit vraždu spolužačky a očistit jméno vraha, kluka, který údajně spáchal sebevraždu. Nelehký úkol, ale zhostila se ho skvěle a svědomitě.

Až na pár případů, kdy autorka vystavila hrdinku velkému nebezpečí - třeba že sama v noci sledovala drogového dealera domů a zaťukala mu na dveře - což nevím, zda by někdo opravdu udělal, tak vše, co podnikla, bylo uvěřitelné a skvěle promyšlené. Díky pracovním protokolům, kde si shrnovala vše, co zjistila, jsem nahlédla do jejích myšlenkových procesů a držela s ní krok ve vyšetřování. Ta holka je fakt talentovaný detektiv-amatér.

Příběh graduje, napětí je dávkováno a když už se na případ vrhá to pravé světlo, vyklube se z toho zápletka trochu jako z hororu Tajemství loňského léta. Něco provedli. Něco, kvůli čemu je neznámý vydíral. Napínavé. Úžasné. Rafinované. Ale není to konečná. Tou konečnou je objevení skutečného pachatele. A je jen jeden?

Lexie321
25.08.2022 5 z 5

Detektívny príbeh to bol zaujímavý. Ponúkal mnohe nečakane odhalenia a tajomstva. Čo sa ale týka hlavnej postavy Pippy osobne nemám ucelený názor. Niekedy sa správala dosť otravne a detinsky (je to pochopiteľné keďže je este dieťa) ale ako vyšetrovateľ sa čítala dobre čiže úplne to dojem nepokazilo.

Ivka14
13.08.2022 5 z 5

Tohle byla skvělá kniha. Pip studuje poslední rok na střední a než jde na univerzitu, její třída musí udělat prezentaci a rozhodne se zaměřit na pohřešovanou dívku – Andie Bell a sebevraždu jejího tehdejšího přítele Sala Singha – který byl obviněn ze zabití Andie. Pip chtěl odhalit pravdu.

Pip jako první kontaktuje Salova bratra Raviho, a přestože ji poslal pryč poprvé, brzy nechá Pip přijít na kloub této bolestné záhadě.

Pip je inteligentní a vtipná, miluji její dovádění s jejím tátou - který je podle mě nejlepší táta na světě a její interakce a rozhovory s Ravim jsou úžasné. Pip je také starostlivá a to se v tomto příběhu projevuje.

Pip dává do tohoto projektu vše a "zavřené dveře" ji nezastaví, jen najde jinou cestu dovnitř. Je šíleně odvážná, protože několikrát vystavuje nebezpečí nejen sebe, ale i svou rodinu a přátele.

Bylo to úžasné čtení a dokonce jsem četla až do noci, protože jsem se nemohla odthnout. Nemůžu se dočkat, až si přečtu další knihy od Holly Jackson.

Komaeda
03.08.2022 5 z 5

Super dobře se to četlo

musivila
21.07.2022 4 z 5

Zamotané to bylo pěkně. S přibývajícími stránkami podezřelých přibývá. V hlavě běží různé spekulace, ale neprokoukla jsem vůbec nic. Takže skvělé! Otevírám druhý díl ….
Pozn.: souhlasím s komentářem viz. níže, že přechod z ich formy do er byl trochu zvláštní.

Dandulka
09.07.2022 5 z 5

Zajímavý a neotřelý námět - školní práce. Skvěle a s lehkostí napsané. Snad jen některá menší písmenka jsou celému příběhu na škodu, ale s tím se nedá nic dělat.

lucakuca
08.07.2022 5 z 5

"A přestože má tento příběh své nestvůry, zjistila jsem, že ho nelze tak snadno rozdělit na dobro a zlo.
Nakonec se ukázalo, že jde o příběh se skutečnými lidmi a jejich rozdílnými odstíny zoufalství, narážejícími do sebe."

Bože, ty děcka jsou čím dál chytřejší.....
Čtivé a fakt hodně hodně dobré!

SBH
03.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Tohle byla zase taková ta ambivalentní kniha, kterou jsem hltala, abych zjistila, jak to vlastně bylo, a teď jsem smutná, že jsem musela Pipu a Raviho opustit.
Mimochodem název mi nedává moc smysl, ale to je asi jediná výtka. Taky bych měla lehkou námitku vůči škatulce YA, podle mého se jedná o plnoprávnou skvělou detektivku, ovšem doba je zlá, to bych taky mohla brečet nad lidmi, kteří píšou SMS v chůzi (nebo při jízdě za volantem) a ohrožují své spoluobčany.
Obálka je moc povedená, ta zase odpovídá na sto procent. Příběh mě chytil od prvního řádku, nerdka Pipa byla naprosto skvělá a upřímně jsem jí záviděla její rodinu. Jak se odvíjelo pátrání a postupně začal být podezřelý prakticky každý, jedinými spolehlivými kotvami zůstali právě členové rodiny. V té souvislosti mám ale drobnou připomínku – pokud byl Pipin táta významným právníkem, nechápu, proč se mu v kritických okamžicích nesvěřila. Jako jo, možná by jí nebezpečný průzkum zatrhl, na druhou stranu možná by jí pomohl, a hlavně ochránil. Pro autorku je ovšem velkým plusem fakt, že přesně takhle by to puberťačka řešila.
Taky mi v příběhu trochu scházeli Salovi a Raviho rodiče, i když jsou nad slunce jasnější důvody, které je držely zpátky, a nakonec vstoupili na scénu ve vhodnou chvíli.
Bylo to napínavé? Jak kšandy. Logicky neprůstřelné a skvěle vymyšlené? Bezpochyby. Něžná a nevtíravá romantická linka drsnou hrůzu příjemně odlehčila, a nakonec Pipě zachránila život.
A samotný zločin? Z něj mám husí kůži a nedokážu se jí zbavit, protože byl tak obyčejný a „ze sousedství“. Primadona Andie si o potíže koledovala, seč jí síly stačily, chudák Sal za všechno nevinně zaplatil a celé město uvažovalo jako stádo tupých zvířat (nic neobvyklého, bohužel). Skutečný pachatel představoval děsivou a drtivou ránu na solar.
Vřele doporučuji a doufám, že další knihy autorky budou stejně skvělé.

wolfka44
07.05.2022 5 z 5

Tahle knížka je boží, rozuzlení jsem nečekala. Zažrala jsem se do ní a přečetla jí na za 3 dny.

INCOGNITOREADER
04.03.2022 4 z 5

Nejsem cílovka, ale když jsem viděl tolik nadšených recenzí tak jsem se do knihy taky pustil. Máme zde jedničkářku
Pipu, která se pouští do školního projektu, kde chce dokázat, že pět let starý zločin nespáchal ten, o kom je celé městečko a policie přesvědčena, že je vinný. Tímhle zdánlivě nevinným krokem se rozjede mašinérie, která změní život nejen jí, ale i hodně dalším lidem. Nejsem rozhodně cílová skupina, ale kniha se mi líbila. Děj napínavý, i když v určitých záležitostech lehce předvídatelný.
Co mě trochu u čtení rušilo jsou změny formy vyprávění. Kapitoly, kde čteme školní práci a poznámky jsou vyprávěné z pohledu první osoby (Pipy). Ostatní děj je naopak vyprávěný z pohledu třetí osoby. Vždy mi trvalo si na změnu zvyknout.

Em69
01.03.2022 5 z 5

Tuhle knihu si zamiluje snad každý. Není to klasický YA thriller, je to skvěle napsaná kniha, popis postav i děje je neuvěřitelný a kniha se v podstatě sama čte. Nebyla jsem schopná jí odložit a ten konec byl super. Líbilo se mi jak autorka dokázala propojit v průběhu knihy spoust věcí. Doporučuji každému. Líbí se mi také že autorka tuto knihu / případ uzavřela a nenechala otevřený konec, což mě překvapilo protože na knihu jsou dvě volná pokračování.